Kαινουργια στο Drupal

Drupal forum. Drupal Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
katerina1123

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από katerina1123 » 05 Ιούλ 2007 14:58

Κάλημερα σας...μου εχουν δώσει μια εργασια να κανω μια καλη παρουσιαση του Drupal.
Εκανα ενα ψάξιμο μόνη μου αλλα μπερδευτικα λιγο..δεν έχω ασχοληθει με κατι τετοιο ξανα...
Μηπως μπορείτε να με κατατοπησετε καπως?
Που να κοιτάξω πρωτα για να καταλάβω την φιλοφοσοφία του και σιγα σιγα πως να το χρησιμοποιω..μπηκα στο site τουσ το κατέβασα και θελω να το βαλω τώρα..θα το εγκταστησω κανονικα κάτω απο το localhost?

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από telas » 05 Ιούλ 2007 15:57

δεν έχω ασχοληθεί με το drupal αλλά νομίζω έχει την ίδια φιλοσοφία με τα περισσότερα CMS όπως πχ το Joomla! το οποίο και γνωρίζω και με γνώμονα αυτό θα σου εξηγήσω κάποια πράγματα.

Ένα κλασσικό CMS αποτελείτε από τον πυρήνα, modules, components, bots και templates (themes) τα οποία μπορούμε να τροποποιήσουμε ανάλογα τις ανάγκες μας.

1) τα modules είναι blocks τα οποία εμφανίζουν πληροφορίες σε διάφορα μέρη του site όπως πχ ρολόγια, ημερολόγια, μενού, γραφικά κλπ, τα οποία μπορούμε να μετακινήσουμε και να τα βάλουμε όπου θέλουμε εμείς σε όποιες σελίδες θέλουμε.

2) τα components (δεν ξέρω αν υπάρχουν στο drupal) είναι τα λεγόμενα επιπρόσθετα και δίνουν εξειδικευμένες λειτουργίες στο site μας, πχ ένα component μπορεί να δίνει την δυνατότητα στους επισκέπτες να γράφουν σχόλια στα άρθρα ένα άλλο για real estate η κρατήσεις για ξενοδοχεία.

3) bots ή αλλιώς mambots (για το Joomla!) είναι κάποια Plugins τα οποία συνήθως δίνουν περισσότερη ευελιξία στην διαχείριση περιεχομένου, πχ βάζουν διαφημιστικά, εμφανίζουν Link το οποίο οδηγεί στο προφίλ του συγγραφέα του άρθρου κλπ

4) templates ή αλλιώς themes είναι ένα σύνολο γραφικών και κώδικα που σκοπό έχει να αλλάξει την εμφάνιση του site τα οποία μπορούμε να επεξεργαστούμε και να φέρουμε στα μέτρα μας.

Για να μπορέσεις να κάνεις μια "τοπική" εγκατάσταση του drupal θέλεις apache και mysql
για αυτό κατεβάζεις και εγκαθιστάς το EasyPHP από το http://www.easyphp.org/ (δωρεάν) μετά κάνεις Unzip το archive με τα αρχεία του drupal στον root κατάλογο του τοπικού σου server πχ c:\easyphp_installation\www\your_site_folder

κάνεις σταρτ το προγραμματάκι (easyphp) και πατάς F7 για να σου ανοίξει στον browser
ένα index με τους καταλόγους που έχεις στο www που είπαμε πιο πάνω, κατόπιν μπαίνεις στον κατάλογο του drupal μέσα από τον browser σου και λογικά θα ανοίξει το installation του drupal όπου θα σου ζητηθεί να δώσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά με το site και θα σου ζητηθεί επίσης όνομα βάσης δεδομένων κ username και password της mysql που από default είνα:

username: root
password: τίποτα

μετά την ολοκλήρωση του installtion πολύ πιθανών να σου ζητήθει να διαγράψεις τον φάκελο "installation" ή κάτι παρεμφερές για λόγους ασφαλείας.

ελπίζω να βοήθησα.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

katerina1123

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από katerina1123 » 05 Ιούλ 2007 17:02

Kαλέ!!!Τι έκατσες και έγραψες? :oops:
Σε ευχαριστω παρα πολύ!
Βασικα το κατέβασα πριν λιγο έχω ειδη την Php Μysql εγκατεστημένες.
Για το drupal μίλαω εγω βέβαια σε αυτό έχω παρει εργασία

Μου βγαζει αυτο το πρόβλημα τώρα που εχω στη photo
components δεν υπάρχουν αλλα υποθετω οτι θα υπάρχει κατι αλλο αντιστοιχο..

Αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι οτι σου φτιαχνει κωδικα ή στον κώδικα που έχεις γράψει ας πούμε βάζεις κάποιες μεταβλητές τις όποιες διαβαζει το portal και μετα ανάλογα τι τιμή που έχει δείχνει αύτο που έχεις ορισει...?
Συνημμένα
drupal.gif

katerina1123

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από katerina1123 » 25 Ιούλ 2007 14:21

Oκ έβαλα την php και apache και την mysql τα τεσταρα να δώ αν δουλευουν και ολα καλα
Οταν πάω να βάλω το drupal Μου ζηταει username password database και ολα οσα μου είπες.
Στην αρχή δεν μου ετρεχε γιατί ηθελε Upgrate o myql client new password δηλαδή.
Μολις το εφτιαξα και αυτο και λέω ωραία ολα καλα...
Τότε μου βγάλε αυτό...

Notice: Undefined index: comment in C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\drupal\includes\install.inc on line 207

Notice: Undefined index: comment in C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\drupal\includes\install.inc on line 207

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\drupal\includes\install.inc:207) in C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\drupal\includes\install.inc on line 573
:cry:

Τι έιναι αυτο ξέρει κάνεις.??Και ένα search που έκανα δεν έβγαλα κάτι....

Άβαταρ μέλους
MaZz
Script Master
Επικοινωνία:

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από MaZz » 25 Ιούλ 2007 14:33

Διάβασε εδώ τις οδηγίες εγκατάστασης. Σιγουρέψου ότι ο web server έχει τις απαιτήσεις που γράφει.
If nothing in the world can change our children will inherit nothing.

katerina1123

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από katerina1123 » 21 Σεπ 2007 12:22

Κάλημέρα παιδιά!Επανερχωμαι σε αυτό το θέμα μετά απο καιρό..Τελικά το εγκατέστησα και ολα καλά τώρα..έχω κάτι προβληματάκια αλλά πιστεύω θα τα λύσω. :lol:
Η ερώτηση που ηθελα να κάνω ειναι οτι τώρα ηρθε η ώρα να μάθω το drupal,έψαξα αλλά δεν βρήκα κάποιο καλό tutorial για αρχάριους που ξέκινανε απο το μηδέν με το drupal.
Eχετε να πρωτείνεται κάτι?
Υπάρχει και ένα βιβλίο το Pro Drupal για το οποίο έχω ακούσει καλά λογια..έχει βέβαια και 50$ :roll:
Τι λέτε?

katerina1123

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από katerina1123 » 23 Σεπ 2007 01:45

Τα κοίταξα αυτά τα έχω ξαναδεί,αναφέρονται ποιο πολύ στην εγκατάσταση και εγώ ψάχνω κάτι ποίο προχωρημένο
Σε ευχαριστώ πάντως.

white

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από white » 26 Σεπ 2007 19:24

δες την ελληνική κοινότητα Drupal και για κάτι περισσότερο επαγγελματικό Entelia

καλή τύχη

katerina1123

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από katerina1123 » 02 Οκτ 2007 00:13

Κάλησπέρα παιδία..Χθες ξεκίνησα να κοιτάω το drupal..ψάχνωντας είδα οτι χρείαζεται να χρείαζεται να γράφείς και εσύ κώδικα,κάποιες functions δήλαδή που οπου και να κοίταξα...
Είναι τόσο περίπλοκα..?
Και τα tutorials που κοίταξα δεν με βοήθησαν..

eBoxNet
Επικοινωνία:

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από eBoxNet » 02 Οκτ 2007 19:00

ti akrivos thes na kaneis?

katerina1123

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από katerina1123 » 02 Οκτ 2007 23:04

Μου έχοθν βάλει ενα Project στη σχόλη να κάνω ενα site με το drupal και να τους εξήγησω πω το εκανα.
Και πρέπει να το παραδωσω και σε δύο βδόμαδες. :kaloe:

eBoxNet
Επικοινωνία:

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από eBoxNet » 03 Οκτ 2007 16:34

e tote den exeis na kaneis mods klp..apla na to egkatastiseis na valeis ta modules pou thes kai na peraseis dedomena.profanos an katalava kala mpikes sto backoffice kai xathikes?den einai tpt fovero an to pareis siga siga tha vgaleis akrh sigoura,an xriasteis kati stile pm prin kapious mines estisa ena site se drupal kai kati psilothimame.

katerina1123

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από katerina1123 » 03 Οκτ 2007 20:24

Αυτό που έχω καταλάβει ειναι οτι σίγουρα πρέπει να είναθ πόλυ δυνατό,απλα εγώ δεν ξέρω πως να το άρχισω.Πήρα καποια βίβλια αλλά τα πήγα πισω γιατί κανενα απο τα δύο δεν με κάλυπτε.

eBoxNet
Επικοινωνία:

Kαινουργια στο Drupal

Δημοσίευση από eBoxNet » 03 Οκτ 2007 20:51

de tha elega oti einai kai tpt to fovero (kata thn apopsi mou fisika) to theoro ena arketa dinato ala kai arketa aplo cms taytoxrona...koinos iparxoun kai "xirotera" :p

me vivlio psilodiskola tha vgaleis akrh prepei na to deis live kalytera.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Drupal”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες