Δημιουργία δικτυου μεταξυ Vista και XP

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
arxaios22

Δημοσίευση από arxaios22 » 06 Ιούλ 2007 17:06

Μπορεί κάποιος να με καθοδηγησει στην εγκατασταση δικτυου μεταξυ του δικου μου υπολογιστη με OS WINDOWS VISTA HOME PREMIUM (o οποιος συνδεεται άμεσα στο Ιντερνετ με ADSL σύνδεση) με έναν δευτερο υπολογιστη με OS WINDOWS XP μέσω καλωδικής σύνδεσης Crossover, ώστε νε μοιραζόμαστε τη σύνδεση στο Ίντερνετ;

:doh:

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Argykaraz » 07 Ιούλ 2007 00:38

Αρχαιε γεια σου! φιλε εγω εχω vista ultimate και ο αδερφος μου win xp pro. επειδη δεν υπαρχουν drivers για τα vista για το μοντεμ που δινουν οι εταιριες ακου τι εκανα... Συνδεσα το μοντεμ στο pc με τα XP... εκανα ολη την εγκατασταση οπως λενε οι οδηγιες... ελπιζω να εχεις το users manual...
ανοιξε και τους 2 η/υ και συνδεσου στο ιντερνετ
Στα Vista δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα απολυτως!
στα XP τωρα... ανοιξε το network setup wizard (Θα το βρεις στο start>all programs>accessories>communications) και κανε τα εξης...

next>next>1η επιλογη>επελεξε τη συνδεση του ιντερνετ - πατα next>δωσε τα στοιχεια που θες - πατα next>(καλυτερα εδω να βαλεις "MSHOME") - πατα next>turn on file and printer sharing - πατα next>next και εισαι ετοιμος...

Μετα πηγαινε στο control panel και κλεισε το firewall...

Κατι που ξεχασα... πηγαινε στα Vista και κανε τα εξης...

(τα εχω στα ελληνικα δυστυχως...) κανε δεξι κλικ στο υπολογιστης μου>ιδιοτητες
στα αριστερα του παραθυρου κανε ρυθμισεις για προχωρημενους και στην καρτελα ονομα υπολογιστη κανε αναγνωριστικο δικτυου και επελεξε την οικιακη χρηση... και κλεισε το παραθυρο οταν ολα ειναι οκ
μετα κανε κλικ στο αλλαγη και εκει που λεει Workgroup αλλαξε το σε MSHOME...

κανε επανεκκινηση και ελπιζω ολα να ειναι οκ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες