Πληροφορική, Επιστήμες, και Φιλοσοφία

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 31 Μάιος 2007 12:11

Οχι ρε!χερομαι που βλέπω πολυ νέοι ανθρώποι(οσαν εσενα) να έχουν γνώσεις και να ασχολουντε με την πληρωφορικη.
Βλέπω κατι ασχετους που έρχονται εδω(Πελατες), τους ρωτας τι λειτουργικο έχουν και σου απανταν "τι ειναι το λειτουργικο?"

Η ΠΧ εχουμε ενα διαχιριστη δικτυου εδω και ειρθε εχθες να διορθοσει κατι στο CRM και ναι μεν διορθοσε αυτο αλλα χάλασε άλλα 3!
Ασε που με ρωτούσε αν ξέρω που αντστιχει το PC Δ3 στο Patch panel!
Ολοκλιρος διαχιριστεις και δεν εχει κανει μια χαρτογράφιση το δικτιο που αυτος εστισε!

καθισα 3 μερες μονος μου και εκαλα ολόκλιρη χαρτογράφιση 8 PC και 8 ethernet τηλέφονα!

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=28368

και να πω οτι ξέρω απο υπολογιστες.Δηλώνω ο πιο άσχετος πληρωφορικος στον κόσμο..

(Καλα τωρα θα μου πεις και εσυ πισω δεν πας.Δεν ξερεις να βάζεις πιδιχτες στους δίσκους!!!!)
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 31 Μάιος 2007 13:48

Connor MacLeod έγραψε: (Καλα τωρα θα μου πεις και εσυ πισω δεν πας.Δεν ξερεις να βάζεις πιδιχτες στους δίσκους!!!!)
Πιστεύω ότι αν ξαναδιαβάσεις το θέμα, θα δείς ότι εγώ είχα δώσει την λύση :) :pint:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 31 Μάιος 2007 13:59

To ξέρω.Δεν το λέω σοβαρα.
Καλαμπουρι

Άβαταρ μέλους
GasLei

Δημοσίευση από GasLei » 07 Ιούλ 2007 14:30

Connor MacLeod έγραψε:Οχι ρε!χερομαι που βλέπω πολυ νέοι ανθρώποι(οσαν εσενα) να έχουν γνώσεις και να ασχολουντε με την πληρωφορικη.
Βλέπω κατι ασχετους που έρχονται εδω(Πελατες), τους ρωτας τι λειτουργικο έχουν και σου απανταν "τι ειναι το λειτουργικο?"

Η ΠΧ εχουμε ενα διαχιριστη δικτυου εδω και ειρθε εχθες να διορθοσει κατι στο CRM και ναι μεν διορθοσε αυτο αλλα χάλασε άλλα 3!
Ασε που με ρωτούσε αν ξέρω που αντστιχει το PC Δ3 στο Patch panel!
Ολοκλιρος διαχιριστεις και δεν εχει κανει μια χαρτογράφιση το δικτιο που αυτος εστισε!
Πάλι για μένα λέτε??? :lol: :lol: :kaloe: Καλά όχι κι έτσι αλλά από το πώς να στήσεις ένα γενικό firewall σε δύκτιο μόνο θεωριτήκα γνωρίζω. Βέβαια εγώ ακόμα μόνο επαγγελματίας δεν είμαι. Τώρα σπουδάζω προγγραμματισμό και από τεχνικής πλευράς ότι έμαθα το έμαθα μόνος ή ρωτώντας (αχ, το γενικό λύκειο φτεεί για όλα τίποτα δεν μας έμαθαν)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 07 Ιούλ 2007 15:41

Αν δε κατσεις να πεδευτεις δε μαθένεις.
Εχω ασχολουμε απτο δημοτικο.Το πρωτο PC που πηρα κοματια και το έστισα μονος ηταν πριν 10χρονια.(Στην 6η δημοτικου).
Μεχρι να μαθω αυτα που έμαθα εχω κάψεις ποσα parts , εχω κανει τα ατελιωτα φορματ.

Ακομα και αυτα που έμαθα δεν ειναι τιποτε.Η πληρωφορικη ειναι ο μεγαλητερος κλάδος που ειπάρχει.Δεν ειναι σαν τους γιατρου που ο άλος μπορει να ειναι οδοντιατρος αλλα ξερει και απο παθολογια....

Άβαταρ μέλους
GasLei

Δημοσίευση από GasLei » 07 Ιούλ 2007 17:38

Εγώ τον πρώτο υπολογιστή τον πήρα στη 1η γυμνασίου αλλά μέχρι το λύκειο που χρειάστηκε πρώτη φορά να κάνω κάτι στον υπολογιστή που χάλασε, δεν τον είχα ανοίξει ποτέ και του είχα κάνει μόνο ένα φόρματ. Μετά από αυτό δε σταμάτησα να ασχολούμαι με hardware & software. Αν και δε νιώθω πως ξέρω τίποτα, νιώθω ωραία όταν γίνεται σύγκρηση με τα υπόλοιπα παιδιά της ηλικίας μου, που έχουν τελειώσουν και τεχνικό πολλά εξ αυτών αν θέλει ο Θεός!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 09 Ιούλ 2007 11:12

Οφείλω να ομολογήσω ότι συμφωνώ με τον Connor για το ότι πρέπει να παιδευτείς για να μάθεις. :P

Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ όμως ότι:
Connor MacLeod έγραψε:Η πληρωφορικη ειναι ο μεγαλητερος κλάδος που ειπάρχει.Δεν ειναι σαν τους γιατρου που ο άλος μπορει να ειναι οδοντιατρος αλλα ξερει και απο παθολογια....
1. Από που ως που η πληροφορική είναι ο μεγαλύτερος κλάδος που υπάρχει; Με τι μονάδα μέτρησης ή κριτήρια; :-?

2. Οι οδοντίατροι νομίζω είναι ατυχές παράδειγμα για αυτό που θέλεις να δείξεις γιατί, αν δεν κάνω λάθος δεν τελειώνουν την παθολογία. Αλλά και σωστό να είναι, διαφωνώ γιατί, πρώτα απ' όλα, όλοι μας ξέρουμε λίγο από δω-λίγο από κει... :wink:
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Ιούλ 2007 11:56

Οτι χρησμοποιεις εχει να κάνει με την πληρωφορική...
Απτο ψιγίο σου μέχρι το αυτοκινιτο και το κινιτό σου.....
Tην παθολογια δεν την τελιωνουν αλλα πριν παρουν την ειδηκοτιτα του οδοντιατρου μαθενουν και παθολογια :wink:

Για να γινεις γιατρος πρεπει να κανεις ενα αγροτικο και να πάρεις ειδηκοτιτα.Δε πας στη σχολη και γινεσε κατευθιαν οδοντιατρος ή παθολόγος ή παιδιατρος.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Ιούλ 2007 18:53

ναι, αλλά ότι κα να σκεφτείς, έχει ως βάση την Φυσική.. Ακόμη και τους τομογράφους, και τα μηχανήματα στα νοσοκομεία, τα διορθώνουν και τα ρυθμίζουν Φυσικοί (που έχουν την κατάλληλη ειδίκευση, φυσικά)

Άλλωστε ο κλάδος της Πληροφορικής, πριν αποσπαστεί και γίνει αυτόνομος ήταν παρακλάδι της Φυσικομαθηματικής επιστήμης :P :P

Α, και για να μην ξεχνιόμαστε, όοοολες οι επιστήμες έχουν ως βάση τη Φιλοσοφία :wink:

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 09 Ιούλ 2007 19:35

deninho έγραψε:Α, και για να μην ξεχνιόμαστε, όοοολες οι επιστήμες έχουν ως βάση τη Φιλοσοφία :wink:
:clap: :clap: :clap: :clap:
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Ιούλ 2007 20:05

on topic now: Εγώ χρησιμοποιώ μόνο το hardware firewall του router μου. Μαζί με το netlimiter ξέρω ακριβώς τι μιλάει με τον έξω κόσμο :)

Και φυσικά προσέχω τι εγκαθιστώ

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Ιούλ 2007 20:48

Ρε μη λες οτι ναναι.
Τι σχεση εχει η φιλοσοφία με τα μαθηματικα και τη πληροφορικη?
Μην ακουω βλακιες και γινομαι εξαλος.
Η φιλοσοφια ειναι η πιο οτι ναιναι.Εχεις ακουσει ποτε διο φιλοσοφους να συμφονουν σε κατι?Αλλες αποψει εχει οενας και αλες ο αλος.Ενω, οι Μαθιματικοι ΟΟΟΟΛΛΛΟΙ στον κοσμο συμφονουν ότι οι μαθηματικες πραξεις ειναι 4οις, και ότι η ριζα του ενεα ειναι το τρια.
Ενω οι φιλοσοφοι δε μπορουν να συμφονισουν κάν στο απο πού κατάγετε η ελλινική γλώσσα και αν τελικά την πίραμε απο άλλο λαο.

Μην ακουω τετοια.

Να μουέλεγες ότι έχουν ως βάση τα μαθηματικά και τη φισκική ναι εκει να συμφονίσω.

Άβαταρ μέλους
GasLei

Δημοσίευση από GasLei » 09 Ιούλ 2007 21:09

Α, και για να μην ξεχνιόμαστε, όοοολες οι επιστήμες έχουν ως βάση τη Φιλοσοφία
Ypothetw pws o deninho ennoei pws i proti epistimi itan i Filosofia, alla den eimai sigouros oti ushiei kati teteio.
...kai Connor MacLeod esy (athanatos gar:logo onomatos ennow) tha eprepe na eheis akousta gia ti filosofia twn Mathimatikwn kai tin Arithmologia duo axiologotates epistimes pou ehoun kanei tin anthrwpotita na skeutetai pera ap'ta stena kapoies fores oria pou vazei i epistimi! :o :o :o
Simfona me ta dikasou legomena autes oi duo epistimes de tha eprepe na haraktirizonte kladoi twn Mathimatikwn kai tha itan pra gmatika krima na tis apaxiosoume :(
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Ιούλ 2007 22:40

Connor παιδί μου, για πες μου, τι έχεις σπουδάσει; Φυσική ή Μαθηματικά; Το ήξερες ότι υπάρχουν μέσα σε αυτές τις σχολές μαθήματα "Ιστορία και Φιλοσοφία Φυσικών Επιστημών"? Προφανώς όχι.. Επίσης, τα μαθηματικά δεν είναι μόνο 1+1=2.. Υπάρχουν έννοιες όπως ν διαστάσεις, όπου ν>3.. Προφανώς δεν είδανε κάποια μέρα κάτι με 4 διαστάσεις. Χρειάστηκαν μια λύση σε κάποιο πρόβλημα, η οποία δεν έβγαινε με τα ως τότε μαθηματικά. Τότε άρχισαν να σκέφτονται τι μπορούν να κάνουν για να βγάλουν μια αποδεκτή λύση.. Το φιλοσόφησαν...

Μέχρι να κατανοήσεις την έννοια του φιλοσοφείν, εμείς να είμαστε καλά :wink:

PS Τα άσχετα με το θέμα ποστ αποκόπτονται, και μεταφέρονται στις διάφορες συζητήσεις

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 09 Ιούλ 2007 23:22

πωπω αν μπει ο cdhyper θα τρεχετε να κρυφτειται :evil: :evil: :evil: :lol: :lol: :lol:
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες