χωρις ζαχαρη

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

χωρις ζαχαρη

Δημοσίευση από PanosIlio » 11 Ιούλ 2007 13:45

Ντροπή σας το κάνατε το θέμα του παιδιού... τσ τσ τσ άντε να μην πω.

Πάντως μακαρόνι το πρώτο πρώτο link που βγαίνει στο γούγλι για "ζαχαροπλαστείο χωρίς ζάχαρη" είναι το θέμα σου. :P

Μάλλον δεν υπάρχει ή αν υπάρχει δεν υπάρχει καταχώρησή του πουθενά στο internet. Βέβαια η αναζήτηση ήταν κάπως πρόχειρη αλλά μάλλον θα το έδειχνε.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

χωρις ζαχαρη

Δημοσίευση από georgemakaronis » 11 Ιούλ 2007 18:10

ναι το ξερω φιλε Pano αλλα κατι μου λεει οτι το μαγαζι που μου πιαν πρεπει να το βρεω γιατι εχει εξαιρετικα γλυκα...

@ εγω τα τρωω όλα.(και μην το παρεξηγησετε ή παει το μυαλο σας στο πονηρο)
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

χωρις ζαχαρη

Δημοσίευση από GeoStuff » 11 Ιούλ 2007 23:58

Με τόσο μέλι θα τον φωνάζουμε

georgemelomakarono σε λίγο...

Το μυαλό μας δεν πάει στο πονηρό... Είναι ήδη εκεί...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

χωρις ζαχαρη

Δημοσίευση από georgemakaronis » 12 Ιούλ 2007 02:17

:)
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

χωρις ζαχαρη

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Ιούλ 2007 02:58

Sheena28 έγραψε:
cdhyper έγραψε:Με τέτοιο nick τίγκα στους υδατάνθρακες ποιος να σου δώσει σημασία εσένα :)
Ύστερα από όλα αυτά που λες, μια το μέλι, μια οι υδατάνθρακες, αναρωτιέμαι τι τρως.... Όλα τα βιομηχοποιημένα και τα θεωρείς και υγιεινή διατροφή;; Κάποιος πρέπει να σε μάθει να τρως εσύ, γιατί πολύ λάθος αντιλήψεις έχεις.....
Μέχρι πρότινος ακολουθούσα τη λεγόμενη "μεσογειακή" δίαιτα και το 60% της ημερήσιας θρεπτικής αξίας ήταν σε υδατάνθρακες (χωρίς λίπη και ελάχιστο κόκκινο κρέας) με αποτέλεσμα, από τη στιγμή που παράτησα τον ενεργό συστηματικό αθλητισμό, να πάρω κιλά και να τα διατηρήσω για μακρό χρονικό διάστημα.

Πριν από 2 μήνες άλλαξα τρόπο ζωής και έβαλα τους υδατάνθρακες (ψωμί, ρύζι, μακαρόνια, πατάτες, ζάχαρη, δημητριακά κλπ) σε δεύτερη μοίρα, ώστε να μην ξεπερνούν το 10% της ημερήσιας διατροφής μου αυξάνοντας παράλληλα τις πρωτεΐνες (κοτόπουλα, ψάρια, αυγά, τυριά και κόκκινο κρέας -το κόκκινο σε μικρές ποσότητες-). Δηλ. το πρωί δεν τρώω ψωμί με μέλι ή δημητριακά όπως μέχρι πρότινος, αλλά αυγά βραστά και λίγο τυρί για παράδειγμα χωρίς ψωμιά. Τα μακαρόνια, ρύζι, ζάχαρη καταργούνται (απορώ πώς θεωρείς τα μακαρόνια μη βιομηχανοποιημένο τρόφιμο).

Το αποτέλεσμα; Μέσα σε ένα μήνα έχω χάσει 8 κιλά λίπους (αφού οι πρωτεΐνες δεν μειώνουν τη μυική μάζα και το νερό/λαχανικά καταναλώνεται άφθονα ώστε να μην χάνωνται υγρά) και ξαναβρίσκω τον παλιό εαυτό μου σιγά σιγά και αισθάνομαι τέλεια. Η συμβουλή μου: μειώστε τους υδατάνθρακες και αυξήστε πρωτεϊνές με παράλληλη κατανάλωση λαχανικών (κυρίως πράσινων με φύλλα) και λίγων φρούτων. Βγάλτε τη ζάχαρη τελείως, δεν χρειάζεται πουθενά. Για καφέ βάλτε ασπαρτάμη. Και θα δείτε τι ωραία που θα αισθάνεστε μετά από λίγες ημέρες.

Επιστημονικά εξηγείται κάπως έτσι: Το σώμα μας κατά τη διάρκεια της ημέρας για να λειτουργήσει το πρώτο πράγμα που καταναλώνει είναι υδατάνθρακες. Αν δεν υπάρχουν υδατάνθρακες καταναλώνει λίπος με αποτέλεσμα να "καίμε" λίπος ευκολότερα και γρηγορότερα.

Αυτά τα λίγα από τον διαιτολόγο cdhyper :lol:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

χωρις ζαχαρη

Δημοσίευση από Sheena » 13 Ιούλ 2007 10:44

Τα βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα φαίνονται μακροπρόθεσμα τι ζημιά κάνουν. Δεν είναι ισορροπημένη διατροφή αυτή που περιγράφεις, με πολλές πρωτεΐνες και ελάχιστους υδατάνθρακες. Έχει αποδειχθεί ότι είναι λάθος κάτι τέτοιο. Και δεν έφταιγε ότι σταμάτησες το αθλητισμό και πήρες κιλά τρώγοντας υδατάνθρακες, αλλά γιατί η ημερήσια πρόσληψη θερμίδων ήταν περισσότερη από την ενέργεια που κατανάλωνες όλη την ημέρα. Όταν όλη την ημέρα κάνεις ελάχιστα πράγματα και ταυτόχρονα τρως παραπάνω, πώς περιμένεις να διατηρήσεις τα κιλά σου; Μου λες;
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

χωρις ζαχαρη

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Ιούλ 2007 12:11

Το στηρίζεις σε κάποια έρευνα αυτό που λες; Εγώ νομίζω ότι είναι αρκετά ισορροπημένο αυτό που κάνω έχοντας διαβάσει αρκετές ιατρικές δημοσιεύσεις στο εξωτερικό από έγκυρα περιοδικά. Δηλαδή ο πρωτόγονος άνθρωπος πού έβρισκε τα μακαρόνια, τη ζάχαρη και το ψωμί να φάει; Κρέας, φρούτα και λαχανικά έτρωγε. Η αυξημένη πρόσληψη υδατανθράκων είναι εφεύρεση της λεγόμενης "μεσογειακής δίαιτας" που προωθείται από συγκεκριμένες βιομηχανίες και παρελκόμενους "διατροφολόγους". Και αυτό είναι και μια αιτία που ναι μεν έχουμε λιγότερα καρδιακά επεισόδια (αν και αυτό συζητιέται) αλλά με τη μειωμένη πρόσληψη πρωτεϊνών είμαστε καχεκτικός λαός. Αν το έχουμε το παιδί από μικρό στη "μεσογειακή δίαιτα" ζουμπάς θα βγει. Ευτυχώς οι δικοί μου φρόντιζαν να παίρνω καλές πρωτεΐνες και πήρα μπόι :)

H έλλειψη των πολλών υδατανθράκων ποτέ δεν έβλαψε κανέναν. Ούτε το σώμα χρειάζεται τόσους πολλούς υδατάνθρακες όσους προτείνει η μεσογειακή δίαιτα.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

χωρις ζαχαρη

Δημοσίευση από Sheena » 13 Ιούλ 2007 12:32

Ναι, το στηρίζω σε έρευνα. Και θα σου βρω και το άρθρο να στο αποδείξω.

Ο πρωτόγονος άνθρωπος.... Δηλ. οι αρχαίοι Έλληνες που είχαν εφεύρει τα μακαρόνια ανώμαλοι ήταν;; Και πέρα από τα μακαρόνια, υδατάνθρακες τους παίρνεις και από αλλού (φρούτα, λαχανικά).

Σιγά μην φταίνε οι πρωτεΐνες που αναπτύχθηκες περισσότερο. Καχεκτικοί οι Έλληνες δεν έχουν γίνει επειδή δεν τρώνε, αλλά επειδή τρώνε με το παραπάνω πρωτεΐνες, λίπη, κλπ. Άμα βλεπεις την οικογένεια να παίρνει απ' έξω για βραδυνό και να μαθαίνει το μικρό σε ό,τι βρίσκει κλεισμένο σε ένα σακουλάκι στο σουπερ-μαρκετ, καταλαβαίνεις πως ο Έλληνας ανατρέφεται. Ευτυχώς δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία, γιατί μεγάλωσα σε χωριό. Αλλά μην μου πεις πως αυτό δεν μπορεί να το κάνει κάποιος που ζει στην πόλη. Όλα γίνονται χάριν ευκολίας και βιασύνης.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

χωρις ζαχαρη

Δημοσίευση από georgemakaronis » 13 Ιούλ 2007 14:46

για αυτο κι εγω ονομαζομαι makaronis....
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

χωρις ζαχαρη

Δημοσίευση από Sheena » 13 Ιούλ 2007 15:00

αρχαίος είσαι; :wink: :P
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

χωρις ζαχαρη

Δημοσίευση από cdhyper » 13 Ιούλ 2007 16:14

χαχαχα βρε συ οι αρχαίοι Έλληνες δεν ήταν πρωτόγονοι. Πρωτόγονος είναι ο άνθρωπος πριν τις οργανωμένες κοινωνίες. Επειδή επικαλούμαστε συνεχώς τον όρο "φυσικό προϊόν" έλα και πέσμου τι από αυτά που σήμερα καταναλώνουμε με μανία (ψωμί, ζάχαρη, μακαρόνια, και ρύζι εκτός της Κίνας και πατάτες -στην Ελλάδα δεν υπήρχαν-) υπήρχαν στο διαιτολόγιο του πρωτόγονου ανθρώπου που ζούσε μέσα στη φύση. Τι πιο φυσικό από αυτό;

Υδατάνθρακες φυσικά και υπάρχουν και στα φρούτα και στα λαχανικά. Από εκεί πρέπει να παίρνουμε μια ημερήσια ποσότητα υδατανθράκων και όχι από τα παραπάνω που αναφέρω. Είπα να περιορίσουμε τους υδατάνθρακες όχι να τους καταργήσουμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες