2 μικρές εφαρμογές σε PHP

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
mpiper

Δημοσίευση από mpiper » 13 Ιούλ 2007 15:33

Θέλω να δημιουργήσω τα εξής και θέλω την βοήθεια σας :

1. Θέλω να δημιουργήσω μια σελίδα που θα εμφανίζει τα δομολόγια ΚΤΕΛ. Αυτό που φαντάζομαι είναι 3 drop down list στα οποία το πρώτο θα περιέχει την Αφετηρία και στο άλλο θα έχει τον προορισμό και το 3ο να περιεχει την επιλογή καθημερινές και Σαββατοκύριακο και ανάλογα την επιλογή να εμφανίζονται τα δρομολόγια που είναι της μορφής 05:40, 06:00, 07:00 κλπ κλπ.

2. Θέλω να δημιουργήσω εφημερεύοντα φαρμακεία. Δηλαδή να εμφανίζονται τα εφημερεύοντα φαρμακεία της τρέχον ημέρας και επίσης απο ενα ημερολόγιο να επιλέγει την ημερομηνία και να εμφανίζει τα αντίστοιχα εφημερεύοντα φαρμακεία.

Prince Elrik

Δημοσίευση από Prince Elrik » 15 Ιούλ 2007 05:31

Δεν είναι κάτι δύσκολο ούτε το πρώτο αλλά ούτε και το δεύτερο.

Στο δεύτερο απλά φτιάχνεις μια βάση δεδομένων και με δύο select εμφανίζεις τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Όσον αφορά το πρώτο, την τρίτη επιλογή δεν την καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει. Τόσο μεγάλο χώρο θα πιάσει αν εμφανίζεις και τα σαββατοκύριακα στην σελίδα αποτελεσμάτων; Άμα θες να το πας και λίγο παραπέρα μπορείς να κάνεις το εξής. Ανάλογα την επιλογή του drop down αφετηρία να προσαρμόζεται και το drop down προορισμός. Δηλάδη ότι με Αφετηρία την Λαμία μπορείς να πας για παράδειγμα Αθήνα, Καβάλα μόνο. Με Αφετηρία την Τρίπολη μπορείς να πας Κόρινθο, Καλαμάτα λέμε τώρα. Για να είναι αληθοφανές αυτό, θα πρέπει να συμβουλευτείς τα δρομολόγια των ΚΤΕΛ.

Απλά δεν καταλαβαίνω που αντιμετωπίζει δυσκολία. Στην υλοποίηση;δεν ξέρεις τι εντολές να χρησιμοποιήσεις;Τι βάση;
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες, για να σε βοηθήσουμε...

mpiper

Δημοσίευση από mpiper » 15 Ιούλ 2007 14:02

Ναι δεν χέρω πως να το φτιάξω. Η επιλογή το δεύτερο drop Down να προσαρμόζεται ανάλογα την επιλογη του πρώτου μου φάινεται πιο λογικό. Απλα το μόνο που ξέρω είναι οτι απο βάση θα χρησιμοποιήσω mysql.

Αυτά. Αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Μιχάλης

Prince Elrik

Δημοσίευση από Prince Elrik » 15 Ιούλ 2007 16:40

Αρχικά θα πρέπει να στήσεις έναν web server ώστε να μπορείς να τρέξεις τα αρχεία .php. Μπορείς να προτιμήσεις κάποιον από τους τόσους που υπάρχουν (ενδεικτικά αναφέρω xampp,appserv και vertigo) ή μπορείς να τον στήσεις μόνος σου, εγκαθιστώντας ξεχωριστά apache,php και mysql.
Από κει και πέρα θα στήσεις την βάση σου για την κάθε εφαρμογή (εδώ θα πρέπει να ανατρέξεις στο εγχειρίδιο της mysql) ή να προμηθευτείς ένα βιβλίο που να εξηγεί τα περί mysql. Μετά θα στήσεις το γραφικό περιβάλλον σου και τέλος θα συνδέσεις τις σελίδες με την βάση σου.

Για τα drop downs θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις λίγο κώδικα javascript.

Πάντως άμα ασχολείσαι πρώτη φορά με αυτά ξεκίνα είτε με tutorials είτε με κάποιο βιβλίο.

mpiper

Δημοσίευση από mpiper » 15 Ιούλ 2007 23:26

Ολα αυτά τα έχω στήσει. Ο κώδικας μου λείπει. Πολλά ζητάω εεε. Υπάρχουν καπου έτοιμα php scripts ή κάτι έτοιμο που να με βοηθήσει ?

Ευχαριστώ
Μιχάλης

Prince Elrik

Δημοσίευση από Prince Elrik » 16 Ιούλ 2007 00:10

Το να σου γράψει κάποιος τον κώδικα, έτσι δεν νομίζω. Ξεκίνα από το εγχειρίδιο της mysql να δεις πως φτιάχνονται οι βάσεις και μετά οι πίνακες. Προχώρα στο πώς ανακτούμε δεδομένα από μια βάση και μετά πήγαινε στην php για να τα εμφανίσεις αυτά τα δεδομένα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης