Πρόβλημα με hp pavilion zt3260EA

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
giorgiss

Δημοσίευση από giorgiss » 16 Ιούλ 2007 15:05

Αρχικά κάποια στιημή παρουσιάστηκε πρόβλημα στο power-on κουμπί. Κάποιες φορές που το πατούσα ο υπολογιστής δεν μπούταρε και χρειαζόταν να το πατήσω ακόμα και πολλές φορές για να μπουτάρει. Προχθές παρατήρησα κάθως μπούταρε ο υπολογιστής μια ευθεία κόκκινη κινούμενη γραμμή από κουκκίδες, κόκκινες κουκκίδες γύρω από το bootup skin των windows και καθώς εισήλθα στο παραθυρικό περιβάλλον κόκκινες κουκκίδες όταν το φόντο ήταν μπλε και μαύρο και σε γενικές γραμμές χρώματα αλλαγμένα. Απέκλεισα το ενδεχόμενο να φταίει η κάρτα γραφικών γιατί σύνδεσα το laptop με εξωτερική οθόνη και όλα έδειχναν μια χαρά. Θα χρειαστεί σίγουρα να αλλάξω οθόνη; Πόσο θα μου κοστίσει αυτό; Είναι καλύτερο να βάλω οθόνη καινούργιας τεχνολογίας ή απλώς να την αλλάξω με μια ίδια; Είναι προτιμότερο να πάω το laptop μου κατευθείαν στην HP Hellas στο Μαρούσι ή να το πάω πρώτα στην εταιρία από την οποία το αγόρασα; Το Laptop το' χω περίπου 3 χρόνια (έχει λήξει η εγγύησή του). Τι μου προτείνετε;

giorgiss

Δημοσίευση από giorgiss » 16 Ιούλ 2007 15:06

Το αξιοπερίεργο της υπόθεσης είναι ότι η οθόνη ξαφνικά έφτιαξε και δούλευε κανονικά για μία εβδομάδα περίπου πρίν ξαναχαλάσει. Επίσης, παρατήρησα σε κάποια απεγνωσμένη αλλαγή της ανάλυσης σε μεγαλύτερη ότι στιγμιαία ξαναέφτιαξε και ξαναχάλασε σε χρόνο dt. Την οθόνη τη δούλευα σε ανάλυση μεγαλύτερη της 1024x768 (32 bpp, 60Hz refresh rate) και το πρόβλημα άρχισε να παρουσιάζεται μετά από λίγο καιρό αφότου την άλλαξα σε 1024x768. Καμία γνώμη; Μηπως γνωρίζει κανείς κάποιο πρόγραμμα που να κάνει degauss;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες