Τι γνωρίζετε για την σπηλιά του Νταβέλη;;;;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
steki-man
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από steki-man » 10 Απρ 2003 12:09

Τώρα εγώ να σας πω τα συμπεράσματά μου μετά από αυτή τη συζήτηση ή μάλλον θα σας γράψω την εργασία του παιδιού που ζήτησε τις γνώσεις όλων περί σπηλιάς Νταβέλη για να τον βοηθήσω

<<<<<<<<< Η ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΒΕΛΗ >>>>>>>>>>>>

Στη σύγχρονη κοινωνία που ζούμε υπάρχει το άγνωστο και το μη άγνωστο
το άγνωστο είναι αυτό που δεν ξέρουμε και το γνωστό αυτό που ξέρουμε
Γνωστά λοιπόν είναι τα σουβλάκια της Πεντέλης και άγνωστο τα παράξενα μεταφυσικά φαινόμενα που μαστίζουν την περιοχή.
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις στην συγκεκριμένη περιοχή.
Δεν μπορώ να ξεχάσω την πρώτη φορά που είχα πάρει από τον ΙΟΡΔΑΝΗ δέκα τυροκροκέτες ολοστρόγγυλες και δύο σουβλάκια καλαμάκι χωρίς πίτα και κατευθυνόμουν προς τη σπηλιά του Νταβέλη για να μαζέψω λάχανα γιατί ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ δεν είχε να μου κάνει σαλάτα.
Εκεί που ανέβαινα την κατηφόρα ή μάλλον που κατέβαινα την ανηφόρα βλέπω μπροστά μου ένα κοντό φαλακρό άντρα με καπαρτίνα πράσινη φωσφορούχα και έκανε μπιου μπιου μπιου μπιου .........
Φοβήθηκα και όπως πήγα να τρίψω τα μάτια μου να δω αν βλέπω καλά μου πέφτουν κάτω οι τυροκροκέτες .......και Ω τι παράξενο ....οι τυροκροκέτες αντί να κυλήσουν στην κατηφόρα κυλούσαν στην ανηφόρα !!!!!!
Και τότε αποφάσισα να κάνω το σουβλάκι ξίφος και να πολεμήσω το άγνωστο πράσινο φαλακρό ανθρωπάκι που έκανε όπως είπα μπιου μπιου
Οταν όμως πλησίασα πολύ ξαφνικά ένα δυνατό βουητό με έκανε να κλείσω τα αυτιά μου .....................και αμέσως μετά βλέπω το ανθρωπάκι να χάνετε μέσα στη σπηλιά του Νταβέλη με τα σουβλάκια μου στο χέρι
ΕΕΕΕι ΕΕΕΕι στάσου του φώναξα ..........ΣΤΑΣΟΥ ΜΥΓΔΑΛΑ !!!! ουπς λάθος ταινία ...................
έτρεξα στο κατόπι για να μου πληρώσει τα σουβλάκια μου και τι να δω !!!!!
!!!!!!!!!! δέκα άντρες με μαύρες καπαρτίνες μου έτρωγαν τα δύο σουβλάκια μπροστά από έναν αποκωδικοποιητή της NOVA και βάζαν τα καλαμάκια για κεραίες ...................
Και δεν φτάνει μόνο αυτό ..........ο ένας έφτυσε μέσα στη λίμνη και έφτασε μέχρι Κρήτη
( δεν του άρεσε το σουβλάκι ? )
Πιάνω ένα πράσινο άνθρωπο με μαύρη καπαρτίνα και του λέω .........
ΞΕΡΑΣΕΤΑ ΟΛΑ ΤΩΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ πες μου αμέσως τι τρέχει εδώ ....
και μου είπε "Ολα είναι κόλπο του Ιορδάνη για να έρχετε κόσμος στην Πεντέλη να τρώει τα σουβλάκια μας "
Τέλος να σας πω ότι όπως γύρισα Αθήνα ξαναβρήκα τις κροκέτες μου

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 11 Απρ 2003 20:39

γιαννης μπαϊμπακης έγραψε:telxinas i doukisa tis plakentias ezise stin perioxi 100 peripou xronia meta ton ntaveli. ta mperdepses ligaki. :P
Γιάννη κάνεις λάθος. Η Δούκισσα της Πλακεντίας (Σοφία ντε Μπαρμπουά) ήρθε στην Αθήνα αρχικά το 1834 και έμενε μόνιμα εδώ από το 1837 ως το θάνατό της το 1854. Ο λήσταρχος Νταβέλης (πραγματικό όνομα Χρήστος Νάτσος) έδρασε στα μέσα του 19ου αιώνα και πέθανε το 1856.

Τώρα βέβαια, όλα τα σχετικά με "σχέση" των δύο που αναφέρθηκαν είναι (το λιγότερο) γελοία. Μάλιστα, σχετικές φήμες για τη Δούκισσα υπήρχαν και για το λήσταρχο Μπίμπεση αλλά και για τον τότε ακόλουθο της γαλλικής πρεσβείας Μπουαγκιλμπέρ. Θα πρότεινα σε οποιονδήποτε θέλει να διαμορφώσει άποψη για όλα αυτά (και για το σπήλαιο) να προσπαθήσει να ψάξει λίγο παραπάνω από επίπεδο "κούφιας γης", "UFO" και "αντάρτικου του Νταβέλη κατά των Τούρκων". Έλεος δηλαδή, έλεος!. Όποιος ενδιαφέρεται, PM me.

Άβαταρ μέλους
mark1laz

Δημοσίευση από mark1laz » 22 Απρ 2003 00:55

Steki-man να σαι καλά........η εργασία αποκτά νόημα με τη συζήτηση! :P :P :P

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 22 Απρ 2003 10:49

mitsubishi έγραψε:
γιαννης μπαϊμπακης έγραψε:telxinas i doukisa tis plakentias ezise stin perioxi 100 peripou xronia meta ton ntaveli. ta mperdepses ligaki. :P
Γιάννη κάνεις λάθος. Η Δούκισσα της Πλακεντίας (Σοφία ντε Μπαρμπουά) ήρθε στην Αθήνα αρχικά το 1834 και έμενε μόνιμα εδώ από το 1837 ως το θάνατό της το 1854. Ο λήσταρχος Νταβέλης (πραγματικό όνομα Χρήστος Νάτσος) έδρασε στα μέσα του 19ου αιώνα και πέθανε το 1856.

Τώρα βέβαια, όλα τα σχετικά με "σχέση" των δύο που αναφέρθηκαν είναι (το λιγότερο) γελοία. Μάλιστα, σχετικές φήμες για τη Δούκισσα υπήρχαν και για το λήσταρχο Μπίμπεση αλλά και για τον τότε ακόλουθο της γαλλικής πρεσβείας Μπουαγκιλμπέρ. Θα πρότεινα σε οποιονδήποτε θέλει να διαμορφώσει άποψη για όλα αυτά (και για το σπήλαιο) να προσπαθήσει να ψάξει λίγο παραπάνω από επίπεδο "κούφιας γης", "UFO" και "αντάρτικου του Νταβέλη κατά των Τούρκων". Έλεος δηλαδή, έλεος!. Όποιος ενδιαφέρεται, PM me.
file mitsubishi, tora eida to minima sou.

i sofia de barboua genithike stin filadelfeia ton HPA ton aprilio tou 1785. Stin Athima irthe to 1830, efige gia ena diastima stin virito kai meta ton thanato tis koris tis girise kai pali stin athina to 1837. Pethane stin penteli to 1854 pri prolavei o kleanthis na teleiosei to palati pou tis eftiaxne.

Gia tin sigekrimieni kiria ksero polla, gia ton ntaveli kapou eixa diavasei oti ezise 100 xronia pio piso. Alla tora pou to les tha koitakso na vro tin imerominia.
Εικόνα

Trelos7

Δημοσίευση από Trelos7 » 23 Απρ 2003 13:24

XAXAXXAA, kathomai kai diavazo olo to thread kai exei poly plaka telika!! :lol: Kai ego pentelh meno. Den exo episkeytei pote th sphlia alla tha me kanete na pao an synexisete! :D

kai kati shmantiko!!! Ta kalamakia alla kai ta souvlakia tou serifh einai poly kalytera apo tou Iordanh!! :lol:

ANTE! :pint:

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 24 Απρ 2003 13:13

Γιάννη, φαίνεται ότι και εσένα σε ενδιαφέρει το θέμα. Κάνεις όμως κάποια λαθάκια.
γιαννης μπαϊμπακης έγραψε: Stin Athima irthe to 1830, efige gia ena diastima stin virito kai meta ton thanato tis koris tis girise kai pali stin athina to 1837.
Όπως σου έγραψα και στο προηγούμενο post, στην Αθήνα ήρθε το 1834. Το 1830 που γράφεις (στις 3 Ιανουαρίου συγκεκριμένα) είχε έρθει στο Ναύπλιο. Μετά από 17 μήνες αναχώρησε για την Ιταλία, καθώς το πολιτικό κλίμα... δεν τη σήκωνε (ήταν αντίπαλος του Καποδίστρια). Μάλιστα επικρότησε και τη δολοφονία του. Επέστρεψε στην Ελλάδα το 1834, στην Αθήνα αυτή τη φορά. Πήγε στη Βηρυτό λόγω της κόρης της (ήταν φυματική), όπου αυτή πέθανε το 1837. Τότε επέστρεψε (οριστικά πια) στην Ελλάδα.
γιαννης μπαϊμπακης έγραψε:Pethane stin penteli to 1854 pri prolavei o kleanthis na teleiosei to palati pou tis eftiaxne.
Δεν πέθανε στην Πεντέλη, αλλά στο μέγαρο των "Ιλισσίων" (σημερινό Βυζαντινό Μουσείο στη Βασ. Σοφίας). Όσο για το παλάτι που αναφέρεσαι ("Καστέλλο της Ροδοδάφνης"), η κατασκευή του είχε σχεδόν σταματήσει από το 1847. Τότε ήταν που κάηκε η προσωρινή κατοικία της Δούκισσας στην Αθήνα (οδός Πειραιώς) και μαζί και το άταφο ταριχευμένο σώμα της κόρης της που φύλαγε εκεί. Αυτό το γεγονός σχεδόν την αποτρέλλανε. Για περισσότερα, σε παραπέμπω στην απόλυτη εμπεριστατωμένη εργασία του Δημήτρη Καμπούρογλου.
Trelos7 έγραψε:kai kati shmantiko!!! Ta kalamakia alla kai ta souvlakia tou serifh einai poly kalytera apo tou Iordanh!!
Ασχολίαστο. Βέβαια, θα μου πεις, "περί ορέξεως... κολοκυθόπιττα"!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Απρ 2003 13:21

kala re paidia diatrivi exete kanei stin istoria tou listarxou Ntaveli? Tetoia meleti den iparxei sto elliniko internet oute gia ton Plotino (oups pios einai autos?? :D ).

Siggnomi an sas pikrano alla den itan kai toso simantiki prosopikotita gia na asxoloumaste me auton

mitsubishi

Δημοσίευση από mitsubishi » 24 Απρ 2003 22:59

cdhyper συγγνώμη και εγώ αν σε πικράνω, αλλά μάλλον θα έπρεπε να διαβάζεις καλύτερα κάτι πριν απαντήσεις. Τα παραπάνω post δεν αφορούν τον Νταβέλη, αλλά τη Δούκισσα της Πλακεντίας.

Όσο για τον περιβόητο λήσταρχο, όντως ήταν σημαντική προσωπικότητα. Εκτός και αν θεωρείς τον αποκλεισμό της Αθήνας (κατοχή Πειραιά) από τους Γάλλους κατά τον Κριμαϊκό πόλεμο ασήμαντο γεγονός στην ιστορία της Ελλάδας. Το πώς εμπλέκεται ο Νταβέλης εκεί... άστο, γιατί όπως πάμε θα γράψω όντως διατριβή :lol:

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 24 Απρ 2003 23:28

cdhyper έγραψε:kala re paidia diatrivi exete kanei stin istoria tou listarxou Ntaveli? Tetoia meleti den iparxei sto elliniko internet oute gia ton Plotino (oups pios einai autos?? :D ).

Siggnomi an sas pikrano alla den itan kai toso simantiki prosopikotita gia na asxoloumaste me auton
cdhyper ego otan ena thema me afinei adiaforo, apla to prospernao. den mpeno mesa me ifaki.

An gia sena einai o plotinos simantikos (nai den ksero poios einai aftos), gia polous allous einai adiaforos. Kai kati pou aresei se mas den einai aparetito na aresei se kanenan allo.

Me liga logia afou to thema se xalaei giati to koitas, des tipota allo kai otan mas piasoun oi filosofikes mas anisixies tha se exoume sta ipopsin.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Απρ 2003 08:31

katarxas signomi an sas prosevala alla eimai poli parormitikos kai auto pou mou erxetai san proti skepsi sto mialo speudo na to grapso amesos.

parolauta tha ithela mia eilikrini apantisi stin akolouthi eilikrini erotisi: Ti einai auto pou sas kentrizei na asxolitheite me to thema tou listarxou Ntaveli?

Eilikrina mou prokalese ekpliksi i anazitisi sas gia to thema

(mias kai pou ta efere i kouventa gia ton Plotino mporeite na mathete edo: http://filosofia.gr/plotinos.html

Άβαταρ μέλους
γιαννης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από γιαννης » 25 Απρ 2003 12:35

cdhyper έγραψε:katarxas signomi an sas prosevala alla eimai poli parormitikos kai auto pou mou erxetai san proti skepsi sto mialo speudo na to grapso amesos.

parolauta tha ithela mia eilikrini apantisi stin akolouthi eilikrini erotisi: Ti einai auto pou sas kentrizei na asxolitheite me to thema tou listarxou Ntaveli?

Eilikrina mou prokalese ekpliksi i anazitisi sas gia to thema

(mias kai pou ta efere i kouventa gia ton Plotino mporeite na mathete edo: http://filosofia.gr/plotinos.html
dekti i signomi sou kai gia to plotino to eida extes apo tin selida sou.

oson afora ton ntaveli tora. ego arxisa na psaxno plirofories, logo ton endiaferonton mou, gia ton thisavro tou daveli, an iparxi, an ipirkse pote, ti egine kai tetoia pragmata.

Telika vrika otidipote allo ektos apo afto pou epsaxna. Omos vlepontas na exoun anaptixthei theories epi theorion asxolithika ligo parapano gia na sximatiso prosopiki apopsi.

oso gia tin doukisa, einai mia tragiki istoria poy sindeete me ola afta logo tis epilogis tou topou pou ekane tin katikoia tis.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες