Οι αδειεσ και το επιδομα αδειασ του καλοκαιριου

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
INSIDE_GR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από INSIDE_GR » 20 Ιούλ 2007 02:51

Τι είναι η ετήσια άδεια Ετήσια με αποδοχές ( έτσι χαρακτηρίζεται νομικά η λεγόμενη καλοκαιρινή άδεια) χορηγείται με βάση το ημερολογιακό έτος , ενώ ταυτόχρονα όλοι οι μισθωτοί έχουν δικαίωμα αναλογικής άδειας με την συμπλήρωση του πρώτου μήνα εργασίας τους .Δικαίωμα άδειας έχουν όλοι όσοι συνδέονται με τον εργοδότη με εξαρτημένη σχέση εργασίας ανεξάρτητα την μορφή της (αορίστου η ορισμένου χρόνου).ΕΠΙΣΗΣ πρέπει να γνωρίζετε ότι η ετήσια άδεια χορηγείτε με αποδοχές Πως υπολογίζεται Ο υπολογισμός της άδειας γίνεται με βάση την διάρκεια ενός χρόνου ως εξής :20 εργάσιμες ημέρες αν ΕΡΓΑΖΕΣΤΕ πενθήμερο και 24 εργάσιμες ημέρες αν Εργάζεστε 6μερο Αν όμως δεν έχετε συμπληρώσει το χρόνο ολόκληρο δικαιούστε για κάθε μήνα εργασίας 2 εργάσιμες ημέρες άδειας με αποδοχές Οι παραπάνω ρυθμίσεις αφορούν την άδεια για το πρώτο και τον δεύτερο χρόνο εργασίας σας στον ίδιο εργοδότη Μετά τον δεύτερο χρόνο εργασίας στον ίδιο εργοδότη η ο εργαζόμενος δικαιούται να πάρει την άδεια του σε οποιοδήποτε χρονικό διάστημα του χρόνου.Επίδομα Αδείας Για την ετήσια άδεια κάθε εργαζόμενος εκτός από την αμοιβή των ημερών της άδειας δικαιούται να λάβει και επίδομα αδείας που είναι μισός μισθός για όσους αμείβονται Με μισθό και 13 ημερομίσθια με ημερομίσθιο.Ποτέ δίνεται το επίδομα άδειαςΤο επίδομα άδειας αλλά και οι αποδοχές της άδειας δίνονται με την έναρξη της χορήγησης της άδειας Προσοχή: Αν σε περίπτωση που δεν σας χορηγηθεί με ευθύνη του εργοδότη η άδεια μέσα στον προβλεπόμενο από τον νόμο χρονικό διάστημα του ημερολογιακού έτους, ο εργοδότης υποχρεώνεται να σας καταβάλει τις αποδοχές που δικαιούστε για τις ημέρες της άδειας που δεν σας δόθηκαν με προσαύξηση 100% . Η προσαύξηση δεν ισχύει στο επίδομα αδείας που επίσης υποχρεούται να καταβάλει ο εργοδότης Επίσης Όταν βρίσκεστε σε άδεια δεν μπορεί ο εργοδότης να σας απολύσει , αν το κάνει θα κριθεί άκυρη , όπως επίσης δεν επιτρέπεται η μεταφορά της άδειας από έναν χρόνο σε άλλο έστω και αν έχει συναινέσει ο εργαζόμενος , γι αυτό προσοχή μην σας πουν θα σας δώσω την άδεια του χρόνου και το δεχθείτε σας πιασαν κοροΐδο την έχετε χάσει …!Επίσης και σε περίπτωση που απολυθείτε να ξέρετε αν δεν έχετε πάρει την άδεια σας δικαιούστε τις αποδοχές των ημερών της άδειας που δεν είχατε πάρει .

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΣΕΕ …ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ …ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΠΑΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΟΛΗ ΣΤΗ ΓΣΕΕ ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΣ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ "ΥΠΕΞΑΙΡΟΝΤΑΣ" ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ… ΣΥΝΤΟΜΑ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΕΔΩ

Tο blog του απολυμένου απο τη ΓΣΕΕ με ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΤΣΕΙ
http://apasxolisi.wordpress.com/

NIkoz

Δημοσίευση από NIkoz » 25 Ιούλ 2007 05:06

Θέλω για αρχή να σε ευχαριστήσω για την ενημέρωση που προσφέρεις καθώς και για την προθυμία που δηλώνεις στο να απαντήσεις σε θέματα που αφοράνε την απασχόληση και τα δικαιώματα του εργαζόμενου, αλλά θα σε παρακαλέσω αν είναι εφικτό σε ανάλογα posts σου να αναφέρεις πηγές for example το πιό επίκαιρο ΦΕΚ που έχεις συμβουλευτεί η αποσπάσματα από το υπουργείο εργασίας.

Και πάλι ευχαριστώ, αν και εργάζομαι από το 12 έτος της ζωής μου σε θέματα πληροφοριών για τα δικαιώματα μου είμαι ανάπειρος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης