Infinity:

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Infinity:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 21 Ιούλ 2007 03:52

ανάλογη απόπειρα (αφρό μπύρας), είδα σε ένα material στο vraymaterials.de. Τσέκαρε το! Κατεβάζοντας το υλικό μπορείς αποκωδικοποιώντας τις ρυθμίσεις να δεις πως πως το παλεύει. Έμένα με έχει βοηθήσει αρκετά...

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Infinity:

Δημοσίευση από De_Profundis » 21 Ιούλ 2007 03:56

θα το κοιτάξω. Εγώ προχθές κατεβασα απο το ελεκτρονικ μουλάρι e-mule τους archshader by evermotion gia Vray...Της παναγιας τα ματια έχει. Το thor's hammer, έχει textures apo ekei. φοβερα ματεριαλς.
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
ignis

Infinity:

Δημοσίευση από ignis » 21 Ιούλ 2007 16:26

ωραιο καθισμα ... σιγουρα θελει καποια κατασκευαστικα τα οποια ξερεις οτι παντα αλλαζουν κατι ('η πολλα απο το ντιζαιν)...επισης δεν εχω καταλαβει...στο επανω καθεται κανεις?...αν ναι...πως?

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Infinity:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 21 Ιούλ 2007 22:13

Με ακροβατικά προς το παρόν. Είμαι υπερκινητικός (πρώην δρομέας και άλτης..) όποτε φαντάζεσαι πως δε χαμπαριάζω ιδιαίτερα με τετοια ζητήματα. Λίγοι και καλοί μπορούν να ανέβουν εκει πανω..
Αυτή η θέση προέκυψε στη φάση της κατασκευής (η οποία να διήρκησε το πολύ δύο ώρες), δεν ήταν στην αρχική σύλληψη και απλά...μου φάνηκε καλό εκείνη τη στιγμή! Με μια καλή οπτική φυγή, φαντάζομαι το "παρατηρητήριο" σαν ένα καλό σημείο για να χάνεται κανείς στις σκέψεις του...καθώς "αιωρείται"...
Αν θα επιμείνω στο πρότζεκτ σίγουρα θα προσθέσω έναν πιο ορθόδοξο τρόπο πρόσβασης στο "παρατηρητήριο", ελπίζω σε κριτικές...

Πάντως τα κατασκευαστικά αν και μας την σπάνε πολλές φορές πιστεύω ότι μπορούν να "τονώσουν" μια κατασκευή, αρκεί να υπάρχει φαντασία... (πιστεύω μερικώς στο "form follows function")...

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Infinity:

Δημοσίευση από Argykaraz » 21 Ιούλ 2007 22:17

πολυ περιεργο!! μ αρεσει!! ειναι κατι σαν το δικο μου περιεργο..
http://www.freestuff.gr/artwork/display ... 6913&pos=5
για ριξτε μια ματια...
χαχα!! εμενα παντως μου αρεσει η καρεκλα! την εχεις βολευτει? κανει για κανα υπνακο? :kaloe:

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Infinity:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 21 Ιούλ 2007 22:49

Μετά απο ένα ζόρικο rendering είναι ότι πρέπει για ύπνο.
Πολύ καλό και το περίεργο σου. Είναι αυτό που λένε ότι η τέχνη πολλές φορές τυχαία βγαίνει....

kreator1

Infinity:

Δημοσίευση από kreator1 » 04 Απρ 2008 14:57

πρεπει να ειχε πολυ καφε μεσα.!!
δεν ειναι και ασχημο!
προσωπικα δεν μου αρεσει το καλαμακι και οι σκιαση
φιλικα!!

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Infinity:

Δημοσίευση από GeoStuff » 07 Απρ 2008 14:19

Μιας και ανασύρθηκε από τον τάφο το θεματάκι, να ρωτήσω και εγώ τι παίζει με τη καρέκλα του Νικοσοκιν???

Θα την φτιάξει τελικά... Θα μου άρεσε στο σαλόνι μου!!!

Και δεν κάνω πλάκα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
ne3go

Infinity:

Δημοσίευση από ne3go » 07 Απρ 2008 15:04

Ευτυχώς που ανασύρθηκε και το είδα! Εκείνο μου με εντυπωσίασε ιδιαίτερα είναι το προφίλ σου ΝikoSokin, μιας και έχουμε κοινές καλλιτεχνικές καταβολές (κόμικς κτλ.) :D

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Infinity:

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Απρ 2008 16:20

NikoSokiN έγραψε:Με ακροβατικά προς το παρόν. Είμαι υπερκινητικός (πρώην δρομέας και άλτης..) όποτε φαντάζεσαι πως δε χαμπαριάζω ιδιαίτερα με τετοια ζητήματα. Λίγοι και καλοί μπορούν να ανέβουν εκει πανω...
Κάτι σε άλμα fosbery στυλ ίσως να βόλευε?? Αναρωτιέμαι πάντως πώς κάθεται κανείς σ'αυτό...Από πάνω προς τα κάτω, ή από κάτω προς τα πάνω;;; :lol: :lol: :lol:
Πάντως η ιδέα και φευγάτη είναι, και όμορφη! Μακάρι να γίνει και βολική! :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Infinity:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 07 Απρ 2008 16:44

....πωπω....σχεδόν την είχα ξεχάσει την καρέκλα :lol: ...ΤΗΝΧ για τα καλά λόγια....όντως φίλε μου ne3go, έχουμε κοινές ανυσηχίες :D :D

Η εν λόγο κατασκευή δεν απέχει πάρα πολύ απο την κατασκευή...το ζήτημα είναι το κόστος...με μια πιο συμβατική κατασκευή (μεταλλοκατασκευή - σχετικά περιορισμένο κόστος), για να αντέξει ο σκελετός θα πρέπει να "πάρει" πολύ βάρος... :(

Στην περίπτωση που θα εφαρμοστούν πιο "εξωτικά" υλικά, τότε το κόστος θα ανέβει κατακόρυφα....το θέμα της εφαρμογής τέτοιων κατασκευών είναι να πειστεί ένας οίκος ότι είναι αξιοποιήσιμες (πλασάροντας το design της υπόθεσης), να τις κατασκευάσει και απο εκεί και πέρα τα υπόλοιπα έρχονται....

...για να είμαι ειλικρινής ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δε μπορώ να φανταστώ ότι κάποιο απο αυτά τα "παιδάκια μου" θα έχει τέτοια τύχη.... :( :( :(
μόνο μια καρέκλα που σχεδιάσα για ένα μάθημα της σχολής κατασκευάστηκε σε πραγματική κλίμακα και αυτή βρίσκεται σπίτι μου πλέον (αν και δε το έψαξα καθόλου για τα περαιτέρω....) :roll:

Εν κατακλείδι...είσαι σίγουρος geo ότι αντέχεις να χρηματοδοτήσεις την κατασκευή της πρώτης "infity chair"??? :wink: :lol: :lol:
Συνημμένα
mychair.jpg
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Infinity:

Δημοσίευση από GeoStuff » 07 Απρ 2008 17:09

NikoSokiN έγραψε:Εν κατακλείδι...είσαι σίγουρος geo ότι αντέχεις να χρηματοδοτήσεις την κατασκευή της πρώτης "infity chair"??? :wink: :lol: :lol:
Κοίτα να δεις αγαπητέ NikoSokiN...

Όπως το βλέπω η καρέκλα μπορεί να γίνει από ανθρακόνημα μέχρι πολυεστέρα...

Ο πολυεστέρας είναι εύκολος να δουλευτεί αλλά θέλουμε κάποιον που να ξέρει να δουλεύει σωστά τις ρητίνες... Αλλιώς θα σπάσει... Εκτός αν μπουν κρυφές ενισχύσεις...

Το ανθρακόνημα είναι επίσης εύκολο αλλά θέλει ειδικό φούρνο και θα δώσει άσχημο αποτέλεσμα εμφανησιακά...

Η τρίτη οπτική που βλέπω είναι plexyglass...

Τι λες???

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Infinity:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 07 Απρ 2008 17:29

...ακριβώς αυτές είναι οι "εξωτικές" λύσεις που ανέφερα φίλε μου Geo...αν δεν με απατούν οι γνώσεις μου, ο πολυεστέρας μπορεί να δουλευτεί ευκολότερα (χωρίς την ύπαρξη εξειδικευμένων μηχανημάτων)...

Τόσο το ανθρακόνημα, όσο και το πλέξιγκλας θέλουν εξοπλισμό (το ζόρι με το πλέξιγκλας είναι να "κουρμπάρει" σωστά).....

...εαν επιλύονται τα ανωτέρω, είναι δυνατό να μην ψηθώ και εγώ μαζί για κάτι ανάλογο...(στο CAD τα σχέδια γίνονται στο άψε-σβήσε και με κατάλληλες γωνίες για να είναι άνετα τα επί μέρους καθίσματα)....το θέμα είναι ποιός θα αναλάβει την κατασκευή... (συν τις άλλοις, αν δεν απατώμαι, πρέπει να υπάρχει ένας ελάχιστος αριθμός παραγώγων για να σου το βγάλει το εργοστάσιο)....νομίζω πως απο εκεί και έπειτα είναι θέμα marketing...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Infinity:

Δημοσίευση από GeoStuff » 07 Απρ 2008 17:35

Και ο πολυεστέρας και το ανθρακόνημα θέλουν καλούπι...

Οπότε φτιάχνοντας ένα κάνεις εύκολα ένα πρωτότυπο... Το μόνο βασικό πρόβλημα που έχει το ανθρακόνημα είναι ότι πρέπει να το ψήσεις... Αν μπορείς εννιαίο θα είναι τρέλλα... Αλλιώς πρέπει να μπεις στην διαδικασία συναρμολόγησης...

Επίσης, να σου προτείνω και άλλο ένα αρκετά τρελλό υλικό...

Μονομπλόκ μάρμαρο... Φαντάσου το λείο και κατάλευκο... σαν Ρωμαϊκό ανάκληντρο (ή όπως γράφεται)...

Θα είναι άψογο...

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Infinity:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 07 Απρ 2008 17:49

...με το μάρμαρο θα προκύψει το "ten ton bench" σε απάντηση του γνωστού μας "ten ton hammer"..... :hammer: :lol: :lol: :lol:

...Το καλούπι για τον πολυεστέρα ακούγεται πιο εύκολο (προφίλ απο κόντρα πλακέ)....το ζήτημα είναι πως ούτως η αλλιώς το κόστος είναι ψηλά...στα ίδια πλαίσια με επώνυμες προτάσεις....το ερώτημα είναι κατά πόσο κάποιος θα δώσει μερικές χιλιάδες (κάπου εκεί το κόβω να βγαίνει) για na έχει ένα NikoSokiN??? Μάλλον θα προτιμήσει τον Stark, μια Barcelona και πάει λέγοντας.... :-? :( :wink: :)

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης