Πως διαπιστώνουμε την έκδοση των XP από το CD-Key τους;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
olspookishmagus

Δημοσίευση από olspookishmagus » 20 Ιούλ 2007 21:28

Γεια χαρά και πάλι.

Εδώ παραθέτω κάποιες σκέψεις μου τις οποίες κάνω συχνά-πυκνά όταν, σαν κομμάτι της δουλειάς ή εξυπηρετήσεων που κάνω που και που. Φίλοι, συνάδελφοι, γνωστοί αλλά και άλλοι άσχετοι άνθρωποι μου θέλουν να αναλαμβάνουν αυτές τις δουλειές κάποιοι που τις κάνουν συνέχεια ή που τέλως πάντων έχουν μια μεγαλύτερη εμπειρία για το πως πρέπει να γίνουν σωστά αυτές. Και δεν μιλώ για άλλες δουλειές αλλά για εγκατάσταση από το μηδέν των Windows XP. Περιέρχονται λοιπόν στα χέρια μου διάφοροι υπολογιστές χωρίς τα CD που έπρεπε να τους συνοδεύουν καμμιά φορά και γιατί δεν υπάρχουν τέτοια CD αλλά υπάρχει το αυτοκόλλητο των XP πάνω στο case του PC.

Τότε λοιπόν καλούμαι κάθε φορά να αντιμετωπίσω την «αγγαρεία» των 45 επιπλέον λεπτών που λέγεται εφαρμογή του Service Pack 2 (SP2) σε αυτούς τους υπολογιστές. Καμμιά φορά, αν είμαι τυχερός, τα CD keys δουλεύουν άψογα με την εγκατάσταση των Windows XP με το SP2 αλλά τις πιο πολλές φορές δυστυχώς, όχι. Δεν πήρα το θάρρος να επικοινωνήσω με τη Microsoft για το θέμα παρά μόνο όταν χρειάστηκε να υποστώ αυτή τη διαδικασία για δικό μου μηχάνημα. Η απάντηση που πήρα για το εάν γίνεται να μου δώσουν κάποιο CD key συμβατό με SP2 που θα αντικαταστήσει το δικό μου ήταν ότι αυτό δεν είναι δυνατόν και ότι λυπούνται. Και ακριβώς και επειδή και εγώ με λυπάμααι κάθε φορά να ελπίζω το CD key να είναι συμβατό με SP2, αναρωτιέμαι:

Υπάρχει κάποιο εργαλείο (ή κάποια άλλη μέθοδος) χρησιμοποιώντας μόνο την πληροφορία του serial number από το case του PC να γνωρίζουμε αν αυτό είναι συμβατό με μία εγκατάσταση Windows που εμπεριέχει το SP2;

Αν υπάρχει χρησιμοποιώντας αυτό το εργαλείο ξέρουμε από πολύ πιο πριν πια εγκατάσταση των Windows πρέπει να χρησιμοποιήσουμε και κερδίζοντας (καμμιά φορά) ελεύθερο χρόνο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 22 Ιούλ 2007 02:06

για δες αυτό..
Windows XP - Identify Current Product Key in Windows XP Installation
http://kb.wisc.edu/helpdesk/page.php?id=5766
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
olspookishmagus

Δημοσίευση από olspookishmagus » 22 Ιούλ 2007 15:03

Αυτή η λύση προυποθέτει ότι τα Windows είναι ήδη εγκατεστημένα και δουλεύουν σωστά.

Το ζητούμενο είναι αν μπορεί κανείς να δει την έκδοση των XP που έχει αγοράσει μόνο από το CD Key που φαίνεται από το αυτοκόλλητάκι που συνήθως είναι κολλημένο πάνω στο PC case ή στο πίσω μέρος ενός laptop.

Για όσους δεν έχουν προσέξει το αυτοκολλητάκι αυτό, ορίστε πως μοιάζει.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 22 Ιούλ 2007 22:32

Για όσους έχουν αγορασμένα Windows και όχι πειρατικά και δεν έχουν προσέξει, το αυτοκόλλητο λέει και για ποιά έκδοση των windows είναι.
Εικόνα

Επιπλέον πληροφορίες εδώ:
http://www.microsoft.com/resources/howt ... laylang=en
http://www.microsoft.com/uk/piracy/genu ... fault.mspx

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 23 Ιούλ 2007 09:38

Υπάρχουν τρόποι για να βρεθεί το serial number απο το product key αλλά δεν ξέρω το κατα πόσο νόμιμοι είναι... Μιας και τα περισσότερα προγράμματα σου δίνουν παραπάνω "επιλογές" απο το να δείς απλά το serial ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες