Windows server 2003 router

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rousos3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rousos3 » 21 Ιούλ 2007 00:10

καλησπέρα σε όλο το φορουμ .
θα ηθενα να ρωτησω αν μπορει καποιος να με βοηθησει στο πως να στησω εναν σερβερ που εχω για ρουτινγκ .
λοιπον ο σερβερ ειναι xeon με 4gb ram 2 onboard καρτες lan και εχω το ρουτερακι speedtouch 530i .
δεν θελω να στησω ISA server ομως.
αυτο θελω να μπει αναμεσα στο access point και το ρουτερ μου γιατι εχουμε ενα ασύρματο δικτυο ελευθερο και μπαινουν μερικοι και μας το κρεμανε . και αν μπορει καποιος να μου στειλει καποιο λινκ για το προγραμμα της antamedia hotspot (την εκδοση 1.4.6 γιατι μονο για αυτην εχω βρει ολα τα "εργαλεια" ;) ). η αλλιως αν μπορει καποιος να μου βρει το "εργαλειο" για την 1.6.7
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
rousos3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rousos3 » 22 Ιούλ 2007 20:38

kaneis den mporei na boithisei :(

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 23 Ιούλ 2007 00:43

καλησπερα.
1ον και βασικα.Αυτο με το antamedia υποθετω οτι δεν εννοεις κατι με πειρατεια γιατι αν το εννοεις θελει Lock.
Δεν καταλαβα πως ακριβως θελεις να κλειδωσεις το wireless.Θελεις να δινεις σε καποιους συγκεκριμενους η να κανεις Hotspots;
Για το wireless ενεrγοποιησε το wpa-psk για αρχη.
Τωρα πες τι ακριβως θελεις να κανει ο win server.
routing & dns;
Δες εδω
Αν ειναι για καποιο γραφειο απλα μπορεις να σηκωσεις εναν Proxy να κανεις ενα δικτυο με ολα τα pc και την μια καρτα και να κανεις και ενα μικρο με την μια καρτα του win Και το modem.
Υ.Γ πες τι ακριβως θελεις να κανεις και επανερχομαστε.
Υ.Γ2 Να χρησιμοποιησεις Linux σκεφτηκες;
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Άβαταρ μέλους
rousos3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rousos3 » 23 Ιούλ 2007 05:02

για το antamedia απλα ψάχνω την έκδοση 1,4,6 demo . λοιπόν το ασύρματο το εχουμε ελεύθερο και δέν θελουμε να το κλειδωσουμε .ετσι με το antamedia hotspot με το που θα μπαίνει καποιος στο δίκτυο δεν θα μπορει να κανει κατι και ταυτόχρονα θα του ανοιγει στον explorer η σελιδα που θα φτιάξουμε μεσα απο αυτο το πρόγραμμα . ετσι θα επικοινωνουν μαζι μας και μεσα απο αυτο το πρόγραμμα θα τους διμιουργουμε εναν λογαριασμο και με κάποιους περιορισμούς (uploading/downloading) . απλά θελω να το κανω ρουτινγκ μεσω του σέρβερ για να δουλεύει σε αλλες ip για λόγους ασφαλειας και εκει να ανέβει και το πρόγραμμα της antamedia . για λίνουξ καλα θα ηταν αλλα δεν μπορει να παίξει το πρόγραμμα...

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 23 Ιούλ 2007 07:36

ok then.
Ολοι οσοι ειναι στο εδωτερικο δικτυο σου θα παιρνουν κατευθειαν απο το router.
To access point θα ειναι συνδεμενο με την μια καρτα σε δικο τους range και απο εκει θα δινεις
wireless προσβαση.
Στην αλλη καρτα θα δωσεις το εσωτερικο σου range και απο εκει θα παιρνεις Internet.
Αν δεν βγαζεις ακρη θα σου κανω οταν ξυπνησω ενα σχηματακι γιατι τωρα με εχουν γονατισει νυστα και ρετσινες :cry: :oops:
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Άβαταρ μέλους
rousos3
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από rousos3 » 25 Ιούλ 2007 23:38

λοιπον...
εχω στησει απο την αρχη εναν win2003 enterprise sp2 server .
εχει πανω 2 καρτες δικτυου .
εγω θελω να κανει routing η μια στην αλλη και εκει αναμεσα θα παρεμβαλει to antamedia ωστε να λειτουργει ως bandwidth controler και να τραβαν ιντερνετ μονο με δημιουργια account . σκεφτικα μηπως να παρω μοντεμ αντι για το ρουτερ που εχω... και να τραβανε ολοι απο εκει ιντερνετ (και το lan και το access point) . επισης σκεφτικα να εχω τον ρουτερ με την συνδεση lan στο lan και usb τον server . o router μου ειναι ο speedtouch 530ι . καπου διαβασα οτι πρεπει να ενεργοποιησω το remote access/vpn server στο server role .
εχω καψει το μυαλό μου :S
oi ip που δουλευω τωρα ειναι :
σερβερ 10,0,0,1
ρουτερ 10,0,0,138
access point 10,0,0,100
μασκα 255,255,255,0

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 02 Αύγ 2007 12:41

Λοιπόν,

Καταρχήν δεν γίνεται με windows να κάνεις σοβαρό routing.

Τα Windows δεν κάνουν για Routing

Βάλε linux ή κάποιο παρεμφερές λειτουργικό (επί το πλήστον βασισμένα σε linux kernel είναι ότι κυκλοφορεί γιαυτή την δουλειά).

Επειδή υποθέτω δεν θα γνωρίζεις πολλά από Λίνουξ, μπορείς να βάλεις ένα Mikrotik (ένα PII@400MHz με 128MB Ram θα δουλέψει ΑΨΟΓΑ).

Οπότε ούτε XEON Ούτε τραγικά νούμερα RAM ούτε αλόγιστη κατανάλωση πόρων με χρήση Windows.

Anyway, γενικά προτείνω να αλλάξεις τα windows (για τον router μιλάω πάντα) όσο πιο σύντομα μπορείς γιατί αν ξεκινήσεις σε λάθος πλατφόρμα, πάντα θα έχεις προβλήματα και εκ των πραγμάτων κάποια στιγμή θα χρειαστεί να την αλλάξεις.

NIkoz

Δημοσίευση από NIkoz » 03 Αύγ 2007 03:49

Είμαστε σοβαροί τώρα ?

Αναφέρεσε στο διαμοιρασμό μιας adsl ?

Κάλεσε το 134 και ζήτα να αγοράσεις ένα από τα "philips Modem-router/w access point που έχουν στην αποθήκη".

Max 60 euro έχει πανεύκολο μενού και ρυθμίσεις step by step και 128bit encryption.

Σε θερμοπαρακαλώ μην σκλαβώσεις το μηχάνημα που προανέφερες για μια τόσο χαμηλής κλάσης λειτουργία.

Στο θέμα του routing-nat και γενικότερα της δικτύωσης αν ασχολήσε λόγο ορέξεως μάθησης παρακαλά αμέλησε κάθε παράγωγο της microτσουτσουνοsoft και ξεκίνα το διάβασμα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες