Αυτα....

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από NikoSokiN » 23 Ιούλ 2007 18:09

Αφορμή για να ανεβάσω αυτά τα rendreings ήταν η συζήτηση που άναψε στο θέμα του ignis με την απίστευτη (εννοείται πλέον) δουλειά του (βλ. wip-πολυκατοικία). Ανοίγω νέο θέμα Αφενός απο σεβασμό στον ignis, και αφεταίρου για να "τα ακούσω" κιόλας.

Τα δύο renderings που σας δείχνω ήταν αποτέλεσμα μιας δουλειάς όπου είχε χτιστεί μερικώς το σπίτι και εγω θα αναλάμβανα το αρχιτεκτονικό ρετουσάρισμα και φυσικά την παρουσιάση κάποιον 3Δ. Τιμή? συμφωνήσαμε για όλα 200-300; Τελικά δεν πήρα τίποτα, κοινώς ότι έγινε έγινε τζάμπα....πριν ακούσω ότιδήποτε επαναλαμβάνω το γεγονός ότι είμαι άνεργος. Δεν μπορώ να παίξω με τους δικούς μου κανόνες όταν δεν επιβιώνω...

Προφανώς και είναι ερασιτεχνικές δουλειές, αλλά δε θέλω να πιστεύω πως είναι εντελώς για τα μπάζα. Αυτά έδειχνα στην Ξάνθη φίλε Poet, και μου έδειχναν την έξοδο! Και δε νομίζω ότι μόνο Ξάνθη ή Σέρρες υπάρχουν αγύριστα κεφάλια...
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από NikoSokiN » 23 Ιούλ 2007 18:12

:evil: !$%@$^^&%*$* τι είναι αυτό που μου λέει? και τώρα? το μόνο που ξέρω να κάνω είναι να @#$@$%&#$& :evil: :evil: :evil:

"Sorry, but the maximum filesize for all Attachments is reached. Please contact the Board Administrator if you have questions."

πάλι ρεζίλι έγινα....

Εικόνα

Frruger

Αυτα....

Δημοσίευση από Frruger » 23 Ιούλ 2007 18:29

Πρέπει η καθε εικόνα που θα ανεβάσεις να είναι ποιο μικρή από 256 ΚΒ

Άβαταρ μέλους
ignis

Αυτα....

Δημοσίευση από ignis » 23 Ιούλ 2007 18:53

Φιλε NicoSokiN... πριν τα δουμε και τα "ακουσεις"... μπορω να παρατηρησω οτι εχεις καπου μειωμενη την αυτοπεποιθηση σου... ΓΙΑΤΙ???... Εισαι καλιεργημενο παιδι με γνωσεις ορεξη-ξερεις τι να κανεις (και το κανεις)... για να καλυτερευσεις... Καταλαβαινω οτι καπου σε πιανουν κοροιδο κτλ. ομως την δουλεια σου την χρησιμοποίησαν... αν ησουν τελειως άχρηστος απλα θα στο διναν πισω χωρις κουβεντα...
Εχεις την αισθηση πως εμενα δεν με πιανουν κοροιδο?(ή εστω δεν προσπαθουν..).. μετα απο 10 χρονια σαυτην την δουλεια εχω μαθει καποια πραγματα αλλα και παλι παγιδες ολων των ειδων υπαρχουν...
Ελειπα το Σ/Κ και χαρηκα που ειδα αναμενη την κουβεντα γυρω απ ολα αυτα τα πραγματα που μας αφορουν... ειναι γνωστο οτι τα πραγματα πασχουν στην Ελλαδα... το θεμα ειναι πως πασχουν παντου... ΠΑΝΤΟΥ... οι Αξιες μας ειναι πια...φραγκα φραγκα και φραγκα ---ολα αγοραζονται και πωλουνται (εκτος απο τα 3d σου... αλλα εσυ γιατι τους τα χαρησες?--- γιατι εισαι ανεργος...τοτε ειναι που δεν θα επρεπε... μην το ξανακανεις ..και στην θεση σου θα τους μιλουσα...με ειλικρινεια...)
anyway... στειλε τα 3d και ξαναμιλαμε...

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από NikoSokiN » 23 Ιούλ 2007 19:01

...όμως το μεγαλυτερο είναι 188ΚΒ, και σίγουρα δεν είναι αυτό!Indeed, αν και πλέον σχολιάζουμε τα pixels, τα πιο "κοφτερά" μάτια ατνιλαμβάνεστε τι βλεπουμε. Είναι προφανές πως δεν είναι ολοκληρωμένο το εσωτερικό, γιατί όταν καθώς το δούλευα είχε αρχίσει να μπάζει νερά το καράβι...το ενδιαφέρον είχε χαθεί...

Θα επιχειρήσω καλύτερες αναλύσεις...
Συνημμένα
saloon6.jpg
saloon6.jpg

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Rotav

Αυτα....

Δημοσίευση από Rotav » 23 Ιούλ 2007 19:35

NikoSokin emena mou aresoune...mhn nomizeis oti eisai o monos egw ksekinisa na kanw eswteriko kai ekswteriko visualization prin peripou 6 mines..eperna psixoula sthn kurioleksia..mexri pou anagastika na toys paratisw..kai twra oxi mono eimai anergos alla kai afragos!!eimai tis apopshs oti kalutera na toys diwxneis tous matsirides para na se ekmetalevonte!!ase re fileotan katalavoune thn shmasia tis doulias sou kai tou 3d tha einai arga gia aytous...tha gyrisei o troxos tha @^*$!%*@ kai o ftwxos!!!!

Frruger

Αυτα....

Δημοσίευση από Frruger » 23 Ιούλ 2007 19:46

Μια χαρά είναι σήκωσε λίγο το Gi να μην κάνει τεκέδες βαλέ κάτι στην TV η κάντη μαύρη και
παίξε λίγο στο Photoshop (θα προτιμούσα να έχει λιγότερο saturation αλλά είναι ζήτημα γεύσης αυτό).

Frruger

Αυτα....

Δημοσίευση από Frruger » 23 Ιούλ 2007 19:54

Μην παραδίδεις αν δεν σε πληρώσουν.
Έχει τύχει σε γνωστό κακοπληρωτή του Ηρακλείου να δώσω τα αρχεία σε zip με password και να μην του το δίνω μέχρι να με πληρώσει,
και σε όλα τα προηγούμενα ραντεβού που είχα κάνει τα ότι του έδειχνα έγραφε με μεγάλα κόκκινα γράμματα ΔΕΙΓΜΑ ΔΩΡΕΑΝ στη μέση της εικόνας
ώστε να μην μπορεί να το δείξει σε πελάτη.

Άβαταρ μέλους
ignis

Αυτα....

Δημοσίευση από ignis » 23 Ιούλ 2007 20:10

Συμφωνω με τον Frruger... δεν ξερω αν η εικονα εγινε θολη στην σμίκρυνση της στο photoshop... εαν οχι τοτε αλλαξε antialising filter σε κατι πιο crisp..(πχ catmull rom)
Η tv εχει προβλημα... και κατι θελει στο κομματι που δειχνει το εξωτερικο...
κατα τα αλλα θα πρεπει να ξερεις οτι ειναι ΗΔΗ δουλεια ανω του μεσου ορου μια και υπαρχει χρηση GI (φυσικα και εκει παιρνει βελτιωσεις)... οποτε ασχετα με ποσα ζητησες ή αν τα πηρες --θα μπορουσες να χρεωσεις πιο πολλα...

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από De_Profundis » 23 Ιούλ 2007 20:17

Παιδιά το θέμα είναι όχι τι να κάνει αφού βρει κάπου να δουλέψει, αλλά το ότι δεν βρίσκει να δουλέψει κάπου όπου θα αποκτάει κίνητρα να βελτιώνεται, και κατ' επέκταση και να έχει γνώμη που θα ληφθεί υπόψιν απο τους προϊστάμενους. Πιστεύω πως αυτό είναι το φλέγον θέμα του φίλτατου NikoSokiN. Αυτό που έχω εγώ να προτείνω είναι να φτιάξει κάποιες πολύ καλές δουλειές (portfolio), εάν δεν έχει ήδη, ή να το εμπλουτίσει, και να πάει να χτυπήσει γερές πόρτες, και ας είναι και "καρχαρίες". Μέχρι να του κάτσει κάτι. Τουλάχιστον για αρχή. Γιατί διαφορετικά αυτό θα γίνει ένας φαύλος κύκλος, θα τον κουράσει, και στο τέλος θα τον απογοητεύσει σε σημείο να τα παρατήσει εντελώς. Και τότε τσάμπα οι σπουδές, οι κόποι, και οι ελπίδες. Και πραγματικά πιστεύω πως με τις δυνατότητές του, και την ιδιοσυγκρασία του, δεν του αξίζει κάτι τέτοιο... Συμβουλή: Φίλε, μπες δυναμικά στο παιχνίδι, και όταν μπορέσεις κάνε τη συντριπτική διαφορά με το ήθος και το χαρακτήρα σου... Μπορείς!!!
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από NikoSokiN » 23 Ιούλ 2007 20:38

Ευχαριστώ καταρχάς για τα καλά και εμψυχωτικά λόγια. Πραγματικά η ηθική στήριξη που με προσφέρετε αποκτά αξία αφενός γιατί δε γνωριζόμαστε και αφετέρου γιατί οι δουλειές και των τριών αποτελούν ποιοτικά πρότυπα για μένα.
Έχω γίνει λίγο Βασιλάκης Καΐλας, αλλά πονάει πραγματικά όταν σε πληγώνουν και σε ταπεινώνουν για αυτά που αγαπάς (αρχιτεκτονική και 3Δ - με τις γυναίκες δόξα το Θεό παράπονο δεν έχω...)

Frruger παίζει να μου λύνεις ένα τρομερό πρόβλημα που είχα με το "Concrete Stucco Painted" αλλά και με αυτή την αναθεματισμένη τηλεόραση (τι καντήλια είχα ρίξει τότε...)

Μείωσα το saturation στο "φωτομαγαζάκι" για "επαιξα" με τα curves για να ανοίξω την φωτεινότητα, αλλά μάλλον κάτι παραπάνω θέλει...
Πάντως δε πτοούνται αν δεν τους δώσω καθαρή εικόνα. Σίγουρα τα πλαισιάκια με τον αφελή αυτοχαρακτηρισμό Bad Square Graphics δεν προστατεύουν τίποτα. Αλλά και ακατάληπτα layer-κείμενα να έβαζα στο κέντρο της φωτογραφίας, πάλι δε θα πτοούνταν. Στο χωρίο μου λέμε "στο Μπέχο αντέχω"... Το κλείδωμα των αρχείων είναι μια πολύ σοφή κίνηση...

Rotav η ανεργία και η αφραγκιά μας φέρνει ακόμα πιο κοντά (μη τρομάζεις μου αρέσουν ακόμα οι γυναίκες..)

για να επιχειρήσω και με ένα εξωτερικό...

De_Profundis αυτό είναι και το τελευταίο μου χαρτί, αλλά βλέπεις ειμαι και κατσικοπόδαρος (R.I.P H/Y)
Συνημμένα
11b even smaller.jpg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NikoSokiN την 23 Ιούλ 2007 21:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ignis

Αυτα....

Δημοσίευση από ignis » 23 Ιούλ 2007 20:46

χαχα αν δεν εχεις προβλημα (και) με γυναικες τοτε δεν εχεις πιασει πατο ακομα (καποτε δεν ειχα δουλεια ,δεν ειχα σπιτι και με αφησε και αυτη που αγαπουσα μετα απο 5 χρονια και τα εφτιαξε με εναν "φιλο" μας...)... τα ξεπερασα ολα αυτα αλλα... προβληματα υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα...
κανε αυτο που εχεις να κανεις και ολα θα βρουν το δρομο τους.... επισης διαλεξε να μην εισαι πεσιμιστης (οσο περιεργο κιαν σου φαινεται αλλα αυτα δεν μας διαλεγουν... εμεις τα διαλεγουμε)... ειναι κριμα ανθρωπος στην ηλικια σου να νοιωθει ετσι...
για το τελευταιο...ειναι καλο...μονο αυτα τα κιτρινα (υαλοτουβλα?)... κατι δεν κανουν καλα...

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από De_Profundis » 23 Ιούλ 2007 20:55

Πολύ καλό "χαρτί" φιλαράκι. Όταν πάρεις το νέο σου πισί, άσε ελεύθερη τη φαντασία σου, και κάνε ότι πιο καλό μπορείς. Άλλαξε όμως βρε παιδί μου την διάθεσή σου. Άν πηγαίνεις με το σκεπτικό να μην κάνεις τίποτα, αυτό και μόνο θα συμβεί. Όπως θα ξέρεις, το ίδιο συμβαίνει και με τις γυναίκες... Όσο για τη φώτο σου, θα σου τονίσω μερικά πραγματάκια...
α) τα παράθυρα στα δεξιά, μπορεί αισθητικά να είναι όμορφα, αλλά καλύτερα να τα κάνεις πιο λειτουργικά... δηλ. παραδοσιακά παντζούρια...
β) φαίνεται αρκετά μεγάλο για να έχει ή δυο ή τέσσερα διαμερίσματα, εκτός εάν είναι διαμερίσματα-τέρατα. Οπότε κάνε μεγαλύτερα τα μπαλκόνια, και στις δυο μεριές, αριστερά και δεξιά της κεντρικής εισόδου, και κατα προτίμηση στο ίδιο στυλ...
γ) Επειδή έχει μοντέρνο στυλ, το υπόγειο καλό θα ήταν να μην υπήρχε.Πλέον τα υπόγεια χρησιμοποιούνται για αποθήκη, και θα αρκούσε ένα πιο διακριτικό παράθυρο, που να μην παραπέμπει σε...διαμέρισμα για άτομα με περιορισμένο προυπολογισμό....
δ) καλό θα ήταν να υπήρχε και ένα γκαράζ. Εφόσον θα δώσει κάποιος χρήματα για να το αγοράσει, θεωρεί και απαραίτητη την προυπόθεση, να είναι ασφαλες το αυτοκίνητό του...

Αυτά είναι η προσωπική μου γνώμη, στην περίπτωση που θα έδινα χρήματα για να αγοράσω το οίκημα.
Τα σχόλια δικά σας...
Εικόνα

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από NikoSokiN » 23 Ιούλ 2007 21:02

Πολύ πόνος αυτές οι αγάπες που είπες. Μη νομίζεις, ήμουν σε κάποια φάση άφραγκος, παρατημένος και απελπιστικά μόνος στις εργασίες που είχα για τη σχολή (οι συμφοιτητές μου είχαν ομάδες 3-4 ατόμων και εγώ περίμενα-μάταια- αυτή που με παράτησε. είμασταν ίδιο έτος βλέπεις..Τις χάρησα δύο 9άρια και ένα 8αμισάρι και μετά ξεκίνησα να πίνω και νερό. Οι μαυροδάφνες συνηθίζεται να είναι φτηνές...)

Στα γυαλότουβλα τώρα...
Μην έχοντας γίνει ακόμα Θεός στο 3Δ, δουλεύω κυρίως με τζαμπέ materials (το ξέρω, είναι ντροπή, αλλά προσπαθώ να κάνω δικά μου...σιγά,σιγά). Μπέχο vray γυαλότουβλα δεν βρήκα, οπότε αυτοσχεδίασα...Θα έπρεπε μάλλον να μείωνα τις ανακλάσεις (reflections αν θυμάμαι καλά).
Πλάκα πλάκα, κάνω μεγάλη χαζομάρα που δουλεύω Vray με exposure control? (υποψιάζομαι ότι κάνει ζημιά...)

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις σου De_Profundis! Δεν χρειάζεται να είσαι αρχιτέκτονας για να καταλαβαίνεις την κακή αρχιτεκτονική, αρκεί να το "έχεις". Ευτυχώς αυτό το παροχυμένο στυλ κατοικίας δεν φέρει την υπογραφή μου. Μόσο στα γυαλότουβλα κάτι πήγα να κάνω... Όλα τα άλλα τα ήθελε ο "πελάτης". Αν ήταν στο χέρι μου θα απέφευγα και τον άθλιο σχιστόλιθο...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από De_Profundis » 23 Ιούλ 2007 21:30

Ένα ένα τα πράγματα...όλοι έχουμε περάσει άσχημα σε ότι αφορά τις γυναίκες...Δυστυχώς όμως όσο πάνε χειροτερεύουν τα πράγματα και πρέπει να προσέχουμε απ' όλες τις μεριές, είτε αυτό λέγεται κέρατο, είτε διαζύγιο είτε οτιδήποτε άλλο...
2ο) σε μία εταιρία, όποια η δραστηριότητά της, ο καθένας έχει και το ρόλο του. Οπότε αρχικά πρέπει να διαχωρίσουμε τη θέση μας ανάλογα με τις ικανότητές μας και την αρέσκειά μας. Άρα μην αγχώνεσαι με το θέμα των textures σε ένα έργο. Βέβαια να έχεις μια ιδέα πώς θα φαίνεται το κάθε υλικό που θα χρησιμοποιηθεί στο οικοδόμημα, αλλά μην δίνεις και την τέλεια λεπτομέρεια. Το σχέδιο κάνει τη διαφορά. Τα χρώματα αλλάζουν.

Εγώ προσωπικά μόνο αρχιτέκτονας δεν είμαι. Το 3d είναι χόμπι μου, αλλά το αγαπώ, άσχετα με τα αποτελέσματά μου. Ο δικός μου τομέας "επαγγελματικής δράσης" είναι οι Τουριστικές Επιχειρήσεις. Αυτό σπούδασα, αν και σκέφτομαι να ασχοληθώ με την...δημιουργικότητά μου. Ελπίζω να προλαβαίνω... Φυσικά εννοείται και με τις κατάλληλες σπουδές. Αυτά είχα να πώ. Ελπίζω να καταλαβαίνετε τι θέλω να πω...
Εικόνα

My Deviant Art

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης