Αυτα....

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από NikoSokiN » 23 Ιούλ 2007 21:42

Για αυτό τονίζω De_Profundis τον τρόπο που έπιασες το θέμα. Δε χρειάζεται να γνωρίζεις αυτά που ανέπτυξα στη καινούρια δουλειά του Rotav...
Σπουδή στο αντικείμενο θέλει..και παρατηρήσεις...

Πάντως δε πιστεύω τόσο στην ατάκα "θα γυρίσει ο τροχός, θα @%@$^ και ο φτωχός", γιατί άνετα ταιριάζει με το "Μη γυρίσει μονομιάς και @#@# ο @#@#μιας!!!".

Μάλλον ignis ο πεσιμισμός είναι μέσα μου, όταν χαίρομαι με depeche mode, φαντάσου με τι λυπάμαι...
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ignis

Αυτα....

Δημοσίευση από ignis » 23 Ιούλ 2007 22:05

και εγω χαιρομαι με depeche... they're ok...
οταν δουλευεις vray --ξετσεκαρε τελειως το exosure control
de_profundis (μεταξυ μας ειχα καποτε τετοιο nick... μαρεσανε και οι dead can dance αλλα και το βιβλιο του Wilde)... σιγουρα προλαβαινεις μια και σε τετοια θεματα δεν υπαρχουν προθεσμιες ...σκεψου πως εγω πρωτοασχοληθηκα με τον computer (...γενικα) στα 27 μου χρονια...(!)...

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από De_Profundis » 23 Ιούλ 2007 22:14

Νομίζω πως απο το θέμα του Ignis, έχει πέσει πολύ brainstorming... Καλό είναι αυτό...Ανταλλάσσουμε απόψεις και μπορεί ο ένας να βοηθήσει τον άλλο σε κάποιο ζήτημα, με τις σκέψεις του... Ας συνεχίσουμε...
Αν λες τον εαυτό σου πεσιμιστή, σημαίνει πως παραδίδεις τα όπλα. Γιατί να το κάνεις αυτό; Τελείωσαν τα όνειρά σου, και εξάντλησες τις επιλογές σου; Σου προτείνω να αποκτήσεις λίγο περισσότερο εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, και θα δείς πως όλα θα πάνε καλά σε λίγο καιρό. Απλώς μην επιτρέπεις στους άλλους να υποτιμούν τη δουλειά σου... Σου είπα: [quote: "Αυτό που έχω εγώ να προτείνω είναι να φτιάξεις κάποιες πολύ καλές δουλειές (portfolio), εάν δεν έχεις ήδη, ή να το εμπλουτίσεις, και να πας να χτυπήσει γερές πόρτες, και ας είναι και "καρχαρίες". Μέχρι να σου κάτσει κάτι. Τουλάχιστον για αρχή". Σκέψου το...

Ignis: μπορεί να άργησες να ασχοληθείς με τα πισί, αλλά γενικές γνώσεις τις είχες. θεωρώ πως ο υπολογιστής ήταν απλώς ένα ακόμα εργαλείο που έπρεπε να μάθεις. Εγώ βρίσκω δύσκολο, ακόμα και το τί να βρώ να δημιουργήσω...
Μάλλον είναι η φάση που περνάω τώρα...(ετοιμάζομαι να υπηρετήσω τη μαμα-πατρίδα). Και εξάλλου είναι πολλά ακόμα που δεν ξέρω, και που δυστυχώς δεν έχω το χρόνο να τα μάθω τώρα. Σκέφτομαι αφού απολυθώ απο το στρατό, να πιάσω μια δουλειά με τα όσα ξέρω, πάνω στο αντικείμενο, και να πηγαίνω παράλληλα σε κάποια σχολή για 3d animation. Δεν ξέρω όμως τί άλλο μπορεί να χρειαστεί να μάθω... Προς το παρόν το μόνο που μπορεί να κάνω είναι να περιμένω...
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από De_Profundis » 23 Ιούλ 2007 22:48

Επι τη ευκαιρία, αυτό το οίκημα το έφτιαξα το 2005 όταν δεν γνώριζα ακόμα τους όρους Global Illumination, Light Tracer και τα λοιπά. Επομένως το σχέδιο είναι κάπως...λιτό, και δυστυχώς δεν έχω κρατήσει το *.3ds αρχείο για να το τροποποιήσω. Το οικοδόμημα το "δανείστηκα" απο ένα τεύχος του "Architecture Now!" απο τις εκδόσεις Taschen. Αυτό που θα δείτε υπάρχει στην πραγματικότητα και βρίσκεται στην Ελβετία...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από NikoSokiN » 24 Ιούλ 2007 00:56

όπα? τι έχουμε βρε παιδιά?De_Profundis με εκπλήσεις. Αυτό που έκανες μαζί με τον Rotav είναι ουσιαστικά ένα πρώτο βήμα σπουδής πάνω σε υπάρχον κτίριο. Στη σχολή κάναμε μακέτες γνωστών κτιρίων... Θα επιχειρήσω να στείλω και εγώ μια πιο παλια δουλειά μου (αφου κάνω αρχειο 20ΚΒ)!!!! Για να συνεχίσω την γκρίνια θα προσπαθήσω να στείλω παλιό...με την ίδια πονεμέμνη ιστορία...

Ρε συ ignis, μάλλον δεν είσαι 90 χρονών!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από De_Profundis » 24 Ιούλ 2007 01:47

βρε συ, δεν χρειάζεται να την κάνεις 20κ... αρκεί μέχρι 256κ, αντε πες σαν όριο τα 240... να φαίνεται η εικόνα....για να έχει 20κβ θα πρέπει να είναι το πολύ 30 χ 30 πιξελς...
Εικόνα

My Deviant Art

Poet

Αυτα....

Δημοσίευση από Poet » 24 Ιούλ 2007 01:54

Ενδιαφέρουσες οι δουλειές Νίκο. Είσαι ελπιδοφόρος και εξελίξιμος. Με προβληματίζει το ότι απογοητεύεσαι εύκολα. Ίσως να οφείλεται και στο στρατό, ίσως και σε κάτι άλλο. Πάντως η δουλειά σου, σίγουρα δεν είναι για πέταμα, αλλά σίγουρα χωράει και βελτίωση. Εγώ επειδή δεν ξέρω απο 3d graphics, θα μπορούσα μόνο να πώ τί μου αρέσει και τί δεν μου αρέσει, πόσο πολύ σου δίνουν την αίσθηση ότι πλησιάζουν στην πραγματικότητα και σίγουρα κάποιες γνώμες για το κτίριο. Anyway, μην τα βάζεις κάτω, νομίζω ότι έχεις τις προϋποθέσεις και καλύτερος να γίνεις και καλή δουλειά να βρείς!!!

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από De_Profundis » 24 Ιούλ 2007 02:03

Μάλλον πρέπει να ξεκινήσουμε Poll σχετικά με τις επαγγελματικές δραστηριότητες και εξελίξεις του NikoSokiN...Και μετά να πάμε στην Πλατεία Συντάγματος, και αντί για προκάτ "Free Hugs" να γράψουμε "Free NikoSokiN"...Λέτε να πιάσει;;; Πλάκα πλάκα, πολύ μου άρεσε αυτή η ιστορία με τα Free Hugs :)

Για να δείτε τις πραγματικές φώτο αυτού του κορυφαίου έργου μου (λέμε τώρα καμία........ να περάσει η ώρα), πηγαίνετε :
http://www.agps.ch/ > Projects (Μόλις ανοίξει το αναδυόμενο παράθυρο) > Buildings> "HT 96.6" Είναι παρουσίαση σε Flash. Απολαύστε...
Εικόνα

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από De_Profundis » 24 Ιούλ 2007 02:04

αντί για προκάτ βλέπε πλακάτ...(με έχει βαρέσει η ζέστη...sorry)
Εικόνα

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από NikoSokiN » 24 Ιούλ 2007 02:30

:D :D :D

πάντως De_Profundis αν πιάσει το κίνημα που λες, πιστεύω ότι θα μου ταίριαζε να με κουβαλάτε σε ασπίδα! Φοβάμαι και μη μου πέσει και ο ουρανός στο κεφάλι...

Μου την Π@#$ζει άσχημα με το αρχεία, 40ΚΒ αρχείο και να μην ανεβαίνει!!!!!!!!!!!!!!
Έλεος!!!

Αντί να ξεκινήσουμε ένα νεκρό Poll (όσο και οι επαγγελματικές δραστηριώτητες μου), γιατί δε ξεκινάμε ένα Poll αναζητήσεως διαγωνισμών στο ίντερνετ? μπορεί κάποιος να ξέρει κάτι που κάποιος άλλος αν και ενδιαφέρεται, δε ξέρει...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από De_Profundis » 24 Ιούλ 2007 02:41

κοίταξε...αυτοί οι διαγωνισμοί γίνονται απο κάποια site. Το πιο γνωστό για τους διαγωνισμούς είναι το www.3dtotal.com αν θές κοίτα το. αλλιώς μπορείς να ψάξεις και στο google= 3d contests ρε συ... 40 κιλομπάιτ;;;; κάνε το εξής: πήγαινε http://photobucket.com , κάνε ενα registration

Αυτό το σαιτ σου επιτρέπει του να καταχωρείς τις φωτογραφίες σου (μέχρι 1γιγαμπάιτ free με μέγιστη ανάλυση 1024 x 768)), και σου κάνει αυτόματο λινκ που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να βάλεις τη φοτο σου στο φορουμ.

Αυτό έκανα και εγώ εδώ, και στο Killing Some Time With HDRi...(δες το). Για να μην παιδεύεσαι άδικα...
Εικόνα

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από EneMe » 25 Ιούλ 2007 14:00

Xαίρομαι που αναπτύχθηκε η συζήτηση...

Θα επανέλθω με πιο αναλυτική απάντηση και σχολιασμό, αλλά προς το παρόν, θα θέσω το παρακάτω:

http://www.deviantart.com/deviation/53904256/
Αυτό το έκανα πριν κάποιους μήνες, πολύ βιαστικά (σχεδιασμός μισή ώρα και μισή ώρα να βγάλω 7-8 εικόνες) ίσα ίσα για να δείξω κάτι...
(και φανταστείτε ότι δούλεψα σε virtual machine με 64ΜΒ Ram, άρα καταλαβαίνετε...)

Είναι μια διασταύρωση πεζοδρόμων.
Τα γωνιακά κτίρια είναι καφετέριες, ενώ η 4η γωνία είναι μια μάντρα κι από μέσα υπάρχει ένα τεράστιο προαύλιο από άσφαλτο(είναι σχολεία εκεί).
Προφανέστατα δεν έχουν περαστεί υλικά, μόνο ορίστηκε ότι κάτω είναι πλακάκι, χωρίς όμως να επιλεγεί κάποιο bitmap για την απεικόνιση.
Επίσης δεν έχουν μπει τραπεζάκια, καρέκλες, λεπτομέρειες γενικά...

Το ξέρω ότι είναι άθλιο, αλλά θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι για τριδιάστατη απεικόνιση ισογείου κτιρίου εξαιρετικά απλού, με αυτή την ποιότητα απεικόνισης ως τελική, μου ζητήθηκε το ποσό των 300 ευρώ...

Για γέλια και για κλάμματα λοιπόν! :evil:

Πώς θα γίνει να "διώξουμε" τους "αλεξιπτωτιστές" από τον χώρο;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από cordis » 25 Ιούλ 2007 16:53

[off topic]
είχαμε κάποιο πρόβλημα με τα attachments το οποίο το διόρθωσα.. ;)
[/off topic]
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από De_Profundis » 25 Ιούλ 2007 18:28

EneMe, τους στέλνουμε για ελεύθερη πτώση χωρίς αλεξίπτωτο ;)

Εγώ θα τον ξεχεζ@ κανονικά και παραδειγματικά. Γιατί τέτοιοι τύποι, όχι απλώς θα ήθελαν να μου τα "φάνε" αλλά θα υποτιμούσαν και την ευφυία μου... Και αυτό δεν το δέχομαι.
Εικόνα

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Αυτα....

Δημοσίευση από NikoSokiN » 25 Ιούλ 2007 22:45

Με καλή δουλειά. Μπορεί να αιθεροβατώ τώρα, αλλά όταν αρχίσουν να βλέπουν φως καλές δουλείες, τότε τα λαμόγια θα αφανιστούν.

Αυτό απο την πλευρά των δημιουργών. Απο την πλευρά των ενδιαφερομένων: Δε μπορεί απλά να ακούς (χωρίς να τον πετάς με τις κλοτσίες έξω αυτόν που ζητάει όλα τα παράλογα που λες) και ταυτόχρονα να κόβεις τα φτερά άλλων που κάνουν κατά γενική ομολογία καλύτερες δουλειές. Προφανώς φίλε EneMe το πρώτο πρόσωπο που χρησιμοποιώ δεν βαραίνει εσένα...

Και για να στο πω απλά, όταν υπάρχουν χαϊβάνια να πληρώνουν σαχλαμάρες όσο τις πληρώνουν, τότε είναι απόλυτα λογικό οι περισσότερο δουλεμένες δουλειές να κάνουν κάτι παραπάνω. Καθαρά θέμα εγωισμού. Βέβαια έχουμε και ένα σύστημα που πάσχει απο στραβισμό (άνεργος ο Rotav???).

Ο Κηλαηδόνης λέει: φταίτε και εσεις, φταίμε και εμείς, φταίνε και οι άλλοι... (το ξέρετε ότι ο Λουκιανός είναι αρχιτέκτονας...)

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες