Προσέξτε που διασκεδάζετε και τι πληρώνετε!!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 25 Ιούλ 2007 10:07

Σήμερα πήρα με e-mail το ακόλουθο κείμενο μέσω γνωστού και δεν νομίζω να πρόκειται περί πλάκας. Γι' αυτό το παραθέτω εδώ προς συζήτηση, ανταλλαγή απόψεων και προς γνώση και αποφυγή παρόμοιων καταστάσεων. Εν κατακλείδι, θα πω προσέξτε που διασκεδάζετε, τι υπηρεσίες σας παρέχουν και τι πληρώνετε!!! Το κείμενο του e-mail έχει ως εξής:

Καταγγελια Για Καφετερια!!!!!!!

Εχουμε και λεμε......Εχθες 9/7/07 ειχα την ατυχη,οπως αποδειχθηκε,ιδεα να παω για εναν καφε,μια μπυρα βρε αδερφε,σε γνωστο μαγαζι της παραλιακης που θα αναφερω αργοτερα,για να μην τσαντιστω εκ των προτερων κι αρχισω να γραφω αρλουμπες!!!
H αφιξη στο μαγαζι εγινε στις 10 το βραδυ,υπο την συνοδεια δυο πανεμορφων δεσποινιδων....αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα!!
Τα γεγονοτα με την σειρα που εξελιχθηκαν εχουν ως εξης......αρχικα βρισκουμε ενα τραπεζακι το οποιο και καπαρωνουμε αμεσως καθοτι οι ευκαιριες μας θα ηταν λιγες εξαιτιας του κοσμου που επισης αμεριμνος απολαμβανε το ποτο του διπλα στην θαλασσα! Επανω στο τραπεζι βρισκοντουσαν ακομη τα αδεια ποτηρια των εκ διαφυγης προηγουμενων πελατων ,οποτε και φωναζουμε το παλικαρι του service,να ρθει να τα μαζεψει για να μην μπερδευτουν και νομιζουν οτι καθομασταν απο πριν.......το παλικαρι ηρθε κι εφυγε με την υποσχεση πως ΚΑΠΟΙΟΣ θα συμμαζεψει(κατι το οποιο αργησε ποοοοολυ να γινει)και θα ερθουν και για παραγγελια...
Η ωρα περνουσε.. και περνουσε μεχρι που υστερα απο πολλα ταματα αξιωθηκαμε να εχουμε τον εξης διαλογο...
Service:Παρακαλω...
Εγω:θα παρουμε μια μπυρα ταδε..μια μπυρα τινα...και μια κρυα σοκολατα
S:Δεν σερβιρουμε κρυα σοκολατα μετα τις δεκα....υπαγεται στα ροφηματα!
Ε: (κατοπιν συνεννοησεως)Τοτε ενα μιλκ σεικ σοκολατα!

Εδω να σημειωσω πως βρισκω απαραδεκτο τον εξαναγκασμο της παραγγελιας μιλκ σεικ εναντι κρυας σοκολατας,δυο παρομοιων ροφηματων που ομως διαφερουν σημαντικα που αλλου....στην τιμη!

Το παλικαρι φευγει κατοπιν δυσκολιων με το συστημα,εχοντας ομως δειξει να καταλαβαινει τι ζητησαμε!

Η ωρα ξεκιναει παλι τα δικα της και κυλαει ανεξελεγκτα,χωρις ομως να εχω βαλει στο στομα μου ουτε μια γουλια μπυρας αλλα ουτε και νερου που το περιμενα εναγωνιωδως μαζι με το μαζεμα των προηγουμενων ποτηριων(τα πιωμενα)
Αισιως κατα τις 11++++++ καταφθανει η παραγγελια,που να σημειωσω χρειαστηκε να καθοδηγησω ΕΓΩ τον παλικαρα ωστε να μας βρει,αφου τον λυπηθηκα που γυρναγε σαν την αδικη καταρα ψαχνοντας να βρει γιατι του περισεψαν δυο μπυρες και ενα μιλκ σεικ στον δισκο του!!

Ως εδω μπορω να πω ημουν ακομη ψυχραιμος.........η συνεχεια ομως φροντισε να με

Ο δισκος λοιπον ερχεται αφηνει τα περιεχομενα του και μαντεψτε την κατασταση στο τραπεζι αφου παρηλθε.........1)οι 2 μπυρες σωστες μεν,χωρις ποτηρια δε 2)το μιλκ σεικ ειχε τα κεφια του και για να γελασουμε μπηκε σε μικρο ποτηρι ,αφησε το παγωτο καπου στη διαδρομη και θυμιζε,ω ναι, μια -ζεστη- κρυα σοκολατα 3)απουσιαζαν παντελως τα συνοδευτικα τυπου φυστικιον,αλλα εδω δεν ειχαμε ποτηρια θα μου πεις και 4)αλλα ΤΟ καλυτερο...τα πιωμενα βρισκοντουσαν ακομα στη γνωριμη θεση τους!!!!!!!!!! ΟΟΟΟΟΥΕΑΗΗΗΗ!!!!!

Σ αυτην τη χρονικη στιγμη(11:25 συγκεκριμενα) η που θα με επιαναν τα διαολια μου
η που θα με περναν τα γελια
Ευτυχως(η δυστυχως για τους θαμωνες)συνεβη το 2ο και αφου το ειδαμε στην πλακα ειπαμε ενα δεν γμτ με τις φιλες μου και .........

Η συνεχεια ομως επιφυλασαι τη μεγαλυτερη εκπληξη της βραδιας και δυστυχως ουτε που το φανταζομουν.....
Κοιταω την αποδειξη να δω τι χρωσταω(εκεινη τη στιγμη κατεφταναν τα παρελκομενα που στην κυριολεξια ουρλιαζαμε να μας φερουν)και τι να δω
8ε+8ε+7ε...λεω δεν μπορει λαθος κανανε και σπευδω να φωναξω το παλικαρι για να διορθωθει πριν γινει κανα μπερδεμα!!!!(εδω να σημειωθει πως πριν ερθει βεβαιωθηκα απο τον καταλογο που πηρα ΕΓΩ απο διπλανο τραπεζι ,πως οι μπυρες κοστιζαν 6ε+5ε)Ακολουθησε ο εξης διαλογος...:

S:Παρακαλω....
Ε:εχει γινει καποιο λαθος με την αποδειξη(του τη δινω)
S: (Αφου την κοιταει)Οχι κυριε που βλεπετε το λαθος,δεν υπαρχει κανενα....
Ε: still cool...Ελεγξα τις τιμες του καταλογου και αναφερεται 5ε+6ε ενω στην αποδειξη αναγραφεται 8ε+8ε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Και μου λεει το θεϊκο.....ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑΤΕ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΠO ΤΙς ΔΕΚΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ....ΑΠΟ ΤΙς ΔΕΚΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ BAR-CLUB Ο ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΑΝ ΓΥΡΙΣΕΤΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΑΝΑΠΟΔΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΙΣΘΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ.....

Εφθασε η στιγμη που δεν ημουν πλεον ψυχραιμος...

Ε:Μεγαλε τον καταλογο 1ον τον πηρα μονος,δεν μου τον εφερες εσυ...2ον δεν ειμαι υποχρεωμενος να μυρισω τα νυχια μου ουτε να κατσω να τον ψαχουλεψω απο ολες τις πλευρες του για να ανακαλυψω τα μυστικα του...3ον ηξερες να μου πεις οτι δεν σερβιρεις κρυα σοκολατα παρολο που τελικα τετοια μου εφερες,αλλα δεν ηξερες να με προειδοποιησεις οτι αλλαζει η κοστολογηση...4ον ακομα κι αν προσπερασω το γεγονος της χαλια εξυπηρετησης-αργοποριας-ταλαιπωριας,που στο διαολο ειναι η μουσικη του club γιατι εγω δεν ακουω τιποταααααααα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετα απο αυτο και αποφευγοντας να τον
μονο και μονο επειδη κατα βαθος δεν φταιει αυτος αλλα τα αφεντικα του,που φυσικα δεν ηταν εκει,αποφασισα να πληρωσω για να τα εχω πρωτα καλα με τον εαυτο μου και μετα να αναφερω το περιστατικο σε οσους περισσοτερους μπορω μηπως και αλλαζοντας λιγο η ποσοτητα της πελατειας βαλουν μυαλο καποιοι καποιοι........

Τελος να συμπληρωσω πως οι περισσοτερες παρεες μαζι και οι διπλανοι με τους οποιους συνομιλησα αλλα και αλλοι που ξαφνικα καλλουνταν να πληρωσουν αρκετα περισσοτερα απ αυτα που υπολογιζαν,εφευγαν αγανακτισμενοι και διολου ικανοποιημενοι.Δεν ειναι η πρωτη φορα που βγαινω βραδυ,ειναι σιγουρα ομως η πρωτη που συναντω αυτο το συστημα της ανατιμησης After 10 o'clock και ειναι σιγουρα Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ "ΒΟ" ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΙΑΚΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παρακαλώ να μεταβιβαστεί σε όσον το δυνατό περισσότερους!!!!!
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 25 Ιούλ 2007 11:11

Auta na ta pei sti prostasia katanalwti +se dikigoro me stoixeia. Oxi m***kies mail anwnima.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 25 Ιούλ 2007 11:48

Έχεις απόλυτο δίκιο. Και πιστεύω πως θα το κάνει. Δεν είναι ανώνυμο, κόπηκε το όνομα στο FW για προστασία ονομάτων......

Το να δημοσιοποιείς όμως τέτοια πράγματα, μπορείς να ενημερώσεις και κάποιον άλλον να περάσει παρόμοιες καταστάσεις. Αυτά προς γνώση και ενημέρωση.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 25 Ιούλ 2007 11:52

Ok kai egw mporei na mi gustarw ton servitoro to prosopiko ton idioktiti i na mou efagan ti gomena sto magazi kai na arxisw na lew katastaseis kai logia.

Den leei auto.

Giati na pistepsw tin istoria tou tipou pou estile to mail? An itane filos mou tha ton pisteua alla twra anonima apla to lambanw ipopsi. Sto magazi omws tha pigena exontas ipopsi auta pou eipe.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 25 Ιούλ 2007 12:02

gaucho, δεν έχω πάει στο εν λόγω μαγαζί. Πιστεύω πως μιλά αλήθεια. Δεν είναι δικός μου γνώριμος, αλλά ενός φίλου.

Δεν έχεις από το να πας και να διαπιστώσεις τι συμβαίνει. Έτσι θα ξέρουμε αν απλώς πρόκειται για δυσφήμιση ή αλήθεια. Για μένα χλωμό το βλέπω, μια και δεν συνηθίζω να διασκεδάζω στην Αθήνα. Το δημοσιοποίησα έχοντας την καλή θέληση να το πιστέψω πως συνέβη.

Παρόμοιες καταστάσεις όλοι μας έχουμε ζήσει. Καθυστερήσεις στο να πάρουν παραγγελία και να την φέρουν. Από κει και πέρα, ο καθένας είναι υπεύθυνος για το αν θα ξαναπάει σε ένα μαγαζί που του έχουν φερθεί με αυτόν τον τρόπο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Ιούλ 2007 13:00

πάντα έτσι δεν ήταν όλα τα μαγαζιά σε εκείνη την περασιά;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 25 Ιούλ 2007 13:15

Αυτό δημοσιεύτηκε στο moto.gr
http://www.moto.gr/forums/showthread.ph ... adid=42928
:wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Ιούλ 2007 13:22

Έτσι ακριβώς... όσο είμαστε ζώα στο κοπάδι και πηγαίνουμε σε τέτοιου είδους μαγαζιά, τόσο πιο πολύ θα μας γδέρνουν.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 25 Ιούλ 2007 13:34

xaxaxa το μαγαζι που αναφερει στο moto εχω παει οντως σου πιανουν τον κ@λ@ :kaloe:

Γιατι στο club Ahoy στην καλλιθεα..παω να παρω μια μπυρα ζηταω τισ κλασσικεσ μπυρεσ(μια πρασσινη :wink: ) κ μου λενε δεν εχουμε μια αμστελ τοτε..ουτε αυτη λεει εχουμε κ τελικα ειχαν μονο αυτες που κοστιζουν κατι παραπανω 8 euro..για μια μπιριτσα...ελεοσ!!!

τι με πιασε κ ηθελα να κερασω :D

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 25 Ιούλ 2007 13:34

@cordis: Ευτυχώς Γιάννη, κάποιοι από μας δεν ακολουθούμε το κοπάδι. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ria
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ria » 25 Ιούλ 2007 14:34

Sheena28 έγραψε:@cordis: Ευτυχώς Γιάννη, κάποιοι από μας δεν ακολουθούμε το κοπάδι. :)
Το αυτό!!!! Να πάω σε ένα μαγαζί στην παραλιακή επειδή είναι τρέντι και να πληρώσω τα μαλλιοκέφαλά μου και να μην το ευχαριστηθώ κιόλας? Μπα... Δεν θα πάρω!!!

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 25 Ιούλ 2007 17:16

και τι γινεται στην περιπτωση που θες να βγεις με νεο μωρο και γουσταρει τετοια κυριλε μαγαζια;;; λεμε τωρα...
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 25 Ιούλ 2007 17:40

georgemakaronis έγραψε:και τι γινεται στην περιπτωση που θες να βγεις με νεο μωρο και γουσταρει τετοια κυριλε μαγαζια;;; λεμε τωρα...
Της φτάχνει εσύ κατάσταση να μη ζηλεύει τέτοια....

Macaronis, μπας και έχεις βρει κάποια νέα;;;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 25 Ιούλ 2007 19:01

georgemakaronis έγραψε:και τι γινεται στην περιπτωση που θες να βγεις με νεο μωρο και γουσταρει τετοια κυριλε μαγαζια;;; λεμε τωρα...
Ti kernas se diko sou magazi pou exei sfilous i einai ftino
Pate mia fora se auto kai plironete o kathenas ta dika sas. An sto akribo magazi perimenei na pliroseis mi plirosis deuteri fora. Mono mia fora

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Ιούλ 2007 22:39

αν την θέλεις για μια βραδιά την πας γιατί ξέρεις ότι δε θα επαναληφτεί. το αν αξίζει ή όχι θα το ξέρεις μέχρι το πρωί. αν είναι για άλλα.. όπως τα λέει ο gaucho
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες