Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
ABLADE
Επικοινωνία:

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από ABLADE » 26 Ιούλ 2007 11:43

Παιδιά καλημέρα,
Με έχετε καταστρέψει!!!!!!! Μπήκα στο forum να βρώ κάτι για την Access και έκανα το λάθος να περάσω απο το 3d graphics. Έχω τώρα 2 μέρες που προσπαθώ να τα δω όλα και έχω κολήσει...!!! ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ...
Έχω λοιπόν το εξής ερώτημα: Με ποια προγράμματα πρέπει να ξεκινήσω για 3d graphics και φωτορεαλισμό? Είδα πολύ ωραία πράγματα και απο C4d και απο Studio max. Διαβάζω και κάποια άλλα προγράμματα για φωτορεαλισμό. Είναι ξεχωριστά προγράμματα? Σχεδιάζω σε ένα και φωτορεαλίζω (εκπληκτικη λέξη, που τη βρήκα ο άτοιμος...) σε άλλο? Το PS που μπαίνει?
PLEASE βοηθηστε με. Έχω χαθεί λίγο.

ΥΓ1 Να προσθέσω ότι δεν είμαι εντελώς άσχετος με 3d έχω ασχοληθεί λίγο με Inventor για σχεδιασμό κάτι μηχανισμών. Μπορώ και αυτά να τα φωτίσω σωστά?
ΥΓ2 Σε πρώτη φάση θέλω να παρουσιάσω μια δουλειά για επαγγελματικούς χώρους με ψυγεία (κουζίνες, κρεοπολέια, ζαχαροπλαστεία κλπ). Ποιο είναι το καλύτερο program
ΥΓ3 Έχω πάρα πολλά να ρωτήσω αλλα ας αρχίσω με αυτά για να μην κουράζω

Άβαταρ μέλους
ignis

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από ignis » 26 Ιούλ 2007 12:58

Αν πραγματικα σε ενδιαφερει το αντικειμενο ξεκινα μαθηματα σε καποιο high-end προγραμμα οπως το max - maya ή C4D... Πρεπει να ξερεις ομως πως θα ειναι δυσκολη και επιπονη διαδικασια. Εγω δουλευω σε max αλλα με ολα μπορεις να βγαλεις φωτορεαλισεις (!)...(απλα για το max υπαρχουν πιο πολλα plug-ins μια και χρησιμοποιηται απο πιο πολλους)
1.Νομιζω πως αν κανει export το inventor σε dwg -dxf -3ds ...τα κανεις import στο max και τα φωτιζεις.
2.Δεν γνωριζω τετοια προγραμματα, αλλα ξερω πως υπαρχουν πολλλλα...
3.Ρωτα ελευθερα... τζαμπα ειναι... :)

Άβαταρ μέλους
Rotav

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από Rotav » 26 Ιούλ 2007 14:12

geia sou Ablade.to eixa perasei kai to inventor ena xeri kapote alla den to synexisa..tha sou proteina na psakseis to rhinocros3d,3ds max,3ds viz,kapoio apo ayta ta 3 se syndiasmo me ena render engine tou typou mental ray,maxwell,vray(o opoios yparxei kai gia to rhinoceros3d!!)
kata thn gnwmh mou arxise me max...apo to inventor sigoura tha ginete export wste na
to kaneis import sto max!

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από De_Profundis » 26 Ιούλ 2007 14:25

Ablade: 1) ο φίλος Rotav εννοεί Rhinoceros 3d.
Καλύτερα ξεκίνα με 3dsmax διότι το περιβάλλον του είναι πιο εύκολο για εκμάθηση. Κάνε όμως τα βήματα σιγά σιγά, και μην προτρέχεις, γιατί απο την εκκίνηση μέχρι το φωτορεαλισμό, ο δρόμος είναι λίγο μακρύς. Δεν θέλω να σε τρομάξω. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Αρκεί να συνηθίσεις το περιβάλλον, και τα εργαλεία. Αν αποφασίσεις να μας "ακολουθήσεις"...Καλώς ήρθες.
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από NikoSokiN » 26 Ιούλ 2007 15:58

Καλώς ήρθες...επίσης έχε υπ 'οψη ότι ποτέ δε θα ξέρεις αυτά τα προγράμματα! Πάντα θα μαθαίνεις και πάντα θα υπάρχουν και άλλα να μάθεις...ο δρόμος δεν τελειώνει, γι αυτό μας αρέσει...είμαστε ταξιδιάρες ψυχές...
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από veriotis » 26 Ιούλ 2007 17:15

Καλώς ήρθες ABLADE στην παρέα μας
μια συμβουλή μόνο μην μπερδεύεσαι με τα τόσα προγράμματα ,δες ποιο θα σε βολέψει από την αρχή και ασχολήσου μόνο με αυτό

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από Zizo » 26 Ιούλ 2007 18:04

Gia sou kai apo mena ABLADE kai kalos irthes.
Oso gia to isterografo 2, tha boreseis me ta parapanw set pou eipan ta paidia na na kaneis epagalmatikous xorous arkei na katalaveis kai na se volepsoun ta ergalia. Psaxne sinexia tha se voithisei.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από Argykaraz » 27 Ιούλ 2007 02:01

Ablade ο nikosokin εχει απολυτο δικιο!! ασχολουμαι 5 χρονια και ακομα ψαχνομαι!! μην σε τρομαζει αυτο... η δουλεια του 3d ειναι σαν του γιατρου! οταν κυκλοφορισει καινουρια γριπη κανει οτι μπορει για να βρει το φαρμακο! ετσι και το 3d οταν σου κατεβει καινουρια ιδεα ανακαλυπτεις οτι καπου υπαρχει κατι μες το μυαλο σου οπου δεν θα μπορεσεις να το φτιαξεις μες το προγραμμα που χρησιμοποιεις!! αρα... θα ψαξεις να βρεις ενα τροπο να το κανεις!! συνεχως θα ανακαλυπτεις καινουρια πραγματα!! ειναι πολυ ενδιαφερον...!!! καλως ηρθες στην παρεα!
ελπιζω να σε μπριζωσα αρκετα ωστε να μπεις στον κοπο να το ψαξεις λιγο με τα 3d...!! 8)

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από NikoSokiN » 27 Ιούλ 2007 18:16

Verioti θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω λίγο...ABLADE αν πραγματικά το θες και σκέφτεσαι να ασχοληθείς, τότε μαζί με τα προγράμματα, ψάξε να βρεις και τι δουλειές γίνονται με αυτά. Έτσι θα ταυτίσεις το αποτέλεσμα που θες με το πρόγραμμα που θα πρέπει να στραφείς. Τσέκαρε επίσης και πόσο σε παίρνει απο θέμα χρόνου και δυνατότητες υπολογιστή!!! και εννοείται πως όλα εξαρτωντα απο τι σοι 3Δ σε ενδιαφέρει...(εννοώ σούπερ ρεαλιστικές απεικονίσεις, cartoon...).

Photoshop είπε κανείς? πάντα χρειάζεται...
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

ABLADE
Επικοινωνία:

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από ABLADE » 27 Ιούλ 2007 22:34

Ευχαριστώ ρε παιδιά για τις συμβουλές,
Ήδη ψάχνω να βρώ τα προγράμματα και ψάχνομαι επίσης και για το PC. Είναι σημαντικό για μένα ότι σε μία απλή ερώτηση ενδιαφερθήκατε όλοι και δώσατε τις συμβουλές σας. Μου δίνει κουράγιο ότι δεν θα ψάχνομαι μόνος και ότι δυσκολία έχω θα μου την λύνεται. Με βλέπω στις διακοπές μου (που ξεκινάνε σε μία εβδομάδα) να είμαι αγκαλιά στην παραλία με το pc και να παλεύω με τα 3d. Μόλις φτιάξω το πρώτο θα σας το στείλω να μου πείτε γνώμες.
Ευχαριστώ και πάλι και να περιμένετε τις πρώτες δουλειές μου σύντομα.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από Zizo » 27 Ιούλ 2007 22:47

ABLADE for the win!!! Opos leme kai me tous filous mou.
Kali sou tixi kai oti provlima edw imaste emeis.
Εικόνα
What you waiting for?

ABLADE
Επικοινωνία:

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από ABLADE » 27 Ιούλ 2007 22:51

Παρόλα αυτά θα το ξαναπώ ότι με καταστρέψατε. Εκτός ότι δεν θα αράξω στις διακοπές (πάλι με ένα pc θα είμαι) τώρα μπριζώθηκα και για laptop να το παίρνω μαζί μου. Αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ με τίποτα...!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από Zizo » 27 Ιούλ 2007 23:08

ABLADE diakopes kaneis otan den douleveis kai pas kapou na peraseis kala. Paralia kai 3D einai oti to kalitero gia mena. Elpizw kai gia sena. Kales Diakopes ABLADE
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Rotav

Πρώτα βήματα στο 3D...

Δημοσίευση από Rotav » 28 Ιούλ 2007 15:34

kai kala kaneis ablade! :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες