3Ds Max 9.0 Tutorials για design εσωτερκών χώρων

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 27 Ιούλ 2007 13:35

Α, είσαι μικρούλης βρε! :D

Τότε έχω να προτείνω ποιοτικό διάβασμα από τώρα,για να περάσεις στην σχολή και να έχεις καλές βάσεις στα μαθηματικά και την φυσική που θα σου χρειαστούν σίγουρα!
(ειδικά οι ροπές, θα σου φάνε τα νιάτα, είναι παντού :P)

Ασχολήσου με τέτοια προγράμματα σαν χόμπυ, ώστε να μην είσαι άσχετος, όταν μπεις στην σχολή...

Καλή επιτυχία! :D

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 27 Ιούλ 2007 14:58

Ευχαριστώ πολύ!! :D

P.S.: Τα Μαθηματικά είναι το αγαπημένο μου μάθημα - "τρελαίνομαι"... :D !!

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 27 Ιούλ 2007 16:34

Θα γίνει. Τώρα θα πάω δευτέρα Γυμνασίου. Δεν είχα μέχρι τώρα...!!

Άβαταρ μέλους
NikoSokiN
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NikoSokiN » 27 Ιούλ 2007 18:28

Και για να γίνω σπασίκλας και γραφικός ταυτόχρονα, ψάξτο παραπάνω με τα επαγγελματικά σου...ως πολιτικός μηχανικός στο πανεπιστήμιο δε θα ασχοληθείς (τόσο...?) ούτε με σχεδιασμό κτιρίων και φυσικά ούτε με σχεδιασμό εσωτερικών! Ως αρχιτέκτονας ναι!

Αν τώρα σε ενδιαφέρει ο υπολογισμός φορτίων, η στατική μελέτη, η οικοδομική (κατασκευαστικές λύσεις, λεπτομέρειες κτλ), τότε διάβαζε μαθηματικά, φυσική να γίνεις πολ.μηχ. Αν επιμένεις σε σχεδιασμό κτιρίων (με την πλήρη έννοια της λέξης, να ξέρεις γιατί και πως θα συνθέσεις έναν χώρο...) τότε σε κανα δυό χρόνια ξεκίνα ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο. Ελπίζω να τό "έχεις"....
Better to be Hated for who You Are than Loved for who You 're Not

Εικόνα

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 27 Ιούλ 2007 18:36

Δεν το κατέχω τόσο το ελεύθερο και το γραμμικό σχέδιο είναι η αλήθεια... :)

Σε PC όμως εντάξει. Και μαθαίνω εύκολα, και ψάχνω συνέχεια - Μόνο να 'ξερες πόσες φορές το έχω διαλύσει το δικό μου και το έχω ξαναφτιάξει... :kaloe:

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από De_Profundis » 27 Ιούλ 2007 19:19

Φίλε μου, θα σου πώ ένα δύο πραγματάκια να τα έχεις κατα νού.
1) Το σχέδιο στο χέρι δεν έχει καμία σχέση με το σχεδιασμό στον υπολογιστή. Ίσως εάν ξέρεις να σχεδιάζεις στο χέρι, να κάνεις πολύ καλύτερη δουλειά στο PC. Το αντίστροφο όμως δεν ισχύει. Όσο καλά και να σχεδιάζεις στον υπολογιστή, στο χέρι δεν θα μάθεις εύκολα. Άλλο το mouse, και άλλο το μολύβι.

2) Το ότι ξέρεις να λύνεις και να δένεις τον υπολογιστή σου, δεν λέει τίποτα. Απο την άλλη μεριά, εάν ξέρεις καλά την τεχνική μεριά του υπολογιστή, θα σε βοηθήσει να βρείς καλύτερο hardware για το 3D.

3) Μία συμβουλή, επειδή είσαι και μικρούλης: Ότι και να αποφασίσεις να κάνεις με το PC, ποτέ μην "κολλήσεις" σε αυτό. Φρόντισε να βλέπεις πάντα τη πραγματικότητα, και τον υπολογιστή να τον χρησιμοποιείς σαν εργαλείο. Με άλλα λόγια, μην κάτσεις σπίτι για να ασχοληθείς με το PC, αλλά καλύτερα να πάς καμία βόλτα με τους φίλους σου. Αυτό το λέω, γιατί βλέπω πολλά παιδιά στην ηλικία σου, και μεγαλύτερα, που έχουν καεί κυριολεκτικά απο το PC και τα παιχνίδια, ή ότι άλλο κάνουν. Τα πράγματα έξω απο το σπίτι σου, είναι μακράν πιο ενδιαφέροντα.

Αυτά είχα να πω. Σου εύχομαι καλή αρχή, και καλή τύχη με ότι αποφασίσεις να κάνεις. ;)
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 27 Ιούλ 2007 23:36

1) Όταν θα μεγαλώσω όμως, σε κάνα-δυο με τρία χρόνια θα ισχύει: Μολύβι = Digitizer... :D.

2) Περί Hardware όλα εντάξει - Ξέρω να κάνω επιλογές... :D.

3) Όσο γι' αυτό... όλη σχεδόν την ημέρα, πρωΐ - βράδυ έξω είμαι και παίζω με τους φίλους μου... ξέρεις τώρα... ποδήλατο - ποδόσφαιρο - μπάσκετ κ.ο.κ... PC μόνο μεσημέρια και λίγο "αργά" το βραδάκι... :D.

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 27 Ιούλ 2007 23:45

Επίσης θέλω πάρα πολύ να σχοληθώ και με AutoCAD 2008 και ArchiCAD 12, αλλά πού να τα σηκώσει το PC με 1GB RAM, ATI Radeon GeCube X1300 512MB, Intel Pentium 4 2,8 Ghz (3.06), 350 Watt?

Οι καινούργιοι υπολογιστές τώρα είναι πανάκριβοι - τουλάχιστον για 'μένα ένας καλός ανέρχεται στα 7.963 € από το ΠΑΛΙΣΙΟ Α.ΒΕ.Ε...!! Οπότε...?? Άσ' τα να πάνε...!!

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 27 Ιούλ 2007 23:50

Rotav, το tutorial 01 (http://www.evermotion.org/tutorials/mich) είναι τέλειο, μα έχει μεγάλες διαφορές μεταξύ 3Ds Max 6.0 που χρησιμοποιεί αυτός μεταξύ του δικού μου... :cry: !!

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από De_Profundis » 28 Ιούλ 2007 02:16

Μήν σε πιάνει κρίση. Τι διαφορές εντόπισες; Το Max 9 είναι η εξελιγμένη έκδοση του 6, οπότε λογικά αυτά που θα περιγράφει στο tutorial, θα υπάρχουν και στην έκδοσή σου. Ίσως να έχεις πρόβλημα με το Vray. Το Vray, είναι plug-in*, και δεν συμπεριλαμβάνεται στην Standard έκδοση. Εάν κολλάς κάπου, π.χ δεν μπορείς να βρείς κάποιο εργαλείο που λέει στο tutorial, μπορείς κάλλιστα να κοιτάξεις το User Reference. (στη μπάρα με τις επιλογές πας Help -> User Reference).

*Plug-Ins Θεωρούνται όλα τα επιπρόσθετα εργαλεία που προσαρμόζονται στο πρόγραμμα, και του δίνουν περισσότερες δυνατότητες. Το Vray για παράδειγμα, είναι ένας απο τους δυνατότερους Renderers που κυκλοφορούν στο εμπόριο, και ο κώδικάς του, σου δίνει τη δυνατότητα να εξομοιώνεις το φωτισμό, τις αντανακλάσεις και τις διαφάνειες σχεδόν ρεαλιστικά.
Εικόνα

My Deviant Art

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 28 Ιούλ 2007 02:40

Έχω το V-RAY Advanced 1.50 R3

P.S.: ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ PLUG-INs :hammer:

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από De_Profundis » 28 Ιούλ 2007 02:51

Πέρα απο αυτό, που συνάντησες πρόβλημα;;; Τί είναι αυτό που δεν καταλαβαίνεις στο tutorial?????

:)
Εικόνα

My Deviant Art

Tasos-21

Δημοσίευση από Tasos-21 » 28 Ιούλ 2007 02:55

Είμαι ΠΛΗΡΩΣ αρχάριος, οπότε δεν ξέρω απ' έξω τα collapse και τα άλλα tools και τα modifiers...:hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες