Βοηθήστε τον νέο

Πληροφορίες σχετικές με την ASP, ASP.NET και με τις εφαρμογές που είναι γραμμένες με αυτήν.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
chaldofbh
Επικοινωνία:

Βοηθήστε τον νέο

Δημοσίευση από chaldofbh » 30 Ιούλ 2007 15:23

Προσπαθώ, σαν παιδί και εγώ, να μπορέσω να κατανοήσω αυτόν τον γλωσσοδέτη που λέγετε .asp. Βασικές γνώσεις προγραμματισμού της έχω, την διάθεση την έχω, ένα βιβλίο της προκοπής δεν το έχω. Πείρα ήδη κάνα δύο τα οποία όμως δεν μπόρεσαν να με βοηθήσουν να προχωρήσω παρακάτω. Έχει πέσει στην αντίληψη σας κάνα βιβλιαράκι σχετικό με asp, το οποίο ώμος να αξίζει τα 100 € που θα δώσεις?

ty
/bow
I have no idea what i want... but i would do anything to get it...

Guild
Portfolio

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Βοηθήστε τον νέο

Δημοσίευση από skeftomilos » 30 Ιούλ 2007 15:57

Η ASP είναι σχετικά απλή τεχνολογία, με εύκολη σύνταξη και ένα object model πέντε ρηχών αντικειμένων. Προσωπικά την έμαθα μέσα από το documentation του IIS (http://localhost/). Πολύ χρήσιμος είναι και ο οδηγός με τις scripting γλώσσες VBScript/JScript, καθώς για χειριστείς το object model της ASP θα πρέπει να διαλέξεις μία από αυτές.

- Windows Script 5.6 Documentation

Αν όμως εννοείς την ASP.NET, τότε τα πράγματα σοβαρεύουν.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βοηθήστε τον νέο

Δημοσίευση από cyberfreak » 30 Ιούλ 2007 15:57

auto isos...an kai den to xo diavasi apla to protine o kathigitis m se kati paidia pou den katalavenan mono apo to mathima

abiratsis

Βοηθήστε τον νέο

Δημοσίευση από abiratsis » 01 Αύγ 2007 19:17

Καλύτερα να προτημήσεις ASP.NET κατευθείαν καθώς είναι πιο σύγχρονη-ευελικτη και εφαρμόζεται ήδη παντού, ακόμα έχεις να επιλέξεις μέσα σε πολλές γλώσσες.

>C++
>VB
>C#
>J#

Για βιβλίο σίγουρα ASP.NET 2.0 Website Programming: Problem - Design - Solution (Programmer to Programmer) by Marco Bellinaso φοβερό καθώς μαθαίνεις αναπτύσοντας εφαρμογή.

pbarbalias
Επικοινωνία:

Βοηθήστε τον νέο

Δημοσίευση από pbarbalias » 02 Αύγ 2007 10:35

abiratsis σίγουρα είναι πιο καινούργια,
αλλά για αρχάριο δεν θα την συνιστούσα.

Καλύτερα ASP και εισαγωγικό και φθηνό βιβλίο είναι το ASP 3 in 21 days by Sams Publishing. Καλογραμμένο και χωρισμένο σωστά..

Απάντηση

Επιστροφή στο “ASP, ASP.NET”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης