Youtube is down!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
_Invisible_

Youtube is down!

Δημοσίευση από _Invisible_ » 06 Αύγ 2007 07:56

Response Headers - http://youtube.com/

Κώδικας: Επιλογή όλων

Server: NS_6.1
Content-Length: 62
Connection: close

503 Service Unavailable
Http/1.1 Service Unavailable

Το περιστατικό συνέβη στις 6:56 το πρωί ώρα Ελλάδος.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Youtube is down!

Δημοσίευση από soteres2002 » 06 Αύγ 2007 21:44

Και σε πόση περίπου ώρα, αν ξέρεις, επανήλθε; Μπορεί να μην ήταν καν επίθεση, μάλλον κάποιο maintainance task... Φέτος, συνέβη να το δω κι εγώ αυτό στο Google.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Youtube is down!

Δημοσίευση από cordis » 06 Αύγ 2007 22:06

καλά.... εδώ που τα λέμε δεν είναι και freestuff.gr.... :P :kaloe:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Youtube is down!

Δημοσίευση από soteres2002 » 07 Αύγ 2007 05:42

cordis έγραψε:καλά.... εδώ που τα λέμε δεν είναι και freestuff.gr.... :P :kaloe:
:lol: :lol:

Ισως έγινε κάποια επανεκίνηση σε κάποια υπηρεσια, και για αυτό ήταν μη διαθέσιμο.
Μου έχει συμβεί πάμπολες φορές με το Google, ενώ με το utube μια ή δύο φορές
είχε βγάλει και σφάλμα 500 στη σελίδα που εμφανίζονται τα βίντεο και οι πληροφοριες για αυτά, ενώ σε κάποια άλλη στιγμή νομίζω έγινε κάποιο timeout
και μου είχε βγάλει μήνυμα ότι "υπαρχει πρόβλημα και ντουζίνες απο experts
έχουν πέσει με τα μούτρα στη δουλειά με σκοποό να εντοπίσουν και να διορθώσουν το
σφάλμα". Οι τυπάδες τελικά κάνανε άψογη δουλειά, μιας και το utube άρχησε να
ξαναδουλεύει κανονικά μετά από 2 το πολύ λεπτά. Χαλαρά, με τέσσερα πέντε
reloads όλα OK.

έχω την εντύπωση ότι τέτοια μικρο-problems γίνονται παααρα πολλά και τα
πετυχαίνουν παααρα πολλά άτομα, που αν και νομίζουν ότι έχει γίνει επίθεση,
δεν τα γράφουν στα φόρουμ σε στυλ είδησης "To google σήμερα παρουσίασε
πρόβλημα στο τάδε για 1 min 45'' και 1/10 του ''. από ...". :o

Άβαταρ μέλους
_Invisible_

Youtube is down!

Δημοσίευση από _Invisible_ » 08 Αύγ 2007 18:41

Μπα, δεν το έγραψα γιατί νόμιζα ότι ήταν επίθεση. Σίγουρα κάποιες αλλαγές κάνανε... Δεν γίνεται εταρία που πληρώνει για hosting $1 δις την ημέρα να έχουν downtime λόγω του server.

Κάποια αλλαγή στην εφαρμογή κάνανε και έβαλαν να εμφανίζει 503 Error. Και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν άτομα που ελέγχουν το youtube ολόκληρο το 24ωρο για ύποπτες ενέργειες και φυσικά για προβλήματα στον server.

Φαντάσου το youtube που είναι τέτοια εφαρμογή τι admin panel θα έχει :P Μπορεί να διαχειρίζονται και τους υπολογιστές τις Αμερικής από εκεί (πχ Federal Bureau of Investigation computers, Nasa computers etc..)

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Youtube is down!

Δημοσίευση από soteres2002 » 09 Αύγ 2007 01:44

_Invisible_ έγραψε:Φαντάσου το youtube που είναι τέτοια εφαρμογή τι admin panel θα έχει :P Μπορεί να διαχειρίζονται και τους υπολογιστές τις Αμερικής από εκεί (πχ Federal Bureau of Investigation computers, Nasa computers etc..)
εκεί υπάρχουν τρομερά πιο σοβαρά πράγματα από διαχείρηση μέσω ενός admin panel (άλλωστε, όπως είπε και ο Γιάννης το Google δέν είναι freestuff.gr! :lol: ), εκεί υπάρχουν επιστήμονες, διαχειριστές και ότι πιο εξελιγμένο υπάρχει για την δομή της Google. ΚΑι σίγουρα δεν χρειάζεται κανείς να έχει σπουδάσει αρχιμηχανικός της NASA, ούτε σύμβουλος επιχειρήσεων στο HArvard για να αξιολογήσει το πόσο δυνατή είναι. Αφού για την λειτουργία των υπηρεσιών έχουν στρατηγηθεί κάτι χιλιάδες εργαζομένων (και οι περισσότεροι είναι εφευρέτες διάφορων τεχνολογιών, πχ του Guido Van Rossum), και πάνω από όλα δουλεύουν επιστήμονες και βάση της επιστήμης παράγουν τις υπηρεσίες, τις οποίες φροντίζουν να γίνονται όλο και καλύτερες. Άλλωστε έχει γίνει τοσο εξελιγμένο, και συνεχώς μετακινούνται επιστήμονες ώς interns που κάνουν έρευνα που καταλήγει σε υπηρεσίες, αλλά ακόμα περισσότερο γίνονται συνεργασίες με γίγαντες επιχειρηματικούς και της έρευνας. Σου προτείνω να δείς το τμήμα που αναφέρεται στα βασικά στελέχη της Google και να προσέξεις τους τομείς δραστηριότητάς τους, και φυσικά τα παχειλά βιογραφικά τους και την δουλεία που έχουν προσφέρει. η οποία είναι πέραν του "στημένου". Οποτε τα λόγια είναι περιττά...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης