Παιδιά help με την Access!!!

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
Biull

Δημοσίευση από Biull » 07 Αύγ 2007 05:31

Καλησπέρα καταρχάς!

Έχω μία ερωτησούλα όσον αφορα κάτι στην access (2007)!
Έχω έναν πίνακα και σε ένα πεδίο του έχω τοποθετήσει value list με κάποιες επιλογές!
Για παράδειγμα "Ναι" & "Όχι"!(Όχι το έτοιμο Yes/No)
Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής:
Εάν επιλέξω το "Ναί" να μην συμβαίνει τίποτα.
Εάν επιλέξω το "Όχι" όμως θέλω να μου βγαίνουν από κάτω άλλες επιλογές έστω και σαν κανούριο field!
Π.χ.:

Ήταν καλή η ταινία: "Όχι" (αφού έχω επιλέξει Όχι θέλω να μου βγαίνουν καινούριες επιλογές:
Γιατί: "Κακή Σκηνοθεσία" ; "Κακό Σενάριο" ; κτλπ)

Ελπίζω να καταλάβατε τι θέλω!
Ευχαρσιτώ εκ των προτέρων!

Άβαταρ μέλους
georiege
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από georiege » 10 Αύγ 2007 14:04

Καλησπέρα !

Για να πετύχεις αυτό που ζητάς φοβάμαι ότι είναι λίγο ποιο πολύπλοκο από όσο νομίζεις .

Ο χρήστης όταν τρέχει το πρόγραμμα σου , ανοίγει κάποια φόρμα και από εκεί επιλέγει ΝΑΙ/ΟΧΙ κ.τ.λ.
Θα πρέπει να γράψεις λίγο κώδικα Visual Basic στην φόρμα σου.
Συγκεκριμένα θα πρέπει στο Textbox που επιλέγει ο χρήστης για να απαντήσει εάν του άρεσε η ταινία με ΝΑΙ/ΟΧΙ να βάλεις ένα event . Καλύτερα επέλεξε το event (After Update). Μέσα στο event σε (κώδικα πλέον) πρέπει να βάλεις έναν έλεγχο , ώστε όταν το Textbox έχει απάντηση ΟΧΙ , τότε να εμφανίζει στην φόρμα σου κάποια κρυφά πεδία που θα έχεις φτιάξει , και εκεί να απαντάει σε περαιτέρω ερωτήσεις. Παρακάτω σου αναφέρω ένα δείγμα κώδικα που ταιριάζει με την περίπτωση σου , αλλά θα πρέπει να κάνεις αλλαγές για να το προσαρμόσεις στο δικό σου πρόγραμμα .

Αν για παράδειγμα το Textbox που απαντάει ο χρήστης ονομάζεται Textbox1 και το κρυφό Textbox που έχεις φτιάξει το οποίο πρέπει να εμφανίζετε όταν ο χρήστης επιλέξει σαν απάντηση το OXI ονομάζετε kryfotextbox , τότε ο κώδικας πρέπει να είναι κάπως έτσι :

Private Sub Textbox1_AfterUpdate()

If Textbox1.Value = "ΟΧΙ" Then
kryfotextbox.Visible = True
End If

End Sub
I do this for Aiur

http://www.aspx.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες