Ποιό βιβλίο επιλέξατε να διαβάσετε για τις διακοπές;

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 09 Αύγ 2007 10:50

Όλο τον χρόνο διαβάζουμε βιβλία είτε που αφορούν το επάγγελμά μας ή εκτός αυτού. Συνήθως τα διαβάζουμε στο τρένο (μετρό) πηγαίνοντας προς την δουλειά, το βράδυ πριν κοιμηθούμε, στο σπίτι και αλλού.... Κάπως έτσι, στα κενά μας, γιατί αλλιώς ο χρόνος για τέτοιες ασχολίες στους περισσότερους μας είναι περιορισμένος με όλα αυτά που κάνουμε καθημερινά. Τώρα στις διακοπές μπορώ να πω ότι οι πωλήσεις στα βιβλιοπωλεία αυξάνονται, μια και οι περισσότεροι αγοράζουν κάποιο βιβλίο, μια και αυτή την εποχή του χρόνου έχουν περισσότερο χρόνο να το διαβάσουν- που αλλού- στην παραλία ή σε κάποιο μπαλκόνι αγνατεύοντας την θάλασσα. Έτσι χαλαρά. Εσείς τι βίβλίο επιλέξατε φέτος γι΄αυτό το διάστημα; Επίσης ποιό είναι το αγαπημένο σας από αυτά που έχετε διαβάσει μέχρι τώρα;

Έχω διαβάσει πολλά και καλά βιβλία. Είμαι εκλεκτική στο τι θα διαβάσω, αλλά αυτό ισχύει γενικότερα στην ζωή μου. Ψάχνω καλά και επιλέγω για μένα το καλύτερο. Αγαπημένα θα μπορούσα να αναφέρω πολλά, όπως το "Μεγάλες προσδοκίες", και άλλα πολλά. Αλλά ένα βιβλίο δεν φεύγει από το κομοδίνο μου και είναι πράγματι το αγαπημένο μου. Λέγεται "Ψάρια στον Αφρό". Συγγραφέας Γ. Πιντέρης. Αυτό το βιβλίο το έχω λατρέψει.

Για το διάστημα των διακοπών μου, έπεσα πάνω σε ένα βιβλίο με τον τίτλο "Πώς θα γίνεις πλούσιος (και σε χρόνο)". Συγγραφέας Στάθης Παπαγιαννίδης. Απορροφήθηκα πάρα πολύ από αυτό. Αφορά την επαγγελματική κατα πλείστον σταδιοδρομία και συμπεριφορά. Πώς φερόμαστε μέσα στην εταιρεία, πώς μπορούμε να πετύχουμε πράγματα ακόμα και όταν έχουμε άδικο. Δεν αρκούν μόνο τα πτυχία για την επαγγελματική μας ανέλιξη. Αυτό το ξέρω καλά στα χρόνια που δουλεύω. Αυτό το βιβλίο μου κυλάει πάρα πολύ, γιατί αυτά που διαβάζω τα έχω ζήσει και επιπλέον έχω δράσει καλά μέχρι τώρα. Αυτό το λέω ειλικρινά. Παρόλο λοιπόν που μπορώ να πω με βεβαιότητα πως αυτά που διαβάζω τα γνωρίζω μέσα από την επαγγελματική μου εμπερία, συνεχίζω να το διαβάζω, γιατί πιστεύω πως θα προσθέσω ακόμη ένα λιθαράκι στο επαγγελματικό μου φέρεσται και όχι μόνο. Αξίζει να το διαβάσετε.

Σας παραθέτω μια περιγραφή και ένα link να δείτε λίγα περισσότερα γι' αυτό το βιβλίο. Περιμένω και τις δικές σας απόψεις για τα βιβλία που επιλέξατε.
Περιγραφή
Πήρες το πτυχίο σου, ίσως έχεις κάνει και μεταπτυχιακά. Έχεις φιλοδοξίες, στόχους και όνειρα για τη σταδιοδρομία σου.
Νομίζεις ότι έχεις τις απαραίτητες γνώσεις και τα εφόδια για να ξεκινήσεις μια πετυχημένη καριέρα.
Γνωρίζεις όμως τι σημαίνει εταιρική κουλτούρα;
Γνωρίζεις πότε να σωπαίνεις, ακόμη κι αν έχεις δίκιο και πότε να διεκδικείς ακόμη κι αν έχεις άδικο;
Γνωρίζεις ότι το πιο σημαντικό στην πρώτη σου δουλειά δεν είναι ο μισθός σου;
Γνωρίζεις ότι η επαγγελματική διαδρομή σου δεν είναι αγώνας ταχύτητας αλλά αγώνας αντοχής;
Γνωρίζεις ότι κανείς δε σε πληρώνει για να εργάζεσαι αλλά σε πληρώνουν και για να συνεργάζεσαι;
Γνωρίζεις ότι η επαγγελματική επιτυχία δεν αρκεί για να εξασφαλίσει την προσωπική ευτυχία;
Γνωρίζεις ότι τα διδάγματα από αυτούς που πέτυχαν είναι οι κανόνες γι’ αυτούς που θα πετύχουν;
Γνωρίζεις ότι ο χρόνος είναι χρήμα και η σπατάλη του είναι κρίμα;
Γνωρίζεις πότε «όποιος βιάζεται σκοντάφτει» και πότε «το γοργόν και χάριν έχει»;
Αν η απάντηση σε όλα τα παραπάνω είναι ναι, τότε δε χρειάζεται να αγοράσεις αυτό το βιβλίο.
http://shop.patakis.gr/product_details. ... em_id=4710
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
Ria
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ria » 09 Αύγ 2007 13:21

Χμμμμ! Ωραίο θεματάκι!!! :D

Εγώ αυτόν τον καιρό διαβάζω το τελευταίο βιβλίο του Γιώργου Πολυράκη, "Σιωπηλές Κραυγές"! Ωραίο βιβλίο, αν και σίγουρα θα μ' άρεσε μιας και ο Πολυράκης είναι ο αγαπημένος μου!!! :D

Λίγα λόγια για το βιβλίο μπορείτε να διαβάσετε εδώ: http://www.psichogios.gr/book.asp?cid=22338

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 09 Αύγ 2007 13:33

Σιωπηλές Κραυγές... Και μόνο ο τίτλος σε βάζει σε περιέργεια. Ωραίο πρέπει να είναι. Διάβασα λίγα πράγματα.

Αλλά και αυτό που διαβάζω πιστεύω πως θα εξακολουθήσει να είναι επίκαιρο όσα χρόνια κι αν περάσουν. Πολύ χρήσιμο θα φανεί και γι΄αυτούς που δεν έχουν ξεκινήσει ακόμη να εργάζονται.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 09 Αύγ 2007 15:36

πιστευω οτι η προταση της sheena δεν πρεπει να μας αφηνει αδιαφορους
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 09 Αύγ 2007 15:48

Γιώργο, εσύ διαβάζεις κάτι αυτή την εποχή;

.... Αν όχι, στο συστήνω ανεπιφύλακτα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Anastasios1992
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anastasios1992 » 09 Αύγ 2007 17:03

ego diavazo to
EISAGOGI STIN JAVA 2
tou Giorgou Liakea
ekdoseis kleidarithmos
...

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 09 Αύγ 2007 17:21

Και εγώ διαβάζω βιβλία για την δουλειά μου... Αλλά εκτός αυτού διαβάζεις κάτι άλλο αυτή την εποχή;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 09 Αύγ 2007 23:06

Sheena28 έγραψε:Αφορά την επαγγελματική κατα πλείστον σταδιοδρομία και συμπεριφορά. Πώς φερόμαστε μέσα στην εταιρεία, πώς μπορούμε να πετύχουμε πράγματα ακόμα και όταν έχουμε άδικο.
Δηλ θες να πεις οτι εσύ ενδιαφέρεσαι να κερδίσεις ότι και να γίνει έστω και αν έχεις ΑΔΙΚΟ? Θα μπορούσα να δεχτώ πολλά από τα επιχειρήματα που δίνεις ως παράδειγμα έστω και αν δεν έχω και πολύ μεγάλη εκτίμηση σε τέτοια πράγματα. Αλλά να δεχτώ το άδικο ΟΧΙ. Η δουλειά δεν είναι ούτε για να δεχόμαστε πράγματα που πάνε κόντρα στον χαρακτήρα μας (εκτός βέβαια αν συμφωνείς να έχεις άδικο μόνο και μόνο για το κέρδος!! :o ) αλλά ούτε και για να πουλήσουμε την ψυχή μας στους άλλους. Είναι μια συναλλαγή που βοηθάει τον εργαζομένο να παίρνει μια ανταμοιβή για τις υπηρεσίες που χρειαζόταν κάποιος άλλος και που εμείς του τις δώσαμε. Δεν θα γίνουμε ούτε κλέφτες για χατήρι της δουλειάς ούτε εκμεταλευτές. Στα αλήθεια δεν νομίζω να ήθελες να σε εκμεταλευτεί ή να σε αδικήσει κάποιος. Όπως και πιστεύω ότι αν σε κάνει πέρα με την αξία του θα τον εκτιμήσεις και θα κοιτάξεις να μάθεις από αυτόν και δεν θα του κρατήσεις κακία. Δίκιο δεν έχω; :wink:

ΥΓ:Και για να απαντήσω και στην ερώτηση σου. Τίποτα δεν διαβάζω τώρα. Το καλοκαίρι είναι για διακοπές όχι για διάβασμα. :P :kaloe: :hammer: :hammer:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 09 Αύγ 2007 23:45

Anastasios1992 έγραψε:ego diavazo to
EISAGOGI STIN JAVA 2
tou Giorgou Liakea
ekdoseis kleidarithmos
Αυτό το βιβλίο μας το δίνουν στη σχολή και το έχω διαβάσει. Καλό βιβλίο αν δεν έχεις προγραμματίσει ξανά, διαφορετικά είναι βαρετό. Έχω βαρεθεί πια να διαβάζω πλάκα πλάκα βιβλία, τα οποία χαλάνε 3-4 κεφάλαια για να σου μάθουν τα for, τα loop, τα if, τους τελεστές κτλ. Νομίζω ότι καλύτερος τρόπος για να μάθεις, είναι το να έχεις ένα στόχο και να προσπαθήσεις να τον υλοποιήσεις γράφοντας κώδικα μόνος σου (με βοήθεια ενός reference book όπως είναι το παραπάνω) ή διαβάζοντας ένα καλά γραμμένο βιβλίο που να δείχνει πως φτιάχνονται διάφορα ενδιαφέροντα projects. Διαφορετικά το να πάρεις ένα βιβλίο σαν το παραπάνω και να το διαβάσεις έτσι ξερά, δε ξέρω, δε λέει και νομίζω δε μαθαίνεις και πολλά (άποψη μου πάντα).

Aυτό το καιρό διαβάζω το βιβλίο webbots, spiders and screen scrapers:a guide to developing internet agents with php/curl, το οποίο με έχει πωρώσει πάρα πολύ.

Αλλά για να μη σας το χαλάσω και επειδή το παρήγγειλα απ'το amazon (είπα να πάρω 2 μιας και πληρώνω που πληρώνω μεταφορικά), πήρα μαζί και το The 4-Hour Workweek. :lol: Αυτό το βιβλίο έχει μια αρκετά περίεργη προσέγγιση πάνω στο θέμα (την ίδια προσέγγιση βασικά που είχε και το "Η χαρά του να μη δουλεύεις" για όποιον το ξέρει), λέει από το λίγο που το είδα ότι θα ήταν καλύτερο για όλους να δουλεύεις λίγο έτσι ώστε να αποδίδεις το μέγιστο των δυνατοτήτων σου, παρά να δουλεύεις 8-ωρο και 5 μέρες την εβδομάδα και στην ουσία να σπαταλάς το χρόνο σου και να μην αποδίδεις και το μέγιστο. Πως θα το καταφέρεις αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα...

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 10 Αύγ 2007 10:14

patriot έγραψε:
Sheena28 έγραψε:Αφορά την επαγγελματική κατα πλείστον σταδιοδρομία και συμπεριφορά. Πώς φερόμαστε μέσα στην εταιρεία, πώς μπορούμε να πετύχουμε πράγματα ακόμα και όταν έχουμε άδικο.
Δηλ θες να πεις οτι εσύ ενδιαφέρεσαι να κερδίσεις ότι και να γίνει έστω και αν έχεις ΑΔΙΚΟ? Θα μπορούσα να δεχτώ πολλά από τα επιχειρήματα που δίνεις ως παράδειγμα έστω και αν δεν έχω και πολύ μεγάλη εκτίμηση σε τέτοια πράγματα. Αλλά να δεχτώ το άδικο ΟΧΙ. Η δουλειά δεν είναι ούτε για να δεχόμαστε πράγματα που πάνε κόντρα στον χαρακτήρα μας (εκτός βέβαια αν συμφωνείς να έχεις άδικο μόνο και μόνο για το κέρδος!! :o ) αλλά ούτε και για να πουλήσουμε την ψυχή μας στους άλλους. Είναι μια συναλλαγή που βοηθάει τον εργαζομένο να παίρνει μια ανταμοιβή για τις υπηρεσίες που χρειαζόταν κάποιος άλλος και που εμείς του τις δώσαμε. Δεν θα γίνουμε ούτε κλέφτες για χατήρι της δουλειάς ούτε εκμεταλευτές. Στα αλήθεια δεν νομίζω να ήθελες να σε εκμεταλευτεί ή να σε αδικήσει κάποιος. Όπως και πιστεύω ότι αν σε κάνει πέρα με την αξία του θα τον εκτιμήσεις και θα κοιτάξεις να μάθεις από αυτόν και δεν θα του κρατήσεις κακία. Δίκιο δεν έχω; :wink:

ΥΓ:Και για να απαντήσω και στην ερώτηση σου. Τίποτα δεν διαβάζω τώρα. Το καλοκαίρι είναι για διακοπές όχι για διάβασμα. :P :kaloe: :hammer: :hammer:
patriot, συμφωνώ με αυτά που λες. Η δουλειά έχει πνεύμα συνεργασίας κατα κύριο λόγο, γιατί αλοίμονό του όποιος δεν μπορεί να συνυπάρξει μέσα σε ομαδικό πνεύμα. Δεν κατάλαβες όμως πως το είπα αυτό για το "αν έχεις άδικο". Εξηγούμαι λοιπόν. "Γνωρίζεις πότε να σωπαίνεις, ακόμη κι αν έχεις δίκιο και πότε να διεκδικείς ακόμη κι αν έχεις άδικο". Εκεί πήγαινε αυτό. Σε προτρέπω να διαβάσεις και το βιβλίο, μια και περιορίζομαι να αναπτύξω το θέμα εδώ. Αλλιώς τα ξαναλέμε σε δεύτερο χρόνο πια....

Όσο για το τι είναι καλοκαίρι και είναι για διακοπές, δεν είναι όλο διακοπές. Τουλάχιστον για μας που δουλεύουμε. Από την άλλη πόσους βλέπεις να διαβάζουν στις διακοπές τους ένα βιβλίο; Η απάντηση: πάρα πολλούς. Δεν έχεις παρα να το παρατηρήσεις. Αυτοί οι άνθρωποι δεν επιβαρύνουν την υγεία τους διαβάζοντας κάτι στις διακοπές τους, αλλά εξασκούν την φαντασία τους, περνάνε τον χρόνο τους, χαλαρώνουν. Είναι και αυτός τρόπος να περνάς ευχάριστα τον χρόνο σου, χωρίς να είναι κατα ανάγκην ο μοναδικός. Άλλο αν δεν το προτιμάς εσύ αυτό.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 10 Αύγ 2007 21:15

Sheena28 έγραψε:Δεν κατάλαβες όμως πως το είπα αυτό για το "αν έχεις άδικο". Εξηγούμαι λοιπόν. "Γνωρίζεις πότε να σωπαίνεις, ακόμη κι αν έχεις δίκιο και πότε να διεκδικείς ακόμη κι αν έχεις άδικο". Εκεί πήγαινε αυτό. Σε προτρέπω να διαβάσεις και το βιβλίο
Ούτε τώρα το κατάλαβα. Όταν έχεις δίκιο έχεις δίκιο, και όταν έχεις άδικο έχεις άδικο. Δηλ αν μου πει εμένα κάποιος ότι δεν πρέπει να μιλήσω έστω και αν έχω δίκιο εγώ πρέπει να σωπάσω και να κυριαρχήσει το άδικο; Γιατί εγώ αυτό καταλαβαίνω από αυτό που λες....

Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο αλλά είχε πέσει στα χέρια μου ένα παρόμιο. Όλοι τα ίδια λένε ως προς το αντικείμενο. Το νόημα είνια τύπου "10 τρόποι για το πως θα κοροιδέψετε τον άλλον". Λες και ο άλλος είναι ηλίθιος και εσείς οι έξυπνοι.... (και τι γίνεται αν έχει διαβάσει και αυτός ένα αντίστοιχο βιβλίο; Εδώ σε θέλω!)
Όσο για το τι είναι καλοκαίρι και είναι για διακοπές, δεν είναι όλο διακοπές.
Τότε τι σοϊ διαποκές είναι; :P
Από την άλλη πόσους βλέπεις να διαβάζουν στις διακοπές τους ένα βιβλίο; Η απάντηση: πάρα πολλούς.
Ελάχιστους. :P Και αυτοί οι ελάχιστοι διαβάζουν πράγματα που δυνδράμουν στην ιδέα των διακοπών. Π.χ ότι ο τάδε ήρωας πήγε ΔΙΑΚΟΠΕΣ! :lol:
Άλλο αν δεν το προτιμάς εσύ αυτό.
Μα δεν είπα ότι δεν το προτιμώ. Αλλά απλά ότι δεν το κάνω. Όπως λέει και η λέξη: διακοπές = δια + κόπτω, δηλ κόβω κάτι.

Πάντως τώρα που το έφερε η κουβέντα και μιας και το θυμήθηκα... Διαβάσα Σέρλοκ Χολμς αν σε ενδιαφέρει. Έχεις διαβάσει ποτέ; Ή το βρίσκεις βαρετό;
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 11 Αύγ 2007 03:53

Δυστυχώς δεν θα πάω διακοπές και έτσι διαβάζω lpi-manuals, και επειδή γουστάρω να διαβάζω λέω σε όσους πάνε διακοπές να επιλέξουν κάτι από τα παρακάτω μιας και πιστεύω ότι είναι βιβλία για διακοπές, και όχι μόνο.
Γλάρος Ιωάνναθαν (Richard Bach)
Το λάθος (Αντώνης Σαμαράκης)
Ο κόσμος της σοφίας (Jostein Gaarder)
Ο τρυποκάρυδος (Tom Rompins)

Και αν έχετε αρκετό χρόνο ξεκινήστε Carlos Castaneda
(δεν είναι βιβλίο για διακοπές.. ή είναι; )

Και αν πήγαινα διακοπές θα διάβαζα το "Το Ζεν και η τέχνη της συντήρησης της μοτοσικλέτας" (Robert M. Pirsig) μόνο και μόνο επειδή μου έχει λείψει η μοτοσικλέτα και θέλω να ξαναθυμηθώ :)

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 14 Αύγ 2007 10:24

patriot έγραψε: Ούτε τώρα το κατάλαβα. Όταν έχεις δίκιο έχεις δίκιο, και όταν έχεις άδικο έχεις άδικο. Δηλ αν μου πει εμένα κάποιος ότι δεν πρέπει να μιλήσω έστω και αν έχω δίκιο εγώ πρέπει να σωπάσω και να κυριαρχήσει το άδικο; Γιατί εγώ αυτό καταλαβαίνω από αυτό που λες....

Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο βιβλίο αλλά είχε πέσει στα χέρια μου ένα παρόμιο. Όλοι τα ίδια λένε ως προς το αντικείμενο. Το νόημα είνια τύπου "10 τρόποι για το πως θα κοροιδέψετε τον άλλον". Λες και ο άλλος είναι ηλίθιος και εσείς οι έξυπνοι.... (και τι γίνεται αν έχει διαβάσει και αυτός ένα αντίστοιχο βιβλίο; Εδώ σε θέλω!)
Δεν είναι έτσι όπως τα λες. Δεν προωθεί το άδικο ούτε πως θα κοροϊδέψουμε τον άλλο. Αλίμονό του μετά. Έβγαλες βιαστικά συμπεράσματα βρε patriot και πολύ λυπάμαι γι' αυτό. Αν μιλούσε για κάτι τέτοιο, δεν θα το διάβαζα, γιατί πολύ απλά θα το θεωρούσα "μπούρδες"!
Sheena28 έγραψε:Όσο για το τι είναι καλοκαίρι και είναι για διακοπές, δεν είναι όλο διακοπές.
patriot έγραψε:Τότε τι σοϊ διαποκές είναι; :P
Εργάζεσαι ή απολαμβάνεις ακόμη το χαρτζιλίκι του μπαμπά; Κάτι δεν μας λες καλά.
Sheena28 έγραψε:Από την άλλη πόσους βλέπεις να διαβάζουν στις διακοπές τους ένα βιβλίο; Η απάντηση: πάρα πολλούς.
patriot έγραψε:Ελάχιστους. :P Και αυτοί οι ελάχιστοι διαβάζουν πράγματα που δυνδράμουν στην ιδέα των διακοπών. Π.χ ότι ο τάδε ήρωας πήγε ΔΙΑΚΟΠΕΣ! :lol:
Η πραγματικότητα άλλα δείχνει. Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι για την ηλικία σου πλέον....
Sheena28 έγραψε:]Άλλο αν δεν το προτιμάς εσύ αυτό.
patriot έγραψε:Μα δεν είπα ότι δεν το προτιμώ. Αλλά απλά ότι δεν το κάνω. Όπως λέει και η λέξη: διακοπές = δια + κόπτω, δηλ κόβω κάτι.

Πάντως τώρα που το έφερε η κουβέντα και μιας και το θυμήθηκα... Διαβάσα Σέρλοκ Χολμς αν σε ενδιαφέρει. Έχεις διαβάσει ποτέ; Ή το βρίσκεις βαρετό;
Καλά κάνεις και διακόπτεις. Εμείς διακόπτουμε όταν παίρνουμε την άδεια....... Έχω διαβάσει Αγκάθα Κρίστι και άλλους τέτοιους συγγραφείς και στα Αγγλικά πριν 12-15 χρόνια (επειδή ήθελα. Τα αγγλικά τα είχα τελειώσει πολλά χρόνια πριν από αυτό), αλλά Σέρλοκ Χολμς δεν έχει τύχει να διαβάσω. Ικανοποιήθηκες τώρα;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 14 Αύγ 2007 13:31

Ικανοποιήθηκες τώρα;
Πω, πω νεύρα... μα γιατί; Πρέπει όλοι να διαβάζουμε στις διακοπές μας;
Πάντως συγχαρητήρια για τα αγγλικά σου. :wink: Δεν συμπαθώ τα αγγλικά σαν γλώσσα (το έχω ξαναπεί αυτό, δεν ξέρω αν το έχεις δει) έτσι δεν θα καθόμουνα ποτέ να διαβάσω με την θέληση μου ένα βιβλίο το οποίο μπορώ να το διαβάσω στα ελληνικά.
Εμείς διακόπτουμε όταν παίρνουμε την άδεια.......
Μα για τότε μιλάω και εγώ. :P Λες κάποιος να κάνει διακοπές αν δεν έχει άδεια; :lol:
Εργάζεσαι ή απολαμβάνεις ακόμη το χαρτζιλίκι του μπαμπά; Κάτι δεν μας λες καλά.
Δηλ πρέπει σώνει και καλά να έχω μόνο αυτές τις δυνατότητες να διαλέξω; Τα μεταπτυχιακά χρόνια που ξοδεύει κανείς στις σπουδές του δεν μετράνε;
Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι για την ηλικία σου πλέον....
Γιατί; Κάθε άνθρωπος κάνει διαφορετική ζωή αν θυμάσαι. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο. Σωστά; :wink:
Ούτε τώρα το κατάλαβα. Όταν έχεις δίκιο έχεις δίκιο, και όταν έχεις άδικο έχεις άδικο.
Δεν είναι έτσι όπως τα λες. Δεν προωθεί το άδικο ούτε πως θα κοροϊδέψουμε τον άλλο.
Όχι; Ίσως να έβγαλα λάθος συμπεράσματα όπως λες. Έβαλα ένα στοίχημα όμως με τον εαυτό μου για το τι σοϊ ιδέες δίνει το βιβλίο -με βάση την πείρα μου από το άλλο- και για το αν θα μου απαντήσεις με ένα τρόπο που σκεφτόμουν ότι θα απαντήσεις και πράγματι έτσι απάντησες. Γι'αυτό και τώρα δύο πράγματα εύχομαι:

α) Μακάρι να κάνω εγώ λάθος
β) Αν δεν κάνω λάθος να το καταλάβεις γρήγορα πριν χάσεις τα καλύτερα χρόνια της ζωή σου δουλεύοντας σαν σκυλί για το τίποτα και μάλιστα με απατεώνες.

Πάντως σε γενικές γραμμές δεν έπρεπε να θυμώσεις. Δεν σου είπα και τίποτα κακό. Απλά ανάμεσα στην τιμιότητα και την δουλειά βάζω πρώτα από όλα την τιμιότητα. Στην ζωή σου θα δουλέψεις που θα δουλέψεις. Ενώ πόσο τίμιος μπορεί να παραμείνει κανείς μέσα σε κλέφτες και ψεύτες σαν αυτούς που υπάρχουν άφθονοι ειδικά στην δική μας εποχή, αν αρχίσει από τώρα να βάζει λουκέτο στην συνείδηση του;

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 14 Αύγ 2007 14:10

patriot έγραψε:
Sheena28 έγραψε:Ικανοποιήθηκες τώρα;
Πω, πω νεύρα... μα γιατί; Πρέπει όλοι να διαβάζουμε στις διακοπές μας;
Πάντως συγχαρητήρια για τα αγγλικά σου. :wink: Δεν συμπαθώ τα αγγλικά σαν γλώσσα (το έχω ξαναπεί αυτό, δεν ξέρω αν το έχεις δει) έτσι δεν θα καθόμουνα ποτέ να διαβάσω με την θέληση μου ένα βιβλίο το οποίο μπορώ να το διαβάσω στα ελληνικά.
Sheena28 έγραψε:Εμείς διακόπτουμε όταν παίρνουμε την άδεια.......
patriot έγραψε:Μα για τότε μιλάω και εγώ. :P Λες κάποιος να κάνει διακοπές αν δεν έχει άδεια; :lol:
Sheena28 έγραψε:Εργάζεσαι ή απολαμβάνεις ακόμη το χαρτζιλίκι του μπαμπά; Κάτι δεν μας λες καλά.
patriot έγραψε:Δηλ πρέπει σώνει και καλά να έχω μόνο αυτές τις δυνατότητες να διαλέξω; Τα μεταπτυχιακά χρόνια που ξοδεύει κανείς στις σπουδές του δεν μετράνε;
Sheena28 έγραψε:Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι για την ηλικία σου πλέον....
patriot έγραψε:Γιατί; Κάθε άνθρωπος κάνει διαφορετική ζωή αν θυμάσαι. Δεν είμαστε όλοι το ίδιο. Σωστά; :wink:
patriot έγραψε:Ούτε τώρα το κατάλαβα. Όταν έχεις δίκιο έχεις δίκιο, και όταν έχεις άδικο έχεις άδικο.
Sheena28 έγραψε:Δεν είναι έτσι όπως τα λες. Δεν προωθεί το άδικο ούτε πως θα κοροϊδέψουμε τον άλλο.
patriot έγραψε:Όχι; Ίσως να έβγαλα λάθος συμπεράσματα όπως λες. Έβαλα ένα στοίχημα όμως με τον εαυτό μου για το τι σοϊ ιδέες δίνει το βιβλίο -με βάση την πείρα μου από το άλλο- και για το αν θα μου απαντήσεις με ένα τρόπο που σκεφτόμουν ότι θα απαντήσεις και πράγματι έτσι απάντησες. Γι'αυτό και τώρα δύο πράγματα εύχομαι:

α) Μακάρι να κάνω εγώ λάθος
β) Αν δεν κάνω λάθος να το καταλάβεις γρήγορα πριν χάσεις τα καλύτερα χρόνια της ζωή σου δουλεύοντας σαν σκυλί για το τίποτα και μάλιστα με απατεώνες.

Πάντως σε γενικές γραμμές δεν έπρεπε να θυμώσεις. Δεν σου είπα και τίποτα κακό. Απλά ανάμεσα στην τιμιότητα και την δουλειά βάζω πρώτα από όλα την τιμιότητα. Στην ζωή σου θα δουλέψεις που θα δουλέψεις. Ενώ πόσο τίμιος μπορεί να παραμείνει κανείς μέσα σε κλέφτες και ψεύτες σαν αυτούς που υπάρχουν άφθονοι ειδικά στην δική μας εποχή, αν αρχίσει από τώρα να βάζει λουκέτο στην συνείδηση του;
Βρε, patriot, δεν μιλάω με θυμό. Μπορεί να τα λέω χύμα, απότομα, αλλά όχι με θυμό. Δεν αισθάνομαι θυμό. (Πάλι καλά για μένα. :wink: )

Ούτε εγώ τα συμπαθώ τα Αγγλικά. Τα Ελληνικά είναι η αγαπημένη μου γλώσσα και μετά τα Ισπανικά. Τα Αγγλικά λόγω της φύσης του επαγγέλματός μου τα χρησιμοποιώ καθημερινά (ακόμη και στα επαγγελματικά βιβλία που διαβάζω).

Χαίρομαι που συμφωνείς ότι διακόπτεις όταν παίρνεις άδεια. Άλλοι όμως ακόμη και τότε διαβάζουν βιβλία, περισσότερο λογοτεχνικά. Άλλο αν δεν το κάνεις εσύ. Δικαίωμα σου, στο κάτω-κάτω.

Μετράνε τα μεταπτυχιακά, αλλά προσπαθούσα να καταλάβω αν έχεις μπει στον στίβο της καριέρας ή είσαι ακόμη απ' έξω. Γιατί άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Επίσης μεταπτυχιακό μπορεί να κάνει κανείς ενώ δουλεύει, όπως έκανα εγώ.

Κάνεις λάθος για το βιβλίο.

Έχω αρκετή επαγγελματική εμπειρία, γι' αυτό άλλωστε τα τελευταία χρόνια έχω κάνει αλλαγές. Τους έχω ζήσει τους απατεώνες και τους κλέφτες στα πρώιμα στάδια της καριέρας μου, και τότε μπορεί να καταλάβαινα κάποια πράγματα, αλλά προείχε η απόκτηση εμπειρίας.

Πάνω απ' όλα και γω βάζω την τιμιότητα. Έτσι φέρομαι ως άνθρωπος. Όλα αυτά που λες τα ξέρω από την δική μου βιωματική εμπειρία. Το θέμα είναι να είσαι ευέλικτος και διπλωματικός, για να μπορέσεις να επιβιώσεις, αλλιώς σε τρώνε οι λύκοι. Εύχομαι να καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνωριμία Μελών - Προσωπικές Ιστορίες”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες