Harry Potter and the order of the phoenix

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 10 Αύγ 2007 14:52

Λοιπόν πέρυσι το καλοκαίρι επειδή ήμουν σε μια κατασκήνωση βοηθός διαχειρηστή (έβαζα επί 20 λεπτά υπογραφές και μετά καθόοοοοομουνα) όπως καταλαβαίνετε είχα αρκετό χρόνο να κάαααθομαι. Έτσι μια μέρα έπεσε στα χέρια μου το βιβλίο "ο χάρρι πότερ και το τάγμα του φοίνικα". Μου το έδωσε ένας πιτσιρίκος και μου λέει είναι το βιβλίο που θα γίνει η επόμενη ταίνια. Τις ταινίες τις είχα δει όλες, και από περιέργεια άρχισα το βιβλίο.... Περιττό να σας πω πως το τέλειωσα σε 3 μέρες :D

Και φέτος η ταινία. Δεν λέω, καλή η ταινία. Δράση, πλοκή, εφέ, μάχες, νέες εξελίξεις ΑΛΛΑ (παντού υπάρχει ένα αλλά, είναι σαν τις mythos - little spinach pie?? ) αν και δεν θυμόμουν και πολλά από το βιβλίο (τα θυμόμουν καθώς έβλεπα την ταινία) θυμόμουν πολύ έντονα το κεφάλαιο στο βιβλίο που ο Χάγκριντ πάει για να κάνει συμφωνία με τους Γίγαντες. Ήταν κάτι το απίστευτο η περιγραφή του Χάγκριντ. Και στην ταινία είπε απλώς "έλειπα επειδή πήγα να κάνω μια συμφωνία με τους Γίγαντες"..... Pathetic....

Απογοήτευση όχι επειδή δεν εδειξε τους γίγαντες κτλ, αλλά επειδή δεν φάνηκε καθόλου ο κόσμος των γιγάντων, οι συνήθειες τους, η ιεραρχία τους ! ( είμαι real eleoSsS αλλά μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση - για αυτό άλλωστε ήταν και από τα λίγα που θυμόμουν από το βιβλίο)

Και κατέληξα στο συμπέρασμα πως αν πρόκειται να δείτε μια ταινία που είναι βασισμένη σε βιβλίο, ΜΗΝ διαβάσετε το βιβλίο. Το πιο πιθανό είναι να απογοητευτείτε (παρ'όλο που μπορεί η ταινία να είναι εξαιρετικότατη)

Άβαταρ μέλους
Lazor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lazor » 24 Αύγ 2007 00:25

Πως και την είδες 10 Αυγούστου? Αφού προχτές βγήκε στην Ελλάδα. Τέσπα, σαν ταινία ήταν εντυπωσιακότατη, ίσως η καλύτερη ταινία harry potter που'χω δει (αν και δεν είμαι φαν). Αυτό που λες με τα βιβλία ισχύει σε όλες τις ταινίες. Δυστυχως μέσα σε 2-3 ώρες δεν μπορούν να "χωρέσουν" όλο το βιβλίο.

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 24 Αύγ 2007 03:29

[εσωτερικός μονόλογος: πρέπει να βρω μια καλή δικαιολογία και γρήγορα]

a={
εεεεε.... με έπιασες!!! :wink:
εεε..

είμαι κριτικός κινηματογράφου και το είδα σε ειδική προβολή? :kaloe:
}

b=return.a()
if a==TRUE then END else b={
είμαι στο εξωτερικό και είδα την πρεμιέρα εδω}
printf("hooray")
end.
EOF

(πω πω!!! Το διαχειριστής με "η". Μου ξέφυγε :P )

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 24 Αύγ 2007 09:52

polimalakia i tainia... me vasi ta proigoumena tin perimena pio sinarpastiki...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Lazor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lazor » 24 Αύγ 2007 13:10

ksarm :D!

KGP πράγματι η ταινία δεν ήταν όσο action όσο η 4 ταινία αλλα ήταν παρόλα αυτά μια χαρά. Βασικά στην 4 ταινία μόνο τον harry είδαμε να πολεμάει, τπτ άλλο, ελαχιστο χογκουαρτς. Αλλά στην 5 ο harry ήταν με τους φίλους του όλη την ώρα και είδαμε αρκετές φάρσες κτλ. Γι'αυτό μου φανηκε καλύτερη :)

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από The Razor » 24 Αύγ 2007 15:10

Σήμερα 17:40 θα πάω να την δω και θα σας πω εντυπώσεις :-?

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned » 04 Σεπ 2007 18:17

Aν έχεις διαβάσει το βιβλίο δεν θα σου αρέσει πολύ...
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες