ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΑ ΧΑΝΩ!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
benzina

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΑ ΧΑΝΩ!

Δημοσίευση από benzina » 11 Αύγ 2007 19:41

Πριν καμια βδομαδα εγκαταστησα το kaspersky στον pc μου.ολα καλα,μου βρηκε κατι τρογιαν,τα διεγραψα,κτλ.ρολοι δουλευε ως εδω.
Ξαφνικα πριν 3 μερες,αρχιζε να μη μου βγαζει το taskbar,σταδιακα χαθηκε και το drag & drop,το paste ενω οσο παει και χειροτερευει.προσπαθησα να απεγκαταστησω το kaspersky,αλλα μου βγαζει οτι δεν γινεται εκκινηση του windows installer.γενικα ενα μπαχαλο.επειδη λογω ημερων δε βρισκω κανα γνωστο να μου δωσει τα φωτα του,υπαρχει κανεις που να εχει μια ιδεα για το τι μπορω να κανω?
ευχαριστω προκαταβολικα[/table]

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΑ ΧΑΝΩ!

Δημοσίευση από dimsis » 12 Αύγ 2007 04:15

Μια περίπτωση που μπορεί να σου γλιτώσει το format είναι το rollback....
Έναρξη --> Βοηθήματα --> Εργαλεία συστήματος --> Επαναφορά Συστήματος και γύρνα το σύστημα σου πίσω στις μέρες που δούλευε καλά...
(αυτό γίνετε εφόσον έχεις ενεργοποιημένο το Επαναφορά Συστήματος )

benzina

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΑ ΧΑΝΩ!

Δημοσίευση από benzina » 12 Αύγ 2007 12:04

Ουτε αυτο δουλευει.οποτε παω να το κανω μου βγαζει οτι πρεπει να επανεκκινησω τα windows και να το ξανακανω.Δεν μπορω να εγκαταστησω ουτε να απεγκαταστησω τιποτα μεσω του windows installer.Oυτε να αντιγραψω τιποτα μπορω,ουτε να επικολλησω,μονο διαγραφη μπορω να κανω.Τα παραθυρα δεν εμφανιζονται στη γραμμη εργασιων με την ελαχιστοποιηση,αλλα εξαφανιζονται,και μετα τα βρισκω με τη διαχειρηση εργασιων.Μπορω να μπω ιντερνετ με το καλλωδιο ethernet στο dsl,δε μου βγαζει ομως εικονιδιο συνδεσης ουτε μπορω να συνδεθω στο ασυρματο δικτυο του σπιτιου.Εχω κανει σκαναρισμα για ιους και spyware,τιποτα.Χρησιμοποιησα την εντολη sfc/scannow,τιποτα.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΑ ΧΑΝΩ!

Δημοσίευση από Kainourios » 12 Αύγ 2007 12:31

Σαν ιός μου ακούγεται... Εγώ θα δοκίμαζα το εξής κλασικό. Να μπεις σε safe mode (πριν μπει στα windows πατάς F8 και το επιλέγεις) και έπειτα start->run και γράφεις msconfig. Εκεί πας στη τελευταία καρτέλα (που λέγεται στα ελληνικά εκκίνηση) και ελέγχεις τι ξεκινά με τα windows. Ότι σου φαίνεται ύποπτο βγάλτο και γενικά ότι δε ξέρεις τι είναι ξετσέκαρε το. Έπειτα θα έτρεχα το spybot search & destroy για αρχή που είναι τσάμπα και το antivirus. Αν παρέμενε το πρόβλημα θα έτρεχα διάφορα άλλα προγράμματα όπως spyware doctor, spysweeper, advanced system optimizer κτλ. αλλά πιστεύω ότι θα στο βρει ότι έχεις το spybot.

smiley

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΑ ΧΑΝΩ!

Δημοσίευση από smiley » 12 Αύγ 2007 19:44

βάλε το panda internet security (το μόνο που εμπιστεύομαι) είναι free 30 μέρες, για να γλιτώσεις το format... αν δεν δεις αποτέλεσμα τουλάχιστον θα ξέρεις ένα παραπάνω που πατάς... και κάνε και ότι σου είπε ο προηγούμενος...

benzina

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΑ ΧΑΝΩ!

Δημοσίευση από benzina » 21 Αύγ 2007 14:53

Δεν μπορω να κανω install/uninstall τιποτα.Επειδη δε βλεπω αλλη λυση,μαλλον θα το παω για φορματ.Ευχαριστω για τις απαντησεις

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΑ ΧΑΝΩ!

Δημοσίευση από Kainourios » 21 Αύγ 2007 15:55

Ούτε σε safe mode; Περίεργο... πάντως η λύση του format νομίζω δεν υφίσταται πλέον, δε ξέρω νομίζω ότι πια ότι κι αν πάθει μπορείς να το γλιτώσεις (το έχω καταστρέψει πολλές φορές και το έχω ξαναεπαναφέρει χωρίς format). Καλό κουράγιο πάντως...

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΑ ΧΑΝΩ!

Δημοσίευση από gaucho » 22 Αύγ 2007 01:29

To pathate se MAC OS auto?
:)

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΑ ΧΑΝΩ!

Δημοσίευση από Pavel » 22 Αύγ 2007 01:53