Πως να κανω τα PHP αρχεία μου να δουλέψουν στο internet

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
kosmas

Δημοσίευση από kosmas » 12 Αύγ 2007 21:42

Γεια σας ,

έχω φτιάξει μία σελίδα στο ιντερνετ και έχω φορτώσει σε αυτή html αρχείο που συνδέεται με ένα php στον υπολογιστή μου. Τι πρέπει να κάνω για να λειτουργήσει σαν server o υπολογιστής μου δεδομένου ότι έχω ήδη φορτώσει το πρόγραμμα easyphp (εκεί έχω τοποθετήσει το php αρχείο). Επειδή σίγουρα κάτι δεν έχω καταλάβει καλά διαφωτίστε με...

Ευχαριστώ πολύ.!!!!!

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 13 Αύγ 2007 11:02

Χμμμ... μπορείς να μας εξηγήσεις καλύτερα τι κάνει η εφαρμογή που έχεις φτιάξει; για ποιον λόγο δηλαδή θες να τρέξεις το php αρχείο στο pc σου και όχι σε κάποιον server?
Αν πράγματι χρειάζεται να κάνεις το pc σου server, παίζουν πολλοί παράμετροι (είδος σύνδεσης, static ή dynamic ip κλπ) και αν είναι να μιλήσουμε για κάτι τέτοιο, τότε πρέπει να μεταφέρω το θέμα στην ανάλογη περιοχή για servers ;)

kosmas

Δημοσίευση από kosmas » 13 Αύγ 2007 13:33

Η εφαρμογή είναι υπερβολικά απλή και τη κάνω απλά για να μάθω πως γίνεται κάτι τέτοιο δηλαδή να λειτουργήσει ο υπολογιστής μου σαν server ωστε να εφαρμόσω αυτά σε πιο συνθετες εφαρμογές της php. Επομένως θα ήθελα, αν έχεις χρόνο, να μου πεις αναλυτικά τι να κάνω ή έστω να μου πεις κάποιο link...

Ευχαριστώ πολύ

kosmas

Δημοσίευση από kosmas » 13 Αύγ 2007 15:20

Πιο συγκεκριμένα ενώ έχω φορτώσει το php αρχείο στο φάκελο www και θα έπρεπε κανονικά πληκτρολογώντας στον browser "ip/welcome.php" να μου το εμφανίζει αυτό δεν γίνεται. Το ip του pc μου το βρήκα απο site που το εμφανίζει αυτόματα. Επίσης για ποιό λόγω το ip αυτό είναι διαφορετικό από το αντίστοιχο της σύνδεσης στο ιντερνετ ? Όταν επίσης γράφω στον browser μόνο το ip μου, μου ζηταει username και password. Tι είναι αυτά ? ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΒΟΗΘΕΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 13 Αύγ 2007 20:05

Βασικά αν θες να δεις τη σελίδα από το pc σου, μη βάλεις την ip σου στο browser, αλλά http://localhost/welcome.php ;)
Δεν χρειάζεται να βγαίνεις στο internet για να δεις κάτι από το pc σου. Ότι βάζεις στον φάκελο www πηγαίνει στον τοπικό σου server ο οποίος είναι προσβάσιμος στο pc σου μέσω της διεύθυνσης localhost. Και δεν είναι ανάγκη να είναι μόνο οι php σελίδες, και τις html εκεί πρέπει να τις βάλεις.
Τώρα, όταν φτάσεις στο σημείο να κάνεις κάτι public και στον υπόλοιπο κόσμο, ανοίγουμε ένα άλλο topic και συνεχίζουμε την κουβέντα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης