Προσοχή στα emails που σας ζητάνε το password σας!!

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Μαρ 2003 15:30

Πρόσφατα έλαβα e-mail που έλεγε ότι είναι από το ΙΤΕ και ου ζητούσε να ξανακαταχωρίσω το Domain .gr που έχω γιατί λέει είχαν πρόβλημα οι DNS τους κι αν δεν το έκανα αυτό το domain μου θα διαγραφόταν!
Το e-mail ήταν μια φόρμα η οποία είχε να συμπληρώσω όλα τα στοιχεία του domain καθώς και το passwords για αλλαγές!
Με ένα απλό View Source είδα ότι η φόρμα οδηγούσε σε κάποια απαντητική φόρμα που είχε δημιουργηθεί στο bravenet!!! Και φυσικά την αγνόησα παντελώς.
Η μόνη ενέργεια που έκανα από εκεί και πέρα ήταν να ενημερώσω το ΙΤΕ για το συμβάν κάνοντας forward και το e-mail που έλαβα και μου απάντησαν ότι θα το ελέγξουν και προβούν σε όλες τις νόμιμες διαδικασίες περί αυτού...
Για να δούμε...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 13 Μαρ 2003 15:57

Thimizei ta klassika moufo-mails me to design tou hotmail i tou yahoo pou leei please enter your password :P.. Tetoia panta iparxoun apo vlakes pou stoxeuoun stin afirimada tou kathena.. Prepei na prosexoume panta ta headers ton email mas kai pou pane pou formes pou tixon exoun (i akoma kalitera na agnooume e-mails me formes apo agnostous)...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες