Γιατι τοσος θορυβος για αυτο το όνομα?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Αύγ 2007 19:09

Connor MacLeod έγραψε:\\Αλλα ΠΧ αν μεθαύριο διμιουργιθει μια νεα πόλι στην .. Ισπανια Παραδιγμα και αποφασίσουν να την ονομάζουν Γραβενα, θα πουμε οτι ειναι κατοχιρομενη Ελληνικη πολη και σας απαγορευουμε να το δοσετε σε δικια σας πολη?
Exουμε εμεις τετοια πολη με τετοιο ονομα ?? :think: :think: :think: :think: :think:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 20 Αύγ 2007 19:12

Connor MacLeod έγραψε:Απο την Δράμα, Εσύ?
Ωραια η Δραμα και ησυχη πολη
εχω ερθει αρκετες φορες τον τελευταιο εναμιση χρονο'
εχω τον γυιο μου εκει και δουλευει

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Αύγ 2007 20:02

Οχ.Εχει και παιδακι?Ποσο εισαι?!
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Αύγ 2007 20:48

Kοιτα να δεις.
Και εγω 22ειμαι και ο πατερας μου 45(Και κατι...)
Να τον εχερεσαι και να τον προσεχεις.(Ειμαστε και λιγο "κολοπαιδα" εμεις τα μικρα!) :P

Και διστιχως δεν ειμαστε στην δεκαετια του 70 και του 80 που όλα ηταν πιο απλα:(

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 20 Αύγ 2007 21:10

Connor MacLeod έγραψε:Kοιτα να δεις.
Και εγω 22ειμαι και ο πατερας μου 45(Και κατι...)
Να τον εχερεσαι και να τον προσεχεις.(Ειμαστε και λιγο "κολοπαιδα" εμεις τα μικρα!) :P

Και διστιχως δεν ειμαστε στην δεκαετια του 70 και του 80 που όλα ηταν πιο απλα:(
..έχεις ακόμα δρόμο μπροστά σου το πιο προχωρημένο παιδί είναι της Greenpeace (βλέπε σχετικό video) :think:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 20 Αύγ 2007 21:56

Conor de pas kala

txc

Δημοσίευση από txc » 20 Αύγ 2007 22:06

Connor MacLeod έγραψε:Aπλα μαρεσουν τα χειροπιαστα πραματα και όχι οι αερολογίες.
Επιδη εσενα σου λενε ότι ο κολοκοτρόνης ειναι ήρωας δν παει να πει ότι ειναι.
Και αν καποιοι αποφάσισαν να αλαξουν τα βιβλια της ιστοριας και δεν ειναι ακριβως όπως τα λεμε?
Το σκευτικες αυτο?(Οπως και σημερα που άλα θελουν να διδάξουν στα παιδια μας με το περιφιμο βιβλιο της ιστοριας).
Ασε που απο μονη μας δε καταφεραμε τπτ.
Αν διαβαζες και λίγο ιστορια θα ιξερες οτι στην ουσια(και) με την βοήθεια των αγγλων ειμαστε σιμερα ελευθεροι..
Τουλαχιστον ετσι λεει η ιστορια.Και οπως ειπα ειμαι ανθρωπος των χειροπιαστων οποτε δεν ξερω αν και αυτο οπως και για τον κολοκοτρονη ή τον καραισκακη, αν όσα λεγονται ειναι ακριβως ετσι.
ποια ιστορία λέει ότι είμαστε ελεύθεροι λόγω των άγγλων?
μήπως αναφέρεσαι σε κανά κόμιξ του αρκά και μπερδεύτηκες?

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 20 Αύγ 2007 22:14

txc έγραψε:
Φίλε,

Άν δεν ήταν οι φιλέλληνες+τα συμφέροντα στην επανάσταση σήμερα θα ήμασταν Τουρκία. Όπως οι Κούρδοι και άλλες μειονότητες

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Αύγ 2007 23:21

:pint: :hammer: :pint: :hammer: :yea: :yea: :brushteeth:

Προφανος δεν εχεις διαβάσει ιστορια.Καπου στο Δημοτικα,ανε εχεις ακομα το βιβλιο, στην ΣΤ' λεει για την φιλικη εταιρία,πως ιδρίθικε, που ιδρίθικε και πως μας βοηθισαν οι αγγλοι αλλα και οι Σερβοι και οι μαυροβουνιοι.
Διαβασετο πρωτα και μετα έλα να το ξανα σιζιτίσουμε.

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 20 Αύγ 2007 23:24

@txc πριν την ναυμαχία του Ναυαρίνου οταν σχεδόν ολη η Πελλοπόνησσος είχε πεσει στα χέρια των Τούρκων και οι Έλληνες είχαν διχαστεί μεταξύ τους, ηταν απλά θέμα χρόνου πότε θα τερματίσει η επανάσταση. Με την ναυμαχία που ξεκίνησε και έγινε από τις τότε λεγόμενες προστάτιδες δυνάμεις απελευθερώθηκε ένα τμημα της Ελλάδας. Βέβαια και αυτοί το συμφέρον τους κοιτάγανε, αλλά και εμέις το συμφέρον μας κοιτάγαμε, έτσι είναι αυτά τα πράγματα.

Στο εξωτερικό το όνομα Μακεδονία είναι καταχωρημένο στη χώρα των Σκοπίων, και καλά κάνουν το συμφέρον τους κοιτάνε. Το θέμα είναι τι κάναμε εμέις. Και το θέμα είναι οχι τι νομίζω εγώ η τι πιστεουν οι Ελληνες, αυτά είναι συναισθηματικές ..., αλλά τι λέει η διεθνής κοινή γνώμη. Και προς το παρόν οι Ελληνες πάντα είναι οι παράλογοι και οι τρελοί που νομίζουν οτι ειναι το εποιουσιο έθνος και όλοι θα τους προσκηνουν.

txc

Δημοσίευση από txc » 20 Αύγ 2007 23:39

Connor MacLeod έγραψε:
:pint: :hammer: :pint: :hammer: :yea: :yea: :brushteeth:

Προφανος δεν εχεις διαβάσει ιστορια.Καπου στο Δημοτικα,ανε εχεις ακομα το βιβλιο, στην ΣΤ' λεει για την φιλικη εταιρία,πως ιδρίθικε, που ιδρίθικε και πως μας βοηθισαν οι αγγλοι αλλα και οι Σερβοι και οι μαυροβουνιοι.
Διαβασετο πρωτα και μετα έλα να το ξανα σιζιτίσουμε.
η μοναδική στιγμή της ιστορίας της Ελλάδας είναι το 1821?

ποιοί σου έφεραν τη δικτακτορία ? ποιοί άφησαν τους τούρκους να σε σφάξουν στη μικρά ασία και δεν έσωσαν καν τον κόσμο που κρεμόταν από τα πλοία? ποιοί σε έβαλαν στον β παγκόσμιο πόλεμο και αφού κιόλας η Ελλάδα έκανε την μεγαλύτερη αντίσταση σε όλη την Ευρώπη όταν έφυγαν οι γερμανοί, οι φίλοι σου οι άγγλοι ανατίναξαν χωρίς λόγο το λιμάνι του πειραιά και σκοτώθηκε τόσος κόσμος?
ποιός έφερε το διχασμό στους Έλληνες και έγινε ο εμφύλιος με όλα αυτά τα αποτελέσματα που είχε?
ποιός σου έφερε τους βασιλιάδες ?

χωρίς να με ξέρεις προσωπικά δεν θα μου κάνεις ιστορικά μαθήματα με βιβλία μάλιστα του δημοτικού...

και όσο για την φιλική εταιρεία αν δεν υπήρχαν οι Έλληνες οπλαρχηγοί τότε να θυσιαστούν και έπειτα να προδωθούν από τους ίδιους τους Έλληνες ακόμα τούρκος θα ήσουν...

αυτά

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 21 Αύγ 2007 02:32

gaucho έγραψε:Άν δεν ήταν οι φιλέλληνες+τα συμφέροντα στην επανάσταση σήμερα θα ήμασταν Τουρκία. Όπως οι Κούρδοι και άλλες μειονότητες
Όχι απαραίτητα. Η επανάσταση θα μπορούσε να επαναληφθεί μια μεταγενέστερη ημερομηνία, και το Ελληνικό κράτος να δημιουργηθεί αργότερα. Ή θα μπορούσε να προκύψει ενιαία Ομοσπονδία Σλαβόνων, Βουλγάρων, Σκιπέριων, Γραικών και Ρομανών. Η κατάσταση στα Βαλκάνια ήταν χάος εκείνη την εποχή.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

NIkoz

Δημοσίευση από NIkoz » 21 Αύγ 2007 05:54

Ε πέρα από την πλάκα μόλις ξύπνησα και κουράστικα ήδη με την ανάγνωση των Replies, δεν τα αφήνουμε όλα αυτά και να μαζευτούμε στην Δράμα (που βρίσκετε στο FYROM σαφώς) και να πιούμε ένα καφεδάκι (Espresso σαφώς γιατί είναι και Σικελική αποικία) ?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Αύγ 2007 08:19

χωρίς να με ξέρεις προσωπικά δεν θα μου κάνεις ιστορικά μαθήματα με βιβλία μάλιστα του δημοτικού...
Kαταρχιν δεν εχω τπτ πρωσοπικο μαζι σου.Μην τα σπας κατευθειαν!Συζητιση κάνουμε.
Ειπες οτι δν μας βοηθισαν οι αγγλοι.Και σου ειπα να ξαναδιαβασεις το κεφαλαιο που λεει για την φιλικη εταιρια και για το ποιοι μας βοηθησαν.
Thats all.
ποιοί σου έφεραν τη δικτακτορία ?
Ο Παπαδόπουλος? :-?
Εδω ρε συ δε βοηθισαμε τους Κιπριους όταν επρεπε και τώρα κατα ενα μεγαλο μερος εχουμε και εμεις ευθινη που μας πιραν το νισακι μας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες