Poll: Ποια είναι η αιτία των πυρκαγιών?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Ποια είναι η αιτία των πυρκαγιών κατά την άποψη σας?

1)Εμπρησμός
26
74%
2)Τα παρατημένα δάση: χαμηλή βλάστηση, ξερά δεντρα
3
9%
3)Κάτι άλλο (ονομάστε το)
6
17%

Σύνολο ψήφων: 35

Άβαταρ μέλους
ksarm

Δημοσίευση από ksarm » 25 Αύγ 2007 12:06

Ποια είναι η αιτία των πυρκαγιών κατά την άποψη σας?
Εγώ τις περισσότερες τις αποδίδω σε τσιγάρα/κατα λάθος/αυταναφλέξεις σκουπιδιών επειδή τα δάση μας είναι παρατημένα και είναι γεμάτα ξερά δέντρα και θαμνάκια που απλώς περιμένουν να καούν.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Αύγ 2007 12:15

ε, ενταξι.τοσες φωτιες ταυτοχρονα, μονο εμπρισμος μπορει να ειναι
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

Δημοσίευση από xmavidis » 25 Αύγ 2007 12:21

Πιστεύω είναι μοιρασμένες οι περιπτώσεις. Αμέλεια, εμπρησμός και βοηθάει και η κατάσταση στα δάση.

Όσο για την κατάσταση στην Πελοπόννησο πρόκειται ολοφάνερα για όχι απλά εμπρησμό αλλά για κανονική επίθεση . :-?
Δεν είναι δυνατόν να ανάβουν τόσες εστίες ταυτόχρονα μόνες τους.
I want to know God’s thoughts; the rest are details.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 25 Αύγ 2007 12:23

έχει σκεφτεί κανείς τον εμπρησμό με απώτερο σκοπό, όχι την δημιουργία οικοπέδων, αλλά την αποσταθεροποίηση της χώρας; :roll:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Αύγ 2007 12:24

τι εννωεις? :-?

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

Δημοσίευση από xmavidis » 25 Αύγ 2007 12:29

Νομίζω κατάλαβα τι εννοεί ο deninho. Το είχα κι εγώ στο μυαλό μου.
Δηλαδή κάποιοι που θέλουν να αποσταθεροποιηθεί και να διαλυθεί όλος ο μηχανισμός της χώρας. Κακά τα ψέματα αλλά δεν μπορεί να είναι μόνο οικοπεδοφάγοι στην μέση.

Αν ισχύει το παραπάνω η ΕΥΠ φέρει μεγάλες ευθύνες.
I want to know God’s thoughts; the rest are details.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
Ria
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ria » 25 Αύγ 2007 12:39

Πιστεύω ότι η κύρια αιτία των πυρκαγιών είναι ο εμπρησμός! Υπάρχουν και περιπτώσεις ατυχήματος, αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ λιγότερες απ' τους εμπρησμούς.

Όταν οι φωτιές παίρνουν τέτοιες διαστάσεις, όπως χτες που κάηκαν σπίτια και άνθρωποι, δεν φταίει μόνο ο εμπρησμός, αλλά και το κράτος το ίδιο... Υπάρχει τρομερή έλλειψη πυροσβεστών και πυροσβεστικών μέσων και δυστυχώς δεν υπάρχει καλός συντονισμός... Είναι δυνατόν να καίγονται τόσα χωριά και να μην εμφανίζεται πυροσβεστική???

Και ο μπούλης τι πήγε να κάνει χτες στην Ζαχάρω??? Αυτός είναι εξαφανισμένος εδώ και 3,5 χρόνια και εμφανίστηκε λίγο πριν τις εκλογές εκεί που καίγονται άνθρωποι ζωντανοί, να κάνει τι???? Άντε μου και στον διάολο ρε πρωθυπουργέ... :x

Κρίμα γι αυτούς που χάθηκαν μέσα στον πύρινο κλοιό... :cry: :cry:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 25 Αύγ 2007 12:45

εγώ θεωρώ απίθανο να θέλει κάποιος να φτιάξει ξενοδοχείο σε μια περιοχή όπου, όπου θα πηγαίνει το μάτι του τουρίστα θα βλέπει μαυρίλα και ξεραΐλα. Πρέπει να είναι ντιπ πεοκρούστης κάποιος επιχειρηματίας για να κάνει κάτι τέτοιο. Αντίστοιχα πάει και για τις κατοικίες.. Κάτι που άκουσα για την Ιονία Οδό, το θεωρώ αστείο, καθώς σύμφωνα με το Σύνταγμα, για λόγους συμφερόντων της εθνικής οικονομίας αποχαρακτηρίζεται το δάσος, ενώ υπάρχει και μία φήμη για συμφωνίας με εταιρίες παραγωγής ενέργειας, για την εγκατάσταση αιολικών πάρκων σε εκείνη την περιοχή...

@Ρία: Οι πυροσβέστες κάνουν ότι μπορούν.. Να ξέρεις ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν κοιμούνται καν, ενώ το φαΐ τους είναι ότι τους πάνε οι κάτοικοι από τριγύρω. Ειλικρινά το θεωρώ αχαριστία να ρίχνουμε ευθύνη σε αυτούς. όλοι οι άλλοι φταίμε, μα όχι οι πυροσβέστες

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Αύγ 2007 13:15

Οι πυροσβέστες τη δουλεια τους κανουν.Οταν εχεις διναμη 3500 ατομα και επρεπε να εχεις 8000ατομα και 1500 οχιματα ΣΕ ΟΛΗ την ελαδα και επρεπε να εχεις 3000 τοτε λογικο ειναι.

Εντομενταξι, Ο Στρατός τι κανει?Τα φαντάρια γιατι τα εχουμε, για να κάθονται?
Θα έπρεπε απο την αρχη να επέμβη ο στρατος σε μια τετοια ωρα.
Μιλαμε για εθνικη τραγοδια.Πια ειναι η δουλεια του στρατου ακρηβωσ? :evil:

Άβαταρ μέλους
Ria
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ria » 25 Αύγ 2007 13:18

deninho έγραψε: @Ρία: Οι πυροσβέστες κάνουν ότι μπορούν.. Να ξέρεις ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν κοιμούνται καν, ενώ το φαΐ τους είναι ότι τους πάνε οι κάτοικοι από τριγύρω. Ειλικρινά το θεωρώ αχαριστία να ρίχνουμε ευθύνη σε αυτούς. όλοι οι άλλοι φταίμε, μα όχι οι πυροσβέστες

Δεν κατηγόρησα τους πυροσβέστες, μάλλον κάπου παρανόησες τα λεγόμενά μου!!! Είπα ότι ευθύνεται το κράτος για την έλλειψη πυροσβεστών και πυροσβεστικών μέσων!!! Οι πυροσβέστες είναι ήρωες που τα βάζουν με τις φωτιές και διακινδυνεύουν τις ζωές τους! Ξαναδιάβασε τι έγραψα και θα το καταλάβεις!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 25 Αύγ 2007 13:23

Connor MacLeod έγραψε:Eντομενταξι, Ο Στρατός τι κανει?Τα φαντάρια γιατι τα εχουμε, για να κάθονται?
Θα έπρεπε απο την αρχη να επέμβη ο στρατος σε μια τετοια ωρα.
Μιλαμε για εθνικη τραγοδια.Πια ειναι η δουλεια του στρατου ακρηβωσ? :evil:
Η δουλειά του στρατού δεν είναι η δασοπυρόσβεση

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 25 Αύγ 2007 14:03

:o
Nαι όντως.Εχεις δικιο.Η δουλεια του ειναι να μιράζει τρόφιμα στα παιδια του αβγανισταν, ή να μιράζει τρόφιμα στα φιλάκια αλλα όχι να βοηθάει όταν πρέπει.
Στις εκδιλόσεις που τον τιμαμε πρεπει να ειναι παρόν, αλλα όχι και εκει που θα μπορουσε να αποφευκτει μια τραγοδία.

Αυτη είναι δουλεια των ΔΑΣΟπυροσβεστων.
Ασε που μπορει να μην ειναι και των πιροσβεστων.Ισως επρεπε να μην πανει και πυροσβέστες και να πανε μονο οι δασοπιροσβεστες.Τι πιγαν και αυτοι?Δουλεια τους ειναι?

Αυτο που λεω ειναι ότι απλα θα μπορουσε να επεμβει οστρατος,και ας μην ειναι δουλεια του, και να βοηθισει παρα πολι.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Αύγ 2007 14:07

Εγώ μένω στο Περιστέρι όπου δεν υπάρχει τίποτα να καεί και με πήρε η μάνα μου να μου πει να ασφαλίσουμε το σπίτι από πυρκαγιά μετά από όλα όσα βλέπει. Επομένως και οι ασφαλιστικές κερδίζουν :idea:

Πέρα από την πλάκα δεν έχει σημασία να βρούμε ποιος ακριβώς καίει. Πάντα θα υπάρχουν ψυχανώμαλοι. Το θέμα είναι όπως έχω πει στο παρελθόν ότι η ανικανότητα του κρατικού μηχανισμού οφείλεται καθαρά στα ρουσφέτια. Οι νεοέλληνες (όσοι εμπλέκονται στα ρουσφέτια δηλαδή) καίνε τα πάντα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 25 Αύγ 2007 14:13

Κώδικας: Επιλογή όλων

3)Κάτι άλλο (ονομάστε το)

ά
ν και δεν μπορώ να ξέρω ποια είναι η αιτία της κάθε φωτιάς, μιας και είναι τόσες πολλές η αλήθεια και να είμαστε μόνο εμείς..λίγο περίεργα τα πράγματα σε κάθε τουριστική χώρα της Μεσογείου έχουμε πλέον το καλοκαίρι φωτιές, πολλές φωτιές.. στις ειδήσεις αυτή τη στιγμή στις ειδήσεις αναφέρεται πως ξαναπήρε φωτιά στον Υμηττό! αν είναι ΔΥΝΑΤΟΝ τι ξέφραγο αμπέλι είναι αυτό το μπουρδέλο ...παράγινε το κακό, ο,τι και να είναι εμπρησμός, αμέλεια, φυσικά αίτια, ακαθαρσίες, σκουπίδια, πυλώνες κτλ κτλ εμένα δεν παύουν να μου καταδεικνύουν πάραυτα κάτι πιο βαθύ και αιτία της κάθε αιτίας της κάθε πυρκαγιάς και όχι μόνο φέτος.. έλλειψη οικολογικής συνείδησης λοιπόν, οικολογικής παιδείας .

Ν
αι δεν είναι πια υπερβολή και όσο δεν το παραδεχόμαστε τόσο θα τρέχουμε σαν τα ζώα να γλυτώσουμε απ' τις φλόγες, όσοι γλυτώσουν τελικά αφού κάθε όριο και πάλι ερρίφθη με τόσους νεκρούς..

Ναι είναι θέμα παιδείας όπως και πολλά άλλα (πρόληψη?, σχεδιασμός?, ανοργανωσιά), μιας παιδείας που δεν δόθηκε ποτέ στους Νεοέλληνες, που δεν την θέλησαν ποτέ αλλιώς, μιας και η ζωή στην πράξη οδηγεί στην μπετόνοποίηση και την οικολογική αυθαιρεσία καθώς και στην απάθεια . Στην χώρα των νεκροζώντανων αυθαιρέτων κτηρίων που κάθε χρόνο αυξάνονται ως προεκλογικό χάρισμα στις πλάτες των άλλων Ελλήνων χυδαία και υποτιμητικά, εσύ πάλι θα ψηφίσεις αυτούς που σε κάνανε να δακρύσεις χωρίς να ξέρεις γιατί, βλέποντας τους συμπολίτες σου ήδη νεκρούς στην TV ..

συχαίνομαι και μόνο που γράφω τέτοιες ώρες.. μια όμορφη χώρα γίνεται κάρβουνο, μπροστά στα μάτια μας σε ζωντανή σύνδεση, ώρα να ξυπνάμε :( :x
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Αύγ 2007 00:26

Υπαρχει και το ενδεχωμενο προβοκατσιας απο μερους αυτου που θα ωφεληθει αν ο κοσμος στ αματησει να εχει το μυαλο του στα πραγματικα προβληματα διαφθορας και διαλυσης των παντων

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης