Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Οι 'Ελληνες bloggers ρωτούν ΓΙΑΤΙ ;

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 10 Σεπ 2007 13:27

Μια απορία που είχα από την πρώτη φορά που έριξα μαύρο (δλδ όσα χρόνια ψηφίζω) είναι κατά πόσο είναι Δημοκρατικό να σε υποχρεώνουν να ψηφίζεις; Είμαι ο μόνος που το βρίσκω ολίγον τι φασιστικό; Γιατί ρε φίλε να χάσω τις πολύτιμες ώρες μου ή τη μέρα μου για να έρθω να σου ρίξω την εκτυπωμένη μούτζα; στη δίνω και αλλιώς πρέπει να την έχεις και στο φάκελο να την ευχαριστηθείς;;;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 10 Σεπ 2007 13:57

Δεν είναι τόσο θέμα δημοκρατίας όσο θέμα εκπαίδευσης του πολίτη. Ο κάθε Έλληνας πρέπει να γνωρίζει ότι ζει σε μια χώρα όπου υπάρχουν νόμοι για να υπάρχουν και όχι για να εφαρμόζονται.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 10 Σεπ 2007 15:48

..πάντως οι απέχοντες από τας εκλογάς στη χώρα μας θα μπορούσαν κάλλιστα να γίνουν θέμα έμπνευσης δια μίαν καλλιτεχνικήν ταινία :oops: ..και αυτό διότι εμφανίζονται μόνο περιοδικά στις δημοσκοπήσεις καταλαμβάνοντας ως συνήθως μεγάλα ποσοστά παρέα με άλλους αναποφάσιστους, όπως του χαρακτηρίζουν . Οι αναποφάσιστοι στην τελικήν, θα έστηναν κάλλιστα και δικό τους κόμμα.. σχήμα παραδόξως οξύμωρο, μιας και κάτι τέτοιο είναι κατά της ιδεολογικής βάσης της αποχής τους στο μεγαλύτερο ποσοστό αυτών ..τελικά που βρίσκονται αυτοί οι κύριοι που με την απουσία τους στας εκλογάς δεν αποφασίζουν ; ..ή μήπως αποφασίζουν τελικά ; ..πάντως ως ιδανικό τέλος μιας τέτοιας ταινίας θα ήτο και η στιγμή, η ώρα των εκλογών όπου άλλος θα παίρνει τα βουνά και άλλος τα λαγκάδια όπως, όπως για να υπερασπίσει την πίστη του :lol: :P ..κάτι όπως οι ιερομόναχοι του Αγίου όρους μερικές δεκαετίες παλαιότερα :D :oops:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 10 Σεπ 2007 17:50

Δηλώνομαι και εγώ ως άλλος ένας αποφασισμένος (και ταγμένος) αναποφάσιστος :D
Ασχέτως το κατά πόσο εφαρμόζονται πάντως οι νόμοι, θεωρώ αντιδημοκρατικό και αντιφατικό να σε υποχρεώνουν βάση νόμων να ψηφίζεις... (σε αυτό τον τομέα της δημοκρατίας θεωρώ ότι μας ξεπέρασαν οι σύντροφοι αμερικάνοι... δλδ τόσο ξεφτίλα...)

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 10 Σεπ 2007 20:47

Η ψήφος είναι η ουσία του εκλογικού δικαιώματος, το οποίο δικαίωμα δεν συνιστά υποχρέωση του πολίτη αλλά του κράτους προς το πολίτη να παράσχεται.

Με απλά λόγια το κράτος πρέπει να διευκολύνει το πολίτη να ψηφίζει...όταν αυτός θέλει.
Αν δεν θέλει...δεν μπορεί να τον υποχρεώσει.

Το πρόβλημα για το κράτος είναι να υπάρχουν πολίτες που θέλουν να ψηφίσουν και δεν τους αφήνουν....Σε αυτό το τομέα δράση έχουν οι πολιτικές παρατάξεις, τα κόμματα...που θα κατεβάσουν και σηκωτούς για ψήφο. Έτσι έμμεσα εξασφαλίζεται η προσέλευση των ψηφοφόρων ελεύθερα...

Πάντως καλό είναι να ψηφίζουμε διότι η μη συμμετοχή είναι συνενοχή στα γενόμενα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 10 Σεπ 2007 21:33

Και η συμμετοχή εξίσου συνενοχή δεν είναι; Αν ναι, τότε είμαστε όλοι ένοχοι σε αυτόν τον κόσμο. Το οποίο είναι μια μεγάλη αλήθεια, ή μικρή αλήθεια, ή πικρή αλήθεια, ανάλογα με την εκάστοτε ψυχική μας διάθεση.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 10 Σεπ 2007 22:15

Η συμμετοχή δεν είναι συνενοχή..εφόσον δεν αφήνεις αυτόν που πιστεύεις "ένοχο" να δράσει...

Το ποιός είναι ένοχος εδώ δεν θα στο πει ούτε δικαστής. Διαφορετικά δεν θα κάναμε εκλογές αλλά δικαστήριο.

Εσύ ορίζεις τον ένοχο και εσύ επιλέγεις τον αθώο... Αν δεν επιλέξεις τον αθώο..σημαίνει ότι όλοι είναι ένοχοι...και συ μαζί, γιατί αν δεν ήσουν θα έπρεπε να κατέβεις και να το δηλώσεις..."Είμαι αθώος, σκέφτομαι το καλό σας, ψηφίστε με".

Για να μην ψηφίζει κάποιος σημαίνει ότι είναι συνένοχος...με τους ένοχους που αυτός ορίζει.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 10 Σεπ 2007 22:35

Χαίρομαι Bugman που αναλύεις τόσο καλά αυτές τις δύσκολες έννοιες, ώστε να γίνονται κατανοητές ακόμα κι από αυτούς που διαφορετικά δε θα μπορούσαν να τις καταλάβουν.

Λοιπόν αφού εγώ είμαι αρμόδιος να ορίσω αθώους και ενόχους, τους ορίζω ως εξής:

- Ο αθώος είμαι εγώ.
- Ο ένοχος είσαι εσύ.

:-P

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 11 Σεπ 2007 00:49

Βεβαίως είμαι ένοχος....ό,τι θες μπορεί να είμαι, όπως και ελέφαντας, αρκεί να κοροϊδέψεις σωστά τον εαυτό σου.

Αν δεν θες όμως να τον παραμυθιάζεις...μπορείς να βρείς την λύση...
΄
Γι αυτό και λέγεται Εκ...λογή...Είναι το αποτέλεσμα του λογισμού σου....Αν δεν εκλέξεις...σημαίνει ότι δεν βγάζεις αποτέλεσμα....αλλά τελικά οι εκλογές θα γίνουν και συ ακόμα θα σκέφτεσαι....τι θα γινόταν αν....

Φυσικά κανείς δεν θέλει άτολμα και αναποφασιστικά άτομα...ούτε και συ....Πώς λοιπόν αφήνεις τον εαυτό σου έτσι;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 11 Σεπ 2007 01:06

Μα δε βοηθάς κι εσύ λίγο. Βλέπεις ότι από μόνος μου δυσκολεύομαι να βρω τη λύση, και δεν καταλήγω στα σωστά συμπεράσματα. Το ζητούμενο είναι να εκ-λέξω ότι νά 'ναι ή να εκ-λέξω το σωστό; Για να εκ-λέξω όμως το σωστό χρειάζομαι βοήθεια και καθοδήγηση, και όχι μόνο εγώ αλλά και όλα τα άλλα αναποφασιστικά και άτολμα άτομα σαν εμένα.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 11 Σεπ 2007 01:17

Θα μας τρελάνεις...δηλαδή και σε γκόμενες θέλεις βοήθεια; Που φθάσαμε ρε παιδιά....να μην μπορούμε να σηκώσουμε μια τόσα δα ευθύνη....

Δεν σου λέω να παντρευτείς κάποιο κόμμα..απλά να εκλέξεις το καλύτερο....ΓΙΑ ΣΕΝΑ και μόνο....Αν σου υποδείξω το καλύτερο για μένα...τότε τι βούληση θα έχεις...

ο χειρότερος φίλος είναι ο άβουλος...

Λοιπόν ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ...και αν δεις μετά από καιρό ότι έκανες λάθος ΜΑΘΕ από το ΛΑΘΟΣ σου και άλλαξε εκλογή....ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ....

Bugman...ο άνθρωπος των λαθών...(που δεν φοβάται να κάνει λάθος...γιατί του αρέσει να μαθαίνει από αυτά)

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 11 Σεπ 2007 01:38

Bugman έγραψε:Με απλά λόγια το κράτος πρέπει να διευκολύνει το πολίτη να ψηφίζει...όταν αυτός θέλει.
Αν δεν θέλει...δεν μπορεί να τον υποχρεώσει.
:wink: όχι ακριβώς!
Σε μια κοινωνια, όπου οι πολίτες μέσω των αντιπροσώπων τους, ψήφισαν την υποχρέωση του πολίτη να πάει να ψηφίσει, τότε όλοι είμαστε υποχρεωμένοι να ψηφίσουμε!

Αν η πλειοψηφία αποφασίσει ότι δεν είναι υποχρεωτικό, τότε αλλάζει το θέμα!

Καλώς ή κακός τους νόμους τους συντηρούμε εμείς!
Προσοχή, είπα συντηρούμε και όχι δημιουργούμε!
Αν καποιος δεν μας αρεσει φροντίζουμε να το δηλώσουμε στις επόμενες εκλογες!

Και φυσικά συμφωνώ σε αυτό που είπες!
μη συμμετοχή είναι συνενοχή στα γενόμενα
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 11 Σεπ 2007 01:44

@Bugman: Όχι μόνο μπορούμε και καλύτερα, αλλά μπορούμε και χειρότερα, και πολύ χειρότερα. Δεν αρκεί ένα λάθος για πιάσουμε πάτο, χρειάζονται πολλά. Γι αυτό καλύτερα ας κάνουμε τα λάθη μας ένας-ένας με τη σειρά, όχι όλοι μαζί. Άλλωστε σοφία δεν είναι να μαθαίνεις από τα λάθη σου, αλλά από τα λάθη των άλλων.

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 11 Σεπ 2007 10:34

Το να μην ψηφίσεις "ευσυνείδητα"...είναι το ίδιο με αυτόν που κοιμάται με την εξώπορτα ανοικτή....

Μπορεί να σε κλέψουν και με κλειστή εξώπορτα...αλλά κοιμάσαι πιο άνετα...γνωρίζοντας ότι είναι κλειστή....Έτσι είναι και η ψήφος...κοιμάσαι πιο άνετα γνωρίζοντας ότι συμμετείχες στην εκλογή. Φυσικά και δω μπορεί να σε κλέψουν πάλι!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Σεπ 2007 10:50

Ως άβουλο και άτολμο άτομο, οφείλω να ομολογήσω πως πάλι δεν θα ψηφίσω κανένα μ@λ@κ@ αφού τους θεωρώ όλους άχρηστους και ανίκανους να πράξουν κάτι σωστό για αυτή τη χώρα εφόσον το μόνο που κοιτάει ο καθένας τους είναι η κουτάλα και η προσωπική (και συγγενική / φιλική) καλοπέραση και βόλεψη (όπως πολλές φορές το ίδιο και από την άλλη πλευρά οι ψηφοφόροι - ... "θα τους ψηφίσω μήπως και με βάλουν ή βάλουν το παιδί μου στο δημόσιο" ... )

Θα αφήσω λοιπόν στους άλλους να μαθαίνουν από τα λάθη τους ψηφίζοντας εναλάξ τα ίδια κόμματα και πολλές φορές ακόμα και τα ίδια πρόσωπα και σίγουρα δεν θα νοιώθω συνένοχος επειδή θα τους μαυρίσω, σε αντίθεση με αυτούς που ψηφίζουν τους εγκληματίες της χώρας μας επί τόσα χρόνια.

Όσοι πραγματικά πιστεύουν πως υπάρχουν ικανοί πολιτικοί στην Ελλάδα που όχι μόνο επιθυμούν να πάνε μπροστά την Ελλάδα, αλλά μπορούν να το πράξουν κιόλας, ας τους ψηφίσουν με το χέρι στην καρδιά, αλλά καλό θα είναι αύριο μεθαύριο να μην είναι οι ίδιοι που θα τους βρίζουν ή θα διαμαρτύρονται για την ακρίβεια, την φτώχεια ή και τα εγκλήματα κατά των ανθρώπων ή της φύσης... κάτι που τα τελευταία ιδιαίτερα χρόνια το βλέπω να γίνετε πάρα πολύ συχνά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης