Multi form submission....How to?

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
one_eye
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από one_eye » 28 Αύγ 2007 00:52

Αγαπητοί μου θα χρειαστώ την πολυτιμη εμπειρία σας για να με βοηθήσετε να ξεκολλήσω..
Φτιάχνω μια εφαρμογή για τη διαχειρηση κάποιων προιόντων και το σημείο που με δυσκολευει είναι το εξής (βλέπετε και εικόνα attachment):

Μέσα στα iframes ο χρήστης εισάγει τον κωδικό του προιοντος και απο τη βάση δεδομένων επιστρεφει το αποτέλεσμα με τιν περιγραφή και την τιμή.
Τα iframes τα έβαλα γιατι:
1) ήθελα να κανει submit φορμα να απανταει και να μην ανανεώνεται όλη η σελίδα γιατί χάνω πληροφορίες απο αλλη φόρμα πιο πριν. :x
2) αυτό μπόρεσα να σκεφτώ... :oops:

Αυτό που θέλω να γίνεται τελικώς είναι το εξής.
Αφού εμφανιστούν τα προιοντα ο χρήστης να επιλέγει απο τα radiobuttons μια % έκπτωση και να στέλνω την έκπτωση μαζί με τα στοιχεία κάθε προιοντος, να κανω τους σχετικοι\υς υπολογισμούς.Δηλαδη η εκπτωση εφαρμόζεται σε όλα τα προιοντα, για κάθε ομως προιον να κάνω και μια εγγραφή .

Ελπίζω να το καταλαβαίνετε.

τα iframes ξερω δουλευουν με javascript, ΑΝ όμως έχετε καμια καλύτερη ιδέα για αυτη την υλοποίηση no problemos τα βγάζω!!!!!!!!Δε με καίει να το κάνω έτσι.έτσι κιαλλιως javascriptμόνο διαβάζω - καταλαβαίνω και ψιλο αλλαζω scriptakia να γραψω εντελώς μόνος δεν παίζει.
Συνημμένα
sxedio.GIF
(5.25 KiB) Μεταφορτώθηκε 211 φορές

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 28 Αύγ 2007 01:59

one_eye έγραψε:Αγαπητοί μου θα χρειαστώ την πολυτιμη εμπειρία σας για να με βοηθήσετε να ξεκολλήσω..

....... ο χρήστης εισάγει τον κωδικό του προιοντος και απο τη βάση δεδομένων επιστρεφει το αποτέλεσμα με τιν περιγραφή και την τιμή.

.... .έτσι κιαλλιως javascriptμόνο διαβάζω - καταλαβαίνω και ψιλο αλλαζω scriptakia να γραψω εντελώς μόνος δεν παίζει.

και πως διαβάζεις τα δεδοένα από την βάση δεδομένων με την javascript?
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
one_eye
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από one_eye » 28 Αύγ 2007 02:01

oxi min se mperdeuw.
oti exei na kanei me ti vasi ginetai se php
to diavazw paei sti sxesi mou me tin javascript.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 28 Αύγ 2007 09:04

Σου συνηστώ να πετάξεις τα frames. Τα δεδομένα μπορούν να μετακινηθούν από την μία φόρμα στην άλλη με hidden.
Happy coding....
Μάρκος

Άβαταρ μέλους
one_eye
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από one_eye » 28 Αύγ 2007 09:23

Ευκολα το λες αλλα δε μου δινεις μια εναλλακτική.
Θέλω να έχω την περιγραφή του προιοντος και την τιμή του οταν δινω τον κωδικό και να το κάνω αυο 3-4φορες μεσα στι σελίδα χωρίσ να χανω απο τις προηγουμενες φορμες.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 28 Αύγ 2007 09:49

Για να μπορώ να σου πω πιο συγκεκριμένα πράγματα πρέπει να έχω πιο συγκεκριμένα στοιχεία. Όμως και μόνο από την περιγραφή που δίνεις δείχνει οτι δεν προσεγγίζεις σωστά το πρόβλημα.
Αν θες γίνε λίγο πιο αναλυτικός στο τι θέλεις να κάνεις, περίγραψε δηλαδή την διαδικασία και πιο είναι το ζητούμενο.

Τρόποι υπάρχουν πολλοί. Μπορείς για παράδειγμα να κρατάς προσωρινά διάφορα στοιχεία σε ένα πίνακα και να τα διαγράφεις όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία. Το πιο πιθανό είναι με αλλαγή στην διαδικασία συλλογής των στοιχείων από τον χρήστη να λυθεί το πρόβλημά σου χωρίς frames.
Happy coding....
Μάρκος

Άβαταρ μέλους
one_eye
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από one_eye » 28 Αύγ 2007 10:09

Θέλω τα εξής.

σεμια σελιδα ο χρήστης αφου έχει κάνει login, μεχρι εδω το έχω μια χαρα,να εισαγει τον κωδικό του πελάτη και η εφαρμογή να απανταει ποιος ειναι ο πελατης.

απο κατω να μπαινει η παραγγελία του πελάτη με τον εξης τροπο:
ορίζουμε μια % εκπτωση-->δινοθμε τον κωδικο του προιοντος και επιτοπου παιρνουμε την περιγραφή του και την τιμή του.Θέλω η αναζήτηση αυτή να γινεται για 4 πεδία ταυτοχρονα, στη σελίδα.
Επίσης η έκπτωση εφαρμόζεται σε κάθε κωδικό προιοντος .

Στόχος μου είναι να παίρνω το σύνολο των αποτελεσμάτων απο τα προιοντα και την εκπτωση να κανω υπολογισμούς και να τα επιστρέφω σε ένα πίνακα για να μπορει ο χρήστης να κάνει επιβεβαίωση και να προχωρήσει ή να αναιρεσει.

*** πως θα κάνω τον πίνακα που λες ωστε να μην μηδενιζεται σε κάθε submit gia thn ευρεση του προιοντοσ?

Σίγουρα δεν το προσεγγίζω καλά, γιαυτό και ρωτάω, θέλω μια αλλα γνωμη.....

ty anyway

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 28 Αύγ 2007 15:38

Κατ' αρχην όταν κάποιος κάνει login γνωρίζεις ποιος είναι και επομένως ξέρεις (ή μπορείς να βρεις) και τον κωδικό του και δεν χρειάζεται να τον εισάγει.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να δηλώσεις την έκπτωση πριν δεις το προϊόν και γιατί πρέπει να δώσεις κάποιο κωδικό για να δείς την περιγραφή του. Συνήθως βλέπεις μια λίστα με κωδικό, περιγραφή και ότι άλλο στοιχείο και επιλέγεις ή μετά από μία πλοήγηση από μενού ή αναζήτηση καταλήγεις σε ένα προϊόν που παρουσιάζεται με όλα τα στοιχεία του.
Το να αναζητά σε 4 πεδία είναι απλό και είναι καθαρά θέμα σύνταξης του query προς την Mysql.
Στον προσωρινό πίνακα μπορείς να κάνεις μια εγγραφή με κλειδί τον κωδικό του πελάτη ή το username κάθε φορά που κάνει μια καταχώρηση προϊόντος. Στον ίδιο πίνακα κρατάς και τις εκπτώσεις για την συγκεκριμένη αγορά και ότι άλλο θέλεις. Ουσιαστικά ό πίνακας αυτός είναι το καλάθι των αγορών για όλους τους πελάτες. Όταν ο πελάτης αποφασίσει να τσεκάρει τα προϊόντα που επέλεξε τότε κάνεις μια αναζήτηση στον πίνακα αυτόν κατά κωδικό πελάτη και σου επιστρέφει ότι έχει επιλέξει ο πελάτης μαζί με τα υπόλοιπα στοιχεία που έχεις κρατήσει γιαυτόν.
Για να αδειάζεις τον πίνακα κρατάς σε ένα πεδίο για κάθε εγγραφή την ημερομηνία και αφού αποφασίσεις πόσες μέρες θέλεις να κρατάει τα στοιχεία που καταχωρεί ο χρήστης κάνεις μια διαδικασία διαγραφής για τις εγγραφές που έχουν ημερομηνία παλιότερη από σήμερα μειον τις μέρες που θέλεις να παραμένουν τα στοιχεία στη βάση.
Με αυτόν τον τρόπο μπορεί ένας πελάτης να σταματήσει τις καταχωρήσεις και να συνεχίσει αργότερα ή την άλλη μέρα.
Happy coding....
Μάρκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες