[Review] - When Brendan Met Trudy.

Σχολιάστε ή προτείνετε ταινίες που παίζονται στον κινηματογράφο, στην τηλεόραση ή κυκλοφορούν σε video και DVD. Ή κάποιο έργο που είδατε στο θέατρο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 16 Μαρ 2003 14:38

Εικόνα
Click for Large Pic

Καθυστέρησα λίγο να την δω, αυτόν τον μήνα το περιοδικό HiTech δίνει μαζί την ταινία " Όταν ο Μπρένταν γνώρισε την Τρούντι " (When Brendan Met Trudy).
Για όσους ενδιαφέρονται το περιοδικό θα υπάρχει για λίγες μέρες ακόμη στα περίπτερα, μέχρι τις 20 του μήνα περίπου.

Μία ανατρεπτική Κομεντί, η οποία μου θύμισε το Sweet November.
Είναι από εκείνες τις ιστορίες που κάποιος εισβάλει στην ζωή κάποιου άλλου, και την κάνει άνω-κάτω.
Μένουν και οι δύο στο Δουβλίνο, και έτσι βλέπουμε και τον τρόπο ζωής αυτής της Πόλης.

Πολύ περισσότερο όταν πρόκειται δια 2 άτομα με εντελώς διαφορετικούς χαρακτήρες, τότε δίνετε η ευκαιρία, για μοναδικές καταστάσεις.
Ο Brendan (Peter McDonald)είναι δάσκαλος σε δημοτικό σχολείο, είναι μοναχικός τύπος, το σχολείο και οι μαθητές του, του είναι σχεδόν αδιάφορα, και η ζωή του δεν έχει τίποτα το ενδιαφέρον. Τα μόνα πράγματα με τα οποία ασχολείται είναι οι κινηματογραφικές ταινίες, και η εκκλησιαστική χορωδία στην οποία μετέχει.

Όλα αυτά μέχρι την στιγμή που θα γνωρίσει την Trudy (Flora Montgomery) (φοβερή φατσούλα - ότι πρέπει για κοντά μαλλιά) ή οποία με την δυναμικό χαρακτήρα της θα του κάνει την ζωή άνω-κάτω.
Θα αρχίζει να του αλλάζει σιγά-σιγά τον χαρακτήρα του και θα τον κάνει να κάνει πράγματα που ούτε και ο ίδιος μπορούσε να διανοηθεί.
Ο θρησκευόμενος Brendan θα φτάσει στο σημείο να κάνει ληστεία στο σχολείο του, και να κλέψει τους υπολογιστές από το εργαστήριο του σχολείου, για να σώσει τους μαθητές του από τους κινδύνους της νέας τεχνολογίας!

Υπάρχει και μία πολύ ωραία σκηνή όπου, η Trudy γνωρίζει τον Brendan στην αδελφή της που μένει στην Αυστραλία μέσω της Web Κάμερας που υπάρχει στην πλατεία της Πόλης της!

Εικόνα
Click for Large Pic

Είναι μία ενδιαφέρουσα ταινία με αρκετές κωμικές καταστάσεις!

Pic - 3
Pic - 4
Pic - 5
Pic - 6

Βαθμολογία στο imdb 6.6/10 (287 votes)

Cast:
Peter McDonald (I) .... Brendan
Flora Montgomery .... Trudy
Marie Mullen .... Mother
Pauline McLynn .... Nuala
Don Wycherley .... Niall
Maynard Eziashi .... Edgar
Eileen Walsh (I) .... Siobhan
Barry Cassin .... Headmaster
Niall O'Brien .... Judge
Rynagh O'Grady .... Lynn
Ali White .... Mary
Julie Hale .... Female Chorister
Jack Lynch .... Conductor
Dr. Stewart .... Himself
Robert O'Neill (I) .... Dylan

.
Εικόνα

dimkon

Δημοσίευση από dimkon » 17 Μαρ 2003 02:05

Την ειδα την ταινια αλλα δεν μπορω να πω οτι ξετρελαθηκα.Μου θυμισε βασικα τηλεταινια (ισως να ειναι και τηλεταινια, δεν ξερω).Παντως σε γενικες γραμμες, προκειται για μια ευχαριστη "μικρη" κωμωδια,με 2-3 αρκετα καλες στιγμες αλλά τιποτε παραπανω

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

Δημοσίευση από Enigma » 17 Μαρ 2003 13:57

Να σου πω τι μου άρεσε ιδιαίτερα εμένα ...

- Ότι οι 2 ηθοποιοί ταίριαζαν ο καθένας στο ρόλο που έπαιζε, και μαζί σαν ζευγάρι πολύ καλά.
- Παρόλο ότι δεν είναι πολύ γνωστοί, έπαιξαν πολύ καλά τους ρόλους τους, και τις διάφορες κωμικές καταστάσεις μεταξύ τους.
- Μου άρεσε στο σενάριο, το ότι παρουσίαζε διάφορες σκηνές από παλιές ταινίες και πως ο ήρωας ταυτιζόταν με αυτές, και χρησιμοποιούσε διάφορες ατάκες από το σινεμά.
- Υπήρχε αυτό το παιχνίδι των πραγματικών καταστάσεων, με τις σκηνές από τις κινηματογραφικές ταινίες.
- Δεν ήταν μια ταινία απο κάποιο μεγάλο Studio, αλλά ήταν ενδιαφέρουσα.

Θυμήθηκα και μιά άλλη ταινία με παρόμοιο θέμα την " Όταν η Μάρθα συνάντησε τον Φράνκ, τον Ντάνιελ και τον Λόρενς" , (Martha, Meet Frank, Daniel, and Laurence) του 1998 με την Monica Potter.

Εικόνα

Και εκεί να δείτε μπέρδεμα, είναι και οι 3 φίλοι, γνωρίζουν την ίδια κοπέλα, και ο ένας μιλάει στον άλλο γι'αυτήν, χωρίς να ξέρουν ότι πρόκειται για την ίδια γυναίκα!

Την έχει δεί κανείς ?
Εικόνα

dimkon

Δημοσίευση από dimkon » 17 Μαρ 2003 23:33

Enigma έγραψε:Να σου πω τι μου άρεσε ιδιαίτερα εμένα ...

- Ότι οι 2 ηθοποιοί ταίριαζαν ο καθένας στο ρόλο που έπαιζε, και μαζί σαν ζευγάρι πολύ καλά.
- Παρόλο ότι δεν είναι πολύ γνωστοί, έπαιξαν πολύ καλά τους ρόλους τους, και τις διάφορες κωμικές καταστάσεις μεταξύ τους.
- Μου άρεσε στο σενάριο, το ότι παρουσίαζε διάφορες σκηνές από παλιές ταινίες και πως ο ήρωας ταυτιζόταν με αυτές, και χρησιμοποιούσε διάφορες ατάκες από το σινεμά.
- Υπήρχε αυτό το παιχνίδι των πραγματικών καταστάσεων, με τις σκηνές από τις κινηματογραφικές ταινίες.
- Δεν ήταν μια ταινία απο κάποιο μεγάλο Studio, αλλά ήταν ενδιαφέρουσα.
Θα συμφωνησω σε αυτα που λες με μια μικρη εξαιρεση οσον αφορα τους πρωταγωνιστες.Δεν αντιλεγω οτι επαιξαν καλα τους ρολους τους αλλα ειναι φανερο οτι δεν υπαρχει "χημεια" μεταξυ τους.Σαν ζευγαρι δεν "δενουν" σχεδον καθολου (εννοω "σκηνικα", εικαστικα και οχι επειδη ενδεχομενως δεν τους θελει το σεναριο να "δενουν").Επισης η ταινια δεν "απογειωνεται" σε κανενα σημειο της, και αυτο για μενα ειναι η μεγαλυτερη αδυναμια της

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινηματογράφος - Θέατρο”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες