Διαχωρισμό Select

Γενικές συζητήσεις για SQL και SQL Servers (RDBMS)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
vasioum

Διαχωρισμό Select

Δημοσίευση από vasioum » 03 Σεπ 2007 13:39

Γεια σας.
Αν ξέρει κάποιος…. Και μπορεί να μου δώσει μια βοήθεια…

Έχω ένα select και μου φέρνει για παράδειγμα αποτέλεσμα μία εγγραφή. Σε αυτήν την εγγραφή έχω μια στήλη που έχει αριθμό πχ 3

Πώς μπορώ να πώ στο select κάθε και ανάλογα με το τι βλέπει στο πεδίο να μου φέρνει τόσες εγγραφές?

Στο παράδειγμα μου έχω 3 αντί να μου φέρει 1 εγγραφή να μου φέρει τρεις? Έχει κανείς καμια ιδέα?

Σας ευχαριστώ. +

Α ναι και καλό χειμώνα αν και δεν μου αρέσει να το λέω… ψυχολογικοί λόγοι
:D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Διαχωρισμό Select

Δημοσίευση από cordis » 03 Σεπ 2007 17:32

Με ANSI SQL δε πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο, γι' αυτό πες μας για ποια βάση το θέλεις να δούμε αν υπάρχει κάτι.

Αλλιώς υπάρχει και η λύση των 2 select, ένα για να πάρεις τον αριθμό και ένα για να πάρεις το πλήθος των εγγραφών που θέλεις.

Πάντως το πλήθος το ορίζει αρχικά το where σου... πιο πολλές εγγραφές από αυτές που ορίζει δε μπορείς να πάρεις, πιο λίγες ναι. Αν δηλαδή χωρίς where παίρνεις 1 εγγραφή ή με το where που έχεις παίρνεις μια το 1 είναι και το μεγαλύτερο πλήθος γραμμών που μπορείς να πάρεις από το συγκεκριμένο select.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

vasioum

Διαχωρισμό Select

Δημοσίευση από vasioum » 04 Σεπ 2007 10:44

Είναι σε oracle. Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Αυτό που σκέφτηκα είναι το πεδίο τις ποσότητας να τον ρίχνω σε ενδιάμεσο πίνακα που πρέπει να δημιουργήσω και με άλλο select πλέων να παίρνω τα δεδομένα που θέλω. Αυτά τώρα πράξη δεν έχουν γίνει ακόμα… Ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βάσεις Δεδομένων και SQL - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες