Απαγόρευση του Κυνηγιού Τώρα στους Πυροπαθείς Νομούς

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απαγορευση Κυνηγιου ?

Ναι
7
47%
Οχι
8
53%

Σύνολο ψήφων: 15

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned » 04 Σεπ 2007 17:30

skeftomilos έγραψε:Οι αστακοί δε μετρούν γιατί δεν είναι ζώα αλλά έντομα, αν και μερικοί βιολόγοι προτιμούν να τους ταξινομούν ως ψάρια. :-)
Εγώ τους ταξινομώ ως φαγητό :lol: :lol: :lol: :P
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 04 Σεπ 2007 19:22

Σιχαίνομαι τους αστακούς, μου θυμίζουν γιγάντιαιες κατσαρίδες.

Και φυσικά να μην απαγορευθεί το κυνήγι. Τώρα που έχουμε λιγότερα δέντρα να δω πού θα κρύβονται οι κωλομπεκάτσες που έκαναν τον μάγκα στα δάση. Τώρα να δούνε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 05 Σεπ 2007 09:34

Fiskilis λες να απαγορευτεί το κυνήγι σε όλη την Πελοπόνησσο,αλλά δε λες να σταματήσουν οι βιομηχανίες της Πελοπονήσσου τις δραστηριότητές τους,με τις οποίες μολύνουν την ατμόσφαιρα και τα ποτάμια.Αν νομίζεις ότι οι λαγοί και οι τσίχλες κινδυνεύουν από τους κυνηγούς,πλανάσαι.Οι βιομηχανίες και η υπερβόσκηση τους κάνουν μεγαλύτερο κακό.Σε συνδυασμό με τα ανεξέλεγκτα φυτοφάρμακα...

Λυπάσαι τις μπεκάτσες,τσίχλες κλπ,αλλά το γουρουνάκι που σου προσφέρει τις μπριζολίτσες και τα σουβλάκια,δεν το λυπάσαι.Ούτε την προβατίνα που ίσως "τσακίζεις" συχνά στις ταβέρνες της καμμένης Πάρνηθας.Αυτό λέγεται υποκρισία.Εκτός αν δεν έχουν ζωή τα εκτρεφόμενα ζώα..

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 05 Σεπ 2007 11:00

cdhyper:
Σιχαίνομαι τους αστακούς, μου θυμίζουν γιγάντιαιες κατσαρίδες
Κατσαρίδες; Πρώτη φορά ακούω τέτοια σύγκριση..
Τι έχουν οι.. κατσαρίδες δηλαδή;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 05 Σεπ 2007 11:26

Δεν έχουν τίποτα κακό, ίσα ίσα που είναι το μέλλον της γης. Μόνο αυτές θα μείνουν. Αλλά απλά τις σιχαίνομαι.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 05 Σεπ 2007 11:40

Αν φας αστακομακαρονάδα από ψαρά ή από καλό νησιώτη μάγειρα και όχι μάγειρα από σχολή, θα λατρέψεις τον αστακό, και όλο του το σόΐ!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 05 Σεπ 2007 11:45

Oloi exoun telika apopsi gia ola ..... To an tha epitrapete to kinigi tha ektimisoun armodioteri apo emas

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 05 Σεπ 2007 12:41

Γιατί να μην έχουμε άποψη; Σαφώς κ τον τελευταίο λόγο θα τον έχουν οι "ειδήμονες", αλλά όχι κ να μην έχουμε άποψη. Είπαμε...
.

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 05 Σεπ 2007 12:45

@billt. ισως αυτοι οι αρμοδιοτεροι που εννοεις να ειναι και καιροσκοποι και συμφεροντολογοι οποτε... η εννοια τις λεξης ηχει καπως περιεργα. ακομα και οι κυνηγοι πρεπει να αντιληφθουν οτι πρεπει να προστατευτει οτι απεμεινε και οχι να περιμενουμε τους αρμοδιους αν και ποτε..

χρειαζεται και λιγο κοινωνικη ευαισθησια. μην τα περιμενουμε ολα στο πιατο...
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 05 Σεπ 2007 12:57

georgemakaronis έγραψε:@billt. ισως αυτοι οι αρμοδιοτεροι που εννοεις να ειναι και καιροσκοποι και συμφεροντολογοι οποτε... χρειαζεται και λιγο κοινωνικη ευαισθησια. μην τα περιμενουμε ολα στο πιατο...
Apofaseis prepei na parun osoi einai armodioi kai exoun tis gnoseis giro apo to thema kai oi aposeis se simantika themata opos auto prepei na proetthun apo athropous pou exoun to epistimoniko ipovathro.

Mou thimizete pou krazan oloi stin tileorasi na agorasume aeroplana - to pezun eidiki - eno oi dasologi kai piresvestes pou den tous rotaei kaneis sinithos -plin tou skai- milane oti ta aeroplana einai aparxeomenos tropos prosegiseis tou thematos ton fotion.

Min mpume sto pexnidi ton kraugwn ....

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 05 Σεπ 2007 13:25

Φισικα και θα πρεπει να απαγορευτει.
Τι ζηζιταμε.
Καλα, ποιοι ψιφίσαν να μην απαγορευτει?Τι λεμε τωρα.Ειμαστε σοβαροι?
Γνωμη μου ειναι να απαγορευτει μεχρι η χρολιδα και η πανιδα αν αποκατασταθουν πλήρως.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

zeppos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zeppos » 05 Σεπ 2007 13:43

Ρε πάτε καλά;
Είπαμε από την αρχή ότι απαγορεύτηκε το κυνήγι σε όλους τους νομούς με τις καμένες εκτάσεις και μάλιστα εκτείνονται οι απαγορεύσεις και σε περιμετρικές ζώνες γύρω από τα καμένα που δεν έχουν καεί, ακριβώς για την περίπτωση να έχουν καταφύγει εκεί προσωρινά ζώα.
Πρέπει να ξέρετε ότι οι καμένες εκτάσεις αποδεικνύονται πραγματικός μαγνήτης για τα ζώα, μετά από μόνο μια ψιχάλα, λόγω του ότι η γη φωτίζεται από τον ζωογόνο ήλιο παντού και επιτρέπει να φυτρώσουν όλα τα πιο απίθανε είδη της χλωρίδας που ήσαν εκεί σαν σπόροι σε λανθάνουσα "ύπνωση" λόγω έλλειψης ηλιακών ακτίνων (σκίαση δάσους).. Φυσικά τα φυτά ακολουθούνται από τα έντομα και από τα ζώα που τρώνε είτε φυτά είτα έντομα κλπ....
Όλα αυτά τα παραπάνω ίσως φαίνονται οξύμωρα σε ανθρώπους της πόλης αλλά είναι πολύ γνωστά στους κτηνοτρόφους που είναι οι κύριοι "εμπρηστές".. Εκεί που βλέπουν όλοι την μαυρίλα και την καταστροφή, οι "ειδικοί" βλέπουν έναν πραγματικό παράδεισο για την ζωή .... μπροστά τους! Και μπαίνουν μέσα εκεί και τα κάνουν όλα ένα!!
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 05 Σεπ 2007 14:01

billt έγραψε:Oloi exoun telika apopsi gia ola ..... To an tha epitrapete to kinigi tha ektimisoun armodioteri apo emas
Φίλε μου εγώ έχω δικαίωμα να λέω την άποψη μου,αφενός μεν διότι είμαι πολίτης σε μια χώρα που λέει ότι έχει δημοκρατία,και αφετέρου επειδή είμαι κυνηγός.Με άδεια.Οι "αρμόδιοι" επέτρεψε μου να σου πω,ότι συνήθως δεν μπορούν να ξεχωρίσουν περιστέρι από τρυγόνι.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 05 Σεπ 2007 14:19

aguila21 έγραψε:
billt έγραψε:Oloi exoun telika apopsi gia ola ..... To an tha epitrapete to kinigi tha ektimisoun armodioteri apo emas
Φίλε μου εγώ έχω δικαίωμα να λέω την άποψη μου,αφενός μεν διότι είμαι πολίτης σε μια χώρα που λέει ότι έχει δημοκρατία,και αφετέρου επειδή είμαι κυνηγός.Με άδεια.Οι "αρμόδιοι" επέτρεψε μου να σου πω,ότι συνήθως δεν μπορούν να ξεχωρίσουν περιστέρι από τρυγόνι.
To an eisai kinigos den simenei oti xereis olo to fasmo ton epiptosewn tou kinigiou sto dasos. Gia auto iparxhun dasologoi. Kai egw perno aspirini alla den eimai giatros.

'Oi armodioi' einai armodioi.An amfisvitume tous armodious odigumaste se anarxia kai apaxiosi ptichion kai politeumatos.

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 05 Σεπ 2007 14:31

Εσύ μίλησες για άποψη κ όχι για απόφαση. Λυπάμαι που θα σε πληγώσω, αλλά όλοι δικαιούμαστε να έχουμε άποψη. Την τελική απόφαση - είτε μας αρέσει, είτε όχι- θα την πάρουν άλλοι, όχι εμείς. :)
.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες