iSchool.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
philos

iSchool.gr

Δημοσίευση από philos » 05 Σεπ 2007 02:56

Με χαρά σας ανακοινώνω το νέο site που άνοιξα (επιτέλους! :D )

www.iSchool.gr

Το iSchool είναι μια νέα διαδικτυακή κοινότητα (και όχι μόνο) που απευθύνεται κυρίως σε μαθητές γυμνασίου - λυκείου.
Σκοπός του είναι να αποτελέσει χώρος ανταλλαγής απόψεων, υλικού και άλλων χρήσιμων πληροφοριών για τους μαθητές, αλλά και ένας χώρος- στέκι όπου οι μαθητές θα μπορούν να συζητάνε με συνομηλίκους τους για ότιδήποτε.

Το δούλευα όλο το καλοκαίρι, ενώ, καθημερινά μου ερχόντουσαν νέες ιδέες, που τις περισσότερες κατάφερα και υλοποίησα.
Έδωσα μεγάλη έμφαση για ένα κατάλληλο περιβάλλον εμφάνισης αλλά και στην εύκολη περιήγηση.
Το δυσκολότερο τμήμα του (από άποψη δουλειάς) ήταν και είναι αυτό του λεξικού καθώς δεν πρόκειται για μία έτοιμη database αλλά για ένα σύστημα λεξικού του οποίου το περιεχόμενο ξεκίνησε από το μηδέν και συμπληρώνεται με τον καιρό (σημειώνω πως θέλει πολύ δουλειά ακόμα).

Για να μην μακρυγορώ, στην ιστοσελίδα, ως εγγραγραμμένα μέλη, θα συναντήσετε διάφορες υπηρεσίες όπως: Λεξικό, Αριθμομηχανή, Προσωπικό Σημειωματάριο, section Πανελλαδικών Εξετάσεων, δυνατότητα συγγραφής μαθηματικών τύπων LaTex στο Forum, Messenger και σε λίγες ημέρες θα ανοίξει και το section των Links.

Σημειώνω πως το Forum δεν απευθύνεται αποκλειστικά σε μαθητές, αλλά και σε απόφοιτους και καθηγητές που έχουν την καλή διάθεση να βοηθήσουν σε θέματα μαθημάτων, να συμβουλέψουν, να παραθέσουν τις σχολικές τους εμπειρίες κ.τ.λ.

Το Site βρίσκεται Online εδώ και περίπου 1 μήνα (και κλειστό), για την κατασκευή του και επειδή σήμερα άρχισα να το διαδίδω, ορίζω ως επίσημη ημέρα έναρξής της λειτουργίας του τη σημερινή (εξού και η σχετική αναφορά στα στατιστικά του).

Πιστεύω πως ένα οργανωμένο site-forum μαθητών είναι κάτι που έλλειπε από το ελληνικό διαδίκτυο.
Ελπίζω να τραβήξει το ενδιαφέρον και να έχει επιτυχία, ενώ, δεδομένου ότι θα φιλοξενεί κατά το πλήστων άτομα μικρής ηλικίας (που ως γνωστών πολλά παιδιά βρίσκουν την ευκαιρία να σκανταλίζουν στο net), θα κάνω ότι μπορώ μαζί με τους συντονιστές για να αποκτήσει και να διατηρήσει ένα αξιόλογο επίπεδο.

Όπως μπορείτε να διαπιστώσετε, η μηχανή στην οποία βασίζεται είναι το vBulletin. :)

Θα χαρώ να ακούσω τις όποιες προτάσεις και γνώμες σας, αλλά και να κάνετε εγγραφή όσοι θέλετε. :)

www.iSchool.gr

Ευχαριστώ! :-D
-philos

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

iSchool.gr

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Σεπ 2007 03:19

poli omorfi selida, omos ston firefox kanei ena overflow ekei sto menu. Episis, sto footer ekei p lei "copyright info" nomizo pos simplirono kati san entipo tou OTE. Gnomi m einai na to ksefortotheis, kai na afiseis ena diakritiko copyright notice. I selida sou einai poli omorfi kata ta alla, genikos m arese poli kai tha elega oti ta spaei. M aresei auto to degrade kai to prasinaki, exei omorfa kopsimata alla "xalietai" kata ti gnomi m oso den ksefortonesai auto to "title", pou to kanei iperboliko (an kai borei na perna aparatirito).

episis, ekei sto intro min vazeis xromatakia kokkina me underline. an to afines sto idio motibo me to proigoumeno keimeno tha itan ok.

Άβαταρ μέλους
philos

iSchool.gr

Δημοσίευση από philos » 05 Σεπ 2007 04:32

soteres2002 έγραψε:poli omorfi selida, omos ston firefox kanei ena overflow ekei sto menu. Episis, sto footer ekei p lei "copyright info" nomizo pos simplirono kati san entipo tou OTE. Gnomi m einai na to ksefortotheis, kai na afiseis ena diakritiko copyright notice. I selida sou einai poli omorfi kata ta alla, genikos m arese poli kai tha elega oti ta spaei. M aresei auto to degrade kai to prasinaki, exei omorfa kopsimata alla "xalietai" kata ti gnomi m oso den ksefortonesai auto to "title", pou to kanei iperboliko (an kai borei na perna aparatirito).

episis, ekei sto intro min vazeis xromatakia kokkina me underline. an to afines sto idio motibo me to proigoumeno keimeno tha itan ok.
Αυτό με το overflow στο menu δεν το κατάλαβα [εγώ το βλέπω ok και σαν μέλος και σαν επισκέπτης - ίσως είναι θέμα ανάλυσης οθόνης :question: ].
Για το υπερβολικά μεγάλο Copyright info θα συμφωνήσω και ενδεχωμένως θα κάνω κάτι στο μέλλον. :)
Το κόκκινο και το underline το έβγαλα καθώς δε θέλω να γίνεται κουραστικό το διάβασμα.

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις! :D

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

iSchool.gr

Δημοσίευση από soteres2002 » 05 Σεπ 2007 15:10

* ekane diafora i allagi sto styling...
* pistebo pos an ekanes wipe olo auto to copyright info telios, tha itane poli pio elkistiko
* des kai pos fainetai to menu sou (prosekse anamesa stis epiloges kai deksia opou ksefeugei ligo).
simiosi: to instance tou firefox exei 100% preview zoom kai normal text size.
Συνημμένα
oo6.png

Άβαταρ μέλους
philos

iSchool.gr

Δημοσίευση από philos » 07 Σεπ 2007 18:00

soteres2002 έγραψε: * des kai pos fainetai to menu sou (prosekse anamesa stis epiloges kai deksia opou ksefeugei ligo).
simiosi: to instance tou firefox exei 100% preview zoom kai normal text size.
Αυτό μου συνέβαινε κι εμένα με IE και Firefox στους μεγάλους τίτλους κουμπιών αλλά επειδή τυχαίνει να είναι μικροί δεν έχει εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα με Firefox και IE.. (είτε με clear type είτε όχι)

Παρατήρησα πως, όπως σου εμφανίζεται εσένα στην εικόνα το μενού, έτσι εμφανίζεται κι εμένα αν μεγεθύνω το κείμενο κατά ένα επίπεδο (Προβολή > Μέγεθος Κειμένου ) και ότι επίσης, έχουμε διαφορετικές γραμματοσειρές..

Σε τι ανάλυση είσαι;
[αν και μάλλον η γραμματοσειρά είναι που κάνει τη διαφορά]

Ευτυχώς δεν μου έχει αναφέρει κάποιο μέλος παρόμοιο πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Thanks!
Συνημμένα
ischool.png

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

iSchool.gr

Δημοσίευση από soteres2002 » 07 Σεπ 2007 22:49

eimai se analisi 1280 x 800 px. to preview zoom level einai 100% kai to text size einai to normal (oute to exo auksisei, oute to exo miosei). Mias kai exo mono Linux kai dokimazo me firefox, as poune kai oi ipoloipoi pos dixnei auti i leptomereia. pantos paratitirisa oti otan kano decrease to font, xanetai to keno sto menu, alla i baritsa deksia den euthigrammizetai kai pali...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης