Είμαστε μόνοι, ή υπάρχει ζωή αλλού στο Σύμπαν;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Σεπ 2007 19:28

Νομίζω ότι το λάθος μας εδώ είναι ότι δεχόμαστε τους πολιτισμούς σημειακά ενώ δεν είναι έτσι...

Κάθε πολιτισμός που περνάει από κάπου αφήνει και ένα ίχνος... Κάτι στην σελήνη, κάτι τα σήματα που στέλνονται τριγύρω...

Οπότε οι πιθανότητες αυξάνονται σε κάθε περίπτωση αφού μπορεί να συμπέσουν οι πολιτισμοί σε ίχνη και όχι σε αυτόν καθ' αυτό τον πλανήτη...

Κατά τα άλλα το σύμπαν έχει άπειρη διάσταση αλλά είναι πεπερασμένη...

http://en.wikipedia.org/wiki/Size_of_the_universe

Ρήξτε μια ματιά εδώ... Μην τα κάνω όλα copy paste...|
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 09 Σεπ 2007 20:56

skeftomilos έγραψε:Ο κάθε ένας από τους άπειρους πολιτισμούς θα είχε δύο σωστές και άπειρες λανθασμένες κατευθύνσεις έρευνας για να επιλέξει στην τύχη.
Γιατί μόνο 2 σωστές και όχι άπειρες?
smiley έγραψε:το αυθεντικό άπειρο είναι μια αναδρομική αντανάκλαση της μυστηριώδης μονάδας... ο νοών νοείτο... χεχεχε... δεν κατάλαβα τίποτα, αλλά τουλάχιστον είχα την έμπνευση... :D
lol smiley, και εγώ δεν κατάλαβα τίποτα!
GeoStuff έγραψε:Νομίζω ότι το λάθος μας εδώ είναι ότι δεχόμαστε τους πολιτισμούς σημειακά ενώ δεν είναι έτσι...|
Φυσικά και δεν είναι έτσι(μάλλον), αλλά μόνο με αυτό το τρόπο μπορούμε να παλέψουμε τέτοιες σκέψεις, ειδάλλως θα χρειαστούμε πολλά χάπια :hammer:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Σεπ 2007 21:04

Λεπόοοον.. ο σκεφτόμυλος είπε ότι έχει 2 σωστές, γτ θεώρησε το σύμπαν ως μια γραμμή. Μονοδιάστατο :wink:

Όλες οι θεωρίες ξεκινάνε κάνοντας πάρα πολλές γενικεύσεις, και σιγά σιγά το εξειδικεύεις :)

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 09 Σεπ 2007 21:12

Σωστότατος :)

[edit]
Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι εφόσον είναι μονοδιάστατο γιατί να έχει μόνο 2 σωστές και άπειρες λάθος?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Σεπ 2007 21:46

γτ το μονοδιάστατο είναι μια ευθεία γραμμή.. Αυτό σημαίνει ότι όλοι οι πολιτισμοί θα είναι πάνω σε αυτήν την γραμμή. Οπότε, ο αμέσως επόμενος πολιτισμός θα είναι ή δεξιά σου ή αριστερά σου, ή αμφιπλεύρως :)

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 09 Σεπ 2007 21:55

οπότε το άπειρες λάθος, αν πας δεξιά ή αριστερά θα σκοντάψεις σε κάποιο πολιτισμό ή στα ίχνη του (αν υπάρχει)

smiley

Δημοσίευση από smiley » 09 Σεπ 2007 21:58

το κακό είναι ότι δεν ξεκινάνε με γενικεύσεις, αλλά μέσα από συνηθυσμένες πλεκτάνες που είδανε από εδώ και εκεί... είτε κλασσικές αλλά ακόμα εντυπωσιακές μαθηματικές εξισώσεις, είτε ήδη υπαρκτά φυσικά πορίσματα εντός ενός κλειστού αναμασημένου συστήμτος... μια συνεχή ανακύκλωση με κανένα μέχρι σήμερα αξιόπιστο συμπέρασμα... αν ήταν έτσι απλά τα πράγματα θα ζούσαμε σε άλλο γαλαξία, ίσως ορισμένοι να ζούναι ήδη, που να ξέρω... αλλά δεν είναι καθόλου απλά (και ακόμη περισσότερο πιο δύσκολα) αν δεν θέσεις πρώτα τα σχετικά (όποια κι αν είναι) βασικά φιλοσοφικά ερωτήματα...

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 09 Σεπ 2007 22:26

Το φιλοσοφικό ερώτημα το έχεις ήδη κάνει smiley.
Και το θέμα είναι τόσο πολύπλοκο που αν δεν το απλοποιήσεις σε κάτι που να το καταλαβαίνει και ένα μικρό παιδί δεν θα φτάσεις ποτέ να βρεις και να κατανοήσεις την απάντηση (που μπορεί να προέρχεται και από ένα μικρό παιδί).

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Σεπ 2007 22:29

Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό Sibas...

Αν δοκιμάσεις να το απλοποιήσεις θα το υπεραπλουστεύσεις και τότε θα καταλήξεις σε μια υποπερίπτωση που και τελικά δεν θα ισχύει...

Η απάντηση δεν θα έρθει μέσα από την απλούστευση αλλά μέσα από την γενίκευση... Ώστε τελικά να μπορείς να εξιδανικεύεις όποτε χρειάζεται...

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 09 Σεπ 2007 22:43

Και ποιος ξέρει από που μπορεί να έρθει μια σωστή απάντηση σε μια φιλοσοφική ερώτηση
(πέρα της προσωπικής σκέψης)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 09 Σεπ 2007 23:16

geostuff, συνηθίζουμε να υπεραπλουστεύουμε και να γενικεύουμε τις περιπτώσεις, και μετά σταδιακά να τις εξειδικεύουμε. Αν πας απευθείας στο δύσκολο σίγουρα δε θα πετύχεις τπτ. Αν κάνεις μια διαδικασία σιγά σιγά, τότε ακόμη κι αν δεν καταφέρεις να βγάλεις αποτέλεσμα, αφήνεις μια βάση για τους υπόλοιπους. Δεν αναφέρομαι στη δική μας αναρώτηση, αλλά στο πως σκέφτονται :)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Σεπ 2007 23:25

Δεν συμφωνώ γιατί εμείς εδώ δεν κάνουμε αυτό...

Ξεκινάς από κάτι μικρό και κατανοητό ναι...

Δλδ θα ξεκινήσεις από το δικό σου πλανητικό σύστημα... Αυτό είναι όντως μια απλούστευση...

Αλλά το να λέμε ότι ΑΝ το σύμπαν είναι έτσι ή ΆΝ το σύμπαν ήταν μια ευθεία είναι υπεραπλούστευση και είναι λάθος...

Πιάνεις την διαφορά denihno???

smiley

Δημοσίευση από smiley » 09 Σεπ 2007 23:36

sibas έγραψε:Το φιλοσοφικό ερώτημα το έχεις ήδη κάνει smiley.
Και το θέμα είναι τόσο πολύπλοκο που αν δεν το απλοποιήσεις σε κάτι που να το καταλαβαίνει και ένα μικρό παιδί δεν θα φτάσεις ποτέ να βρεις και να κατανοήσεις την απάντηση (που μπορεί να προέρχεται και από ένα μικρό παιδί).
τι να απλοπλοποιήσεις; πόσο πολύπλοκο είναι; άντε... ακόμα αν πες τα κανες... λοιπόν, πάρε έναν μισό καθρέφτη και σπάσε τον μισό καθρέφτη σε πολλά κομμάτια μετά επάνενωσε τα κομμάτια ώστε να σε δώσουν και πάλι έναν μισό καθρέφτη... δες μέσα στον μισό καθρέφτη και καμάρωσε, τι βλέπεις;

μήπως για το ανθρώπινο μυαλό δεν θα μπορέσει να υπάρχει ποτέ τέλος στην γνώση... ακόμα και αν όλη η γνώση που θα συγκεντρωθεί στην πορεία των χρόνων και θα σώζετε σε βιβλιοθήκες; η απάντηση σε όλα μαζί μπορεί να είναι πολύ απλή αλλά όχι όμως για τους γήινους...

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 10 Σεπ 2007 02:56

Η υποθετική διάταξη των πολιτισμών είναι σε ευθεία γραμμή, αλλά το σύμπαν είναι 3D. Η θεώρηση των πολιτισμών ως σημείων είναι μη ρεαλιστική ασφαλώς:

Εικόνα

Ωστόσο νομίζω ότι με τέτοιο βαθμό αραίωσης, οποιαδήποτε διάταξη των άπειρων πολιτισμών δε θα κάνει πιο πιθανές τις συναντήσεις μεταξύ τους. Αν αντίθετα η μέση απόσταση μεταξύ δύο γειτονικών πολιτισμών είναι 10 έτη φωτός, θα αποτελούσε πράγματι παράδοξο να μη γνωρίζει ο ένας την ύπαρξη του άλλου.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 10 Σεπ 2007 22:14

smiley έγραψε:τι να απλοπλοποιήσεις; πόσο πολύπλοκο είναι; άντε... ακόμα αν πες τα κανες... λοιπόν, πάρε έναν μισό καθρέφτη και σπάσε τον μισό καθρέφτη σε πολλά κομμάτια μετά επάνενωσε τα κομμάτια ώστε να σε δώσουν και πάλι έναν μισό καθρέφτη... δες μέσα στον μισό καθρέφτη και καμάρωσε, τι βλέπεις;
Sorry m8 αλλά είμαι γήινος και δυσκολεύομαι να σε καταλάβω!
smiley έγραψε:μήπως για το ανθρώπινο μυαλό δεν θα μπορέσει να υπάρχει ποτέ τέλος στην γνώση... ακόμα και αν όλη η γνώση που θα συγκεντρωθεί στην πορεία των χρόνων και θα σώζετε σε βιβλιοθήκες; η απάντηση σε όλα μαζί μπορεί να είναι πολύ απλή αλλά όχι όμως για τους γήινους...
48 (ή κάτι παρόμοιο) είναι η απάντηση από το "Γυρίστε το γαλαξία με ωτοστόπ" :D
skeftomilos έγραψε:Για παράδειγμα θα μπορούσαν όλοι οι πολιτισμοί να βρίσκονται ομοιόμορφα κατανεμημένοι σε μία ευθεία γραμμή
Δεν το είχα διαβάσει καλά το παραπάνω :oops:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες