Δημιουργία ατομικής επιχείρησης ,Τι χρειάζεται να κάνω???

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
dimitrakopoulos

Δημοσίευση από dimitrakopoulos » 07 Σεπ 2007 16:06

Καλησπέρα σας,θα ήθελα τι βοήθεια σας,σχεδιάζω ιστοσελίδες για διάφορες επιχειρήσεις και εταιρίες δουλεύοντας από το σπίτι μου.Το πρόβλημα μου είναι πως δεν είμαι δηλωμένος πουθενά,και οι "πελάτες μου" μου ζητάνε τιμολόγια για τις ιστοσελίδες που τους έχω δημιουργήσει.Συνεργαζόμουν με κάποια διαφημιστικά γραφεία και αυτοί μου κόβανε τα τιμολόγια . Τώρα θέλω να δημιουργήσω την δική μου ατομική επιχείρηση και να μπορώ εγώ να κόβω τιμολόγια στους πελάτες μου.Ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω?Τι με συμφέρει σαν νέος επαγγελματίας??Τι πρέπει να κάνω για να ξεκινήσω???

ΥΓ 1:Θέλω να έχω σαν έδρα μου το σπίτι μου,γίνετε???
ΥΓ 2:Δεν θέλω να γραφτώ στο ΤΕΒΕ.
ΥΓ 3:Δεν έχω κάνει έναρξη στην εφορία

Σας ευχαριστώ για την κατανόηση.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 07 Σεπ 2007 16:30

Ap oti thimame:
1. proeggrafi sto viomichaniko epimelitirio (ektos an eisai michaniko opote pas TEE)
2. eggrafi sto TEBE (an eisai kapou me IKA kai asfalismenois meta to 1993 mporeis na pareis appallagei apo to TEBE)
3. Eforia gia enarxi, apodosi afm ktl
4. xanapas epimelitirio gia oristiki eggrafi
5. ftiachneis sfragida, agoradeis mplok apodeixewn, timologion, vivlio esodon exodon ta sfragizeis kai ta arithmeis kai pas meta stin eforia gia theorisi

Na exeis sto TEBE kai stin Eforia mazi sou simvoleo agoras spitiou sto onoma sou, i theorimeni veveosi -stin astinomi- oti autos (px goneis) pou to exei sto parachorei kai to simvoleo sto onoma tou.

Episis tha pliroseis sto TEBE (an den pareis apalagei) kai sto epimelitirio. Den thimame poso sto kathena alla giro sta 160-200E nomizw sinolika

Tsekare ta kai me logisti alla nomizw auta einai

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 07 Σεπ 2007 16:33

http://www.freestuff.gr/forums/index.php?f=76

Εκεί θα βρείς ολες τις πληροφορίες που θές :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 07 Σεπ 2007 17:46

Οτι εγραψε ο billt. Kαλο ειναι να παρεις αγκαζε ενα λογιστη και να σου τα κανει αυτος. To ΤΕΒΕ δε γινεται να το αποφυγεις αν θελεις να κανεις εναρξη ατομικης επιχειρισης.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 07 Σεπ 2007 19:10

Αν είναι εγγεγραμενός στο ικα μπορεί,γιατί δε μπορεί;
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Σεπ 2007 20:11

Στο ΙΚΑ δεν ασφαλίζονται επιχειρήσεις. Όταν κάνεις έναρξη υποχρεωτικά έχεις ΤΕΒΕ. Κι εγώ ήμουν στο οικογειακό βιβλιάριο του ΙΚΑ πριν ανοίξω επιχείρηση και αναγκαστικά γράφτηκα στο ΤΕΒΕ.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 07 Σεπ 2007 20:59

An eisai kai kapou ipallilos me IKA kaneis enarxei me apallagi apo to tebe. An eisai mono autapasxaloumenos prepei na eise sto TEBE, ektos an eisai se kapoia idiki katigoria ptichiouchon opote exeis Tsmede(michanikon) i se antistoixa tameia dikigoron,iatron ktl

Άβαταρ μέλους
Silverthan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Silverthan » 07 Σεπ 2007 22:58

Αν είναι κάποιος στο ΤΕΒΕ, μπορεί να μπει μετά στο δημόσιο?

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 08 Σεπ 2007 00:26

nai alla to thema einai afou mpei prepei na min echei alli epaggelmatiki i ipaliliki or emitsthi drastiriotita sinfona panta me to DYK kai allous kanonismous pou iparchoun
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

spot
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spot » 15 Σεπ 2007 00:12

Μια περίπτωση απαλλαγής από το ΤΕΒΕ είναι αν:
1. εργαζεσαι και κάπου αλλού όπου πληρώνεις ΙΚΑ
2. είσαι "νεοασφαλισμένος", δηλαδή το πρώτο ένσημο σου στο ΙΚΑ το έχεις κολλήσει μετά το 1993.

Πρέπει να πληρείς και τις 2 προυποθέσεις - εγώ έτσι έχω απαλλαγή απο το ΤΕΒΕ.

Επίσης, KGP, αν είσαι επί συμβάσει (συμβασιούχος) στο δημόσιο ή αορίστου χρόνου στο δημόσιο δεν υπάρχει πρόβλημα (ήμουν 10 χρόνια επί συμβάσει, και 1.5 χρόνο τώρα είμαι αορίστου).
Ακόμη, έχω την εντύπωση οτι και να είσαι μόνιμος στο δημόσιο, πάλι μπορείς να έχεις άλλη επαγγλματική δραστηριότητα, αρκεί τα έσοδα αυτής να μην ξεπερνούν κάποιο ποσό ετησίως, που δεν το θυμάμαι. Αυτό μου το είπε συνάδελφος που ήταν για 8 χρόνια συμβασιούχος, είχε παράλληλα ατομική επιχείρηση, και κάποια στιγμή έγινε μόνιμος, και συνέχισε να έχει την ατομική επιχείρηση (αρκεί να μην ξεπερνούσε ετησίως κάποιο ποσό). Αυτό το τελευταίο, μιας και δεν μου έχει συμβεί προσωπικά αλλά σε συνάδελφο που μου το είπε, το μεταφέρω με επιφύλαξη, αλλά μπορει κάποιος να πάρει μια ιδέα για να το ψάξει περισσότερο.

Δημήτρης
~~~~~~~~~~~~~~~
http://www.iCamp.gr
Greek.Campers.Club
~~~~~~~~~~~~~~~

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 15 Σεπ 2007 00:21

spot auto leo... oti einai analoga me to DYK kai paremfereis kanonismous pou iparchoun
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 15 Σεπ 2007 20:07

Να σημειώσω ότι η εγγραφή (ανάλογα) στο επιμελητήριο δεν είναι απαραίτητη. Εγώ πήγα στο επαγγελματικό επιμελητήριο, δήλωσα προγραμματιστής/αναλυτής και μου έδοσαν ένα χαρτί που αναφέρει ότι δεν χρειάζεται να γραφτώ σε επιμελητήριο (δηλαδή δεν χρειάζεται να πληρώνεις και άλλα τσάμπα λεφτά το χρόνο). Με αυτό το χαρτί πήγα στην εφορία.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Σεπ 2007 20:19

Σιγά μωρέ το επιμελητήριο είναι γύρω στα 40 ευρώ το χρόνο. Αξίζει να γραφτείς μόνο και μόνο για να παίρνεις την εφημερίδα τους να βλέπεις τι παίζει στην επαγγελματική αγορά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 16 Σεπ 2007 01:42

alexandr0s έγραψε:Να σημειώσω ότι η εγγραφή (ανάλογα) στο επιμελητήριο δεν είναι απαραίτητη. Εγώ πήγα στο επαγγελματικό επιμελητήριο, δήλωσα προγραμματιστής/αναλυτής και μου έδοσαν ένα χαρτί που αναφέρει ότι δεν χρειάζεται να γραφτώ σε επιμελητήριο (δηλαδή δεν χρειάζεται να πληρώνεις και άλλα τσάμπα λεφτά το χρόνο). Με αυτό το χαρτί πήγα στην εφορία.
cdhyper έγραψε:Σιγά μωρέ το επιμελητήριο είναι γύρω στα 40 ευρώ το χρόνο. Αξίζει να γραφτείς μόνο και μόνο για να παίρνεις την εφημερίδα τους να βλέπεις τι παίζει στην επαγγελματική αγορά.
Η εγγραφή στο οικείο επιμελητήριο είναι απαραίτητη. Στην ουσία είναι απαραίτητη η βεβαίωση τους ότι δεν χρωστάς σε αυτό.

Μόνο με αυτή τη βεβαίωση και την ασφαλιστική ενημερότητα η εφορία θα σου θεωρήσει τα φορολογικά στοιχεία.

Αλλιώς Τιμολόγιο δεν βλέπεις...

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 16 Σεπ 2007 23:29

cdhyper έγραψε:Αξίζει να γραφτείς μόνο και μόνο για να παίρνεις την εφημερίδα τους να βλέπεις τι παίζει στην επαγγελματική αγορά.
:lol: :lol: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες