Που εισουν Στις 7 Σεπτεμβρίου 1999 στις 14:57 ??

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Σεπ 2007 23:39

Που εισασταν εκεινη την ωρα ?
Και τι κανατε στην συνεχεια ?
Αθήνα 7/9/1999

Στις 7 Σεπτεμβρίου 1999 στις 14:57, τοπική ώρα, σεισμός μεγέθους 5,9 βαθμών της κλίμακας Richter εκδηλώθηκε 18km Β.Δ. της Αθήνας. Δεκάδες κτίρια κατέρρευσαν, 143 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους, 700 περίπου άτομα τραυματίστηκαν ενώ 40.000 οικογένειες έμειναν άστεγες.

Αμέσως μετά το σεισμό υπήρξε άμεση κινητοποίηση του ανθρώπινου δυναμικού και της ΕΜΑΚ. Την ισχυρή σεισμική κίνηση κατέγραψαν 17 επιταχυνσιογράφοι στο νομό Αττικής από τα μόνιμα δίκτυα του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, του ΙΤΣΑΚ και της ΔΕΗ.

Δυστυχώς όμως, παρότι πολλά όργανα κατέγραψαν την ισχυρή σεισμική κίνηση, κανένα δεν ήταν εγκατεστημένο στην πλειόσειστη περιοχή.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα των ελέγχων των 300 συνεργείων του Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ 12.728 κτήρια (ποσοστό 48%) χαρακτηρίστηκαν κατοικήσιμα, 10.336 (ποσοστό 39%) επισκευάσιμα και μη κατοικήσιμα, ενώ 3.340 (ποσοστό 13%) κατεδαφιστέα.

Τα προβλήματα των σεισμοπλήκτων ξεκίνησαν από τα πρώτα λεπτά μετά τον μεγάλο σεισμό. Οι περίπου 100.000 άστεγοι παραπονέθηκαν ότι τα αντίσκηνα που μοιράστηκαν δεν ήταν αρκετά για να καλύψουν τις ανάγκες όλων των σεισμοπλήκτων.Αντίθετα η κυβέρνηση επισήμανε ότι τα αντίσκηνα που διέθεσαν για τους σεισμόπληκτους υπερκάλυπταν τις ανάγκες τους.

Επιστρατεύτηκαν 20000 κλίνες ξενοδοχείων της Αττικής , όμως καταλήφθηκαν μόνο οι 130, λόγω του ότι οι πιο πολλοί σεισμόπληκτοι φρουρούσαν τις περιουσίες τους , αφού παρουσιάστηκαν και τα πρώτα κρούσματα ληστειών.

Από την μοιραία εκείνη μέρα ως σήμερα , η Πάρνηθα εξακολουθεί να είναι ένα ενεργό ρήγμα , που κατά καιρούς δίνει σεισμούς μικρότερων μεγεθών.Η κυβέρνηση έχει κληθεί να δώσει λύσεις στα προβλήματα των κατοίκων της περιοχής.

Εικόνα
Εικόνα

http://www.earthquakenet.gr/a8hna1999.htm

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 08 Σεπ 2007 00:25

entelos eironika eime dipla sto rigma... kai tote eimoun sto aerodromio apo to opio "tin kopanisa" opos eicha programatisi me iremia opos panta....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Anastasios1992
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Anastasios1992 » 08 Σεπ 2007 00:31

sta trikala epairna ton mesimeriatiko ipno 7 eton paidaki
...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Σεπ 2007 02:01

Εγώ μόλις είχα περάσει στις Πανελλήνιες και ήμουν στο σπίτι μου περιμένοντας να γραφτώ στη σχολή μου. Φοβερή εμπειρία. Έξω κοιμηθήκαμε.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 08 Σεπ 2007 02:42

Εγώ το θυμάμαι σαν τώρα. Ήμουν στην κουζίνα μαζί με τους δικούς μου κ τρώγαμε φακές. Αξέχαστες μένουν όλες αυτές οι στιγμές. :-? (Κι εμείς έξω κοιμηθήκαμε :P .)
.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 08 Σεπ 2007 04:36

Σπίτι και άκουγα το νεοαγορασμένο βινύλιο Highway to Hell...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 08 Σεπ 2007 12:03

εγώ ήμουν Κεφαλονιά, μόλις είχα γυρίσει από το μπάνιο

Άβαταρ μέλους
Ria
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ria » 08 Σεπ 2007 12:40

NaT έγραψε:Εγώ το θυμάμαι σαν τώρα. Ήμουν στην κουζίνα μαζί με τους δικούς μου κ τρώγαμε φακές.

Χαχαχαχαχαχχαχαχαχ!!! Και μεις φακές είχαμε εκείνη τη μέρα!!! :P :lol: :lol:

Εγώ εκείνη την ώρα έβλεπα τηλεόραση και μόλις άρχισε το κούνημα έπαθα πανικό!!! Δεν άκουγα τίποτα και είχα παγώσει! Απλά όταν είδα την αδερφή μου να μπαίνει κάτω απ' το τραπέζι εντελώς μηχανικά έκανα την ίδια κίνηση! Την προηγούμενη μέρα είχα φάει μια γερή τούμπα με το ποδήλατο και είχα χτυπήσει άσχημα το γόνατό μου, οπότε έτσι όπως έπεσα κάτω απ' το τραπέζι χτύπησα το πόδι μου πάλι και συνήλθα απ' τον πόνο!!! Απ' τον πανικό μου αντί να βγω κατευθείαν έξω έκανα τον κύκλο του σπιτιού και βγήκα από άλλη πόρτα!!! :P

Εμείς κοιμηθήκαμε μέσα πάντως, μιας και δεν έχει πλάκα από πάνω το σπίτι, αλλά ψευδοροφή και κεραμίδια, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να μας έρθει το ταβάνι κατακέφαλα!!! :P

Άβαταρ μέλους
Ria
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Ria » 08 Σεπ 2007 15:19

EneMe έγραψε:Πφφφ...
Αθηναίοι! :P

Άσε... Εσύ είσαι περιπτωσάρα!!! Μην μιλάς!!! :P :lol:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 08 Σεπ 2007 16:25

Ήμουν σπίτι,και λίγη ώρα πριν αποφάσισα να πάω σε ένα μαγαζί να δω για οθόνη για τον πρώτο μου Η/Υ και με βρήκε ο σεισμός στη στάση του λεωφορείου στον Κηφισό στο Περιστέρι.Ακριβώς απέναντι από την Εκκλησία που παραλίγο να πέσει το καμπαναριό...Πριν 2 ημέρες από το σεισμό είχα δει την ταινία Η κόλαση του Δάντη με τον Πιρς Μπρόσναν,που αναφερόταν σε έκρηξη ηφαιστείου!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Σεπ 2007 18:02

Εγω ειμουν στην δουλεια στον τριτο οροφο στην Νικαια αφου κατεβηκαμε κατω και ηρεμησα την λογιστρια εκλεισα το εργαστηριο στο υπογειο που δεν τολμαγε να κατεβει κανεις και εφυγα για το σπιτι να δω τι εκανε η οικογενεια

τις επιμενες μερες τις βγαλαμε στο γηπεδο που ειχε ανοιξει για να κατασκηνωσει ο κοσμος

τα παιδια κανανε χρονια να ηρεμησουν το βραδυ
καθε βραδυ επεφτα στο σαλονι να κοιμηθω μεχρι να τους παρει ο υπνος

εφτασα με δυσκολια καθως δεν δουλευαν τα φαναρια και ολος ο κοσμος ειχε βγει στους δρομους αυτο το επεσημανα στον Πορτοσαλτε που τον πηρα τηλεφωνο και μιλισαμε στον αερα του Σκαι

εποικηνωνησα με ενα εργοταξιο στην Μαλακασα που πηγενα τοτε για εργασιες μεσω ασυρματου καθως δεν υπηρχε τηλεφωνικη εποικηνωνια καθως ειχε καταρευση ολο το δυκτιο σταθερης και κινητης τηλεφωνιας

ευτυχως το ασυρματο δικο μας δυκτιο δουλεψε μια χαρα

μετα πηγα στον αδελφο μου στο Ιλιο καθως το σπιτι του ειχε κοπει στα τρια και ευτυχως που δεν ειχε καταρευση

την επομενη μερα ειμουν στην Ρικομεξ για να παω φαγητο στον Μπατζανακη μου καθως ηταν σε συνεργειο του Αντεννα και ειχαν κατασκηνωσει εκει

μιλαμε η κατασταση ηταν τραγικη καθως ακομα ακουγαμε τις φωνες των ανθρωπων που φωναζαν απο τα χαλασματα

katerina1123

Δημοσίευση από katerina1123 » 08 Σεπ 2007 18:41

Eγώ ειμουν ξάπλωμενη στο κρεβατι και μόλις αρχίζε να με παιρνει ο υπνος και πριν γίνει ο σείσμος ακουστηκε ένα βουητο και επείδη το σπιτι ειναι δίπλα σε κεντρικό δρόμο φάνταστηκα τα πρώτα δευτερολέπτα οτι ειναι κάποια νταλίκα που όποτε περνάνε τέτοιες τριζουν λιγο τα τζαμια αλλα μετα....ειδα την βιβλιοθήκη να πηγαινοερχέται αφου δεν ήταν βιδωμένη και να καταλήγει και αυτη η μιση πάνω στο κραβάτι μου :hammer

Άβαταρ μέλους
eleni_k
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eleni_k » 08 Σεπ 2007 21:39

Εγώ πάλι μόλις είχα γυρίσει από το φροντιστήριο αγγλικών και είχα ξαπλώσει στο καναπέ του σαλονιού για να δω chiquititas!(no comment!! :P :hammer: )

Όταν ένιωσα το κούνημα νόμιζα ότι ήταν η αδερφή μου που είχε έρθει από το πίσω μέρος του καναπέ και τον κουναγε με τα πόδια της!

Αλλά μόλις σηκώθηκα και κατάλαβα ότι δεν ήταν κανείς από πίσω μου, πήγα την άρπαξα από το δωμάτιο της και κρυφτήκαμε κάτω από το τραπέζι!

Τρομακτική εμπειρία!:-?

Η αδερφή μου από την άλλη νόμιζε ότι ήταν από κομπρεσερ το κούνημα! :hammer:

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 08 Σεπ 2007 21:50

Εκείνη την ημέρα ήμουν στην Εύβοια. (Παραλίγο να ήμουν στην Αθήνα για δουλειές). Καθόμουν στο σαλόνι όταν άρχισε ο σεισμός και παρέμεινα εκεί μέχρι το τέλος. Η μητέρα μου κάθισε στην πόρτα της κουζίνας και ανησυχούσε για μένα. Έβλεπα το σύνθετο που είχα απέναντί μου να πηγαίνει και να έρχεται με φορά προς τα πάνω μου. Τελικά την γλύτωσα. Μόνο κάποιες ζημιές.

Άλλα για άλλους δεν συνέβηκε έτσι, όπως τα θύματα της Ricomex. Ένας φίλος μου είπε πως τα περισσότερα σπίτια στην ευρύτερη περιοχή της Κηφισιάς έχουν ξαναχτιστεί, αφού με εκείνον τον σεισμό υπέστησαν σοβαρές ζημιές.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες