Το web development δεν είναι μπακάλικο.

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 10 Σεπ 2007 05:25

Όπως μου είχε πει και μια "web designer" εσωτερική σε μια εταιρεία (ραδ. σταθμός) που επρόκειτο να συνεργαστώ μαζί της: "Εμάς δεν μας ενδιαφέρουν οι χαμηλές αναλύσεις. Θα λέμε ότι το site μας φαίνεται μόνο σε μεγάλες αναλύσεις. Έτσι θα δείχνουμε και περισσότερο κύρος"
μα τι είπε; πολύ βαθύ... :roll:

τέλος πάντων έγραψα κατεβατό κράξιμο αλλά το έσβησα, ας το πάω λάου λάου, μερικά πράγματα δεν αναλύονται μέσα στα φορουμ θέλει face2face συζήτηση αλλιώς δεν βγαίνει άκρη, πάντως είμαι της γνώμης να μη ξεφτιλίζουμε το αντικείμενο με χαμηλές τιμές, πρέπει να ανέβει ο πήχης γιατί όσοι το κάνουμε επαγγελματικά αν συνεχιστεί η παρούσα κατάσταση θα πρέπει να σκεφτόμαστε σοβαρά το γεγονός να πάρουμε τον μπούλο από εδώ και να πάμε μετανάστες στο εξωτερικό σιγά σιγά.

Με το να ανεβάσουμε οι πάντες τον πήχη θα πετύχουμε πολλά

α) θα αλλάξει η νοοτροπία του πελάτη, ρε φίλε δεν μπορείς να έχεις σοβαρό site με 100€ ή χώσε χρήμα να κάνεις κάτι σωστό ή μη το κάνεις καθόλου γιατί θα γίνεις περίγελος, όπως επίσης και το κλασικό δηλαδή αν ο άλλος γράψει «σαλάτες» θα βγάλει το σουπερ μαρκετ μου;;;;;; ε;;;;;; πρώτο πρώτο;;;; ε;; ετσι δεν πάει;;;;;;;; αντε να του εξηγήσεις τι παει να πει διαφήμιση στο ιντερνετ και γιατι μετράει... και ύστερα αναρωτιέτε γιατί έχει 20 Unique τον μήνα εκ των οποίων οι 10 είναι φίλοι και γνωστοί του και οι αλλοι 10 είναι ο ίδιος με διαφορετική ip που καμαρώνει το σιτε του σε καθημερινή βάση.

β) θα υπάρξουν site με ουσία και όχι το κλασικό «Αρχική» «Προφίλ» «Υπηρεσίες» «Επικοινωνία» «SITE MAP!!!!!!» κάτσε τώρα παρτο αλλιώς! αυτά τα βρίσκεις και στον Χρυσό οδηγό!

Έχω δει τα άπειρα, από site που φτιάχνω κυριολεκτικά σε 3 ώρες να χρεώνονται 10 και 15 χιλιάδες €υρώ (ο φωτογράφος xtra), αντίθετα έχω δει δυναμικά site να χρεώνονται πολύ χαμηλά και τα λοιπά επίσης έχω ακούσει και για τιμές στο εξωτερικό για ιστοσελίδες και μου έχουν πέσει τα μαλλιά

άντε να αρχίσω και γω τώρα "αποκτήστε στο δικό σας ηλεκτρονικό κατάστημα με 700€ - όλα κομπλέ και πληρωμένο για 2 χρόνια " ε δεν γίνετε ρε σεις πως να το κάνουμε, μπορώ να το κάνω δεν μου είναι κόπος, (θα είναι μούφα πάντως) αλλά το κάψιμο που έριξα τόσα χρόνια να μάθω αυτά που έμαθα και συνεχίζω να εμπλουτίζω, οι ατέλειωτες ώρες μπροστά σε μια οθόνη προσπαθώντας και επιμένοντας και έχοντας στο μυαλό μου πως κάποια μέρα εγώ απο αυτό θα «ΖΩ» η θα συντηρώ την οικογένεια μου, δεν με πάει η ψυχή να το ξεφτιλίσω και ας μην έχω ούτε για τσιγάρα που λέει ο λόγος.

ύστερα πας σε κανα πελάτη του λες τιμές και σε κοιτάει στραβά!!! εμένα ο κολητος του γνωστού ενός πολύ καλού μου φίλου που έχει μια γνωστή που ξέρει έναν στην γειτονιά της που ο γιος της σπουδάζει γεωπονία και ασχολείται με τα κομπιουτερς και το ιντερνέτ μπορεί να μου το κάνει τζάμπα στο yahoo!

Ε ΠΑΝΤΕ ΚΑΝΤΗΝ ΤΖΑΜΠΑ ΝΑ ΤΕΛΙΩΝΟΥΜΕ! και βλέπεις κάτι σελίδες και κλαις με μαύρο δάκρυ από τα νεύρα σου η κλαις πάλι .... αλλά ....από τα γέλια σου.

δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση πρέπει μου φαίνεται να οργανωθούμε να μπει μια τάξη στον κλάδο γιατί δεν μας βλέπω καλά είμαστε σαν ταρίφες χωρίς σωματείο, άλλος χρεώνει 1000€ το μέτρο και άλλος 1€ το χιλιόμετρο και γίνεται της πτνας το κάγκελο, επικρατεί ένα χάος.

εγώ δεν λέω όχι στην απόκτηση εμπειρίας αλλά ρε συ μη το γαμάς το θέμα ζήτα αυτό που πρέπει μη φοβάσαι είσαι στην κατάσταση α) και θέλεις να πας στη κατάσταση β) ένα απο τα δυο θα συμβεί η θα πας στην κατάσταση β) η θα παραμείνεις στην κατάσταση α) τι είχες; τι έχασες; τίποτα! αλλά σε περίπτωση που πας στην κατάσταση β) θα έχεις πληρωθεί αυτό που σου αξίζει και όχι πεταλοδεκάρες και έτσι δεν χαλάς και την πιάτσα και επιπλέον διαμορφώνεις συνήδηση στον πελάτη που πλεον θα αρχισει να περνει πρεφα οτι σιτε με 100€ δεν παιζει.

θα μου πεις και γιατι να χάσω αυτά τα 100 - 200€; κανε οτι θες θα σου πω αλλά εγώ προτιμω να πληρονομε σωστα γιαυτο που προσφέρω και οχι να κοροϊδεύω τον εαυτό μου και τον πελάτη φτιάχνοντας του μια μουφα και μισή

μετά είναι κατι δημόσιοι υπάλληλοι που το κάνουν για το χόμπι τους παίρνουν 1500€ τσεπατα τον μηνα και μου κάνουν σιτε με 150 € για την πλακά τους και μου μαμανε την ψυχολογια, ε πως θα ζήσω εγώ; δεν κατάλαβα...

ελατε να βαλουμε μια ταξη στον κλάδο και πιστέψτε με, κανείς δεν θα χάσει, είναι win-win κατάσταση και εμείς θα πληρωνόμαστε ότι μας αναλογεί και ο πελάτης θα έχει μια ευπρεπή παρουσία στο διαδίκτυο μετά το μόνο κριτήριο επιλογής ανάμεσα στους ντεβελοπερς θα είναι πρώτα η ποιότητα και μετά η τιμή και όχι η τιμή και η ποιοτητα X factor (κοινος κανε μου ενα σιτε να υπάρχει και ας μη βλέπετε)

αυτα
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 10 Σεπ 2007 06:36

cdhyper έγραψε:
skeftomilos έγραψε:cdhyper έχεις βάλει ένα απίστευτα μακρύ url στη σελίδα 1, και βγαίνει οριζόντια scrollbar σε εμάς τους ταπεινούς 1024άρηδες. :-)
Όπως μου είχε πει και μια "web designer" εσωτερική σε μια εταιρεία (ραδ. σταθμός) που επρόκειτο να συνεργαστώ μαζί της: "Εμάς δεν μας ενδιαφέρουν οι χαμηλές αναλύσεις. Θα λέμε ότι το site μας φαίνεται μόνο σε μεγάλες αναλύσεις. Έτσι θα δείχνουμε και περισσότερο κύρος"
Χαχ! Και όπως λέει και μία άλλη γραφίστρια, "στο χέρι μας είναι να αλλάξουμε το web".

http://www.w3schools.com/browsers/browsers_display.asp

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 10 Σεπ 2007 19:35

GeoStuff έγραψε: Δεν εννοεί αυτό...

Ενοχλήτε όπως ενοχλήτε ο κάθε άνθρωπος που κάνει ένα επάγγελμα για βιοποριστικούς λόγους και βλέπει άτομα, να προσπαθούν με ανορθόδοξους τρόπους, να του πάρουν πελάτες...

Όλοι ενοχλούντε με τις αρπαχτές γιατί ζημειώνετε ο χώρος...

Άμα όλοι πουλάνε σελίδες με 150 ευρώ και μαύρα τι περιμένεις να γίνει???

Και η ποιότητα δουλειάς πέφτει και μετά όλοι οι τριγύρω άσχετοι κατηγορούν ΟΛΟ τον κλάδο περί αεριτζίδων και τα λοιπά...

Και ναι... Όταν κάποιος είναι ενεργό μέλος μιας κοινότητας, web designers, και πληρώνει το ΤΕΒΕ και το ΚΛΕΒΕ έχει κάθε δικαίωμα να αποκαλεί τον χώρο του χωράφι του...

Μην τρελλαθούμε και όλας...
Thank you.

cdhyper, προφανός μιλάς για την ιστοτοποσχεδιάστρια που επέμενε το site να βγαίνει σε popup λίγο πριν βγεί ενσωματωμένη προστασία απο τα ίδια τα win έτσι ώστε να μην ανοίγουν popup. Τα θυμάμαι... :lol:

telas, ακριβώς έτσι αλλα το πήγες πολύ ουτοπικά. Κάτι τέτοιο, δεν προκειτε να συμβεί. Οταν κάποιος πλέον πελάτης μου, έχει ένα ταξιδιωτικό γραφείο και θέλει κάτι πολύ ολοκληρωμένο, και πάει Θεσ/νικη και τον καθυστερούνε τα μάλα και του λένε και τρελά ποσά, και στο καπάκι πάει σε "ιδιώτη" και του κάνει ένα πράμα σε html, και στο τέλος πάω να τον πλησιάσω εγω και μου λέει την ιστορία του, και μου λέει έμμεσα, είστε όλοι μ@λάκες, εγω ρίχνω 10 κιλά ιδρώτα αντί για ένα για να τον πείσω οτι δεν είμαστε όλοι τρία πουλιά και ένα τσόνι και όντως θα έχει αυτο που θέλει με τις τάδε και τάδε προδιαγραφές, στον τάδε χρόνο, και χωρίς να χρειαστεί να πουλήσει το αυτοκίνητο/σπίτι/τις τρίχες απο το μουστάκι του.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 10 Σεπ 2007 19:39

ArchangelX σωστός και ακόμα έτσι έχουν το site από το 1999 νομίζω. "Αφού είναι τέλειο, γιατί να το αλλάξουμε;" :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 10 Σεπ 2007 23:53

Ελαμ ντε. Δεν δουλευει και δεν αποφέρει καρπούς αλλα είναι τέλειο. Οπότε κάνεις εσύ ένα καινούργιο σχέδιο, πετάς κάνα κωλαράκι και 5-6 flash μέσα, και γίνεται ακόμα πιο τέλειο :lol:

Η βάζεις Joomla.

Με τα κωλαράκια πάντα. :whistle:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 11 Σεπ 2007 03:39

λίγα για το τζούμλα :P

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 11 Σεπ 2007 17:21

telas έγραψε:λίγα για το τζούμλα :P
:question: :question: :question:

"Ούτε οι γυναίκες δεν έχουν τόσες τρύπες" όσες έχει το Joomla :lol: :lol:

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 11 Σεπ 2007 17:27

^ LOL

Λίγα όμως για το Joomla, γιατί το αγαπάω όσο και τις γυναίκες! :lol:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 11 Σεπ 2007 17:41

"Ούτε οι γυναίκες δεν έχουν τόσες τρύπες" όσες έχει το Joomla
LOL ανάλογα, αν κοπανήσεις επάνω ότι βρεις μπροστά σου σίγουρα θα έχει περισσότερες και από σουρωτήρι για μακαρόνια.

Λίγα όμως για το Joomla, γιατί το αγαπάω όσο και τις γυναίκες!
:oops: :oops:

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 11 Σεπ 2007 18:15

Λίγα όμως για το Joomla, γιατί το αγαπάω όσο και τις γυναίκες! :oops: :oops:
:kaloe: :kaloe: :kaloe: (για τις γυναίκες)

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 11 Σεπ 2007 18:19

:shhh: θα πέσει παντόφλα :lol:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 11 Σεπ 2007 19:07

Χμ! η παντόφλα τρώγεται... τσόκαρο να μην είναι :doh:

Άβαταρ μέλους
Amaddor

Δημοσίευση από Amaddor » 12 Σεπ 2007 03:55

Προσωπικά χαίρομαι που υπάρχουν και οι μπακάληδες στον χώρο του web design γιατί οι μπακάληδες πελάτες αναζητούν αντίστοιχες δουλειές... Έτσι ξεκαθαρίζει ο χώρος και μένουν ορισμένοι "σοβαροί" πελάτες/εταιρίες για αυτούς που ασχολούνται επαγγελματικά. Ποιός πελάτης σοβαρός θα πάει να δώσει 150 euro σε κάποιον που φτιάχνει σελίδες για χαρτζιλίκι;;; Μια εταιρία αναζητά και βασίζεται στο support... Μια εταιρία web design όπως και να έχει είναι σαφώς πιο φερέγγυα απο έναν Χ ερασιτέχνη. Ο χώρος είναι ανοιχτός για όλους και κάλλιστα ένας ερασιτέχνης μπορεί να γίνει με τον καιρό άριστος επαγγελματίας ή αρπακόλας :) Καλά να περνάτε και μακάρι όλος ο κόσμος να έχει δουλειές...

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 12 Σεπ 2007 16:50

alexsoft έγραψε:"Ούτε οι γυναίκες δεν έχουν τόσες τρύπες" όσες έχει το Joomla :lol: :lol:
Δεν μας λες και μας καμια για να ξερουμε! :D :wink:
Ειναι χρησιμες για την δουλεια μας!!! :D :D :D

Για το Joomla αναφερομαι!!!
αχαχαχαχαχ, σας προλαβα για να μην πειτε το αλλο! :D :D :D
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
GhostShip

Δημοσίευση από GhostShip » 12 Σεπ 2007 20:15

Παραθέτοντας και εγώ την δική μου άποψη, απλά θα έλεγα οτι τα πάντα είναι μέσα στο πρόγραμμα. Απλά κάνεις τις κινήσεις σου, θωρακίζοντας την δουλειά σου όσο μπορείς και στον βαθμό που περνάει από το χέρι σου και συνεχίζεις.

Καλώς ή κακώς και τα μπακάλικα έχουν λόγο ύπαρξης, και τα πολυκαταστήματα επίσης. Η αγορά είναι τέτοια που τα επιτρέπει και τα δύο και κατά την γνώμη μου καλά κάνει και τα επιτρέπει.

Το χωράφι, δεν είναι κανενός !! Δεν μπορείς να λες χωράφι σου κάτι που είναι και χωράφι του άλλου. Απλά συν-ενοικιαστές είμαστε. Άλλος με όλους τους τίτλους ιδιοκτησίας άλλος όχι. Καλώς ή κακώς έτσι είναι τα πράγματα.

Και στην τελική, πιο παλαιά τόλμαγε κανένας να ζητήσει για ένα απλό κατάλογο προϊόντων ( στατικό πάντα ) 1 εκατομύριο δραχμές ? Γιατί αυτές είναι οι τιμές που παίζουν στην αγορά πλέον. Ενώ το να λες 3000 ευρώ είναι πιο ευηχο και στο μάτι παίζει καλύτερα αφού δεν έχει πολλά μηδενικά.

Ο ανταγωνισμός υπάρχει παντού σε όλους τους κλαδους, είτε κακός είτε καλός ανταγωνισμός. Πάντα θα υπάρχουν οι περαστικοί και οι κομπιναδόροι αλλά πάντα θα παραμένουν και οι σωστοί επαγγελματίες.

Και κάτι άλλο...

Από την στιγμή που υπάρχει τέτοιο section στο φόρουμ για προβολή των μηνυμάτων του τύπου site με 200 ευρώ, δεν μπορεί να κατακρίνει κανείς τον άλλο για το οτι βάζει τέτοιες "αγγελίες". Να κρίνει ναι, να κατακρίνει όχι.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες