Ντροπή-Η αστινομια Παραβίασε το Άσυλο!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 20 Σεπ 2007 11:38

DARK_GENESIS έγραψε:....
Το οτι δεν θα μπαινουν αναρχηκοι να κανουν τους τοιχους χαλια και να πετανε μολοτοφ,δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα που δεν θα διακυνουν τις ιδεες τους,ντιθετος εγω το ονομαζω υποβολη ιδεων στον κοσμο με την βια..........

Την καραμέλα των αναρχικών βλέπω την τρώς και εσύ κανονικά έτσι? :roll:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Σεπ 2007 13:19

Όταν μια μέρα γίνω , με το καλό, κυβερνήτης αυτής της χώρας θα αλλάξουν πολλά.
Και δίπλα μου θα είναι αρκετοί από εδώ μέσα....

Πρωτεύοντα θέματα για μένα είναι η Οικονομία, η Παιδία και η υγειά, τα σώματα ασφάλειας.
Τέλος δε θα αφήσω ποτέ την Τουρκία να μπει στην Ε.Ε.

Επίσης φιλοδοξία μου είναι να ενώσω τις βαλκανικές χώρες (πλην της Αλβανίας) και,
να δημιουργήσω μια πολύ ανεπτυγμένη και Ισχυρή οικονομία γύρο από αυτές τις χώρες.
Δημιουργώντας νέες βιομηχανίες και βιοτεχνίες, και χτυπώντας την Κίνα κατά μετοπών.

Θα τα πούμε αυτά όμως σε άλλο τοπικ κάποια στιγμή.

Με εκτίμηση,
Connor.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 20 Σεπ 2007 13:45

Στερεοτυπα που βολευουν για ολους.
Οι κακοι μπατσοι για τους αναρχικοι
Τα πρεζονια αναρχικοι για τους απο εξω.
Το κακο ασυλο για τους αστυνομικους.
Το καλο ασυλο για τους αριστερους.
Ο βραχνας του ασυλου για την συγκλητο (που καπως πρεπει να δικαιολογησει την υπαρξη της)
Οι καλοι καθηγητες που αρουν το ασυλο.
Οι κακοι καθηγητες που πληρωνονται για να μην κανουν τιποτα...

Και η πανεπιστιμιακη εκπαιδευση να βγαζει επιστημονες στο κοσμο.
Αν μιλησουν καποιοι που εχουν αμεση σχεση θα δουμε οτι ελαχιστοι εχουν παρει πτυχιο με την αξια τους (δηλαδη χωρις μεσο,σκονακι,δημοσιες σχεσεις η οτιδηποτε αλλο)

Ξερω οτι ειμαι ψιλο offtopic αλλα το ασυλο ειναι θεμα την ανωτεροανωτατης εκπαιδευσης.
Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 20 Σεπ 2007 13:46

Να σου πω id12586 πραγματικα δεν καταλαβα γιατι το ειπες αυτο.Θα ηθελα να επανα διατυπωσω την προταση μου μπας (το ποιο πιθανον βασικα-και με το δικιο σου,ετσι οπως το εγραψα) και καταλαβες λαθος.Λεω οτι απο την στιγμη που δεν θα μπαινουν οι αναρχικοι μεσα στο πανεπιστημιο κανει καλο στην κοινωνια διοτι ναι μεν δν θα εχουν ''φρουριο'' για να μπορεσουν να αντικρουσουν το κατεστημενο, αλλα δε δεν θα μπορουν να βαψουν τους τοιχους με συνθηματα που αυτο το ονομαζω υποβολη αποψης με την βια.Διωτι οταν το βλεπεις μπροστα σου συνεχεια γινεται κτημα σου το νοημα του συνθηματος υποσυνηδητα.Μου αρεσει παντως οτι κατακρηνουν αυτη την τακτηκη,οταν την χρησιμοποιουν οι κυβερνησεις. :kaloe:

Dimsis mazi sou.Kane to ESY prwto bhma kai erxomai.Koinws sta odofragmata esy 8a eisai brosta mou kai 8a me prostateyeis.Egw aplws 8a sou lew apo pou 8a erxodai. :lol:
Η πειρατεία πράγματι σκοτώνει την μουσική. Όμως η προχειρότητα των στοιχουργών/συνθετών την κατακρεουργεί...

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 20 Σεπ 2007 13:53

Αυτό που εννοώ DARK_GENESIS, είναι ότι και εσύ μπαίνεις στο "τρυπάκι" να βάζεις ταμπέλες.

Κάθε φορά που ακούω είτε απο τα κανάλια είτε απο συζητήσεις την πρόταση "Οι αναρχικοί τα σπάνε" πραγματικά καραφλιάζω!

Και θα μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω, ότι αυτοί που τα σπάνε δεν είναι αναρχικοί. .+-
Όποιος έχει μυαλό και ξέρει 5 βασικά πράγματα απο την θεωρία της αναρχίας, καταλαβαίνει ότι μιλάμε για κάφρους και hooligans που απλώς θέλουν έναν πολιτικό μανδύα για να κρυφτούν.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 20 Σεπ 2007 14:28

@id12586: πολιτικό κι όχι μόνο... Βάζουν και κατιτίς υλικό πάνω τους για να κρυφτούν...

Όσο για αυτό που λέει ο tix-3-, ότι δεν πρέπει να υπάρχει κάποιος που να έχει πάρει απολύτως με την αξία του το πτυχίο, όντως ισχύει... Αλλά από την άλλη, βρες μου έναν άνθρωπο που να μπορεί να θυμάται γύρω στους 120 τύπους απ'έξω... Κι άντε να μην θυμάται και τους 120, αλλά τους βασικούς (30 ξέρω γω...) Πιστεύεις ότι θα τον φτάσουν 3 ώρες για να λύσει αυτά τα θέματα που βάζουν; Και στα οποία έκαναν λάθος και οι καθηγητές κατά την παράδοση του μαθήματος; :-? Η παιδεία στην ελλάδα δεν είναι μπορντέλο.. Εκεί τουλάχιστον πληρώνεις και περνάς ευχάριστα την ώρα σου... Δεν ξέρω τι πρέπει να αλλάξει.. Πιθανώς τα πάντα.. Ίσως τίποτα, και απλά να χρειάζεται να μεταναστεύσουμε στο εξωτερικό... Πάντως, συνήθως, η σωστή εκδοχή βρίσκεται κάπου ενδιάμεσα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 20 Σεπ 2007 15:02

id12586 έγραψε:Όποιος έχει μυαλό και ξέρει 5 βασικά πράγματα απο την θεωρία της αναρχίας, καταλαβαίνει ότι μιλάμε για κάφρους και hooligans που απλώς θέλουν έναν πολιτικό μανδύα για να κρυφτούν.
Αν θέλεις δώσε κάποιο link να μάθουμε αυτά τα πέντε βασικά πράματα, γιατί ή αλήθεια είναι ότι εδώ μέσα στο τρυπάκι είναι κάπως στενόχωρα. :-)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 20 Σεπ 2007 15:26

Αν δεν υπήρχανε οι κνίτες κι'η ηρωίνη...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 20 Σεπ 2007 15:30

Exei τετοιο πολίτευμα και στο Civilization.
και είναι το χειρότερο.!Δεν πάει μπροστά τπτ.
Μόνο το military ειναι στο + !!!
το growth kai όλα τα άλα ειναι στο -
:(
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 20 Σεπ 2007 15:39

Έχει και στα Ελληνικά...
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE% ... F%8C%CF%82

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 20 Σεπ 2007 16:57

Πολυ επιμορφωτικο θα ελεγα οτι ηταν το link.Δεν τα εχει ολα, αλλα η αληθεια ειναι οτι ουτε τα μισα δεν ηξερα. :roll: Φιλε id12586 τωρα καταλαβα τι εννοουσες....Εκανα το λαθος και εβαλα ταμπελα οπως ειπες ξεχνοντας το συμαντικοτερο:οτι αν θες να κρινεις καποιον θα πρεπει να γινεις εξωρετικος παρατηρητητης.Με αλλα λογια ειναι οτι τωρα (και ανεκαθεν) ολοι ζουμε σε εναν βουρκο με λασπη.Αυτο που εκανα ηταν να μην δω την λασπη που με περιβαλει ΕΜΕΝΑ αλλα την λασπη που περιβαλει τους αλλους γιατι ειναι πιο σκουρα.Με αυτον τον τροπο ομως δεν εξανθρωπιζεσαι πραγματικα αλλα εικονικα.Μου φενεται εχασα και πιστευω και παρα παλυ αλλοι την ουσια, στα ιδια σκατα βρησκομαστε ολοι.Η αληθεια ειναι οτι παρασυρθηκα απο τον το λιονταρι που πρεπει να δειξεις οτι εχεις μεσα σου στην κοινωνια για να μπορεσεις να επιβειωσεις.Μονο με δολιωφθορες εχω καταλαβει ως τωρα οτι ανεβαινεις μεσα στην κοινωνια.Ειμαι πολυ μικρος για να λεω τετοια αλλα αμα ειστε μαγκες αποδειξτε μου το αντιθετο.

Αυτο δεν παει στο ειδικα στο freestuff, αλλα σε ολον τον κοσμο των 30-40-50-... χρονων που πιθανον διαβαζει το post.

bardon για την εκφραση,δεν εβρησκα καλητερη λεξη που θα ταιριαζε καταληλα.αμα οι mod δεν θελουν το αλλαζω.:whistle:
Η πειρατεία πράγματι σκοτώνει την μουσική. Όμως η προχειρότητα των στοιχουργών/συνθετών την κατακρεουργεί...

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 20 Σεπ 2007 17:27

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα, αν κάποιος διαδηλώνει με σύνθημα "Κάτω το κράτος, κάτω η Εξουσία, κάτω τα Κόμματα", είναι εύλογο να υποθέσουμε ότι είναι αναρχικός, έτσι δεν είναι;

Και αν έτσι αυτοπροσδιορίζεται ο ίδιος, έχουμε το δικαίωμα να διαφωνήσουμε;
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 20 Σεπ 2007 19:36

skeftomilos έγραψε:Σύμφωνα με αυτά που διάβασα, αν κάποιος διαδηλώνει με σύνθημα "Κάτω το κράτος, κάτω η Εξουσία, κάτω τα Κόμματα", είναι εύλογο να υποθέσουμε ότι είναι αναρχικός, έτσι δεν είναι;

Και αν έτσι αυτοπροσδιορίζεται ο ίδιος, έχουμε το δικαίωμα να διαφωνήσουμε;
Μπορείς να υποθέσεις ότι θέλεις βρε Σκεφτόμιλε. :)
Αν δεν σε προσβάλει δεν έχεις βλέπω λόγο να διαφωνήσεις. Αλλά δεν νομίζω ούτως η άλλως ότι στο απαγορεύει κανείς..

Η έννοια του αναρχισμού είναι ότι όλοι έχουν το δικαίωμα να κάνουν ό,τι θέλουν:
wiki έγραψε:Επίσης, προωθεί την αυτοδιαχείριση και εστιάζει στην προσωπική ευθύνη που έχει το άτομο για τις πράξεις του απέναντι στον εαυτό του και το κοινωνικό σύνολο, του οποίου είναι μέλος.
Η αποπάνω φράση τα λέει όλα.

2 συμπεράσματα πάνω σε αυτά:
> Πιστεύετε ακόμα ότι αυτοί που τα σπάνε (ή που καίνε τις σημαίες) ,τηρούνε αυτή την βασική αρχή? Μπα.
> Η αναρχία είναι ουτοπικό "πολίτευμα". Δεν μπορεί να εφαρμοστεί και δεν μπορεί κανείς να λέει ότι είναι αναρχικός σε μια σύγχρονη κοινωνία.

Αυτά. Τροφή για σκέψη :) :)
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 20 Σεπ 2007 22:27

εστιάζει στην προσωπική ευθύνη που έχει το άτομο για τις πράξεις του απέναντι στον εαυτό του και το κοινωνικό σύνολο
Αυτό ισχύει και στο δημοκρατικό πολίτευμα. Ή, τουλάστιχον, θα έπρεπε

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 20 Σεπ 2007 22:44

Στους τύπους όλα ωραία είναι. Στην πράξη, όμως, τι γίνεται...
.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης