Θέλω να τους βάλω φυλακή και δεν μπορώ!

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hellas

Δημοσίευση από hellas » 18 Μαρ 2003 04:00

Βρε παιδιά μια μικρή βοήθεια, γιατί δεν το βρίσκω εδώ και 5 μέρες και κοντεύω να σκάσω. Πώς θα κρατάω φυλακισμένους τους χρήστες μέσα στο folder τους μέσω ftp; Αν δώσω σε έναν οποιονδήποτε χρήστη πρόσβαση με ftp, αυτός εκτός από το δικό του folder, μπορεί να πάει όπου θέλει και να κάνει ότι θέλει. Δεν θέλω να γίνει κάτι τέτοιο φυσικά. Μήπως λοιπόν ξέρετε την εντολή που κάνει τον χρήστη Νο1 να μπαίνει κατευθείαν στο δικό του directory και να μην μπορεί να πάει πουθενά αλλου; (εννοείτε να μπορεί να κάνει ότι θέλει μέσα στον δικό του χώρο). Τον χρήστη Νο2 μόνο στον δικό του χώρο και λοιπά; Ξέρω ότι έχει σχέση με το chroot αλλά δεν ξέρω ποια εντολή είναι. Αν μου δώσετε την εντολή για να την γράψω στο telnet τότε θα σας ευγνωμωνώ για όλη μου την ζωή. Τόσο με έχει μπερδέψει και παιδέψει αυτό το πράγμα!

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 18 Μαρ 2003 06:44

- Every user can be assigned individual quota, ratio and bandwidth.

- Every user can be allowed to connect only from a specific range on IP address, or only to its own virtual host.

- Every user can be individually restricted to his home directory or not.

- Every user can be allowed to connect only during configured time-ranges (e.g. only during business hours

http://www.pureftpd.org/

Άβαταρ μέλους
hellas

Δημοσίευση από hellas » 20 Μαρ 2003 09:59

tsiger έγραψε:- Every user can be assigned individual quota, ratio and bandwidth.

- Every user can be allowed to connect only from a specific range on IP address, or only to its own virtual host.

- Every user can be individually restricted to his home directory or not.

- Every user can be allowed to connect only during configured time-ranges (e.g. only during business hours

http://www.pureftpd.org/
Thank you my friend. Tha pao na do kai vlepoume!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 18 Αύγ 2003 14:06

Δες και το proftpd (www.proftpd.org). Είναι θέματα του configuration που θα κάνεις στον κάθε χρήστη.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 18 Αύγ 2003 15:31

An xrisimopoieis proftpd kane edit to proftpd.conf kai prosthese ayti tin grammi.

Κώδικας: Επιλογή όλων

DefaultRoot ~
Etsi otan kanoun login oi xristes tous bgazei to path san na eiani sto root folder.

Stin ousia einai sto root folder tou account tous...

anti gia /home/username/ bgazei / kai den mporei na dei tpt pio pano apo to folder tou account tou...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες