Γλωσσα Προγραμματισμου Για Εντελως Αρχαριο

Γενικά θέματα για τις γλώσσες προγραμματισμού που δεν καλύπτονται από τις άλλες περιοχές της κατηγορίας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
PANTOOFLAS

Δημοσίευση από PANTOOFLAS » 11 Σεπ 2007 12:36

Γεια σε ολους. Ειμαι εντελως καινουριος στον χωρο του Φορουμ αλλα και στον χωρο του webdesign. Μεχρι τωρα ασχολουμουν περισσοτερο με σχεδιαστικα προγραμματα τα οποια ειναι η τρελλα μου και σχεδιαζα gifakia , buttons , backrounds Κλπ για σελιδες που στην ουσια απλα εστηνα το layout για να δω πως θα ητανε.
Θα ηθελα να ασχοληθω και με τον χωρο του webdesign περισσοτερο ως χομπυ γιατι με ενθουσιαζει παρα πολυ. Το επαγγελμα μου ειναι στον χωρο του IT που οπως ολοι θα ξερετε δεν εχει σχεση περα απο το οτι απο το οτι ασχολουμαι με Η/Υ οι οποιοι απλα βηθουν στην δημιουργια και την φιλοξενια σελιδων.
Απο οτι εχω καταλαβει χρειαζεται να ασχοληθω με καποια γλωσσα προγραμματισμου για να μπορω να πω οτι κανω κατι που να αξιζει τον κοπο. Μια σελιδα στατικη σε πολυ απλη μορφη με λινκ κειμενα και εικονες θεωρω οτι ειναι αρκετα ευκολο να φτιαχτει απο οποιονδηποτε και το αποτελεσμα δεν ειναι τοσο εντυπωσιακο.
Θα ηθελα να μου πειτε απο εμπειρια σας ποια σειρα πρεπει να ακολουθησω για να γινει σωστα. τι να κοιταξω πρωτα και τι μετα.
Συγγνωμη για το μεγαλο post.
Ευχαριστω πολυ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Σεπ 2007 15:20

για δυναμικές σελίδες κοίτα PHP ή ASP...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 11 Σεπ 2007 18:12

Ξεκίνα με HTML και CSS. Αυτά δεν είναι γλώσσες προγραμματισμού, αλλά μιας και σου αρέσει το web, αυτά τα 2 είναι απαραίτητες προϋποθέσεις.

http://htmldog.com/

Απάντηση

Επιστροφή στο “γλώσσες προγραμματισμού - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης