ASCOOS CMS - Commercial

Ανακοινώσεις και Δελτία Τύπου από εταιρείες. Η πρόσβαση είναι περιορισμένη μόνο σε εταιρείες.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
alexsoft

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από alexsoft » 14 Σεπ 2007 18:47

Delete..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 17 Ιαν 2010 13:14, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από cherouvim » 14 Σεπ 2007 19:03

alexsoft έγραψε:Για να καταλάβεις τι σημαίνει ASCOOS CMS κοίτα την παρακάτω εικόνα

Εικόνα
Με ένα screenshot δεν καταλαβαίνουμε. Δώσε demo.

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από iffor » 14 Σεπ 2007 19:10

Ελα φίλε μου!
Απλά το ρωτησα για τις τρύπες, γιατι η δουλειά μου είναι πάνω στο joomla!
Δεν έχει γνωστές τρύπες το default release του Joomla
και γενικός η core team αλλά και όλοι οι άλλοι 3rdCP κάνουν καλη δουλειά στο να βρίσκουν τυχόν προβλήματα και να προβαίνουν στις ανάλογες διορθώσεις!

Πιστεψέ με, αν είχε τόσες τρύπες όσες άθελα υπονοούσες, θα ειχαμε hack-αρισμένα ένα πολύ μεγάλο ποσοστό sites ανά τον κόσμο!

Μην κινδυνολογούμε χωρίς λόγο!

Ευχαριστώ! :wink:
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

alexsoft

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από alexsoft » 14 Σεπ 2007 19:30

Delete..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 12 Ιαν 2010 19:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από iffor » 14 Σεπ 2007 19:38

Δεν είναι άποψή μου φίλε μου! :wink:
Τεκμήριο είναι!
Εκτός και αν μπορείς να μου αποδείξεις το αντίθετο!

Αν έλεγαν και διέδιδαν ότι το ascoos είναι γεμάτο τρύπες
δεν θα ήθελες να στο τεκμηριώσουν?
Οπότε, please, τεκμηρίωσε και εσύ την άποψή σου!

Κάθεσαι και θάβεις μια τεράστια κοινότητα, λέγοντάς τους στην ουσία χαζούς
που έχουν τα site τους και τις επιχειρήσεις τους πάνω στο Joomla!

Γνωρίζω και εγώ τον κώδικα του Joomla, μάλιστα από την εποχή του Mambo και κοιταω και το Elxis.

Σε ξανα-παρακαλώ, μην κινδυνολογούμε χωρίς λόγο!

Ευχαριστώ!
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από cherouvim » 14 Σεπ 2007 19:54

alexsoft έγραψε:Πραγματικά επίπονη προσπάθεια, με ατελείωτες ώρες προγραμματισμού.
Ξέρω πως είναι. Σκληρή διαδικασία αλλά σου προσφέρει τεράστια τεχνογνωσία.

Καλή επιτυχία

alexsoft

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από alexsoft » 14 Σεπ 2007 20:33

Delete..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 12 Ιαν 2010 19:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από iffor » 14 Σεπ 2007 21:11

Φίλε μου δεν έχω τιποτα μαζι σου!
Και σου εύχομαι πλήρη επιτυχία με το project σου!

Απλά στεναχωρέθηκα λιγάκι να βλέπω να κινδυνολογούμε πάνω σε ένα project χωρις κάτι βάσιμο και να το καταχαρακώνουμε χωρίς αιτία!

Φυσικά και δεν ειναι το τελειο το joomla! θα ήμουν ανοητος να πω κατι τετοιο!
Είμαι και εγω ενεργός devel για αυτα τα 2 cms με αρκετά com στο ενεργητικό μου, οπότε και εγω ξέρω για τι πράγμα μιλώ!
Αλλά δεν μπορω να λέω επίσης ότι, προσοχή, μην ασχολείστε με το Joomla γιατι ειναι γεματο τρυπες και θα hack-αριστείτε στα σίγουρα!

Υπάρχουν τόσα χιλιάδες site joomla έκει έξω που με λίγη προσοχή από μέρους των διαχειριστών τους δεν έχουν hack-αριστοι ποτε!

Οι λόγοι του Ηλια / Γιαννη είναι προσωπικοί και δεν έχουν να κάνουν με τα security release του Joomla / Mambo! Αλίμονο!!!

Τεσπα...

Καλη σου επιτυχία μεγάλε σε αυτο που κάνεις!

Γιώργος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iffor την 14 Σεπ 2007 21:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από dimsis » 14 Σεπ 2007 21:31

alexsoft εσύ δεν έφτιαχνες ένα άλλο CMS που στην αρχή βασιζόταν σε κάποιο έτοιμο (τύπου joomla, xoops κλπ δεν θυμάμε ποιό) και μετά το είχες ψηλοπαρατήσει και έφτιαχνες ένα άλλο, με επίσης διαφορετικό όνομα (όχι ASCOOS CMS δηλαδή);
Το νέο φαίνεται πολύ δυνατό... προσωποίωση περιβάλλοντος desktop των vista βλέπω; ομορφιά... παίζει ExtJS ; λίγο μου φέρνουν τα blue panels που βλέπω στο screenshot...

alexsoft

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από alexsoft » 14 Σεπ 2007 21:55

Delete..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 12 Ιαν 2010 19:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από KGP » 15 Σεπ 2007 00:23

san poloi thrakiotes/evrites("evraioi") den mazeutikame edo mesa? hahahahaha
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από dimsis » 15 Σεπ 2007 01:24

Πρώτα για να μην βγώ τελείως offtopic να πω πως το θέμα το έχουμε ξανασυζητήσει εδώ μέσα πολλές φορές...
Παραθέτω ένα link έτσι για να θυμόμαστε τα παλιά:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=11000
με search θα βρεθούν και άλλα σίγουρα...

> alexsoft
Μπράβο, deltaCMS. Θυμόμουν ότι είχε κάποια σχέση με ένα από τα έτοιμα CMS (το mambo που λες και εσύ) αλλά όχι και τι σχέση είχαν :)

Το νέο πάντως δείχνει όμορφο.... μπράβο πατρίδα, άντε με το καλό στον αέρα και να το δούμε να γίνετε και φίρμα. Θα το βγάλεις με κάνα licence open source ή μόνο για commercial χρήση;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από dimsis » 15 Σεπ 2007 01:25

KGP έγραψε:san poloi thrakiotes/evrites("evraioi") den mazeutikame edo mesa? hahahahaha
Εσύ στην εξορία είσαι μη μιλάς, Θρακιώτης μόνο στη θεωρία :p

alexsoft

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από alexsoft » 15 Σεπ 2007 14:13

Delete..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 12 Ιαν 2010 19:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από telas » 15 Σεπ 2007 16:01

Αlexsoft πράγματι φαίνεται ωραίο, μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι components υπάρχουν ή θα υπάρξουν ποιος θα τα αναπτύσσει και πάνω σε τι industries θα κυμαίνονται;

Διότι να πω και το εξής, η επιτυχία ενός cms project οφείλετε πέρα από την ανοιχτή μορφή του εν μέρη και στους 3rd party developers και σε ποιες «βιομηχανίες» θα μπορεί να έχει εφαρμογή το cms σου, πχ στο joomla μπορείς να βασιστείς και να φτιάξεις πάρα πολλά και διαφορετικά site πέραν του κλασικού news που είναι το joomla μπορείς πχ να κάνεις ένα μίνι myspace, μεσιτικό μπλαμπλαμπλα εως και book για ξενοδοχεία και χίλια 2 άλλα.

Πχ θα μπορεί κάποιος άλλος developer να φτιάξει ένα component για το CMS σου; αν ναι τότε πως θα γίνετε αυτό όταν ο κώδικας είναι «κλειστός»; και πως θα γίνετε να είναι free σε περίπτωση που κάποιος dev θα θελήσει να έχει commercial άδεια για το προϊόν του;

Να σημειώσω για να μη παρεξηγηθώ πως δεν ξέρω αν και με κλειστό κώδικα μπορείς να αναπτύξεις κάποιο επιπρόσθετο για ένα cms κ γενικότερα.

Πότε πιστεύεις πως το σύστημα θα είναι έτοιμο να το δούμε;

Επίσης δεν έχεις στόχο community απ ότι καταλαβαίνω, θα είναι encoded για να προστατέψεις τον κώδικά σου, όμως αυτό δεν θα έχει κόστος για το cms? δηλαδή bugs κλπ θα υπάρχουν αλλά θα είναι δυσεύρετα λόγο έλλειψης community και επειδή ο αριθμός των χρηστών θα είναι περιορισμένος και σε καμία περίπτωση δεν θα συγκρίνετε με την μαζικότητα που έχουν ανάλογα ανοιχτού λογισμικού συστήματα, τέτοια κόλπα θα πρέπει να περνάνε όλα από τα χέρια σου δεν είναι κάψιμο τρελό αυτό;

Θα πρέπει να έχεις απίστευτο support και για να γίνει αυτό θέλεις άτομα με τρελές γνώσεις τα οποία όμως πρώτα θα πρέπει να εντρυφήσουν στην νοοτροπία του ASCOOS όχι μόνο στην διαχείριση αλλά και στο πως είναι γραμμένος ο κώδικας και η εκπαίδευση θα πάρει αρκετό χρόνο. Για να μην αναφερθώ στο τι κόστος θα έχει κάτι τέτοιο από πολλές απόψεις.

Σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα τι πας να κάνεις, εύλογα ερωτήματα όμως.
τώρα αν έχεις κάνει κάποιες λάθος ή σωστές επιλογές θα δείξει μελλοντικά προς το παρόν αναμαίνουμε, όπως και να έχει καλή επιτυχία, έχεις μεράκι και καλό κουράγιο!
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Εταιρικές Ανακοινώσεις και Δελτία Τύπου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες