ASCOOS CMS - Commercial

Ανακοινώσεις και Δελτία Τύπου από εταιρείες. Η πρόσβαση είναι περιορισμένη μόνο σε εταιρείες.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από dimsis » 03 Σεπ 2009 12:41

Χρήστο πρόσεξε μόνο μη πέσεις στο λούκι των template engines και των Xcode (like bbcode) όπου τελικά σου δίνουν τόσες εντολές που πρέπει να μάθεις που αναρωτιέσαι γιατί να μη κάτσεις να μάθεις php να κάνεις το ίδιο πράμα ή να μη χρησιμοποιήσεις απλή html .

alexsoft

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από alexsoft » 03 Σεπ 2009 13:30

Delete..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 12 Ιαν 2010 20:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

alexsoft

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από alexsoft » 05 Σεπ 2009 16:39

Delete..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 12 Ιαν 2010 20:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από ThyClub » 05 Σεπ 2009 16:52

Τα screens είναι χωρίς άλλη κουβέντα συναρπαστικά.

Μιάς και είμαι λάτρης των CMS θα ήθελα σαν τρελός να το πιάσω στα χέρια μου για κάποιο διάστημα (αν είναι δυνατόν κάτι τέτοιο τώρα)

Contgratz όπως και να χει. :clap:

alexsoft

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από alexsoft » 05 Σεπ 2009 17:42

Delete..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 12 Ιαν 2010 20:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από telas » 05 Σεπ 2009 21:13

πωπω ομορφιές!!! Άντε με το καλό στα τελειώματα είσαι. 8)
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Σεπ 2009 14:42

Δεν ξέρω αν το έχει πάρει το μάτι σου, αλλά παίζει ήδη ένα σύστημα (open source) παρόμοιο με το δικό σου (αν και το παρουσιάζουν για άλλη χρήση - όχι για CMS).

EyeOS

http://www.cha0s.gr/eyeOS.jpg (screenshot από χρήστη του AWMN που το έχει στήσει σε ένα server μου για Wireless χρήση ως Web-Desktop)

Προσωπική μου άποψη, το interface σου από πλευράς προγραμματισμού κλπ είναι πράγματι challenging και δεν αμφισβητώ τις ώρες που έχεις ρίξει. Ωστόσο, για CMS δεν κάνει. Το καθιστά δύσχρηστο. Δλδ όταν ο μέσος χρήστης αρχίζει να μαθαίνει τώρα την φιλοσοφία των ιστοσελίδων και όλα τα site έχουν ένα σχεδόν stadar τρόπο πλοήγησης, με το που θα μπει σε ένα 'αντιγραμμένο περιβάλλον των windows', θα χάσει την μπάλα.

Απλά είναι κρίμα να ρίξεις τόση πολύ δουλειά αλλά να την παρουσιάσεις με τρόπο που δεν θα αυτο-προωθηθεί :)

Βέβαια κρίνω πριν το χρησιμοποιήσω οπότε είμαι επιφυλλακτικός.

Σκέψου όμως το εξής.
Το κυκλοφορείς πχ τον Νοέμβριο με το καλό, αρχίζει να πουλάει, το βλέπουν κάποιοι που για τον Χ, Ψ λόγο δεν θέλουν να πάρουν licence, και ψάχνουν για κάτι αντίστοιχο opensource και πέφτουν στο αντίστοιχο EyeOS ή κάποιος αρχίζει να γράφει modules για το EyeOS μετατρέποντας το από απλό Web-Desktop σε CMS, Eshop, Blog, ότιδήποτε...
Την δουλειά που έριξες σε τόσους μήνες, απλά 'βλέπωντας' το αποτέλεσμα, το open source community μπορεί να αναπαράγει κάτι τέτοιο σε ελάχιστο χρόνο και με τον καιρό τα features θα γίνονται πολύ περισσότερα απότι θα προλαβαίνεις να κάνεις μόνος σου.

Όπως γίνεται με το Linux σήμερα...
Το KDE για παράδειγμα το θυμάμαι επί εποχής Red Hat 7.2 που το είχα δουλέψει λίγο και ήταν σαν αντιγραφή των windows. Τα μενού, οι λειτουργίες όλα ήταν στην φιλοσοφία των windows...
Σήμερα το KDE έχει τόσα πολλά Features που τα Windows Vista & 7, έχουν αντιγράψει πλέον τις ιδέες του Open Source Community γιατί δεν προλάβαιναν να 'καλύψουν' τις τάσεις των χρηστών, και ιδεολογικά ήταν ασύμφορο κάτι τέτοιο για μία εταιρία (αν βγαίνανε updates που προσθέτουν νέα features στα XP γιατί να πάρει κάποιος τα Vista ή τα 7; )

Απλά θέλω να σε 'προσγειώσω' ώστε να μην βρεθείς προ εκπλήξεων και θα είναι κρίμα όλος ο χρόνος που αφιέρωσες να μην αποδώσει... Γιαυτό σε προηγούμενο post μου ανέφερα ότι μήπως θα ήταν καλύτερα να ήταν άλλο σύστημα και όχι CMS.
Τώρα που το σκέφτομαι, Control Panel (όπως το cPanel) αλλά με μενου και φιλοσοφία windows στο interface, θα ήταν μάλλον εύχρηστο για τον άπειρο χρήστη να μπορέσει να κάνει 5 πράγματα στο hosting account του για παράδειγμα ;)

alexsoft

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από alexsoft » 06 Σεπ 2009 16:05

Delete..

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Σεπ 2009 18:31

alexsoft έγραψε:Μη μπερδεύεις τα πράγματα....

άλλο είναι το EyeOs (σε λειτουργία και λογική) και τελείως διαφορετικό το ASCOOS.
Δεν τα μπέρδεψα.
Είπα ότι είναι άλλο σύστημα για άλλη χρήση απλά με το ίδιο UI.
alexsoft έγραψε:Όχι μόνο δεν είναι δύσχρηστο αλλά απεναντίας είναι τόσο εύκολο που άτομα που δεν έχουν καμία εμπειρία από cms θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν άμεσα.... χωρίς να τρέχουν σε "ειδικούς" και να δίνουν ένα σωρό λεφτά.

Το περιβάλλον αυτό είναι μόνο στο τμήμα διαχείρισης.... το frontend μπορεί να προσαρμοστεί αναλόγως των αναγκών της ιστοσελίδας (δες www.athos.gr)

Έχοντας δουλέψει αρκετά CMS σε πληροφορώ ότι όχι μόνο κάνει για CMS αλλά θα έλεγα ότι ίσως να είναι και ο ιδανικός τρόπος εργασίας ενός CMS στο τμήμα διαχείρισης.

Καταλαβαίνω βέβαια ότι, για κάτι που δεν το έχετε δουλέψει και το βλέπετε αυτή τη στιγμή μόνο μέσω κάποιων screenshots ή flash demos, δεν μπορείτε να καταλάβετε την ευκολία διαχείρισης ενός τέτοιου cms. π.χ. ενός άρθρου ή ενός weblink κλπ.

Ξέρω ότι οι παρατηρήσεις σας είναι καλόπιστες γι' αυτό και τις λαμβάνω υπόψη...

Αλλά εάν ήμουν σίγουρος ότι αυτό δεν θα είναι το πρότυπο ανάπτυξης cms στο μέλλον, να είστε σίγουροι ότι δεν θα ξόδευα τόσα χρήματα και εργατοώρες για κάτι αναξιοποίητο.

Πιστεύω ότι ειδικά όσοι έχουν δουλέψει Joomla (ακόμη και στην έκδοση 1.6) ή Drupal μπορούν αμέσως να καταλάβουν τις μεγάλες θετικές διαφορές ενός τέτοιου εγχειρήματος.

Σε κάθε περίπτωση θα δείξει το μέλλον, εάν οι στόχοι θα είναι επιτυχείς.
Ο καθένας που αναπτύσει μία εφαρμογή, επειδή την ξέρει προφανώς απέξω και ανακατωτά, του φαίνεται πανέυκολη.

Και για τα Vista η MS έλεγε ότι είναι κορυφαία κλπ κλπ, αλλά όταν κυκλοφόρησαν τα αρνητικά σχόλια έρχονταν το ένα μετά το άλλο.
Ο μόνος λόγος που πέρασαν τις προσδοκίες τους σε πωλήσεις (200εκατομύρια χρήστες αν θυμάμαι καλά και φτάσανε τους 350+ εκατομύρια) ήταν γιατί υποχρέωναν τις εταιρίες που πουλάνε PC και Laptop, να τα έχουν προεγκατεστημένα.
Διαφορετικά θα τα είχαν να τα βλέπουν μόνοι τους. :kaloe:

Εκεί που θέλω να καταλήξω εξ'αρχής είναι ότι το one man show σε τέτοια project δεν αποδίδει. Είναι αδύνατο να μπορέσεις αποτελεσματικά να το αναπτύξεις όλο, να είναι σωστό από πλευράς security, να γράψεις την τεκμηρίωση του συστήματος σε administration level αλλά και σε module developing level, να κάνεις την διαφήμιση και γενικότερα το marketing, να κάνεις τα γραφικά και ότι άλλο 'εμφανισιακό' χρειαστεί, να παρέχεις υποστήριξη, να παρέχεις άμεση υποστήριξη σε περίπτωση κενού ασφαλείας και ένα σωρό ακόμη...

Μακάρι να τα έχεις όλα τα παραπάνω. Θα είσαι guru (ειδικά στο θέμα ασφαλείας που όσο νάναι θέλει να ξέρεις τουλάχιστον τεχνικές white hat ώστε να ξέρεις τι να προστατεύσεις και πως) και από τους ελάχιστους στην Ελλάδα.

Απλά επειδή είμαι στον τομέα κάποια χρόνια, μακάρι να βγω λάθος, Commercial CMS (ειδικά σήμερα με την πληθώρα ελευθερων -και δωρεάν και ελεύθερα να τα τροποποιήσεις όπως μα όπως σε βολεύει- του είδους) και One Man Show, είναι sucide.
Γιαυτό σου είπα ότι καλύτερα να ήταν άλλο είδος σύστημα και όχι CMS.

Και κάτι τελευταίο που πρόσεξα τώρα στην απάντηση σου, θεωρείς ότι πρότυπο ανάπτυξης των CMS του μέλλοντος θα είναι η αντιγραφή του GUI των Windows;
By definition η εμπορικοποίηση του WWW δεν υφίσταται. Πόσο μάλλον να γίνει πρότυπο ένα σύστημα βασισμένο στο πιο κακοσχολιασμένο λειτουργικό στον κόσμο.

Και για το νομικό κομμάτι; Αν σου έρθει η MS και σου πει ότι βγάζεις χρήματα χρησιμοποιώντας το theme της παραλλαγμένο;

alexsoft

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από alexsoft » 06 Σεπ 2009 19:24

Delete..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 12 Ιαν 2010 20:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Σεπ 2009 11:48

Εγώ το ίδιο UI βλέπω :P
Αντιγραφή των windows :lol: Αν και το EyeOS το βλέπω πιο KDE Specific.

Δεν μπορώ να κρίνω αν είναι εύκολο αν δεν το δουλέψω (και δεν εννοώ ως demo, αλλά σε real site, περνώντας real δεδομένα, έχοντας real κόσμο - για να δω και τι resources τραβάει όλο αυτό, και έχοντας real security attacks).
Σίγουρα πάντως από τα screenshots πρόκειται για Windows Theme καθαρά.

Ούτε το gnome ούτε το KDE ούτε το MacOS έχουν αυτό το start menu και αυτή την εμφάνιση.
Start Menu των XP με theme των Vista βλέπω :P

Σχετικά με το Cpanel, δεν εννοώ να λειτουργεί σαν το cpanel.
Βασικά δεν μπορώ να φανταστώ ένα CMS να κάνει την δουλειά του cpanel.
Θα ήταν δολοφονικό για ένα server από πολλές απόψεις, να διαχειρίζεται μέσω ενός CMS.

Αυτό που είπα είναι να αφήσεις τις μικρο-δουλειές (cms) και να ασχοληθείς με κάτι που θα πουλήσει (web based server management) εφόσων το κάνεις καθαρά για τα χρήματα.

alexsoft

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από alexsoft » 07 Σεπ 2009 12:24

Delete..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexsoft την 12 Ιαν 2010 20:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από telas » 07 Σεπ 2009 14:14

Έχω δει αρκετά open source και commercial CMS το Ascoos μάλλον θα είναι μακράν το καλύτερο εμπορικό απ' ότι βλέπω, πάντως το εμπορικό έχει και τα μειονεκτήματα του.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

alexsoft

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από alexsoft » 07 Σεπ 2009 15:01

Delete..

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

ASCOOS CMS - Commercial

Δημοσίευση από Basilakis » 07 Σεπ 2009 15:13

Προσωπικά νομίζω πως μια εμπορική χρήση, ενός ελληνικού CMS δεν θα μας κάνει κακό...

Π.χ.
Όλοι ξέρετε πως χρησιμοποιώ wordpress ( δεν το ξέρατε? ) για τα projects μου. Εάν ΄έρθει κάτι μεγάλο, που το wp ίσως να μην βολεύει 100%, σίγουρα θα προσπαθήσω να περάσω σε κάποιο άλλο. Για ποίο λόγο, να μην χρησιμοποιήσω μια ελληνική εφαρμογή;

Παράδειγμα, στο small CMS. Χρησιμοποιώ (δοκιμάζω καλύτερα) το http://grabaperch.com/ για μικρά sites. Αποφάσισα όμως πως το e-edit http://e-edit.qoolsoft.gr/ μπορεί να κάνει τη δουλειά μου, είναι ελληνικό, το κόστος του είναι ίδιο με το perch, οπότε γιατί να μην στηρίξουμε έλληνες προγραμματιστές; (και τι γίνεται εάν σταματίσει η ανάπτυξη του; Θα βρω και τη διεύθυνσή του Βασίλη :P)

Εμπορικά εάν το δούμε και τα συγκρίνουμε, δείτε πως ακόμη και στα opensource CMS η online κοινότητες δεν έχουν και το καλύτερο Support. Άλλο να έχεις support, κατευθείαν απο την πηγή.

Νομίζω πως με ένα καλό plan και μια καλή στήριξη απο κοινότητες, όπως αυτή του freestuff.gr οτιδήποτε ελληνικό, μπορεί να πάει παρακάτω :)

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Εταιρικές Ανακοινώσεις και Δελτία Τύπου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες