Φτιάχνοντας μία animation movie

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Lazor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lazor » 15 Σεπ 2007 18:35

Θα το πω σχετικά απλά. Έχω φτιάξει ένα μικρό animation σε 100 frames π.χ και όλα δουλεύουν μια χαρά όταν πατάω play (στο 3ds max παντα). Λοιπόν, πως μπορώ να το κάνω export σαν ένα αρχείο ταινίας?? Επίσης για να διαλέξω το renderer που θα ήθελα να rendαριστει η ταινία, πρέπει να κάνω κάτι παραπάνω ή αν το έχω ήδη διαλέξει για να μου κάνει απλά renders-εικόνες δεν χρειάζεται να κάνω κάτι παραπάνω? Ευχαριστω :)

Άβαταρ μέλους
Lazor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lazor » 16 Σεπ 2007 02:46

Παιδιά το έλυσα το πρόβλημα. Δεν περίμενα να ψάξω όλο το internet και να μην βρω ένα απλό tutorial!!! Πάλι καλά που βρήκα τελικά τι "χρησιμοποιείς" για να φτιάξεις ένα καλό video - το RAM Player. Έπρεπε να κάνω κάθε frame render (!) Και μετά να το περάσω στο Ram Player του 3ds max να το επεξεργαστώ και να το κάνω export σαν ταινία :).

Όποιος ενδιαφέρεται αν και δεν είναι τπτ σπουδαίο, plz ρίξτε μια ματιά. Download 2MB Video. Σόρρυ για την ανάλυση αλλά το Ram Player ή avi ή mov μπορεί να στα κάνει. Το συγκεκριμένο ήταν 3MB το λιγότερο και απο εκεί και πέρα με άλλο compresser πήγαινε στα 30MB!!

BTW αν θέλει κανείς να με ρωτήσει τπτ σχετικά με το Ram Player ή να κάνω κανα tutorial εγω δεν έχω πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 16 Σεπ 2007 09:38

πλάκα έχει
τα tutorial είναι πάντα ευπρόσδεκτα

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 16 Σεπ 2007 12:00

Ο Ram Player σηκώνει μονό όσα καρέ χωράει η Ram σου από εκεί και πάνω Bambacha.
Tutorial δεν βρήκες ίσως επειδή αυτό που ψάχνει έχει περίεργη ορολογία, μια σειρά εικόνων λέγεται Frame Sequence, αν ψάξεις το
- Turn a frame sequence to video tutorial - θα βρεις μερικά.
Ένα οποιοδήποτε Video Editing Software κάνει τη δουλειά που θες.
Αν δεν διαθέτεις ένα Video Editing Software μπορείς να κανείς τα βασικά στο Video Post του 3DsMax.

Εναλλακτικός τρόπος είναι να σώσεις απευθείας σε Video από το πλαίσιο διαλόγου του Render (δεν συνιστάτε αν κρεμάσει το Render
χάνεις όλη τη δουλειά που έχει γίνει ενώ καρά καρέ σου μένουν τουλάχιστον τα καρέ που έχουν ήδη γίνει Render)

Παρεπιπτόντως στα γράμματα πρέπει να πάρεις μετρά μετά τη δημιουργία τους ώστε η διάταξη των πολυγώνων στις επίπεδες επιφάνειες να είναι «σωστή».
Το Extrude δημιουργεί σε μερικά γράμματα (X,L πολύ συχνά) λεπτά και μακριά Edges τα οποία διατρέχουν όλη την επίπεδη επιφάνεια και κάνουν δύσκολη την
επιθυμητή παραμόρφωση κατά τη διάρκεια του Animation κοιτά το λάμδα στη γωνιά και θα καταλάβεις.

Άβαταρ μέλους
Lazor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lazor » 16 Σεπ 2007 12:07

Thanks. Ναι Frugger δεν ήξερα ακριβώς πως να το ψάξω στο ιντερνετ. Όσο για το L το είχα παρατηρήσει αφότου το είχα κάνει animate οπότε δεν μπορούσα να το αλλάξω (βασικά μπορούσα να το κάνω απο την αρχή αλλά δεν άντεχα κι άλλο). Όσο για τα video editing programs κτλ ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το ψάξω την επόμενη φορά :).

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες