Ανταλλαγή άρθρων και σχετικά με αυτό

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rosida
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rosida » 16 Σεπ 2007 01:19

Όπως ξέρετε η παραδοσιακή ανταλλαγή links κάνει όλο και λιγότερη δουλεία.

Επίσης όλοι ξέρουμε (ελπίζω τουλάχιστων) πόσο εκτιμάει το Google links από σελίδες με σχετικό περιεχόμενο και επίσης μη-αμοιβαία links.

Ποιές καλές λύσεις υπάρχουν εδώ
1. Ξεχνάμε ανταλλαγή links και αρχίζουμε να ανταλλάζουμε άρθρα με σχετικά links μέσα μεταξή μας.
2. Όποιος είναι έτοιμός να δεχτέι άρθρα χωρίς ανταμοιβή, παρακαλώ, ας αφήσει μήνυμα εδώ. Ούτος η άλλος θα έχει περισσότερες σελίδες στον ιστοχώρο του για να βγάλει επιπλέον χρήματα από το Adsense

crisav

Δημοσίευση από crisav » 16 Σεπ 2007 19:20

Πως δουλεύει δηλαδή το θέμα με τα άρθρα για να καταλάβω κι εγώ.

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 16 Σεπ 2007 20:18

κι εγω..
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

se-eida

Δημοσίευση από se-eida » 01 Οκτ 2007 12:22

μαλλον να μας δινονται αρθρα με περιεχομενο και μεσα σ αυτα να υπαρχει το link αυτουνου που μας τα δινει...

δηλαδη εκεινος περιεχομενο κι εμεις backlinks σ'εκεινον..

δεν ξερω αν ειναι τοσο καλη ιδεα αν ειναι αυτο..δεδομενου οτι το περιεχομενο το βρισκεις...πολυ ευκολα..στις μερες μας..

get back to us pls

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 01 Οκτ 2007 12:42

Original περιεχόμενο δεν βρίσκεις, πρέπει να το παράξεις εσύ. Και με αναδημοσιεύσεις δεν κερδίζεις απαραίτητα επισκεψιμότητα.

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 17 Οκτ 2007 16:16

έξω χρησιμοποιούταν κατά κόρον πριν 5 μήνες, όσο πάει και πέφτει, γιατί ο γούγλης το πήρε είδηση και πράττει τα δέοντα.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 17 Οκτ 2007 16:54

Rosida με rss θα γίνει η ανταλλαγή άρθρων?

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 18 Οκτ 2007 21:39

Εγώ ενδιαφέρομαι, αρκεί να ταιριάζουν τα άρθρα με τη θεματολογία των site μου. Δεν γίνεται π.χ. εκεί που γράφω για την κυκλοφορία του νέου ubuntu, το επόμενο άρθρο να έχει συμβουλές κηπουρικής :p

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Οκτ 2007 22:06

mrpc έγραψε:Εγώ ενδιαφέρομαι, αρκεί να ταιριάζουν τα άρθρα με τη θεματολογία των site μου. Δεν γίνεται π.χ. εκεί που γράφω για την κυκλοφορία του νέου ubuntu, το επόμενο άρθρο να έχει συμβουλές κηπουρικής :p
και αν αυτος που διαβαζει το αρθρο το πρωτο εχει εναν κηπο και παρει συμβουλες και μεινει σε εσενα που ειναι το κακο ?

θα εχεις ενα πολυσυλεκτικο site
βαζεις και αστρολογικες προβλεψεις και εισαι ετοιμος για πρωιναδικο του star !!!

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 18 Οκτ 2007 22:23

fiskilis έγραψε:και αν αυτος που διαβαζει το αρθρο το πρωτο εχει εναν κηπο και παρει συμβουλες και μεινει σε εσενα που ειναι το κακο ?

θα εχεις ενα πολυσυλεκτικο site
βαζεις και αστρολογικες προβλεψεις και εισαι ετοιμος για πρωιναδικο του star !!!
Είναι και αυτό μια άποψη, δε λέω :p

Adavis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Adavis » 18 Οκτ 2007 23:22

Ας μάθουμε αρχικά το περιεχόμενο των άρθρων που προσφέρει η Rosida για να δούμε..

Άβαταρ μέλους
inertia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inertia » 19 Οκτ 2007 00:15

Comfis έγραψε:έξω χρησιμοποιούταν κατά κόρον πριν 5 μήνες, όσο πάει και πέφτει, γιατί ο γούγλης το πήρε είδηση και πράττει τα δέοντα.
Αυτό που λες με το Google, μπορει κάποιος να αναφέρει περισσότερες info? Γιατί κι εμείς στο site μας συζητούμε το ενδεχόμενο ανταλλαγής άρθρων με ένα άλλο φοιτητικό περιοδικό από άλλη περιοχή της Ελλάδας, με στόχο να δημιουργήσουμε ένα πιο ευρύ αναγνωστικό κοινό και να υπάρχουν νέα από τον ένα στον άλλο...

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα και να θεωρηθεί αθέμιτη τακτική??
βάλε στόχο το φεγγάρι...ακόμα και αν "αποτύχεις" θα βρεθείς ανάμεσα στ'αστέρια
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Rosida
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rosida » 06 Μαρ 2008 22:54

Παιδιά, συγγνώμη που δεν απαντούσα. Δεν λαμβάνω ανανεώσεις θέματος.
se-eida έγραψε:μαλλον να μας δινονται αρθρα με περιεχομενο και μεσα σ αυτα να υπαρχει το link αυτουνου που μας τα δινει...
Ακριβώς έτσι
sibas έγραψε:Rosida με rss θα γίνει η ανταλλαγή άρθρων?
οχι, χειροκίνητα
mrpc έγραψε:Εγώ ενδιαφέρομαι, αρκεί να ταιριάζουν τα άρθρα με τη θεματολογία των site μου. Δεν γίνεται π.χ. εκεί που γράφω για την κυκλοφορία του νέου ubuntu, το επόμενο άρθρο να έχει συμβουλές κηπουρικής :p
Θα γραφτούν άρθρα σχετικα με θεματολογία που έχεις στις ιστοσελίδες σου (δεν είπες πιά είναι)
inertia έγραψε: Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα και να θεωρηθεί αθέμιτη τακτική??
Γενικά το SEO απαγορεύεται. Το Google λέει κατι σαν "απαγορεύονται όποεσδήποτε ενέργιες που έχουν τον σκοπό αλλαγη θέσεις στα αποτελέσματα αναζήτησης". Όμως δεν έχεις κείμενα στην ιστοσελίδα σου που να έχουν links μέσα ή μήπως έχοντας ένα άρθρο δεν αναφέρεις την πηγή του;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rosida την 06 Μαρ 2008 23:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Rosida
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rosida » 06 Μαρ 2008 22:59

Ξέχασα κάτι σημαντικό.
Στην σελίδα που θα μπεί το άρθρο δεν πρέπει να υπάρχουν πολλα εξωτερικά links (5-10, σχετικά με την κάθε περίπτωση). Ενδιαφέρομαι για μόνιμη συνεργασία, επειδή ασχολούμαι με SEO επαγγελματικά τώρα

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 06 Μαρ 2008 23:06

Rosida έγραψε:Παιδιά, συγγνώμη που δεν απαντούσα. Δεν λαμβάνω ανανεώσεις θέματος.
se-eida έγραψε:μαλλον να μας δινονται αρθρα με περιεχομενο και μεσα σ αυτα να υπαρχει το link αυτουνου που μας τα δινει...
Ακριβώς έτσι
sibas έγραψε:Rosida με rss θα γίνει η ανταλλαγή άρθρων?
οχι, χειροκίνητα
Θα γραφτούν άρθρα σχετικα με θεματολογία που έχεις στις ιστοσελίδες σου (δεν είπες πιά είναι)
inertia έγραψε: Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα και να θεωρηθεί αθέμιτη τακτική??
Γενικά το SEO απαγορεύεται. Το Google λέει κατι σαν "απαγορεύονται όποεσδήποτε ενέργιες που έχουν τον σκοπό αλλαγη θέσεις στα αποτελέσματα αναζήτησης". :hammer: Όμως δεν έχεις κείμενα στην ιστοσελίδα σου που να έχουν links μέσα ή μήπως έχοντας ένα άρθρο δεν αναφέρεις την πηγή του;
Ημαρτον!!!δεν μπορω να βλεπω να ποσταροντε τετοιες ....!!!
διαβαστε... http://www.google.com/support/webmaster ... swer=35291
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος scoobby την 06 Μαρ 2008 23:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες