Αυτό είναι μπάσκετ. Για να μαθαίνουν οι νέοι.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 17 Σεπ 2007 15:03

Τι είναι για σένα το μπάσκετ δηλαδή
Θεαμα.
Εχω κατι κασετες(Τις Παλιες αν τις θυμαστε.VHS)με κατι πεχνίδια Jordan, Jabbar, Pippen.
Αυτοι οι άνθρωποι δενπαιζαν εκίνη την εποχη μπάσκετ.Ηταν μάγοι οι άνθρωποι.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Σεπ 2007 15:06

Δεν ήταν μάγοι, απλά γούσταραν το μπάσκετ και την επίθεση και την ατομική τεχνική. Εφεύρισκαν τρόπους να βάλουν την μπάλα στο καλάθι και όχι να εμποδίσουν τον άλλο από το να το κάνει αυτό. Σημασία είχε να ευχαριστηθεί θέαμα ο φίλαθλος.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 17 Σεπ 2007 15:16

cdhyper+++
Eτσι ακρηβως ειναι.

Θα ψαξω να βρώ ενα ματς μου έχω με τον jordan με μια τρομερη φάση και θα το βάλω να το δειτε.

Ο ανθρωπος πιδάει έξω απο την μεγαλη περιοχη, και προσγιόνετε στο καλάδι με ενα τρομερό καρφομα.Ειναι σαν να πεταει.

Άβαταρ μέλους
Silverthan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Silverthan » 17 Σεπ 2007 16:54

Έξω από τη μεγάλη περιοχή? Δεν ήταν offside? :P

Από τα λεγόμενα σου υποθέτω ότι δεν τον πρόλαβες live και ότι δεν πολυασχολείσαι γενικότερα με το σπορ.

Σίγουρα έχει εκλείψει η ατομική ικανότητα, κυρίως λόγω της οργανωμένης άμυνας, είναι η εξέλιξη του αθλήματος, όπως έχουν εξελιχθεί και όλα τα υπόλοιπα. Αυτοσκοπός καλώς ή κακώς είναι το αποτέλεσμα και όχι το θέαμα (Λιμόζ/Μάλκοβιτς). Άλλο όμως αυτό και άλλο ότι δεν υπάρχει μπάσκετ στην Ευρώπη!

Για μένα και η άμυνα είναι πολλές φορές εντυπωσιακή (βλ. Διαμαντίδης), όπως και τα συστήματα που σκαρφίζονται οι προπονητές για τη "σπάσουν".

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 17 Σεπ 2007 17:06

Eννοω έξω απο τα 6.25 :wink:
Το είπα γα να καταλάβουν και οι άσχετοι.
Live τον πρόλαβα.Πως λές να έχω γραμμένες VHS?
Τον πρόλαβα απο το 94-95 που παρακολουθώ εως και το 98-99 που σταμάτισε.

Oσο για τον διαμαντίδη που λες.
Ναι καλή και η άμυνα.Αλλα η καλήτερη άμυνα είναι η επίθεση.
Και η Ελλαδα είχε την χρειρότερη στο Euro φετος.

Άβαταρ μέλους
dizzy_fingers
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dizzy_fingers » 17 Σεπ 2007 17:35

Έξω από τα 6,25? :lol:
Ποιός ήταν βρε? Ο Σούπερμαν? :P
Δεν υπάρχει μπασκετμπολίστας που να έχει καρφώσει από τα 6,25 (που στο ΝΒΑ, δεν είναι τόσο αλλά 7m). Αθλητής του άλματος εις μήκος, ίσως να μπορούσε, αλλά μπασκετμπολίστας όχι....ακόμα.

Ακόμα πάντως προσπαθώ να καταλάβω την εγωκεντρική στάση των ελλήνων φιλάθλων, που πιστεύουν ότι επειδή οι ίδιοι σταμάτησαν να ασχολούνται με το ΝΒΑ (ας όψεται η τηλεοπτική πενία τα τελευταία χρόνια) νομίζουν πως κι αυτό σταμάτησε να εξελίσσεται.
Ακολουθώ το παράδειγμα του cdhyper και παραθέτω βίντεο εξίσου, αν όχι περισσότερο, θεαματικών παιχτών που αγωνίζονται αυτή τη στιγμή στο καλύτερο εθνικό πρωτάθλημα του κόσμου (η ευρωλίγκα, ακόμα δε λογίζεται ως τέτοια).
Επειδή, έχω καταλάβει πως δίνετε μεγαλύτερο βάρος στο θέαμα παρά στην ουσία, περιλαμβάνω και παίχτες που ναι μεν ξεχειλίζουν από ατομικό επιθετικό ταλέντο αλλά δεν κατάφεραν ποτέ να πάρουν το πολυπόθητο δαχτυλίδι.

James White - Κάρφωμα από τη βολή, κάτω από τα πόδια

Vince Carter - Κάρφωμα πάνω από τον 2.17 γάλλο Weiss σε ΟΑ

Vince Carter's top10 dunks

Steve Nash - Mix με ασίστ

Allen Iverson - Mix με τρίπλες, οι περίφημες σταυρωτές-crossovers. Προσέξτε την πρώτη φάση :P.

Kobe Bryant - Το επιδόρπιο: Η δεύτερη καλύτερη επιθετική επίδοση στην ιστορία του ΝΒΑ με 81 πόντους.

Θα μπορούσα να ποστάρω άλλα τόσα βίντεο αλλά δεν έχω αρκετό χρόνο.
Απολαύστε αυτά προς το παρόν, σκεφτείτε κατά πόσο το ΝΒΑ έχει χάσει σε θέαμα κι επίθεση... και αν θέλετε ζητήστε κι άλλα.

Φιλική προειδοποίηση: Χαμηλώστε τον ήχο, οι μουσικές είναι τραγικές :P.

*Αναφέρομαι μόνο στο ΝΒΑ καθώς έχει γίνει λόγος για αυτό, με αναφορές σε παίχτες που αγωνίστηκαν σε εκείνο το πρωτάθλημα. Αν θέλετε να πιάσουμε και τους ευρωπαίους, πολύ ευχαρίστως, αλλά να το κάνουμε με σωστά κριτήρια. Μη συγκρίνουμε ΔΙαμαντίδη με Τζόρνταν. Ιεροσυλία ;).

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 18 Σεπ 2007 12:18

Magic Johnson !!! Personal Favorite. Ο παίκτης που έμεινε στην ιστορία για τις απίστευτες πάσσες του και όχι για του 200 πόντους /game. Όχι οτι δε σκόραρε :p

Dream Team 1 (δυστηχώς είμουν πολύ μικρός για να την δω live)
www.youtube.com/watch?v=sJbNLhsZzN8
cdhyper έγραψε:Δεν ήταν μάγοι, απλά γούσταραν το μπάσκετ και την επίθεση και την ατομική τεχνική. Εφεύρισκαν τρόπους να βάλουν την μπάλα στο καλάθι και όχι να εμποδίσουν τον άλλο από το να το κάνει αυτό. Σημασία είχε να ευχαριστηθεί θέαμα ο φίλαθλος.
Βασικά πιστεύω ότι όπως και τότε έτσι και σήμερα σημασία έχει η νίκη. Απλά είχαν ιδιαίτερα ταλέντα οι συγκεκριμένοι παίχτες τότε. Όπως έχει σήμερα ο Carmelo, ή ο James.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 18 Σεπ 2007 12:50

Αγαπημένος μου παίκτης από τους Bulls του Jordan, ήταν ο King.. Είχε πει και την κορυφαία ατάκα: "Δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνη τη βραδιά που εγώ κι ο Μάικλ Τζόρνταν βάλαμε 70 πόντους", μετά από μια νίκη των Ταύρων απέναντι στους Καβαλίερς. Τους 69 πόντους τους είχε βάλει ο Jordan βεβαια :lol:

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 18 Σεπ 2007 13:36

Όντως κι εμένα μ'αρέσει το εγκεφαλικό μπάσκετ, Bird και Magic Johnson (αν και εδώ που τα λέμε δε ξέρω πόσο έξυπνος είναι κάποιος που κόλλησε aids επειδή έκανε sex με πο#$ χωρίς προφυλάξεις, αλλά τέσπα).

Συμφωνώ ότι το μπάσκετ έχει αλλάξει αλλά είναι η εξέλιξη του. Μια ομάδα από τις παλιές πιθανόν να μην άντεχε απέναντι στο νέο τρόπο παιχνιδιού των τωρινών ομάδων και ένας παίχτης σαν τον Γκάλη στην εθνική τώρα πιθανόν και να μην έπαιζε. Αυτό που λείπει είναι όντως οι παίχτες οι πιο μπασκετικοί... τώρα οι πιο πολλοί είναι πολύ καλοί αθλητές αλλά δεν είναι μπάσκετ oriented.

Εμένα πάντως μ'αρέσει το μπάσκετ όπως είναι και τώρα και χαίρομαι που ο παναθηναϊκός με τη μεταγραφή του Λιθουανού θα γίνει ίσως η καλύτερη ομάδα στο κόσμο :) ... αχ και να είχαμε αυτόν τον πρόεδρο στο ποδόσφαιρο...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Σεπ 2007 14:00

η καλύτερη ομάδα στο κόσμο
:o
Στο κόσμο?

Εγω πιστεύω στο Γαλαξία.Μα τι λέω?στο σύμπαν.Μαλον σε όλα τα παράλιλλα σίμπαντα που ιπάρχουν :clap: :clap: :clap: :violi: :violi:

Εγω λεω ότι καλήτερη ομάδα από την Ε.Ισπανίας δεν υπάρχει :o

Άβαταρ μέλους
Silverthan
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Silverthan » 18 Σεπ 2007 14:02

Καραλολ deninho...

Cartwright, Paxson, Grant, Parish, Longley, Harper, Hodges, και σίγουρα ξεχνάω πολλούς...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Σεπ 2007 17:42

Αφού και σήμερα πιστεύετε ότι υπάρχει το ίδιο ταλέντο στο NBA γιατί έχει σταματήσει να υφίσταται η dream team από το 96 και μετά; Έγιναν ξαφνικά τόσο καλοί οι Ευρωπαίοι; Οι dream teams έβγαζαν knockout τις ομάδες από 40 μέχρι 80 πόντους διαφορά. Τότε το θεωρούσε επιτυχία μια άλλη ομάδα να πλησιάσει για ένα δίλεπτο τη διαφορά στους 10 πόντους.

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 18 Σεπ 2007 18:17

..μα κύριε καθηγητά, νομίζω είναι απλή η απάντησις εις στο ερώτημα σας .
Τότες δεν είχαμε το ίδιον αριθμό γυμναστηρίων (κοινώς.. fiteness centers) όπως σήμερον στη Ευρώπη και εν Ελλάδι περισσότερον ..μεγάλη διαφορά !

* τότες ακόμανε, εμείς, συγκριτικά αν το θέσομεν, είχαμεν ίδιον ..ίσα ίσα ίσο αριθμό με τους Αμερικάνους, μονάχα, ..στα "Κόρν-Φλέιξ" :oops: :wink: - Τα συμπληρώματα δεν τα βάζω μέσα γιατί ρίχνομε γάλα :P -
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Σεπ 2007 18:51

Τι λες ρε συ εδώ είχαμε γυμναστήρια από την ομηρική εποχή και νωρίτερα. Το ίδιο και αναβολικά. Τώρα τα ανακαλύψαμε νομίζεις; 3.000 χρόνια παράδοση.

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 18 Σεπ 2007 18:57

..κ. καθηγητά, αναλίσκεσται στο τμήμα του λόγου άνωθεν πλην της αριθμητικής αναφοράς

..κάνω λόγο δια ποσοτική αύξηση αυτόνε (βλέπε γυμναστηρίων) :P

* όσο για τα συμπληρώματα δε νομίζω να ήταν τόσο wide view πρίν από το σκάνδαλο με τους ολυμπιονίκες μας το 2004 εξάλλου ακόμα παλαιότερα ήσαν μονοπώλειον σχεδόνε των μεγάλων δυνάμεων του αθλητισμού βλεπε ιερά τέρατα του αθλητισμού εις την χώραν που ομιλίσατε, ανατολική γερμανία κ.α πολλά έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες - αν διαφωνείται πάραυτα.. αι απόψεις διίστανται :oops: :P
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες