KARTOKINHTA

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

KARTOKINHTA

Δημοσίευση από mechpanos » 20 Μαρ 2003 01:22

Δεν ξερω πως (μαλλον ξερω, από το μάθημα της αριθμητικής ανάλυσης ξεκίνησε :)) αλλά τώρα τελευταία έχω ένα ερώτημα και θα ήθελα να πάρω γνώμες... Οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας δεν φοβούνται μήπως βρεθεί κανένας hacker και σπάσει τον αλγόριθμο δημιουργίας κωδικών για τα καρτοκινητά? Κατά πόσο δυνατό ή αδύνατο είναι κάτι τέτοιο? Εγώ βασικά είχα σκεφτεί ότι κάποιος μπορεί με αριθμητικές μεθόδους αν τις κατέχει καλά βέβαια, έχοντας έναν ικανό αριθμό καρτών - αριθμών ως δεδομένα, θα μπορούσε να φτιάξει μια συνάρτηση που να δίνει κωδικούς. Αλλά αν ήταν έτσι, τώρα όλοι θα μιλούσαν τζάμπα και τελικά θα καταργούνταν τα καρτοκινητά. Εσείς τι λέτε?
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

KARTOKINHTA

Δημοσίευση από telxina » 20 Μαρ 2003 10:15

Profanos agapite mou o algorithmos ine toso isxiros i toso anofelos pou kaneis den exei bei ston kopo na to spasei.

Den vrisko kanena endiaferon sto na spaso ton kodiko enos kartokinitou, giati apla tha exo ena adio noumero xoris monades. Ektos ke an vro ton tropo na vgazo ta noumerakia pou iparxoun stis kartoules ananeosis. Afto tha itan mia exipni kinisi, ala ke pali... an ton xrono pou tha kano na vro ton algorithmo, doulevo, nomizo pos tha vgalo pio pola lefta... :hammer:

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

KARTOKINHTA

Δημοσίευση από greekbytes » 20 Μαρ 2003 11:07

Den vrisko kanena endiaferon sto na spaso ton kodiko enos kartokinitou, giati apla tha exo ena adio noumero xoris monades. Ektos ke an vro ton tropo na vgazo ta noumerakia pou iparxoun stis kartoules ananeosis.
Gi'auta ta noumerakia milage profanos to paidi... Na vrethei mia sinartisi pou na dimiourgei tetoious kodikous.. Koinos, ena key generator. Kati tetoio tha ekane tin etairia na allaksei to sistima paragogis karton ananeosis me neo algorithmo gia tin dimiourgia kodikon. Den pisteuo oti ofelei se tipota na katsei kaneis na to psaksei mias kai einai poli diskolo pisteuo kai de tha vgalei kai pouthena.

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

KARTOKINHTA

Δημοσίευση από telxina » 20 Μαρ 2003 11:11

That's right greekbytes. Ala...

It's better to create that to destroy! :hammer:

Vangelis
Επικοινωνία:

KARTOKINHTA

Δημοσίευση από Vangelis » 20 Μαρ 2003 12:34

Αν και δεν είμαι ειδικός σε τέτοια θέματα, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποιος αλγόριθμος πίσω από αυτά τα νούμερα, πιο ασφαλές ειναι να ειναι τυχαίος αριθμός Για παράδειγμα στην cosmocarta αν θυμάμαι καλά υπάρχει ένας 16ψήφιος αριθμός. Αντε πες οτι υπάρχουν και 100.000.000 κάρτες. Αυτό σημαίνει οτι θεωρητικά υπάρχει για κάθε πραγματικό νούμερο κάρτας άλλα εκατο εκατμμύρια "ψεύτικα' νούμερα. Ετσι ο μόνος τρόπος να βρεις ενα νουμερο που δουλευει ειναι να δοκιμασεις αλλα 100 εκατομμυρια νουμερα χειροκίνητα για 100% επιτυχία! Η μόνη λύση ειναι να κλέψεις την λιστα με τα πραγματικά νούμερα μέσα από την εταιρία. Αν τα νούμερα προέκυπταν από αλγόριθμο, θα ήταν ευκολότερα να βρεθούν από κάποιον έμπειρο cracker.

Βαγγέλης

Άβαταρ μέλους
Enigma
Honorary Member

KARTOKINHTA

Δημοσίευση από Enigma » 20 Μαρ 2003 16:54

Αυτό πρέπει να γίνεται παιδιά πιστεύω και εγώ, τα νούμερα είναι τυχαία, και υπάρχει κάθε φορά σε κάθε εταιρία, η database με τα ενεργά νούμερα.

Μερικά έχουν και ημερομηνία λήξης ...
Τώρα να προσπαθήσεις να βάλεις στην τύχη νούμερα, θα σε τσεκάρουν και θα σε βάλουν στην μαύρη λίστα!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

KARTOKINHTA

Δημοσίευση από agrippas » 21 Μαρ 2003 06:10

Ιδέα δεν έχω, πάντως και στις 3 εταιρείες το σύστημα έχει καλή προστασία. Στην περίπτωση που κάποιος προσπαθεί μανιωδώς με τυχαία νούμερα να "πετύχει" κάποιο σωστό, το μόνο που θα καταφέρει είναι να γίνει banned από το σύστημα για κάποιες ημέρες και να μη μπορεί να ανανεώσει ούτε με κανονική κάρτα τις μονάδες του.

Δε νομίζω να το ρίσκαραν να φτιάξουνε κάποιο αλγόριθμο, εκτός αν αυτός λύνει διαφορικές εξισώσεις και βγάζει τα νούμερα :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες