foodland.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

foodland.gr

Δημοσίευση από Burned4 » 21 Σεπ 2007 13:12

Γειά σας,

Θα ήθελα τη γνώμη σας γι' αυτό το site, κυρίως για τι υπηρεσίες και functions μπορούν να προστεθούν και σε δεύτερο βαθμό για το interface.

www.foodland.gr

Ευχαριστωωωω :hammer:

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

foodland.gr

Δημοσίευση από patriot » 21 Σεπ 2007 19:31

Παρατηρήσεις:
1) Η λέξη "foodland.gr" πάνω-πάνω μοιάζει πολύ με το λογότυπο του google. Πρώτον δεν νομίζω να το θες αυτό (πιστεύω ότι θες την δική σου προσωπικότητα στο internet) και δεύτερον εμένα προσωπικά θα με οδηγούσε στο συμπέρασμα (λόγο υπενθύμησης) να παω στο google για κάποιο λόγο (το γιατί είναι άλλο θέμα :P )

2) Τα imagακια από κάτω δεν έχουν alt text (δηλ με το που βάζω το mouse επάνω τους δεν εμφανίζεται το γνωστό μηνυματάκι που να λέει κάποιες πληροφορίες για το είναι αυτό το κουμπί). Αν δεν ξέρεις πως να προσθέσεις alt text πες μας (απλά βαριέμαι να το γράφω τώρα πιθανόν τσάμπα! :P :lol: )

3) Το "Όνομα καταστήματος, περιοχής ή οδού" που είναι πάνω από το αριστερό μέρος της φόρμας είναι υπερβολικά πολύ μικρό για τα τόσο και μεγάλα και έντονα γράμματα που έχεις στην υπόλοιπη σελίδα.

4) Συνιστώ να βάλεις την ίδια γραμματοσειρά παντού. Και συνιστώ να είναι Verdana ή Georgia

5) Μέσα στις φόρμες βάλε τόνους επειδή:
α) Έτσι είναι το σωστό. Σεβασμό στην Ελληνική γλώσσα.
β) Υπάρχουν πολλές περιοχές στην Ελλάδα που έχουν παρόμοιο όνομα. Πρέπει να ξέρουμε τι βάζουμε. Π.χ στην 5-6 επιλογή της φόρμας έχεις γράψει "Αγια" αλλά δεν ξέρουμε ποια πολή είναι αυτή. Υπάρχει -αν θυμάμαι καλά κοντά στα Μέγαρα- μια περιοχή που την λένε "Άγια" και υπάρχει σίγουρα μια πόλη στην Μυτιλήνη που την λένε "Αγιά". Η φόρμα για ποια μιλάει; (Και ασφαλώς θα υπάρχουν και άλλα ονόματα όπως Θέρμη/Θερμή και λοιπά)

6) Συνιστώ ένα ποιο όμορφο σχεδιασμό στα χρώματα των links. Έτσι ξερο μπλε; Που στο hover του ίσα-ίσα φαίνεται η αλλαγή;

7) Τα keywords (Γύρος, πίτα, Σουβλάκι κ.τ.λ) που είναι κάτω-κάτω δεν πρέπει να βρίσκονται εκεί. Πρέπει να είναι μέσα στα meta tags. Ξέρεις τι είναι αυτό η άλλες πληροφορίες;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

foodland.gr

Δημοσίευση από Burned4 » 21 Σεπ 2007 22:39

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τα σχόλια σου patriot.
1. Η ομοιότητα με το google εγινε επίτηδες για να προσφέρει ενα γνώριμο περιβάλλον στον χρήστη και λόγω πίεσης χρόνου.:hammer:

2. Αν imagakia τα social bookmark links μάλλον θα φύγουν τελίως απο κεί...

3. Σωστός, αν και το εβαλα επίτηδες μικρό, τώρα που το ξαναπροσέχω είναι πολύ μικρα :D

4. Χεχε Αν και το site ξεκινησε με την ίδια γραμματοσείρά μετα απο πολλές αλλαγές και λόγω ελλειψης css αλλαξαν. Το νέο interface θα χρησιμοποιεί css και έτσι δεν θα υπάρχει τετοιο προβλημα.

5. Παλι σωστός Patriot το πρόβλημα εδώ δεν ήταν οτι δεν ήθελα να βάλω τόνους αλλά ότι τη λίστα με τις πόλεις την βρήκα σε κεφαλαία και εγώ τα έκανα μικρά. Ετσι όπως λες και συ υπάρχουν πολλές παραλλαγές των πόλεων ανάλογα με τους τόνους και το αφησα άτονο.

6. True..

7. Τα keywords υπάρχουν στα meta tags όπως και το description του site αλλά εκεί κάτω βοηθούν στην σωστή καταχώρηση απο το googlebot μιας και όπως θα παρατήρησες δεν υπάρχουν κάποια κείμενα που να δίνουν πολλά στοιχεία για τη λειτουργία του site.

Αυτό που με απασχολεί τώρα δεν είναι τόσο το interface μιας και θα αλλάξει ολόκληρο αλλά το τι άλλο μπορεί να προστεθεί που να βοηθά τους χρήστες ή να δίνει "βάθος" στο site.

Safe

Άβαταρ μέλους
dik_

foodland.gr

Δημοσίευση από dik_ » 22 Σεπ 2007 01:06

-Λίστα αγαπημένων ώστε να μην ψάχνω κάθε φορά τα φαγαδικα στα οποία είμαι καλός πελάτης;

-Πλήρες μενού κάθε φαγάδικου (δύσκολο αλλά...);

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

foodland.gr

Δημοσίευση από dimsis » 22 Σεπ 2007 10:29

1) Άλλαξε λογότυπο.
2) Στην λίστα αποτελεσμάτων να βγάζει και το τηλέφωνο να μη χρειάζεται και άλλο κλικ για να πάει κανείς στην καρτέλα.
3) Δεν κρατάει τα κριτήρια αναζήτησης π.χ. βάζεις μια πόλη, διαλέγεις πίτσα πατάς αναζήτηση και τα έχασε...
4) Καθάρισε το : logo από κάτω το search και όπου αλλού θες τα cullit, digme κλπ icons καθώς και τις διαφημίσεις. Βάλε τη σαβούτα αλλού δλδ. Και όχι τόσο μεγάλο κενό κορυφή.
5) Κάντα όλα Arial ή Verdana

Κατά τα άλλα χρήσιμο site μπράβο σου! Συνέχισε να ενημερώνεις.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

foodland.gr

Δημοσίευση από EneMe » 22 Σεπ 2007 13:02

Aπό πού προέκυψαν τα στοιχεία;

Απλά βρήκα κάποια που δεν περίμενα να βρω...

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

foodland.gr

Δημοσίευση από Burned4 » 22 Σεπ 2007 22:55

Ευχαριστώ για όλα τα σχόλια, είναι αρκετά επικοδομιτικά διόρθωσα κάποια πράγματα που υποδείξατε και είχα παραβλέψει..

@ dik_

Συμφωνώ dik αλλα αυτά θέλουν πολύ δουλειά, χρόνο και χρήμα οπότε μάλλον δύσκολο να πραγματοποιηθούν άμεσα. Τα κρατάω όμως για μια μελλοντική αναβάθμιση. :wink:

@dimsis
1. Το λογότυπο θα αλλάξει εν καιρό.
2. Εμένα μου φαίνετε καλύτερο να μην τα βγάζει κατευθείαν τα τηλέφωνα στα αποτελέσματα...
3. Σωστός , το διόρθωση και όντως είναι πολύ καλύτερο στη χρήση.
4. Εδιωξα όλα τα social bookmark links, τα κενά κτλ δείχνει πολύ καλυτερο. :hammer:
5. Μου φαγε αρκετή ώρα αλλα άλλαξα τα φοντς σε όλες τις σελιδες και τα γύρισα σε Verdana που φαίνονται πιο καθαρά και στρογγυλοποιημένα.

Επίσης πρόσθεσα titles σε όλα τα link ώστε να φαίνεται ο σκοπός ύπαρξής τους αν παεί κάποιος το ποντικι απο πάνω και τα αποτελέσματα πλέον βγαίνουν σε πολλαπλές σελίδες των 10.

@EneMe

EneMe ένα 50% των στοιχείων μέχρι τώρα (1 μήνα είναι online το site) τα μάζεψα απο φυλλάδια που μοιράζουν τα καταστήματα, δικά μου και φίλων κυρίως Αθήνα & Θεσσαλονίκη. Αλλο ένα 40% τα βρήκα απο το Internet διασκορπισμένα κυρίως σε οδηγούς πόλεων, τα οποία διασταύρωσα με το whitepages του ΟΤΕ για την εγκυρότητά τους. Και το 10% καταχωρήθηκε απο χρήστες του site.

Respect

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

foodland.gr

Δημοσίευση από dimsis » 23 Σεπ 2007 01:44

Καλά πας, στρώνει σιγά σιγά...

Αν δεν βάζεις τα τηλέφωνα μόνο και μόνο για να έχεις περισσότερα pageviews ξανασκέψου το πάντως. Μειώνει την αξία της όλης "υπηρεσίας" κατά την γνώμη μου.

1) Φέρε σε ίδιο ύψος τα πεδία έρευνα και την λίστα με τις πόλεις
2) Κεντράρισε σε ύψος το Ερευνα σε σχέση με το διπλανό του textinput
3) Βάλε τόνους στο Έρευνα και στο Όλα
4) Βρε favicon σχετικό με φαγητό το ουράνιο τόξο δεν κολάει
5) Βρες (ή σχεδίασε) καλύτερο add to fav button.
6) Για λογότυπο κάνε ένα post εδώ στο freestuff και όλο και κάποιος θα σου φτιάξει κάτι καλό. Ιδιαίτερα αν έχει ο eklektos χρόνο και κέφια :)

Δες και μερικά λιτά δωρεάν CSS templates σε περίπτωση που θελήσεις να κάνεις κάτι συνολικά πιο όμορφο και πιο ελαφρύ.
http://www.freecsstemplates.org/preview/balloonr
http://www.free-css-templates.com/demo/LightBiz2/

Ψάξε:
http://www.freecsstemplates.org/css-templates/
http://www.google.com/search?sourceid=i ... +templates

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

foodland.gr

Δημοσίευση από Burned4 » 24 Σεπ 2007 12:57

Lo again

Dimsis τα τηλεφωνα δεν τα βάζω όχι για τα pageviews που ετσι κι αλλιως τα 3 clicks δεν είναι πολλά για βρεί κάποιος αυτό που ψάχνει, αλλα για προστασία απο leechers.:hammer:

Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου και διόρθωσα αρκετά πραγματά αλλά όλες πλην των τηλεφώνων είναι για το interface. Οπως είπα και στην αρχή το interface με ενδιαφέρει σε δευτερο βαθμό μιας και θα αλλάξει εξ ολοκλήρου σε φάση.

Αυτό που με ενδιαφέρει αμεσα είναι να βελτιώσω τη χρηστικότητα και να δώσω "βάθος" στο site με νέες υπηρεσίες και βοηθηματα. Αν έχει κάποιος καμιά καλή ιδέα όπως πχ να υπάρχει μενού που είπε και ο dik θα ήθελα να την ακούσω...

Safe

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

foodland.gr

Δημοσίευση από dimsis » 24 Σεπ 2007 13:25

Respect για τα τηλέφωνα. Όπως νομίζεις καλύτερα.

Φτιάξε όμως αυτά που σου 'πα στο 1,2 και 3
Κανένα favicon σε σάντουιτς ή κάτι φαγώσιμο δεν βρίσκεις;

Γενικώς από interface που λες και εσύ πάσχει και σωστά αποφάσισες να αλλάξει εξ ολοκλήρου στο μέλλον. Σαν interface για το search δες π.χ. εδώ: http://www.zagat.com/ πάνω πάνω μόνο το μπλοκ με τα tabs.

Σαν υπηρεσίες τώρα, τα κλασικά που μπορείς να βάλεις είναι membership και μόνο για τα μέλη δικαίωμα rating του κάθε record και ασφαλώς user reviews. Παίζει πολύ στα ξένα sites... και ασφαλώς Recipes που θα μπορούσε να ήταν και από καταχωρημένα φαγάδικα...

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

foodland.gr

Δημοσίευση από Burned4 » 24 Σεπ 2007 14:01

Favicon με φαγώσιμο δεν θα φαίνεται καλό πιστέυω μιας και είναι πολύ μικρό το μέγεθος για να ξεχωρίζει ένα σουβλάκι ή γύρος..

Το zagat πολυ αμερικάνικο φαίνεται δεν θα κολλάει πιστεύω για ελλάδα. Εχω κατι στα σκαριά θα δείξει.

Οσο για τα user reviews εχω βάλει πεδίο σχολιασμού σε κάθε κατάστημα. Οι συνταγές πολυ καλή ιδέα.

Thanks
You can do anything, but not everything.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

foodland.gr

Δημοσίευση από dimsis » 24 Σεπ 2007 15:15

Μια άποψη:
Εικόνα

Για το πεδίο σχολιασμού, αυτό που σου προτείνω είναι κάτι ποιο "prive". Στα μέλη που έχουν πάρει username και password, να μπορούν να γράφουν ολόκληρα reviews για το εστιατόριο... π.χ. πήγα και βρήκα μύγα στη σούπα μου, και να μπορούν να βαθμολογούν π.χ. 1 έως 10 αστεράκια... και εγώ ως μέλος κλικάρω στα 6...
Το άλλο το αμερικάνικο στο έστειλα για να δεις τα tabs που έχει και το όλο στήσιμο τους search...
Συνημμένα
foodland_grfx.zip
Σε αυτό το zip έχω το logo που φαίνεται στο mockup, το favicon και το add to fav button
(38.3 KiB) Μεταφορτώθηκε 399 φορές

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

foodland.gr

Δημοσίευση από Burned4 » 24 Σεπ 2007 16:08

Thanks για τον κοπο που έκανες να σχεδιάσεις τα images. Απο χτές είχα αλλάξει το favicon και το favourite link δεν ξερω αν τα είδες.. Το favicon μου αρεσε αλλα το προβλημα είναι ότι δεν θελώ να βάλω κάτι απο πίτσα, γύρο, χαμπουργκερ εκεί ίσως με την αλλαγή του ιnterface να το κάνω.

Για το logo πολυ καλη η ιδέα σου θα κοιτάξω να κάνω κάτι παρόμοιο και καλό..

Κατάλαβα τι εννοείς για reviews, το έχω δεί και εγώ σε κάποια site αλλά για την ώρα δεν εχω το χρόνο και την εμπειρία για κάτι τέτοιο αμεσα. Γιαυτό το λόγο έβαλα και τα comments σε κάθε shop οπου μπορεί ο καθένας να σχολιάζει και εχουν αρκετά καλό μενου για αποφυγή spam.

Επίσης έκανα μια σελίδα για webmasters(!?!? :D ) στην οποία για την ώρα μπορεί κάποιος να πάρει κώδικα για το site του που να ψάχνει απευθείας απο κει για πιτσαρία ή γυράδικο. Αυτή η σελίδα δεν συνδέθηκε ακόμα με το site αλλα είναι online http://www.foodland.gr/webmasters.php .

Σχόλια δεκτά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

foodland.gr

Δημοσίευση από dimsis » 24 Σεπ 2007 16:31

iframe? κάντο με javascript καλύτερα το syndication...

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

foodland.gr

Δημοσίευση από Burned4 » 24 Σεπ 2007 16:38

Το δοκίμασα με javascript αλλα δεν.. Μαλλον γιατι πρέπει να αλλάξω το search.html σε js.

Με το iframe πάντως καλα δουλεψε. Λες να παίζει πρόβλημα στη χρήση του?
You can do anything, but not everything.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες