Πρόβλημα με το σύμβολο του Ευρώ

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
kalpatron

Δημοσίευση από kalpatron » 22 Σεπ 2007 18:08

Καλησπέρα μάγκες,

εδώ και κάμποσο καιρό αναπτύσω ένα website και τώρα πάνω στα τελειώματα μου εμφανίστηκε ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ να εμφανήσω τον χαρακτήρα € στον Internet Explorer. Εμφανίζεται κανονικά σε Firefox και Opera, αλλά με μια γρήγορη ματιά στην βάση δεδομένων, δεν βλέπω να έχει γίνει κάποια κωδικοποίηση του χαρακτήρα.

Στο CMS που έχω φτιάξει για την διαχείρηση του site, χρησιμοποιώ την htmlspecialchars για να περάσω τα δεδομένα από τις φόρμες στην βάση, αλλά όπως είπα, δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερη κωδικοποίηση στον χαρακτήρα του ευρώ.

Κάτι τελευταίο. Δεν ξέρω αν φταίει αυτό, αλλά η κωδικοποίηση στις σελίδες μου ήταν windows-1253 και το άλλαξα σε ISO-8859-7.

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 22 Σεπ 2007 23:06

Αυτό χρησιμοποιείς;

€

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 23 Σεπ 2007 07:36

kalpatron έγραψε:Δεν ξέρω αν φταίει αυτό, αλλά η κωδικοποίηση στις σελίδες μου ήταν windows-1253 και το άλλαξα σε ISO-8859-7.

Αυτό ακριβώς φταίει! :-)

Μια σχετική συζήτηση: Ά και άνω τελεία
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

kalpatron

Δημοσίευση από kalpatron » 06 Οκτ 2007 10:14

ΟΚ! 3 πράγματα μόνο

1) Αν συνεχίσω να χρησιμοποιώ την windows-1253, κάποιος που βρίσκεται Ιαπωνία ή κάποιος που δεν έχει λειτουργικό windows, θα μπορεί να δει την ιστοσελίδα κανονικά;

2) Πως οι περισσότερες ελληνικές σελίδες χρησιμοποιούν ISO-8859-7 και δεν έχουν πρόβλημα με το σύμβολο του ευρώ και άλλα παρόμοια;

3) Πως χρησιμοποιούμε το € Δεν θα πρέπει να το διευκρινίζουμε σε κάθε είσοδο στην db; Αυτό δεν είναι extra κώδικας;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 06 Οκτ 2007 14:01

Είχα μια συζήτηση με τον AlkisG για αυτό το θέμα, πέρσι το Φεβρουάριο:
Skeftomilos έγραψε:Γεια χαρά Άλκη, όλα καλά;

Έχω μία απορία. Είναι από ζόρικη ως άλυτη, αλλά πριν παραιτηθώ λέω καλό είναι να ρωτήσω τον ειδικό. :-)

Παρατηρώ ότι το σύμβολο του Euro Alt+0128 εμφανίζεται στις σελίδες με charset windows-1253 αλλά όχι σε αυτές με iso-8859-7 (βγαίνει τετραγωνάκι). Ξέρω ότι μπορεί να εμφανιστεί με χρήση entities € ή € αλλά θα προτιμούσα ένα μεμονωμένο χαρακτήρα αν υπήρχε. Επειδή είχαμε βρει παλιότερα το χαρακτήρα Εικόνα να αντικαθίσταται με Άλφα τονισμένο, μήπως υπάρχει κάτι ανάλογα και για το Euro;
AlkisG έγραψε:Υπάρχει βελτιωμένη έκδοση iso-8859-7, που ονομάζεται iso-8859-7-euro ή iso-8859-7:2003 και περιέχει και το ευρώ.

Π.χ. στο http://sources.redhat.com/ml/libc-alpha ... 00024.html

μπορείς να δεις

+<U20AC> /xa4 EURO SIGN

Δηλαδή ότι το ευρώ βρίσκεται στη θέση 0xA4 (=164). Φυσικά αυτό συνεπάγεται compatibility problems, αν κατάλαβα καλά προστέθηκε το 2003, οπότε όλοι οι παλιότεροι browsers δε θα το δείχνουν σωστά&#8230; (με μικρή δοκιμή ο IE6 τσου, fx και opera ΟΚ). Καλύτερα λοιπόν &#x20ac;
Skeftomilos έγραψε:Thanks Άλκης, δεν είχα ιδέα για το iso-8859-7-euro :-) Εξαιτίας αυτού του προβλήματος γύρισα το eshop που φτιάχνω από iso-8859-7 σε windows-1253, γιατί ορισμένα server-side controls της ASP.NET έχουν το κακό συνήθειο να μετατρέπουν αυτόματα τις HTML entities σε μεμονωμένους χαρακτήρες. Δοκιμάζοντας κι εγώ λίγο πρόχειρα το iso-8859-7-euro έχω την εντύπωση ότι δεν το υποστηρίζει κανένας browser, απλά το αγνοούν και εμφανίζουν το default. Δες τη σελίδα INDEX.htm στο demo.
AlkisG έγραψε:Όχι βρε το &#8211;euro δεν το γράφουμε στο content type! Το νέο πρότυπο αντικαθιστά το παλιό χρησιμοποιώντας το ίδιο όνομα, iso-8859-7 (χωρίς &#8211;euro).

Εντωμεταξύ τις σελίδες που μου έστειλες δεν τις έγραψες σωστά, δεν χρησιμοποιείς το σωστό χαρακτήρα ευρώ ανάλογα με την κάθε κωδικοποίηση. Π.χ. αν χρησιμοποιήσεις σημειωματάριο, στην iso-8859-7 ο χαρακτήρας του ευρώ φαίνεται σαν Εικόνα

Δες τη συνημμένη σελίδα. Σε firefox και opera εμφανίζεται μια χαρά, σε IE6 δείχνει το default τετραγωνάκι.

Άλκης
Skeftomilos έγραψε:Ουπς! Με έστειλες αδιάβαστο. :-)

Πολύ ενδιαφέρον. Το character map αναφέρει αυτό το χαρακτήρα ως Currency Sign με κωδικό πληκτρολόγησης Alt+0164.
Δοκίμασα να δω τι βγάζει ο εξής κώδικας JavaScript:

alert('Εικόνα'.charCodeAt(0))

// Firefox και Opera : 8364
// IE 5 και 6 : 63426
// Ένας παλιός Mozilla : 65533
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

kalpatron

Δημοσίευση από kalpatron » 14 Οκτ 2007 15:50

Τελικά ρε παιδιά - sorry που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά είμαι και φαντάρος - δεν μου λύσατε τις απορίες. Τι encoding να χρησιμοποιώ έτσι ώστε ανεξάρτητα του browser ή του λειτουργικού συστήματος να μην έχω κανένα πρόβλημα είτε με το σύμβολο του euro ή με το τονισμένο Α, ή άλλα σύμβολα!

Πρέπει να χρησιμοποιούμε το iso-8859-7; Επειδή βλέπω όλες οι ελληνικές σελίδες - οι περισσότερες τουλάχιστον - αυτό χρησιμοποιούν.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 15 Οκτ 2007 04:25

Δε μπορώ να δώσω τόσο κατηγορηματική απάντηση. Προσωπικά σε ό,τι φτιάχνω βάζω windows-1253.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 15 Οκτ 2007 05:01

Σίγουρα είναι καλύτερο το iso από το windows... αφού το κοινό σου δεν είναι μόνο χρήστες windows μάλλον.
Προσωπικά τώρα τελευταία έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ παντού utf. Αυξάνει το μέγεθος της σελίδας, αλλά ούτως ή άλλως τις σερβίρω gziped (αν και δεν το υποστηρίζουν και πάλι όλοι οι Browsers)...

kalpatron

Δημοσίευση από kalpatron » 16 Οκτ 2007 21:14

Τότε να θέσω αλλιώς την απορία!

Οι σοβαρές εταιρίες που ασχολούνται με web dev, τί χρησιμοποιούν? Λογικά το iso, έτσι δεν είναι; Πως θα χρησιμοποιήσουμε ένα encoding (είτε το iso, είτε κάποιο άλλο) που να το διαβάζουν όλοι οι browser και να μην υπάρχει πρόβλημα από κανένα OS, και να μην έχουμε πρόβλημα και με κανένα σύμβολο... όχι μόνο του ευρώ ή του τονισμένου 'Α, αλλά και οτιδίποτε άλλο.

Thanks guys anyway για τις απαντήσεις σας, αλλά επειδή το ψάχνω καιρό, δεν μπορώ να βρω μια ξεκάθαρη απάντηση από το internet!

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 17 Οκτ 2007 00:58

Με όλα σε UTF8 προσωπικά δεν είχα πρόβλημα με κανέναν χαρακτήρα κτλ...

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 17 Οκτ 2007 02:51

kalpatron έγραψε:Οι σοβαρές εταιρίες που ασχολούνται με web dev, τί χρησιμοποιούν?
Οι σοβαρές εταιρίες δεν ασχολούνται με το web. Ασχολούνται με την ανοικοδόμηση αυθαιρέτων σε πυρόπληκτες περιοχές.

Σοβαρά τώρα, το encoding δεν αποτελεί θέμα για τις σοβαρές εταιρίες. Στη χώρα μας σοβαρές είναι οι εταιρίες που φτιάχνουν sites που παίζουν μόνο σε σοβαρούς browsers (Internet Explorer), μόνο σε σοβαρά λειτουργικά συστήματα (Windows) και μόνο για σοβαρούς χρήστες (με γραμμή ADSL λόγω flash intros).

Άβαταρ μέλους
GiorgosK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GiorgosK » 17 Οκτ 2007 12:43

skeftomilos έγραψε:
kalpatron έγραψε:Οι σοβαρές εταιρίες που ασχολούνται με web dev, τί χρησιμοποιούν?
Σοβαρά τώρα, το encoding δεν αποτελεί θέμα για τις σοβαρές εταιρίες. Στη χώρα μας σοβαρές είναι οι εταιρίες που φτιάχνουν sites που παίζουν μόνο σε σοβαρούς browsers (Internet Explorer), μόνο σε σοβαρά λειτουργικά συστήματα (Windows) και μόνο για σοβαρούς χρήστες (με γραμμή ADSL λόγω flash intros).
θα συμφωνήσω μαζί σου, οι "σοβαρές εταιρίες" δεν ξέρουν την τύφλα τους ...

Παντώς όπως ήδη έχει αναφερθεί UTF8 αν χρησιμοποιείς δεν θα έχεις κανένα προβλημα ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες