Σχολή akto-πληροφορίες και σχόλια.

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
FLOUSTYLER

Δημοσίευση από FLOUSTYLER » 27 Σεπ 2007 08:28

είμαι 20 ετών και έχω δυστυχώς βρεθεί στην δυσάρεστη θέση να παρατήσω το πανεπιστήμιο μου, επειδή τώρα κατάλαβα οτι δεν θέλω να ακολουθήσω το συγκεκριμένο επάγγελμα...Από κει και πέρα, αποφάσισα να ασχοληθώ με την επιχείρηση του πατέρα μου(οικοδομικές επιχειρήσεις)....Ετσι δουλεύω μαζί του μαθαίνοντας κατά κάποιο τρόπο την δουλειά...Παρόλαυτα θα ήθελα ένα ακόμα θεωρητικό υπόβαθρο το οποίο θα βοηθήσει στην ολοκλήρωση του πακέτου γενικής μόρφωσης(θεωρητικά-πρακτικά)....Ετσι αποφάσισα να κοιτάξω ιδιωτικές σχολές στην Ελλάδα και με έλκυσε περισσότερο η σχολή ΑΚΤΟ και συγκεκριμένα ο τομέας: σχεδιαστές δομικών έργων που έχει άμεση σχέση με το επάγγελμα.Θα ήθελα να πάρω γνώμες για την συγκεκριμένη σχολή και αν το χαρτί της είναι κάπως ανώτερο από τις άλλες ιδιωτικές...και αν κάποιος γνωρίζει συγκεκριμένα για αυτόν τον τομέα θα με βοηθήσει με τα σχόλια του....ευχαριστώ και sorry για την έκθεση...χαχ[/google]

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 27 Σεπ 2007 10:01

καλημερα

Ο Πατερας σου εχει τελειωσει καποια σχολη και ειναι επιτυχημενος στο επαγγελμα του ?

εαν οχι ακολουθα πιστα τα βηματα του και δεν θα χασεις
εαν ναι τοτε κατσε και σκεψου ποσο θα σε βοηθειση μια τετοια κινηση και η δαπανη καποιου σοβαρου ποσου που χρειαζεται για μια τετοιου επιπεδου σχολη

κοιτα στα δημοσια ΙΕΚ η ΤΕΕ μηπως μπορεις να βρεις στο ειδος που θες
νομιζω σπουδες πολιτικου μηχανικου η αρχιτεκτονα στο ειδος σου θα ειναι κατι καλο

δεν ξερω αν οντως υπαρχει κλαδος σχεδιαστές δομικών έργων και τι εφοδια δινει και τι χαρτι με ποια αποδοση δινει

και την γνωση την δινει η πειρα και οχι οι σπουδες
εισαι νεος-α και για να γινει κτημα σου η γνωση που θα σπουδασεις θα ειναι μακρα διαδικασια που ισως σε βγαλει εξω απο την καθημερινη ζημωση που θα εχεις διπλα στον πατερα σου

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Σεπ 2007 14:08

Εγώ σε συμβουλεύω να τελειώσεις τη σχολή σου ώστε να μπορείς μετά να δώσεις κατατακτήριες για όποια σχολή θες.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 27 Σεπ 2007 17:09

Συγνώμη ρε φίλε, αλλά παίρνω το θάρρος και ρωτάω...

Εδώ δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα οι ΤΕΙτζήδες καλά καλά, τι να το κάνεις το ΙΕΚ?

Πας να μπεις στις οικοδομές χωρίς χαρτί; Ξεβράκωτος στα αγγούρια σαν να λέμε...

Μάλλον δεν κατάλαβα καλά...

Τί ΑΚΡΙΒΩΣ κάνει ο πατέρας σου;

Δηλαδή τί θέλεις να κάνεις;

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 27 Σεπ 2007 18:20

Ισως να θέλει να εξελίξει την δουλειά του πατέρα του και προσωπικά η κίνηση του να μπεί σε κάποια σχολή και να μάθει κάποια καινούργια πράγματα, σε συνδιασμό με τις γνώσεις που θα του μεταφέρει ο πατέρας του εκ των έσω του χώρου, είναι σωστή κίνηση. Δεν είναι ο δυνατότερος αυτος που επιβιώνει. Ο πιο ευέλικτος είναι. Θέλει να εξελίξει την δουλειά αυτη και το να μάθει απλα κάποια πραγματάκια και να τα εφαρμόζει, σημαίνει στασιμότητα και στασιμότητα στα ιδιωτικά επαγγέλματα σημαίνει όπισθεν.

Δεν έχω ιδέα για την ΑΚΤΟ, δεν έχω ιδέα για τον τομέα που θέλεις να ακολουθήσεις, και συγνώμη που παρεμβάλω στο post σου φίλε μου. Απλά ήθελα να αναφέρω οτι για μένα, κάνεις την σωστή κίνηση.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 27 Σεπ 2007 21:08

Ο πατέρας σου είναι εμπειροτέχνης ΕΔΕ, απλός τεχνίτης, κλπ?
Έχει σημασία αν χρειάζεται υπογραφή για να κάνει κάτι...

Θα πρέπει να αποκτήσεις τα ίδια ή περισσότερα δικαιώματα, σε έναν τομέα που όσο πάει και "σκληραίνει"...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 27 Σεπ 2007 21:12

Αν είναι να γίνεις πλακάς, σκεπάς, κλπ, τεχνίτης γενικά, ένα ελάχιστο θεωρητικό υπόβαθρο είναι μια χαρά...
Το μόνο "χαρτί" θα είναι η αποτελεσματικότητα και η εμπειρία σου...

Αν είναι να έχεις έστω και "μια σταγόνα" σχεδιαστικό/μελετητικό κομμάτι σε αυτό που θέλεις να κάνεις, τα πράγματα δυσκολεύουν πάρα πολύ...

FLOUSTYLER

Δημοσίευση από FLOUSTYLER » 27 Σεπ 2007 21:47

Για να αρχίζω να ξεκαθαρίζω ο πατίρας μου είιναι κατασκευαστής οικοδομικών έργων(πολυκατοικίες)...είναι το αφεντικό και δεν εχει τελειώσει κάποια σχολή....απλά στα παλαιά τα καλά χρόνια έκανε οτι κάνω και γω με τον πατέρα του χωρίς χαρτιά και με την πάροδο του χρόνου κατάφερε να αποδεσμευτεί από τον πατέρα του και τώρα ειναι 35 χρόνια στο επάγγελμα...εγώ τώρα θέλω να κάνω κάτι ανάλογο αλλά σαν κλασσικός κολλημένος γονιός θέλει να καβατζωθώ και θεωρητικά με ένα δυνατό χαρτί..παννελήνιες τις εχω αποκλείσει...τι έχετε να προτείνετε λοιπόν?Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας....

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 27 Σεπ 2007 23:54

Κατασκευαστής...

Μελετητής ποιός είναι; Τις άδειες ποιός τις βγάζει; Ποιός τις υπογράφει δηλαδή;

Αν ο πατέρας σου θέλει να πάρεις κάποιο χαρτί, κάνει πάααααρα πολύ καλά! Είναι η τελευταία γενιά που χωρίς σπουδές μπορούσε να κάνει κάτι σε αυτό τον τομέα...

Το μόνο που μπορείς να κάνεις τώρα σε αυτό τον τομέα, είναι να έχεις πολλά λεφτά και να βάζεις άλλους να δουλεύουν για σένα παίρνοντας ποσοστά...

Αγοράζεις 2 πολιτικούς μηχανικούς, 2 αρχιτέκτονες, 2 τοπογράφους, κλπ και τους πληρώνεις μισθό ως ιδιοκτήτης μια εταιρίας...

Αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο αν δεν ξέρεις τίποτα και δεν είναι κι εύκολο...

Για να πετύχεις έτσι, σίγουρα θέλεις... "απίδια", θάρρος, θράσος και συνείδηση του τί είναι να πατάς επί πτωμάτων...

Μεγαλύτερη βρωμιά δεν θα βρεις σε άλλο τομέα, από αυτό των κατασκευών...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες