Παραδειγμα Προς Μιμηση-Δωρεα Οργανων

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
AGGELOS197
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AGGELOS197 » 27 Σεπ 2007 18:44

24χρονος Ξανθιώτης φοιτητής έδωσε ζωή δωρίζοντας τα όργανά του σε 3 συνανθρώπους του

Τα ξημερώματα της Πέμπτης 13 Σεπτεμβρίου ολοκληρώθηκε με επιτυχία η διαδικασία Δωρεάς Οργάνων από 24χρονο δότη, ο οποίος, μετά από τροχαίο ατύχημα κατέληξε, ενώ νοσηλευόταν στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Αλεξανδρούπολης.

Ο 24χρονος ήταν Μουσουλμάνος Ελληνικής υπηκοότητας, καταγόταν από την Ξάνθη και ήταν φοιτητής Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Αδριανούπολης.

Την Τετάρτη, 12 Σεπτεμβρίου, οι γονείς του 24χρονου ενημερώθηκαν για τη διάγνωση του εγκεφαλικού θανάτου και του μη αναστρέψιμου της κατάστασής του παιδιού τους από τον Δ/ντη της Μ.Ε.Θ. κο Ιωάννη Πνευματικό, και συναίνεσαν αμέσως στη δωρεά των οργάνων του, αναφέροντας χαρακτηριστικά πως είναι "καθήκον προς τους συνανθρώπους μας και την κοινωνία".

Μάλιστα η μητέρα συναίνεσε λέγοντας πως "εφόσον ο γιος μου επέλεξε να γίνει γιατρός για να βοηθά τους συνανθρώπους του, είμαι βέβαιη ότι αυτό μπορεί να το κάνει και νεκρός ων.

Αυτή ήταν η αποστολή του."

Άμεσα ενημερώθηκε ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων (ΕΟΜ), και κινήθηκαν οι διαδικασίες συντονισμού της λήψης των οργάνων και ανεύρεσης των κατάλληλων ληπτών, οι οποίες και ολοκληρώθηκαν από την ειδική ομάδα χειρουργών μεταμοσχεύσεων του Ιπποκράτειου Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης.

Το ήπαρ μεταμοσχεύθηκε σε 29χρονο ασθενή από τη Ρόδο - η κατάσταση του οποίου έχρηζε άμεσης μεταμόσχευσης, ενώ οι νεφροί μεταμοσχεύθηκαν σε δυο χρόνιους νεφροπαθείς από την Αθήνα και τη Χαλκιδική που υποβάλλονταν επί 6 και 9 χρόνια αντίστοιχα, σε αιμοκάθαρση.

Αξίζει να σημειωθεί, πως παρά το γεγονός πως το προσωπικό της Μ.Ε.Θ. και του Νοσοκομείου της Αλεξανδρούπολης πραγματοποίησε για πρώτη φορά το έργο προετοιμασίας & λήψης μοσχευμάτων, επέδειξε ύψιστο επαγγελματισμό, σοβαρότητα καθ' όλη διαδικασία και απόλυτη επιτυχία κατά τη διεκπεραίωση.

Ο Διοικητής του Νοσοκομείου, κ. Χρήστος Χρήστου, μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας συλλυπήθηκε την οικογένεια του εκλιπόντος και τους ευχαρίστησε για την ύψιστη πράξη γενναιοδωρίας στην οποία προέβησαν, ενώ ο Δ/ντης της Μ.Ε.Θ και Τοπικός Συντονιστής Μεταμοσχεύσεων, κος Ιωάννης Πνευματικός, εξέφρασε τη βαθιά του ικανοποίηση και συγκίνηση για την ύψιστη πράξη ανθρώπινης αλληλεγγύης στην οποία προέβησαν οι γονείς του άτυχου νεαρού:

"Η συναίνεση της οικογένειας του 24χρονου παρά τον μεγάλο πόνο για την απώλεια του μοναδικού της παιδιού, αποτελεί πραγματικά πράξη ηρωική και βαθιά ανθρώπινη.

Είμαι βέβαιος πως το ότι γνωρίζουν πως το παιδί τους δώρισε, στην ουσία, τη ζωή σε συνανθρώπους του, θα τους απαλύνει τον μεγάλο τους πόνο".

Ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων - φορέας ο οποίος συντονίζει πανελλαδικά τις διαδικασίες περιστατικών δωρεάς Ιστών & Οργάνων και Μεταμόσχευσης, δηλώνει βαθιά ικανοποίηση και συγχαίρει το προσωπικό της Μ.Ε.Θ. και του Νοσοκομείου Αλεξανδρούπολης για τη συνέπεια και τον επαγγελματισμό που επέδειξε στην ολοκλήρωση αυτού του σπουδαίου εγχειρήματος, ενώ παράλληλα, εκφράζει την αισιοδοξία του για την αξιοποίηση ανάλογων περιστατικών στο μέλλον, έτσι ώστε κάποια μέρα, "όλοι οι Έλληνες πάσχοντες να μπορούν να γίνουν κοινωνοί του αγαθού της μεταμόσχευσης!" "Γνώμη" Εβρου

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 28 Σεπ 2007 07:44

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 28 Σεπ 2007 10:26

:clap: :clap: :clap:
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
gvarth
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvarth » 08 Οκτ 2007 08:57

Πράξη ανθρωπιάς σε υπερθετικό βαθμό.

Πράξη αγάπης για τους συνανθρώπους.

:clap: :clap: :clap:
Αγαπάς το δάσος ; Αγαπάς τη θάλασσα ; Τότε αγαπάς και τη ζωή ...

:: Το ιστολόγιό μου :: :: Υπολογιστικά εργαλεία για μηχανικούς ::

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 08 Οκτ 2007 09:42

Μακαρι να υπίρχαν πολες τέτοες περιπτόσεις.
υπάρχουν πολοι συνανθρωποι μας που χρειάζονται βοήθεια και μοσχεβμα.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 08 Οκτ 2007 11:16

Connor MacLeod έγραψε:Μακαρι να υπίρχαν πολες τέτοες περιπτόσεις.
Τέτοιες περιπτώσεις ΝΑΙ. Αλλά τέτοιες. Το ξέρετε ότι σε κάποιες άλλες περιπτώσεις κάνουν το αντίθετο;

Η ιδέα που έχει ο κόσμος για την δωρεά οργάνων είναι ότι πρέπει να υπογράψεις τα χαρτιά ότι συμφωνείς να γίνει η δωρεά αφού πεθάνεις. Γιατί σκέφτεσαι "τι θα τα κάνω εγώ τα όργανα αφού θα έχω πεθάνει"; Τα πράγματα όμως δεν είναι έτσι. Τους ανθρώπους που είναι σε βαριά κατάσταση τους "επαναπαύουν" μια ώρα νωρίτερα με την δικαιολογία "ε, ήταν ήδη με το ένα ποδι στον τάφο" για να του κλέψουν τα όργανα. Έχουν και σαν απόδειξη την δικαιολογία της υπογραφής στα χαρτιά και μετά άντε πιάστους. Ένας γνωστός μου παρ' ολίγον να την πατήσει έτσι.

Γι' αυτό είπα πριν: σε τέτοιες περιπτώσεις. Τότε που τα όργανα σώζουν στα αλήθεια μια ζωή χωρίς να έχει χαθεί μια άλλη.
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 08 Οκτ 2007 11:27

Ναι ακρηβως έτσι ειναι patriot (missile)

Αν υπίρχαν καθημερηνα τετοιες περπτοσεις ο κόσμος σας θα ήταν καλήτερος.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 08 Οκτ 2007 13:49

Connor MacLeod έγραψε:ο κόσμος σας θα ήταν καλήτερος.
Σας; :o

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Δημοσίευση από NAT » 08 Οκτ 2007 17:06

Ζει στον κόσμο του αυτός. Μην το ψάχνεις. Όσο για το θέμα, δίκοπο μαχαίρι.
.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 08 Οκτ 2007 17:09

Nαι ιδος πυραυλου.ο κοσμος σας.

εγω εχω τον δικομου, μικρό κοσμο στο δωματιο μου!

Πάντος θα εδινα κι εγω κανα οργανο αν χρειαζότανε.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 08 Οκτ 2007 21:05

Connor MacLeod έγραψε:εγω εχω τον δικομου, μικρό κοσμο στο δωματιο μου!
Και εγώ έχω ένα. :D Αλλά έχει ένα μικρό ελλάτωμα. :x Με το που φεύγω από κει... χάνεται!! Μένει στάσιμο! Δεν με ακολουθεί όπου πάω.... :x :x
Πάντος θα εδινα κι εγω κανα οργανο αν χρειαζότανε.
:naughty: Δεν στο συνιστώ. Είσαι ακόμα ζωντανός! :lol:

Υπάρχουν πάντως μερικά όργανα που μπορείς να δώσεις ενώ είσαι ακόμα ζωντανός.

Edit// είναι η μέρα των κακών "quote" σήμερα! Έκανα edit να το φτιάξω...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patriot την 08 Οκτ 2007 21:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 08 Οκτ 2007 21:19

έχει ένα μικρό ελλάτωμα. Με το που φεύγω από κει... χάνεται!! Μένει στάσιμο! Δεν με ακολουθεί όπου πάω
Μπα.ο δικος μου μενει, διοτι δν φευγω ποτε! :P

ιδος πυραύλου, πιο μπορω να δωσω?
θα το κανω αν γινετε.Αληθεια.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 08 Οκτ 2007 21:48

Α, ώστε σε έχουν φυλακισμένο!! :x Για λέγε οδό και αριθμό (θα 'χει γούστο τώρα να τα πει!!) να στείλω τίποτα κομμάντος!!

Λοιπόν γίνεται αλλά είναι επικίνδυνο και για τον οργανισμό (το ξέρεις ότι ο οργανισμός κουράζεται τόσο πολύ από ΜΙΑ μόνο εγχείριση που κάνει 5 ΧΡΟΝΙΑ για να συνέλθει; :o :o ) αλλά και για τους άλλους. Το κακό είναι ότι δεν είναι όλοι οι οργανισμοί ίδιοι ώστε όλοι να ταιριάζουν σε όλους. Συνήθως όταν είσαι ζωντανός και θες να κάνεις μια μεταμόσχευση την κάνεις σε πρώτου βαθμού συγγενή και αυτό με δυστυχώς μόνο με 50% πιθανότητες επιτυχίας. Δεν είναι σίγουρο ότι με το που θα δώσεις εσύ θα μπορέσει να το αξιοποιήσει ο άλλος...

Αν θες όμως να βοηθήσεις μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Αιμοδοσία. Ο οργανισμός του ανθρώπου αντέχει την αιμοδοσία μόνο 2-4 φορές τον χρόνο (ανάλογα τον άνθρωπο) αλλά και αυτές δεν είναι λίγες. Θα σωθούν ανθρώπινες ζωές.

Λάβε υπ' όψην ότι άμα είσαι:
1) καρδιακός
2) έχεις θυροειδή
3) έχεις αναιμία ή υπότασση
4) ή αν παίρνεις φάρμακα συστηματικά (αιώνια θεραπεία που δεν τελειώνει ποτέ λόγο έλειψης κάποιας ορμόνης από τον οργανισμό)
5) Θεός ξέρει τι άλλο... δεν είμαι και γιατρός να ξέρω...

δεν μπορείς να δώσεις αίμα.

Επίσης να υπενθυμίσω ότι σε περίπτωση που χρειαστεί να δώσουμε αίμα για κάποιο λόγο (κυρίως όχι συστηματικά αλλά ως εξαίρεση δηλ μόνο μια φορά που... ποιος την θυμάται μετά από λίγο καιρό; ) πρέπει να μην πάρουμε τα φάρμακα μας για κάποιες ώρες για να μην μεταδωθεί και στον άλλον το φάρμακο μας. Το επαναλαμβάνω γιατί με την μία αυτή φορά ποιος θα το θυμάται;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 08 Οκτ 2007 22:01

το ότι δν μπορω να κάνω παιδια μετραει?

κατα τα άλα, που παω και δίνω ?
3) έχεις αναιμία ή υπότασση
επισης εχω κατι που όταν σικόνομε απο εκει που κάθομαι το frame σκοτινιαζει για 2-10 δευτερα και βλέπω μια μαυρη οθονη.

Αυτο τι ειναι?

Μετα βεβεα επανερχετε.
ώστε σε έχουν φυλακισμένο
Οχι,απλα μαρεσει να ζω την ζωη μου σε ένα δωματιο.ισως ειμαι απο τους λιγους ανθρωπους που δε θα ειχαν πρόβλημα να μπουν στη φιλακη!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 08 Οκτ 2007 22:14

Connor MacLeod έγραψε:το ότι δν μπορω να κάνω παιδια μετραει?
Δεν ξέρω αν μετράει (δεν είμαι γιατρός) αλλά κατά πάσα πιθανότητα όχι.
κατα τα άλα, που παω και δίνω ?
Σε οποιοδήποτε νοσοκομείο.
επισης εχω κατι που όταν σικόνομε απο εκει που κάθομαι το frame σκοτινιαζει για 2-10 δευτερα και βλέπω μια μαυρη οθονη.
Αυτο τι ειναι?
Μπορεί να είναι είτε αναιμία, είτε υπότασση. Μέτρα την πίεση σου. Δες πόση έχεις. Ο άνθρωπος έχει 2 ειδών πιέσεις. Την μεγάλη και την μικρή. Δεν ξέρω για την μικρή (που υποθέτω ότι σαν μικρή θα έχει και μικρότερους αριθμούς μετρήσεως) αλλά για την μεγάλη αν έχεις κάτω από 9 -άντε 8 με το ζόρι- τότε έχεις πρόβλημα. Αυτό είναι η υπότταση. για την αναιμία δεν ξέρω.

Επίσης μπορεί όμως να φταίνε και τα μάτια σου. Φοράς γυαλιά; Μήπως έχεις πονοκεφάλους;
ώστε σε έχουν φυλακισμένο
Οχι,απλα μαρεσει να ζω την ζωη μου σε ένα δωματιο.ισως ειμαι απο τους λιγους ανθρωπους που δε θα ειχαν πρόβλημα να μπουν στη φιλακη!
Ο άνθρωπος χρειάζεται τον ήλιο για να ζήσει αλλιώς "μαραίνεται". Το δέρμα του αλλά και γενικότερα η ζωντάνια του οφείλονται στις ακτίνες του ηλίου. Θες μια συμβουλή; ΒΓΕΣ από το δωμάτιο. Αν δεν θες, ή δεν μπορείς τότε άνοιξε ΔΙΑΠΛΑΤΑ πόρτες και παράθυρα να σε χτυπάει όλη την ημέρα ο ήλιος. (Τον χειμώνα βέβαια.. το καλοκαίρι είναι άλλη υπόθεση). Αλλά ΒΓΕΣ ΕΞΩ ΣΤΟΝ ΗΛΙΟ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες