Το θεωρημα του Dilbert!!!!!!!!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 01 Οκτ 2007 16:17

xultimatex έγραψε: Απολύτως! Απλά έκανα την θεωρία σου προσιτή στον κοσμάκι... :lol: Δεν δύνανται όλοι να κατανοήσουν τόσο επιστημονικά πράγματα.. :)
Χαίρομαι που συμφωνούμε πάντως. 8)
Δεν σας κρύβω xulti, πως με χαροποιεί τα μάλα η σύζευξις των απόψεων επί τούτου, καθώς και η επιβεβαίωσης αυτής εκ μέρους σας πάραυτα, εγκρίνω δε απολύτως - με τα της σειράς μου - την απλοποίησην αυτής, δια λόγους παιδευτικής εμπεδώσεως από το φαρδύ κοινόν ! :victory:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 01 Οκτ 2007 16:27

Βασικα, παρολο που η συζητηση ξεφυγε καπως, η θεωρια δε φαινεται να ισχυει καθως ειναι λανθασμενη η πρωτη προταση και οχι η δευτερη. Η γνωση ειναι δυναμη (εστω) αλλα η δυναμη δεν ειναι ισχυς. Η ισχυς ισουται με το γινομενο της δυναμης επι της ταχυτητας, Συνεπως, στη σχεση λειπει μια παραμετρος.

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 01 Οκτ 2007 18:23

η ισχυς ισουται με το γινομενο της δυναμης επι την ταχυτητα
ναι, οντως η παραμετρος που λειπει ειναι οτι οσο πιο ταχυτερα καταλαβεις την συναρτηση αυτη και αντιληφθεις οτι οσο περισσοτερη γνωση τοσο πιο λιγα φραγκα... τοσο το καλυτερο για σενα
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 01 Οκτ 2007 18:29

ALKIVIADES έγραψε:
=========
|ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ|
=========

..ο άθρωπας άντρας, εάν διαθέτει ικανό χρόνο και χρήμα, μπορεί να αποκτήσει κάθε γενέκα που εβρίσκεται ως υποσύνολο του άθρωπα άρα και του χρόνου αλλά όχι ίσα με αυτόν στη χαοτική κατάσταην της αβύσσου... !
εδω παραθετω ενα απο τα πιο ομορφα και συναμα εξυπνα συμπερασματα που εχω διαβασει στο freestuff
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 01 Οκτ 2007 18:40

georgemakaronis έγραψε:
η ισχυς ισουται με το γινομενο της δυναμης επι την ταχυτητα
ναι, οντως η παραμετρος που λειπει ειναι οτι οσο πιο ταχυτερα καταλαβεις την συναρτηση αυτη και αντιληφθεις οτι οσο περισσοτερη γνωση τοσο πιο λιγα φραγκα... τοσο το καλυτερο για σενα
Ισως, αλλα αν υπαρχει γνωση (εστω και λιγη) η ταχυτητα συνεχως θα αυξανεται και αρα τα χρηματα θα τεινουν να μειωθουν. Οποτε ο μονος τροπος να αυξηθουν τα χρηματα ειναι να μηδενιστει η γνωστη (ταχυτητα μηδεν 'η σταθερη).

Καλα ο ALKIVIADES εχει βγαλει ιστορικο συμπερασμα. :respect:

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 01 Οκτ 2007 19:19

xultimatex έγραψε:Παρακολουθώ με μεγάλη προσοχή (και γέλιο ομολογουμένως) την αντιπαράθεση Connor με id. Εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν ισχύει ούτε το
γυναίκα = άνθωπος oύτε άνθρωπος = γυναίκα.

Η ισότητα στα μαθηματικά είναι κάτι πολύ συγκεκριμένο. Το "ειναι" της γλώσσας δεν μπορεί να μεταφραστεί σε "=" στα μαθηματικά. Εγώ θα έλεγα ότι ισχύει αυτό:

γυναίκες Ε ανθρώπους.

(το Ε είναι το σύμβολο "ανήκει"), γιατί πολύ απλά οι άνθρωποι είναι ένα σύνολο και οι γυναίκες ένα υπόσυνολο των ανθρώπων

Αν πάλι θελετε να το πάμε προγραμματιστικά, ο άνθρωπος είναι μια κλάση με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Η γυναίκα είναι μια άλλη κλάση που κληρονομεί την κλάση άνθρωπος. (Δλδ, προσθέτει και κάποια δικά της.)

- Οι κλάσεις είναι τα αντικείμενα της php. Μόνο php ξέρω - :)
Auto einai to pio swsto, alla tote den 8a milousame gia mpakalika ma8imatika. :)

Xwria oti me ton con^2or oi ennoies allazoun ardhn! :P
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 01 Οκτ 2007 19:49

Δεν μπορείς να πιστέψεις σε θεωρίες ατόπου για τους εξής λόγους:

1. Απόδειξη οτι οι γυναίκες = κακό:
Εικόνα

2. Το Παράδοξο του Αχιλλέα και της Χελώνας.

Το συγκεκριμένο παράδειγμα καταλήγει στο συμπέρασμα ότι "ο βραδύτερος ουδέποτε θα προσπεραστεί από τον ταχύτερο’’.

Για να παρουσιαστεί αυτή η αντινομία πιο κατανοητή ας υποθέσουμε ότι η χελώνα προσπερνά τον Αχιλλέα 100 m και ότι η ταχύτητα uA του Αχιλλέα είναι uA=10 m/sec και της χελώνας, ux, είναι ux=1 m/sec. Τότε ο Αχιλλέας σε χρόνο t1=10 sec θα διανύσει την απόσταση (ΑΧ1)=100 m, την οποία τον προσπερνούσε η χελώνα. Κατά τη διάρκεια αυτού του χρόνου t1 η χελώνα θα διανύσει το διάστημα (x1x2) =10 m. Στη συνέχεια για να διατρέξει αυτή την απόσταση ο Αχιλλέας θα χρειαστεί χρόνο t2 =1 sec. Κατά το χρόνο t2 η χελώνα θα διανύσει το διάστημα (x2x3) =1 m και ο Αχιλλέας θα το διατρέξει σε χρόνο t3 =1/10 sec.Η κίνηση αυτή θα συνεχίζεται επ’ άπειρο. Έτσι κατέληξε ο Ζήνων, ότι ο Αχιλλέας δε θα φτάσει ποτέ τη χελώνα.

Άρα και ο Κεντέρης δεν θα περάσει ποτέ μια χελώνα.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 01 Οκτ 2007 22:40

Το νουμερο 2 φυσικά δεν επιβεβαιώνεται από τα μαθηματικά...

Μόλις βρω χρόνο θα σας γράψω κι εγω την άποψή μου επί του θέματος, χρησιμοποιόντας πληθυσμιακά μοντέλα, μιγαδικούς αριθμούς, μετασχηματισμούς Fourrier, πολλαπλά ολοκληρώματα, παραγώγους, σύνθετες συναρτήσεις κ.α. διεστραμένα πράγματα :lol:

Ρε σοβαρευτείτε.. Ο ξούλτι έχει απόλυτο δίκιο σε όσα είπε στην σελίδα 2...

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 01 Οκτ 2007 23:07

..το επί χάρτου θεώρημαν ετσί καλόνε αλλά πολύ αφαιρετικόν η αλήθεια ως έμπνευσην αν και μια βάση υπάρχει αδιαμφισβήτος ..και αυτό γιατί περνόμε ολίγον εις το μεταφυσικόν μετα τους σατανάδας και τα τι αύτα.. πάραυτα δε εκτιμώ την αξίαν του αδελφού μέλος ημών εις το ακέραιων :oops:

@makaronis
..ευχαριστώ δια τις δάφνες Γεώργιε πάραυτα :victory:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 02 Οκτ 2007 02:16

georgemakaronis έγραψε:ΓΝΩΣΗ = ΕΡΓΟ / ΧΡΟΝΟ και εφοσον ΧΡΟΝΟΣ = ΧΡΗΜΑ =>
ΓΝΩΣΗ = ΕΡΓΟ / ΧΡΗΜΑ =>
ΧΡΗΜΑ = ΕΡΓΟ / ΓΝΩΣΗ

Συνεπως καθως η γνωση τεινει στο 0 το χρημα τεινει στο απειρο ασχετα με το παραγομενο εργο.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Οσα λιγοτερα ξερεις τοσο περισσοτερο χρημα αποκτας....
και επειδή ΓΝΩΣΗ = ΙΣΧΥΣ

Κώδικας: Επιλογή όλων

ΧΡΗΜΑ = ΕΡΓΟ / ΙΣΧΥΣ
...δηλαδή όσο περισσότερο ισχυρός είσαι τόσο λιγότερο χρήμα έχεις. Ή αντίστροφα...

ΙΣΧΥΣ = ΕΡΓΟ / ΧΡΗΜΑ
...όσο περισσότερο χρήμα έχεις τόσο πιο ανίσχυρος γίνεσαι. Ή ακομα...

ΕΡΓΟ = ΧΡΗΜΑ * ΙΣΧΥΣ
...δηλαδή δεν αρκεί να έχεις χρήμα ή ισχύ για να παράγεις έργο, πρέπει να έχεις και τα δύο.

Εν ολίγοις άρμεγε λαγούς και κούρευε χελώνες. :-)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 02 Οκτ 2007 11:57

Φίλτατε Σκεφτόμιλε,

πάντα ήθελα να σε ρωτήσω. Πόσα λίτρα γάλα πρέπει να βγάλω απο τους λαγούς? Γιατί έχω την εντύπωση ότι έπεσα σε στείρα.

Με Αγωνιστικούς Χαιρετισμούς,

Η Γκόλφω
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 02 Οκτ 2007 20:42

Γκόλφω μου θα σε γελάσω. Ρώτησε τη Μαρία την Πενταγιώτισσα μήπως ξέρει τι κάνουν στο Χελμό και τα Σάλωνα, γιατί σαπουνίζοντας γουρούνι χάνεις χρόνο και σαπούνι. :-)
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 03 Οκτ 2007 02:07

Εγώ ξέρω μια εξίσωση που λέει:

Βουλευτιλίκι=5.495,80 ευρώ+1.200 έξοδα γραφείου+750 για την αλληλογραφία+250 έξοδα κίνησης+272,90 ευρώ για κάθε συμμετοχή στις διαρκείς κοινοβουλευτικές επιτροπές (περίπου τρεις-τέσσερις φορές τον μήνα), +1.000 ευρώ επίδομα στέγης για τους βουλευτές της περιφέρειας+τα μπόνους(με την καλή έννοια) χ 48 μήνες(με την καλή έννοια πάντα)

2 βολές βουλευτιλίκι=όλα τα παραπάνω+ισόβια βουλευτική συνταξούλα(χωρις το ΕΚΑΣ)
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 04 Οκτ 2007 00:00

ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΟΡΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!

Είναι προφανές ότι κανένας σας δεν έχει γνωρίσει γυναίκα από κοντά...

Και εξηγώ μην με φάτε...

Χρησιμοποιήτε πληθυντικό για την γυναίκα και πάτε να την βάλετε σε κατηγορίες???

Ρεεεεεεε... Συνέλθετε ρεεεεεεεεε!!!! :D :D :D :D :D

Και την βάζετε και στην κατηγορία άνθρωπος??? Όφου παναζία μου και ζαντί και ζάντααααα!!!!

Η γυναίκα δεν είναι άνθρωπος... Είναι κακό πράγμα... Ξου ξου...

:D :D :D :D :D :D :D :D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 04 Οκτ 2007 17:41

αυτα λες ρε γιωργη και οι γυναικες του φορουμ σε εχουν υπο δυσμενεια...
Aristotle

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες